Kaloba_baner_965x100

HOMEOPATICKÁ LÉČBA

Autor: MUDr. Tomáš Karhan

Před patnácti lety se v naší zemi po pádu železné opony objevila léčebná metoda, kterou zde málokdo znal. Jako každá novinka, navíc v našich krajích dosud zakazovaná a potlačovaná, vzbudila značný zájem lékařů i pacientů. To, co bylo k léčbě normálně používané a uznávané nejen v zemích na západ od našich hranic, působilo v Česku jako zjevení. Během několika let se s homeopatickým způsobem léčení vyškolilo několik tisíc lékařů a lékárníků. Sladké léčivé kuličky zaujaly mnoho pacientů. Největší pozornost se soustředila na oblast léčení dětí.

Mnoho rodičů kvitovalo, že podstata léčení se ukázala jako velmi jemná. Minimální, prakticky neznatelný hmotný obsah léčivé látky uvítali lidé, kteří se chtěli vyhnout časté chemické zátěži, či rizikům polékových alergií.

Nové a překvapivé bylo, že pohled na jednotlivé příznaky a obtíže byl detailní. Uveďme příklad. Už u pouhé rýmy, nejčastějšího a přitom léky neovlivnitelného stavu umožňoval homeopatický pohled rozlišení mnoha podob choroby. Homeopat vybíral lék podle toho, jakou měl výtok z nosu barvu, hustotu, čím se zlepšoval, zda působil na okolí nosu, čím byl doprovázen, v jaké souvislosti vznikl. Podle příznaků tak bylo možno odlišovat např. rýmu vodnatou, řídkou s nedráždivým výtokem, zlepšenou na čerstvém vzduchu, odírající horní ret do červena, provázenou kýcháním. Podle přiřazení v kapitole akutních rým v homeopatické učebnici je na takto pečlivě popsanou a pojmenovanou rýmu vhodný lék Allium cepa. Jedná se o lék vyrobený z cibule. Není náhodou, ale naopak homeopatickou zákonitostí, že právě cibule při krájení nožem vyvolává uvedené příznaky. Jedná se o potvrzení homeopatického zákona léčení podobného podobným. Běžná medicína léčí často naopak- opačné opačným, jakoby potlačením, neutralizací stavu. Homeopatie jemným působením, jakoby velmi lehkou stimulací chorobného děje pomáhá tělu aktivovat obranu organizmu. Je k tomu potřeba dosti přesný popis stavu.  Lék z cibule by totiž už nefungoval na rýmu žlutou či žlutozelenou, vazkou, přilnavou, kde výtok zasychá a vytváří stroupky na sliznici nosu. Doprovázený je i tlakem u kořene nosu. Zde by se, pro  příklad, osvědčil homeopatický lék Kalium bichromicum. 

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Homeopaté v průběhu dlouhých let vyzkoušeli mnoho přírodních látek ať už rostlinných jako zmíněnou cibuli nebo solí - viz zmíněný dvojchroman sodný, kovů  jako rtuť a dalších a dalších. Prováděli takzvaný toxikologický pokus. Hodně naředěnou látku ( aby nezapůsobila jako nebezpečný jed) užívala několik dní skupina zdravých lidí. Ti pozorovali a zapisovali, jaké příznaky se u nich následně objevovaly. U výše uvedených látek z cibule a dvojchromanu draselného to byly i příznaky výše uvedené. Protože se objevily u většího počtu z nich, byly zaznamenány. Následně mohly být použity už podle zmíněného zákona o léčení podobného podobným třeba právě u léčby a kutních rým. Maně zde napadá stará zkušenost „užít to, čím jsme se pokazili, abychom se napravili“, tedy například slzu vína ráno po hojném večerním koštování.

Pečlivý detailnější popis příznaků a obtíží vytváří z nemoci, která je původně zahrnuta spíše do zobecňující diagnózy, soubor chorobných známek spíše jedinečný pro konkrétního pacienta. To je hlavně v léčení malých dětí příznačné pro líčení obtíží jejich pečlivými maminkami. Je pravdou, že doplňující otázky, jako například, jestli se Jiříčkova rýma zhorší či zlepší v chladu či teple, nejsou v lékařské ordinaci obvyklé. Na rozdíl od homeopatie by je obvyklá léčba ani nezužitkovala. Naučíme-li se však všímat konkrétních známek i zdánlivých detailů, pomáhá to mnohdy k nalezení co nejpodobnějšího a tedy nejúčinnějšího léku. Nejdříve za pomoci homeopaticky vzdělaného dětského lékaře, posléze už sami s použitím návodů k léčení nejběžnějších lehkých chorobných stavů. A nejsme-li si jisti, vždy nám školení pediatři-homeopaté rádi poradí a pomůžou.

Stále více se ukazuje, že užití homeopatických léků není běžnou léčebnou rutinou. Je čímsi, co do léčení přináší větší vzájemný kontakt, porozumění a spojenectví při léčbě. Na to, abychom mohli v lékárně pořídit sami prvé homeopatické léky třeba právě pro léčbu jednoduchých nachlazení s rýmami, je dobré vědět ještě několik věcí.

Budeme-li kupovat homeopatický lék bez předpisu, zeptají se nás v lékárně, jakou potenci léku chceme. Homeopatické léky jsou označovány vedle svého názvu i číslem, které označuje míru ředění. Běžně jsou u nás k dostání léky označené číselným dodatkem 5 CH, 9CH, 15 CH, 30 CH. Vyjadřuje to, jaká je míra ředění účinné látky. Obecně platí, že pro čerstvé, akutní stavy užíváme nejmenší ředění, nejčastěji 5CH., případně 9 CH. U homeopatických léků, které jsou v tubách, se jedná o takzvané jednodruhové čili monokomponentní léky. Obsahují pouze jeden druh látky. O polykompozitních lécích, homeopaticích složených z více druhů látek, se zmíníme později. V současné době je ve volném prodeji bez receptu k dispozici přes 60 druhů nejrůznějších monokomponent v uvedených ředěních. Nejsou-li zrovna v lékárně k dispozici, může je lékárna objednat nejpozději do druhého dne. Abychom mohli homeopatické léky užívat, potřebujeme znát dávkování.

MUDr. Tomáš Karhan

praktický lékař pro děti a dorost

Koněvova 221, Praha 3

tel. 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz

 

 

 

 

Zdroj:

časopis Dr.PALEČEK, 1/06

 


Související články:

 

Homeopatie v období těhotenství a po porodu 

Homeopatická léčba dětských nemocí

Homeopatie a batole 

Novorozenci a homeopatické léčení

 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359