Psycholog radí - Síla kontaktu lidského

Autor: PhDr. Ilona Špaňhelová

V poslední době se často setkávám ve své ordinaci s maminkami, které mají problém s dítětem, které je starší než jeden rok a toto dítě je „přisáté" na mámině prsu.

Některým maminkám se i stává, že jim dítě na veřejnosti strhává nebo vysvléká triko a chce pít. Samozřejmě - a to chci zdůraznit – pokud maminka kojí ještě po prvním roce dítěte, cítí se takto dobře, vyhovuje jí to a je ona i dítě spokojená, vše je v pořádku. Chci možná udělat jen sondu nebo upozornit maminky, kterým se právě dítě narodilo na jeden fakt, který je dle mého názoru velmi důležitý.
Každé dítě, které se narodí, potřebuje jako první věc mateřskou lásku, lidský kontakt a něhu. Proto by mělo být pro každou maminku samozřejmostí, že když dítě pláče nebo je podrážděné, měla by mu jako první věc nabídnou pro jeho uklidnění svou přítomnost, své slovo.
Praktický návod, když je dítě neklidné, je tento: (je také např. součástí Pražské metody deskripce chování, kterou vytvořila Dr. Šulcová):

 

 • jako první k němu přistoupíme, aby uvidělo naši tvář a mělo radost z naší přítomnosti
 • pak se na něj usmějeme
 • začneme si s ním povídat
 • přiložíme jeho ručky na bříško
 • po této uklidňovací fázi, pokud je ještě dítě neklidné, je bereme do náruče
 • dítě má ručky na bříšku
 • začneme se na něj usmívat
 • povídáme si s ním
 • začneme mu zpívat (i na ty maminky, kterým se zdá, že mají „hudební hluch“ děti výborně reagují, některé se dokonce snaží napodobit artikulaci maminky a otevírají při zpěvu ústa)
 • teprve až po tomto zklidňovacím manévru, když nic nepomůže a dítě stále pláče, tak mu dáme pít z prsu
  Takto by mělo probíhat uklidňování dítěte, pokud nemá hlad a děje se mu jen něco, co se mu nelíbí nebo se něčeho polekal nebo chce jen lidskou blízkost. Velmi dobrým prostředkem pro uklidnění je také chování dítěte na holém těle, kdy i dítě je vysvlečeno. Tato poloha pomáhá dětem i při bolestech bříška.
 •  

  PhDr. Ilona Špaňhelová
  Praha 5, Ostrovského 3, tel.: 607 277 444

  http://www.spanhelova.cz/

  Zdroj:
  časopis MAMITA, 3/2002 - www.mamita.cz

  Azrodina_portal_250x250
  11499230

  KDYŽ CHCEŠ TAK TO DOKÁŽEŠ! on-line

  Již v sobotu 10.října od 16.00 hod.! Je Vaše dítě v něčem jiné a vnímá to jako handicap? Má někdy problém s vrstevníky nebo se dokonce potkalo se šikanou? Procházíte jako rodina náročným obdobím? Potřebuje Vaše dítě překonat strach, nebo dodat odvahu ke zvládnutí nějakého úkolu? Vnímáte, že mu chybí motivace k lepším výsledkům ve škole či v jiných vhodných aktivitách? Inklinuje k nějaké závislosti? Chcete ho podpořit a pomoct mu to změnit? Již 10. rokem realizujeme s Radkem Bangou preventivní program KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! Nyní se ho mohou děti zúčastnit odkudkoliv z ČR, v klidu a soukromí domova.

  KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

  Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

  VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

  Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

  Za staré mobily pomoc do dětských domovů

  Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

  DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

  Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

  UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

  Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

  KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

  HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

  PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

  Je lepší dvojka nebo trojka?

  Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

  Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

  SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

  Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

  LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

  Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

  NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

  Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

  HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

  Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

  PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

  Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

  Asekol_cervene_k_468x60px__05