12838562__1_

PORODNÍ BOLESTI MAJÍ SVÁ PRO I PROTI

Autor: Henci Goer

Níže uvedený text je upraven podle knihy „Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu“, vydané v nakladatelství One Woman Press v r. 2002. Knihu lze zakoupit v knihkupectvích nebo na internetové adrese www.kosmas.cz

Přirozený porod nabízí ženě s ničím nesrovnatelnou příležitost odhalit své vnitřní zdroje, schopnosti i síly. Takováto zkušenost může mít ohromnou cenu. Každá žena si však k porodu přináší jiné názory, jiná očekávání a jiné zkušenosti a řada z nich se o přirozený porod vůbec pokoušet nechce. To, že se někdo rozhodne pro analgetika nebo epidurál, samo o sobě nic nevypovídá o síle jeho charakteru. Podobně je tomu v situaci, kdy se žena, která o přirozený porod stojí, v jeho průběhu rozhodne jinak. Ani v takových případech nelze hovořit o tom, že žena nějak „selhala“. Nikdo nedokáže předem říci, jak dlouhý nebo bolestivý porod bude, a každý člověk má hranici, kdy si prostě řekně „dost“. V mnoha nemocnicích navíc bohužel přistupují k přirozenému porodu s averzí. Řada žen, které toužily rodit přirozeně, stejně nakonec skončí s analgetickou medikací, protože se jim nedostane dostatečné emocionální podpory či praktické pomoci od personálu, ba někdy dokonce ani od těch, kterým bylo příliš zatěžko vidět, jak jejich milovaná bytost trpí.

Přirozený porod má ale své mnohé pozitivní účinky. Bolest a stres, jež jsou s ním spojeny, mají význam jak pro vás, tak pro vaše dítě. Nervy v děložním hrdle – a postupně také ve svalstvu pánevního dna a pochvy – přenášejí jak vjem roztahování a napínání tkáně, tak bolest. Tyto rozpínací receptory signalizují hypofýze, což je součást mozku, že má vyplavit více oxytocinu. Sekrece většího množství oxytocinu zintenzivňuje porod a způsobuje další dilataci děložního hrdla. Ve chvíli, kdy je hrdlo dokonale otevřeno a hlavička napíná pánevní dno a pochvu, vyvolává příliv oxytocinu nutkání tlačit, a epidurál tím, že činnost nervů umrtvuje, tomuto mechanismu pozitivní zpětné vazby brání. Bolest vás vede. Právě ty polohy a právě takové aktivity, jaké jsou vám nejpohodlnější a nejpříjemnější, jsou zároveň nejvhodnější z hlediska dobré progrese porodu, případně také napomáhají tomu, aby rodící se miminko zaujalo ve vašem těle optimální pozici.

            Váš organismus reaguje na porodní bolesti vylučováním celé řady přirozených porodních hormonů, které vám nejen umožní zdárně porodit, nýbrž vybaví vás i silou a energií pro kojení a období šestinedělí.

            Zároveň je zapotřebí říci, že přirozený porod obvykle bolí, a to hodně. Jinou otázkou je, zda je to špatné. Existují různé druhy bolesti a ne vždycky je bolest utrpením, jak vám potvrdí každý, kdo se někdy věnoval aktivitám, k nimž je potřeba síly a vytrvalosti. Rodící žena může zažívat poměrně silnou bolest, a zároveň se těšit z lásky a podpory svých nejbližších, prožívat úžas nad nesmírnou mocí tvořivých sil, které proudí jejím tělem, a nad vlastní schopností čelit všem výzvám, které jí porod přináší. A naopak – žena s epidurální analgezií nemusí cítit vůbec žádnou bolest, a navzdory tomu cítit sklíčenost a stres, protože si připadá opomíjená, nerespektovaná a bezmocná.

            Bolest samozřejmě může být utrpením, jak vám leckterá již porodivší žena bez váhání poví, ale zase i tady je třeba znát okolnosti. Zdá se, že zásadní význam má to, kdo o nasazení analgetické léčby rozhoduje. Bolest se stává problémem jen tehdy, je-li lék proti bolesti ženě upírán, nebo nedostává-li se jí takové podpory a pomoci, jakou potřebuje, aby bolest dokázala sama zvládnout.

            Bolest také nemusí trvat tak dlouho, jak se domníváte. Jedna porodní instruktorka na základě detailních záznamů, které si o kontrakcích své ženy vedl jeden nastávající tatínek, spočítala, jak dlouhou dobu při porodu, který trval 24 hodin, žena strávila v bolestech. Sečtením všech bolestivých chvil dospěla k době 3,5 hodiny. Zdaleka ne všechny bolesti, zahrnuté do této doby, byly prudké a intenzivní. Porodní bolesti se od jiných bolestivých stavů v lidském životě liší v několika důležitých ohledech, díky nimž se dají lépe snášet. Jsou relativně ohraničené, je známa jejich příčina a zřídkakdy trvají déle než 24 hodin. Kontrakce zpravidla netrvají déle než minutu, přicházejí v poměrně pravidelném rytmu a v intervalech mezi nimi bolest zpravidla ustává.

            Znamená to, že chvíle, kdy pociťujete bolest, jsou krátké, v pauzách mezi nimi dostáváte příležitost si odpočinout a znovu nabrat sílu a příliv další bolesti můžete předvídat, připravit se na něj. Jak jednotlivé kontrakce, tak porod sám zpravidla začínají zlehka a pozvolně,  a teprve s odstupem času nabírají na síle, což vám dává příležitost jim přivyknout, zadaptovat se na ně. V tomto směru se porod podobá horké koupeli. Skočíte-li do ní, zdá se být nesnesitelně vřelá, ale když teplotu zvyšujete postupně, dokážete ji snést.

            A konečně – za svou bolest a za všechno své úsilí je žena nakonec nádherně a jedinečně odměněna: díky tomu se porod daleko více podobá maratónskému běhu nebo zdolávání vysoké hory, nežli zážitku, který by připomínal zranění či nemoc.

 

Henci Goer je publicistka, propagátorka přirozených porodů a dula. Text byl publikován s laskavým svolením nakladatelství One Woman Press.

Zdroj:
časopis APERIO, 2/2003 - www.aperio.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359