Homeopatická léčba dětských nemocí
Autor: MUDr. Tomáš Karhan
Homeopatická léčba v naší zemi zaznamenala v naší zemi v uplynulých šestnácti letech docela pestrý vývoj. V roce 1989 téměř nikdo u nás nevěděl, o co se vlastně jedná. Během několika porevolučních let se homeopatie stala až módní léčbou. Jako u všeho dříve potlačeného a zakázaného explodovala touha a potřeba lidí zkusit si ji na vlastní kůži. V polovině devadesátých let nastoupila za mocné podpory materialistických vědců a zavedených farmafirem velmi intenzivní kampaň za zákaz homeopatie v České republice. Tak docházelo ve druhé polovině devadesátých let k poklesu zájmu o tento způsob „ekologického“ léčení. Se vstupem do Evropské unie se situace přeci jen zklidnila. V Rakousku, Německu, Francii a jinde má homeopatie dlouhé roky důstojné postavení a slušnou oblibu. Se zlepšující se kvalitou života chtějí dnes i pacienti v Česku využít zdravé léčení tam, kde je to možné, co nejčastěji. Jsou to zejména dětští lékaři, kteří dnes slyší otázku maminek: „ Šlo by to homeopaticky?“ více než dříve. Při zachování přiměřenosti a respektu ke klasické medicíně to možné je.

Homeopatický lék působí i tam, kde „chemie“ nemá své pole. Třeba u růstu zoubků kojenců, u dětských nemocí s vyrážkou jako jsou PLANÉ NEŠTOVICE a znovu se objevující zarděnky (přes řádný systém očkování). Jsme-li u této kapitolky dětských nemocí, můžeme připomenout Rhus toxicodendron 5 CH (toto číslo a zkratku cé há chtějí od vás lékárníci slyšet, než vám lék prodají). Léky s vyššími čísly jako 9, 15, 30 CH mají trochu jiné užití. Tento lék podávaný dvakrát denně po 5 sladkých kuličkách spolu s lékem Mezereum 5 CH zkracuje dle mé zkušenosti trvání „pláňat“ u většiny dětí výrazně. Moji malí pacienti chodí uzdravení zpátky do školky 2x - 3x rychleji než jinde bez homeopatik. U těch dětí, které ještě nejsou schopny lék cucat, rozpouštíme 5 kuliček do decilitru vody. Podáváme dvakrát denně jednu lžičku, roztok uchováme v lednici. Každý den si rozpouštíme čerstvou dávku. Jsou-li neštovičky větší - jako puchýře a svědí-li a pálí, zkusíme lék Cantharis. Lék dobře zabírá tam, kde se svědění pupínků zlepšuje chladem. Jsou-li pupínky zlepšeny naopak teplem a dítě se při tom škrábe hlavně po půlnoci a je navíc úzkostné, podáme Arsenicum album. Vidíme, že výběr léku může být i zpřesňován podle reakce dítěte na nemoc.
CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATIIWWW.BUDTEZDRAVI.CZ |
V tom je další kouzlo homeopatie - léčit konkrétní, osobní potíže a ne jen medicínskou diagnózu - angina, zánět středního ucha. Do moderního léčení je dobré přinést vnímání osobnosti pacienta a jeho pocitů… U dětí, které se při planých neštovicích hodně škrábou, hrozí vznik jizviček. Tomu pomáhá zabránit lék Antimonium crudum. V potenci 5CH, jak jinak a jako obvykle dvakrát denně.
TIP PRO RODIČE! NEJEN PŘI NEMOCI MŮŽETE DÍTĚ POTĚŠIT KVALITNÍ TEXTILNÍ HRAČKOU.
Zmínili jsme i ZARDĚNKY. U nich pomáhá Pulsatilla. Připomíná-li vyrážka vzhledem spálu, podáváme též Belladonnu. Homeopatie léčí podle zákona „podobné podobným se léčí“, můžeme přidat Belladonnu u pravé spálové vyrážky ke klasickému Penicilinu. Žádný lékař-homeopat u spály ovšem antibiotikum vynechat nesmí.
Občas i dnes přes efekty očkování vídáme u dětí a dorostenců PŘÍUŠNICE. Starší generace si je ještě pamatuje jako bolestivé zduření příušních žláz, které při doteku více bolí. Je zvýšené slinění a může být kovová pachuť v ústech. Na tuto nemoc nemá klasická medicína léku a doporučuje přísný klid na lůžku a lék na snížení teploty. Přidáme-li homeopatikum Mercurius solubilis, uzdravení je obvykle rychlejší, průběh mírnější. Sníží se také hrozící riziko vzniku neplodnosti z možného postižení varlat.
U ANGÍN lékařem zdiagnostikovaných je nezbytné dávat antibiotika, především V- Penicilin. K nim můžeme ovšem přidat homeopatické léky. Při prosáklých, překrvených krčních mandlích podáváme Belladonu, k ní ještě Mercurius solubilis. Tyto dva léky pomohou k rychlejšímu ústupu obtíží. Jsou-li na tonsillách hnisavé povláčky je vhodný Hepar sulfur. Jestliže při polykání u anginy vystřelují bolesti do uší, podáváme Phytollaccu. Tam, kde angíny začínají vlevo, mandle jsou temně rudé, je vhodná Lachesis. Objevuje-li se výrazné prosáknutí čípku, který vypadá jako naplněný vodou a je prosáklé měkké patro (jako lakované) pomůže Apis.
Homeopatie může pomoci i u BOLAVÝCH OUŠEK. Ta mnohdy začínají dříve než vlastní zánět středního ucha. I zde je třeba zdůraznit při nezlepšení potřebu dohledu lékaře z ORL, aby vyloučil případné komplikace. Homeopatická zkušenost říká, že lze ulevit a v řadě případů předejít i bolestivé paracentéze, píchání bubínku. U dětí, kdy obtíže nastupují v noci, zejména před půlnocí a děti jsou úzkostné, bolestně plačtivé pomáhá opakované podávání Arsenicum album, třeba po čtvrt či půlhodině. Je-li bolest doprovázena pláčem spíše smutným, usedavým, je dobré vyzkoušet Pulsatillu. Je-li nástup bolesti ucha prudký, prudce nastupuje i teplota, vadí-li hluk a bolesti v uších jsou silné a tepavé, užívat opakovaně Belladonnu. Při výrazném pálení v krku či uchu a promítání bolesti do soscovitého výběžku za uchem můžete zkusit opakovaně Capsicum anuum. Léky lze i zaměnit a doplnit podle situace.
Jsou-li počínající obtíže doprovázeny RÝMOU, je vhodné přidat při vodnaté rýmě Allium cepa či Euphrasii, u žlutavé voskově bledé sekrece pomáhá Pulsatilla. Rýma žlutozelená až zelená, co odírá pod nosem, reaguje mnohdy pěkně na Mercurius solubilis. Tuhá, tahavá, jakoby gumová rýma se zlepšuje po léku Kalium bichromicum či Hydrastis canadensis.
Všechny uvedené léky podáváme, jak už bylo řečeno, v potenci 5CH, obvykle 2xdenně. Při naléhavé potřebě léčíme v rytmu obtíží po čtvrt a půlhodině. Předávkovat nemůžeme, obsah látek je stopový.
Zajímavou indikací, kterou můžeme homeopatické léky vyzkoušet bez jakéhokoliv rizika průběžného zhoršení stavu je LÉČBA BRADAVIC. Řada lidí takto homeopatii vyzkoušela a vyhnula se někdy obtížné manipulaci s leptáním a řezáním bradaviček. Také se jeví, že nedochází k opakovanému dorůstání těchto protivných útvarů. Pro děti je to vlastně léčba radostná a chutná. U bradavic, které jsou na plosce nohy či ruky a mají ten nejtypičtější vzhled rozpraskaných tmavohnědých a drsných útvarů pomáhá lék Antimonium crudum 5CH , podávaný dvakrát denně 5 kuliček k cucání. K tomu přidáváme 3x týdně 5 kuliček léku Thuja v potenci 15 CH. tedy v pondělí, ve středu a v pátek, vždy 5 kuliček. Léčba je někdy vytrvalá a bradavičky vypadnou do týdne, ale také do tří týdnů. Zvlášť tam, kde s nimi už dříve bylo manipulováno. Jsou-li ale bradavice ploché, žlutavé, nerozpraskané, podejte lék Dulcamara a k němu Thuja 15 CH (viz výše). Drobné, špičaté bradavičky reagují často na lék Nitricum acidum. Bradavice blízko nehtu léčí Graphites střídavě s Antimonium crudum.
Zkuste to, je to jednoduché.
Ještě zajímavou poznámku. Má-li dítě opakované infekty, třeba po nástupu do mateřské školy, stále dokola, je možné zkusit u vyškolených homeopatů v oboru konstituční či také klasické homeopatie celkový rozbor případu, všech zdravotních obtíží, povahy a temperamentu dítěte.
Vyšetření trvá zpravidla hodinu a na jeho závěr dostává pacient homeopatický lék vybraný na míru svému typu osobnosti. To je trochu podobné vybírání typu u psychologa, ale podstatně podrobnější. Po podání homeopatického léku ve vysoké potenci (třeba 30 CH, 200 CH i 1000 CH) dochází k úpravě obranyschopnosti a zlepšení celkového zdravotního stavu včetně psychiky, pozornosti, trpělivosti, neagresivity. Je to velmi zajímavá metoda léčení chronického způsobu. Provádějí ji homeopati-lékaři s delším školením a praxí. I na to je správné se jich před vyšetřením zeptat.
MUDr. Tomáš Karhan
praktický lékař pro děti a dorost
Koněvova 221, Praha 3
tel.: 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz
Zdroj:
časopis Dr.Paleček 4/06
Související články: