Novorozenci a homeopatické léčení
Autor: MUDr. Tomáš Karhan
Všímáte si, kolik přibývá v poslední době v Česku miminek? Určitě ano, čtenářky a čtenáři časopisu dr. Paleček jsou určitě mezi prvními, kdo tento pozitivní trend zaznamenali. A nejen zaznamenali, ale aktivně se na něm podílí. S tím se rovnou nabízí otázka, co nového a dobrého pro léčení těch úplně nejmenších přináší soudobá medicína. Pokusím se nad tím zamyslet jako dětský lékař, který léčí druhou generaci mimin a může tedy porovnávat.
Na jedné straně se léčebé postupy v dětské ordinaci příliš nezměnily. Rozšířila se nabídka nejrůznějších farmaceutických přípravků, ale jejich působení je ve většině běžných případů stejné jako před čtvrt stoletím. Nosní kapky fungují stále stejně, oblékly se do hávu sprejů, léky na snižování a kontrolu horečky se posunuly od preparátu, který někdy působil sklon ke krvácení k léku z jiné skupiny, kapičky na kašel se dávají důsledně takové, aby nezatěžovaly vedlejšími účinky nezralé orgány nejmenších pacientů, antibiotika jakbysmet, s rozvahou a přísně indikovaně. V kožním lékařství se ke kortikoidům v masti přistupuje s opatrností. Celkový trend je u léčení nejmenších ve znamení šetrnosti a větší odpovědnosti. To platí pro pediatry i rodiče malých dětí. Odhlédaje od léčby závažnějších stavů, neudál se v klasické běžné péči žádný převratný vývoj. Napadá mne snad jen jedna výjimka - léků zlepšujících stav kojeneckých kolik.
A přeci se něco změnilo radikálně. Nabídka homeopatických léků, za totality u nás nedovolených, dává alternativu pro situace, kdy jsou chemické léky pro malé děti zatěžující. Nebo pro různé indikace v podstatě nepomáhají.
CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATIIWWW.BUDTEZDRAVI.CZ
|
Zmiňme třeba situaci nedostatku matčina mateřského mléka. Homeopatický lék podáváme matce a pomáháme tím miminku. Lékem, který řadě maminek pomohl k úspěšnému rozkojení, je Ricinus communis 5CH. Maminky ho cucají 2x denně 5 kuliček. Uvedená formulka je v akutní homeopatii velmi obvyklá. V současné době je v lékárnách volně bez receptu přes 60 druhů homeopatických léků. Víme –li správný název potřebného léku, musíme lékárníkovi vždy říci i požadovanou potenci léku. Tou je zpravidla „5 CH“ ( čteno cé-há, nikoli ch).
Rychlému vstřebávání porodního hematomu na záhlaví pomůže Arnica montana 5CH. tady už samozřejmě podáváme ne matce, ale novorozenci.. 5 homeopatických kuliček rozpouštíme do l dcl kojenecké vody a podáváme 2x denně, ráno a večer, dopoledne či odpoledne. Vždy mimo kojení. Zrychlené hojení je tím úspěšnější, čím dříve Arnicu podáme. Vedlejší účinky ani riziko poškození homeopatika nemají.
U některých miminek dochází v průběhu porodu ke zlomenině klíční kosti. Hojení svalku lze časně urychlit podáním léku Symphytum 5 CH. Způsob podání je nejen v tomto případě, ale všeobecně stejné jako výše u Arniky.
Je-li porod obtížnější, mívají novorozenci v očním bělmu drobná či větší krvácení. I tady se vyplatí Arnica 5CH a Hamamellis 5 CH. Jako vždy rozpustit do kojenecké vody 5 kuliček léku a podat střídavě oba léky. 2x denně čajovou lžičku od každého z nich. Kuličky jsou z glukózy, která je pro kojence vhodná a neškodlivá.
Ne vzácně a jakoby v malých epidemiích se u miminek objevuje moučnivka. Je někdy velmi úporná. K jejímu zvládnutí může přispět Borax 5 CH. Stejně jako u ostatních léků podáváme dvakrát denně až do zlepšení stavu.
Bohužel už nejmenší děti mohou dostat rýmu. Obvykle mají ucpaný nos, zřetelně funí, zvláště v noci, a u nosních vchodů se jim dělají bubliny. Na takovou rýmu je vhodný Sambucus nigra 5CH. Tento lék je doposud na recept a lékař, který se na homeopatii nemračí (mezi pediatry jich stále ubývá), ho rád předepíše. Dávkování a způsob podání už znáte. Je-li rýma volně tekoucí, řídká a vodnatá, můžete bez receptu sami naordinovat Allium cepa 5 CH. Je-li současně přítomen výtok i z očiček, přidejte Euphrasia officinalis 5CH. Během dvou tří dnů poznáte, je-li vaše šetrná léčba úspěšná. Změní-li se ovšem výtok na světle žlutý a rýma dále teče, změňte léčbu na Pulsatilla 5CH, stále dvakrát denně. Odírá-li rýma okolí nosních dírek, výtok je nazelenalý a hojný, můžete podat Mercurius solubilis 5CH.
Vytvoříte-li si takto doma malou homeopatickou lékárničku, můžete kdykoliv pružně reagovat na konkrétní stav i vzhled obtíží. Co je pro homeopatii typické, na některé z popsaných problémů reagují lépe třeba další sourozenci dětí. Na rozdíl od běžné medicíny, kde se takříkajíc měří všem stejně, to podporuje myšlenku individuálního přístupu.
U miminek se často setkáváme s potničkami. Drobná vyrážka v obličeji i na hrudníku zneklidní mnohou maminku. Pediatr tyto pupínky většinou neléčí, zmizí samy. Jakákoliv kožní mast by po vstřebání mohla zatížit nezralá játra. Můžeme však bez jakéhokoli rizika podat Rhus toxicodendron 5CH a vyrážka zmizí během jednoho dvou dnů. Třeba ještě před návštěvou starostlivé tchýně. Není pak angažované babičce ani co vysvětlovat. Stejně tak se nemusíme absurdně zpovídat, proč jsme předem nekoupili např. moskytiéru, když kojenečka pobodá v noci komár. Podáme Ledum palustre 5 CH a štípance často zmizí velmi svižně. Někteří rodiče mají dokonce zkušenost, že tento lék dále podávaný chrání před štípajícím hmyzem preventivně. Lze to vyzkoušet zcela bez rizika.
Zažívací problémy jsou nejčastěji reprezentovány výraznými kojeneckými kolikami. Nafouklé bříško, ujímání, výrazný pláč, propínání tělíčka do oblouku. Úlevu přináší, bohužel jen krátkodobě, odchod větrů. Homeopatické léky Lycopodium 5CH, China 5CH, Nux vomica 5CH přinesou v části případů zlepšení. Není-li úspěch, lze se poradit s dětským lékařem, který má v homeopatii praxi. Léků, které připadají v úvahu, je více a rozlišení vyžaduje zkušenost a širší rozbor.
Ve spolupráci s pediatrem-homeopatem je možno řešit i mnoho jiných problémů malých kojenců. Zde se zmiňme tématicky o průjmech během kojení, trávicích problémech při přechodu na sušené mléko, různých druzích průjmu, zácpě, špatném přibývání na váze u dobrých jedlíků, časté škytavce. Jsou to problémy, kde je účast homeopatie znalého pediatra žádoucí. Vyloučí se možná skrytá rizika. Na druhé straně se mnohdy poskytne řešení, pro které jinak není známý klasický lék. Homeopatie je jemná a účinná medicína. Na příkladu péče o nejmenší děti ji můžeme bez rizika a s překvapivým hojivým účinkem zkusit v řadě případů sami, jindy s pomocí zkušeného odborníka. Je pravděpodobné, že se pak homeopatie už mnozí nezřeknete.
MUDr. Tomáš Karhan
praktický lékař pro děti a dorost
Koněvova 221, Praha 3
tel.: 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz
Zdroj:
časopis Dr.PALEČEK, 3/06
Související články:
Homeopatie v období těhotenství a po porodu
Homeopatická léčba dětských nemocí