Kaloba_baner_965x100

Novorozenci a homeopatické léčení

Autor: MUDr. Tomáš Karhan

Všímáte si, kolik přibývá v poslední době v Česku miminek? Určitě ano, čtenářky a čtenáři časopisu dr. Paleček jsou určitě mezi prvními, kdo tento pozitivní trend zaznamenali. A nejen zaznamenali, ale aktivně se na něm podílí. S tím se rovnou nabízí otázka, co nového a dobrého pro léčení těch úplně nejmenších přináší soudobá medicína. Pokusím se nad tím zamyslet jako dětský lékař, který léčí druhou generaci mimin a může tedy porovnávat.

 Na jedné straně se léčebé postupy v dětské ordinaci příliš nezměnily. Rozšířila se nabídka nejrůznějších farmaceutických přípravků, ale jejich působení je ve většině běžných případů stejné jako před čtvrt stoletím. Nosní kapky fungují stále stejně, oblékly se do hávu sprejů, léky na snižování a kontrolu horečky se posunuly od preparátu, který někdy působil sklon ke krvácení k léku z jiné skupiny, kapičky na kašel se dávají důsledně takové, aby nezatěžovaly vedlejšími účinky nezralé orgány nejmenších pacientů, antibiotika jakbysmet, s rozvahou a přísně indikovaně. V kožním lékařství se ke kortikoidům v masti přistupuje s opatrností. Celkový trend je u léčení nejmenších ve znamení šetrnosti a větší odpovědnosti. To platí pro pediatry i rodiče malých dětí. Odhlédaje od léčby závažnějších stavů, neudál se v klasické běžné péči žádný převratný vývoj. Napadá mne snad jen jedna výjimka - léků  zlepšujících stav kojeneckých kolik.

 A přeci se něco změnilo radikálně. Nabídka homeopatických léků, za totality u nás nedovolených, dává alternativu pro situace, kdy jsou chemické léky pro malé děti zatěžující. Nebo pro různé indikace v podstatě nepomáhají.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

 

 Zmiňme třeba situaci nedostatku matčina mateřského mléka. Homeopatický lék podáváme  matce a pomáháme tím miminku. Lékem, který řadě maminek pomohl k úspěšnému rozkojení, je Ricinus communis 5CH. Maminky ho cucají 2x denně 5 kuliček. Uvedená formulka je v akutní homeopatii velmi obvyklá. V současné době je v lékárnách volně bez receptu přes 60 druhů homeopatických léků. Víme –li správný název potřebného léku, musíme lékárníkovi vždy říci i požadovanou potenci léku. Tou je zpravidla  „5 CH“ ( čteno cé-há, nikoli ch).

Rychlému vstřebávání porodního hematomu na záhlaví pomůže Arnica montana 5CH. tady už samozřejmě podáváme ne matce, ale novorozenci.. 5 homeopatických kuliček rozpouštíme do l dcl  kojenecké vody a podáváme 2x denně, ráno a večer, dopoledne či odpoledne. Vždy mimo kojení. Zrychlené hojení je tím úspěšnější, čím dříve Arnicu  podáme. Vedlejší účinky ani riziko poškození homeopatika nemají.

U některých miminek dochází v průběhu porodu ke zlomenině klíční kosti. Hojení svalku lze časně urychlit podáním léku Symphytum 5 CH. Způsob podání je nejen v tomto případě, ale všeobecně stejné jako výše u Arniky.

Je-li porod obtížnější, mívají novorozenci v očním bělmu drobná či větší krvácení. I tady se vyplatí Arnica 5CH a Hamamellis 5 CH. Jako vždy rozpustit do kojenecké vody 5 kuliček léku a podat  střídavě oba léky. 2x denně čajovou lžičku od každého z nich. Kuličky jsou z glukózy, která je pro kojence vhodná a neškodlivá.

Ne vzácně a jakoby v malých epidemiích se u miminek objevuje moučnivka. Je někdy velmi úporná. K jejímu zvládnutí  může přispět Borax 5 CH. Stejně jako u ostatních léků podáváme dvakrát denně až do zlepšení stavu.

Bohužel už nejmenší děti mohou dostat rýmu. Obvykle mají ucpaný nos, zřetelně funí, zvláště v noci, a u nosních vchodů se jim dělají bubliny. Na takovou rýmu je vhodný Sambucus nigra 5CH. Tento lék je doposud na recept a lékař, který se na homeopatii nemračí (mezi pediatry jich stále ubývá), ho rád předepíše. Dávkování a způsob podání už znáte. Je-li rýma volně tekoucí, řídká a vodnatá, můžete bez receptu sami naordinovat  Allium cepa 5 CH. Je-li současně přítomen výtok i z očiček, přidejte Euphrasia officinalis 5CH. Během dvou tří dnů poznáte, je-li vaše šetrná léčba úspěšná. Změní-li se ovšem výtok na světle žlutý a rýma dále teče, změňte léčbu na Pulsatilla 5CH, stále dvakrát denně. Odírá-li rýma okolí nosních dírek, výtok je nazelenalý a hojný, můžete podat Mercurius solubilis 5CH.

Vytvoříte-li si takto doma malou homeopatickou lékárničku, můžete kdykoliv pružně reagovat na konkrétní stav i vzhled obtíží. Co je pro homeopatii typické, na některé z popsaných problémů reagují lépe třeba další sourozenci dětí. Na rozdíl od  běžné medicíny, kde se takříkajíc měří všem stejně,  to podporuje myšlenku individuálního přístupu.

 U miminek se často setkáváme s potničkami. Drobná vyrážka v obličeji  i na hrudníku zneklidní mnohou maminku. Pediatr tyto pupínky většinou neléčí, zmizí samy. Jakákoliv kožní mast by po vstřebání mohla zatížit nezralá játra. Můžeme však bez jakéhokoli rizika podat Rhus toxicodendron 5CH a vyrážka zmizí během  jednoho dvou dnů. Třeba ještě před návštěvou starostlivé tchýně. Není pak angažované babičce ani co vysvětlovat. Stejně tak se nemusíme absurdně zpovídat, proč jsme předem nekoupili např. moskytiéru, když kojenečka pobodá v noci komár. Podáme Ledum palustre 5 CH a štípance často zmizí velmi svižně. Někteří rodiče mají dokonce zkušenost, že tento lék dále podávaný chrání před štípajícím hmyzem preventivně. Lze to vyzkoušet zcela bez rizika.

 Zažívací problémy jsou nejčastěji reprezentovány výraznými kojeneckými kolikami. Nafouklé bříško, ujímání, výrazný pláč, propínání tělíčka do oblouku. Úlevu přináší, bohužel jen krátkodobě, odchod větrů. Homeopatické léky Lycopodium 5CH, China 5CH, Nux vomica 5CH přinesou v části případů zlepšení. Není-li úspěch, lze se poradit s dětským lékařem, který má v homeopatii praxi. Léků, které připadají v úvahu, je více a rozlišení vyžaduje zkušenost a širší rozbor.

 Ve spolupráci s pediatrem-homeopatem je možno řešit i mnoho jiných problémů malých kojenců. Zde se zmiňme tématicky o průjmech během kojení, trávicích problémech při přechodu na sušené mléko, různých druzích průjmu, zácpě, špatném přibývání na váze u dobrých jedlíků, časté škytavce. Jsou to problémy, kde je účast homeopatie znalého pediatra žádoucí. Vyloučí se možná skrytá rizika. Na druhé straně se mnohdy poskytne řešení, pro které jinak není známý klasický lék. Homeopatie je jemná a účinná medicína. Na příkladu péče o nejmenší děti ji můžeme bez rizika a s překvapivým hojivým účinkem zkusit v řadě případů sami, jindy s pomocí zkušeného odborníka. Je pravděpodobné, že se pak homeopatie už mnozí nezřeknete.

 
MUDr. Tomáš Karhan

praktický lékař pro děti a dorost

Koněvova 221, Praha 3 
tel.: 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz  

Zdroj:

časopis Dr.PALEČEK, 3/06


Související články:

 

Homeopatická léčba 

Homeopatie v období těhotenství a po porodu 

Homeopatická léčba dětských nemocí

Homeopatie a batole

 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359