12838562__1_

PLAKALA JSEM ŠTĚSTÍM

Autor: Iva Ventová

Zázrak zrození mě odjakživa doslova fascinuje, po dítěti jsem několik let moc toužila a na těhotenství i porod jsem se těšila a náležitě si je vychutnala. Nikdy mě nenapadlo se bát porodu a myslím si, že se řada žen už dopředu sama blokuje strachem. Řeči typu „bez epidurálu by se to nedalo vydržet“, mi připadají k smíchu. Příroda má všechno pěkně vymyšlené a já osobně si myslím, že pokud se na dítě opravdu upřímně těšíte, vydržet porod je opravdu to nejmenší. I když určitě si to myslím i proto, že můj porod byl bez komplikací.

Dojetím jsem obrečela každý ultrazvuk a těšila se na pravidelné kontroly. Cítila jsem se výborně, nezvracela jsem, jinak bylo ale těhotenství samý problém. Odběr plodové vody, ze kterého jsme se nakonec dozvěděli, že čekáme zdravou holčičku. Příliš brzké a časté tvrdnutí dělohy, díky kterému jsem přestala pracovat daleko dřív, než jsem plánovala. Těhotenská cukrovka – pro mě „sladkožrouta“ veliké sebeobětování. Navíc jsem v době otěhotnění vážila 46 kilo, takže jsem rozhodně nebyla případ, který by potřeboval přísnou dietu.

O porodu doma jsem nikdy neuvažovala a ani s výběrem porodnice jsem si příliš hlavu nelámala. Až mě zaráželo, kolik lidí se mě ptalo už od poloviny těhotenství, kde budu rodit a jestli chci epidurál. Můj názor byl, že to všude asi bolí stejně a záleží především na tom, na jakého doktora a sestry narazíte, což si myslím dodnes. 

Od začátku jsem věděla, že se vzhledem ke svému bydlišti nejspíš rozhodnu mezi dvěma pražskými porodnicemi, které jsou k nám nejblíž. Co se mi rozhodně neosvědčilo, bylo hledání referencí na internetu. Lidé mají tendenci se svěřovat spíš s negativními zážitky. To co jsem se dočetla o téměř všech porodnicích v Praze, byla taková hrůza, že je skutečně lepší tenhle způsob rozhodování vynechat. Nakonec má volba padla na známou velkou porodnici, kam jsem chodila každých 14 dní „hlídat cukrovku“. Byla to volba v duchu hesla „vše pod jednou střechou“.

Termín porodu byl 13. června, na měsíc květen měli v mé porodnici plánované malování sálů a tudíž žádné porody, ale protože prvorodičky většinou spíš přenášejí atd., byla jsem zde normálně zaregistrována. Přibližně měsíc před plánovaným termínem porodu mě ještě stačili šíleně a naprosto zbytečně vyděsit a dva týdny jsem chodila téměř obden na kontrolní ultrazvuky a monitory, protože plod se jim zdál příliš malý a hrozili mi umělým vyvoláním porodu. Tomu jsem se strašlivě bránila, protože jsem toužila po normálním přirozeném průběhu, kdy to na mě zčista jasna přijde a já si to budu moci vychutnat se vším všudy.

Dcera se na nás ale asi taky už moc těšila, protože se přihlásila už v neděli ráno 23. května. Řekla jsem si, že do porodnice pojedeme až budou kontrakce po pěti minutách, takže jsme vyrazili až v pondělí asi kolem čtvrté ráno. Vzhledem k zavřeným porodním sálům ve vybrané porodnici jsme zvolili druhou variantu, o které jsem uvažovala předem.

Ještě v noci jsem telefonovala do první porodnice, jestli bychom si nemohli přijet pro moji kartu vzhledem k již zmíněným komplikacím. Mluvila jsem přímo s lékařem, který měl službu. Podíval se do mé karty a prohlásil, že mám naprosto normální těhotenství, karta je jejich majetkem a oni mi ji tudíž nevydají. Musím říct, že to dodnes nechápu a nevidím důvod, proč v druhé porodnici neměli možnost vidět moje záznamy ultrazvuků a monitorů především za těch posledních 14 dní. No budiž.

Dál už ale vše probíhalo naprosto bez problémů a porod se pro mne stal přesně tím zážitkem, na jaký jsem se těšila. Nevím, jestli je to mou bojovnou povahou, pozitivním myšlením nebo jsem se jen na dítě tak moc těšila, ale dodnes si všechny moje kamarádky ťukají na čelo, když říkám, že to byl opravdu ten nejnádhernější a nejnezapomenutelnější zážitek v mém životě. Hned den po té bych totiž klidně rodila znovu!

Po příchodu do porodnice následovalo klasické první vyšetření, otevřená jsem byla na 4 cm. Pak mi k mému příjemnému překvapení byla nabídnuta masážní vana. Sestra mi namasírovala záda vonným olejem a já jsem si hověla ve vaně s bublinkami a teploučkou vodou, manžel seděl vedle mě v křesle a četl si noviny, venku se rozednívalo a krásně zpívali ptáčci a já se šíleně, ale šíleně těšila na naši dceru. Po nějaké době pro mě přišla sestřička a byl mi natočen monitor s tím, že pokud bude vše v pořádku do vany se opět vrátím. K tomu už ale bohužel nedošlo. Jak mi bylo řečeno sestrou: „Miminko je po každé kontrakci v depresi“.

Přiznám se, že si teď nemůžu časově zařadit „přípravu“, tedy klystýr a holení. Mimochodem i o tomhle se často vedou debaty, já ani v jednom problém nevidím. Co si ale uvědomuji naprosto přesně je, jak jsem chodila po místnosti, hladila si bříško a mluvila s dcerou. Říkala jsem jí, jak moc se na ni těším, ať se nebojí, protože to spolu určitě zvládneme. Plakala jsem štěstím. Ten pocit, že už se to blíží, že za pár hodin konečně uvidím svoje dítě!

Zbytek porodu jsem strávila na normálním porodním lůžku. O tom, jak ke konci zesilují kontrakce a zkracují se intervaly mezi nimi tady psát nemusím. Ke konci už to byla fakt síla a já jsem si dle svého původního plánu epidurál píchnout nedala. Tlak do konečníku byl taky žůžo, ale aspoň jsem si říkala, že se to blíží. Než jsem pochopila, jak zatlačit, chvíli mi to trvalo, pak mi skočili na břicho, nastřihli mě (vím, že ani tohle není nutné, ale nijak mi to nevadí a jizva se hojila normálně) a v 10.50 se nám narodila dcera Ema. Měla třikrát omotanou pupeční šňůru kolem krku, byla mrňavá (vážila pouze 2,31 kg) a podchlazená, takže mi jí ukázali jen na malou chviličku, abych se uklidnila, že je vše v pořádku.

Pak následovalo to, co jsem očekávala a připravila jsem na to i manžela. Asi 2 hodiny v kuse jsem plakala štěstím. Jako bych fyzicky cítila, jak mi štěstí leží na hrudi, celou mě zavalilo, jako bych měla celá explodovat. Říkala jsem si, že tenhle pocit už nikdy nemůžu zažít znovu, nebo že by při příštím porodu? Záchvaty pláče se pak opakovaly, třeba když jsem se na ní šla poprvé podívat, jak se vyhřívá v inkubátoru, připadala mi tak nádherná!

Druhý den jsem oslavila své třicáté narozeniny. Chodilo za mnou dost návštěv, cítila jsem se výborně a vůbec celou dobu strávenou na oddělení šestinedělí jsem byla spokojená, vyrovnaná, šťastná a tak je tomu dodnes, kdy je Emě už 2 a ¼ roku. Dodnes si někdy porod v duchu přehrávám a vždy mě ten pocit znovu naplňuje, byl to pro mě takřka duchovní zážitek, něco skutečně velkého a nepopsatelného, byť to byl porod obyčejný, jakých jsou statisíce.

 

Iva Ventová (32). Jsem normální holka (vím, že už nejsem holka, ale já se tak pořád vidím), která bere život a tedy nejen porod pozitivně, protože si asi dokážu vytřídit podstatné věci od nepodstatných. Vystřídala jsem několik zaměstnání, ale vždy bylo rozhodující, aby mě práce především bavila. Vystudovala jsem v Brně na střední škole obor modelářství a návrhářství oděvů, ale pracovala jsem v produkci muzikálu Jesus Christ Superstar, učila výtvarnou výchovu na základní škole, dva roky se věnovala vystudovanému oboru v New Yorku, před narozením dcery jsem pracovala jako visual manager pro obchody se značkovým textilem. Nejvíc mě asi těšilo učení dětí, protože v tom vidím dodnes velký smysl a chtěla bych se tomu v budoucnu opět věnovat. Ráda cestuji, tvořím (malování, šití, focení,…) a i výchovu dětí vnímám jako velmi tvůrčí proces, navíc s viditelným výsledkem. Brzy to bude 10 let, co jsem poznala v New Yorku manžela Jiřího (34), kde jsme byli oba na zkušené. Jiří je bývalý profesionální cyklista, nyní v tomto oboru podniká. Máme nádherný vztah, dítě, po kterém jsem toužila, a všichni jsme zdraví, takže mi ke štěstí nic podstatného neschází. Užívám si dcery, dělám radost druhým a plánuji nové bydlení. V budoucnosti si představuji trochu té práce a hlavně další dítě !

Zdroj:
kniha PORODNÍ PŘÍBĚHY - RODÍME SE JEDNOU - vydalo ji APERIO, Společnost pro zdravé rodičovství na konci roku 2006 - www.aperio.cz

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359