Kaloba_baner_965x100

Homeopatická léčba dětských nemocí

Autor: MUDr. Tomáš Karhan

Homeopatická léčba v naší zemi zaznamenala v naší zemi v uplynulých šestnácti letech docela pestrý vývoj. V roce 1989 téměř nikdo u nás nevěděl, o co se vlastně jedná. Během několika porevolučních let se homeopatie stala až módní léčbou. Jako u všeho dříve potlačeného a zakázaného explodovala touha a potřeba lidí zkusit si ji na vlastní kůži. V polovině devadesátých let nastoupila za mocné podpory materialistických vědců a zavedených farmafirem velmi intenzivní kampaň za zákaz homeopatie v České republice. Tak docházelo ve druhé polovině devadesátých let k poklesu zájmu o tento způsob „ekologického“ léčení. Se vstupem do Evropské unie se situace přeci jen zklidnila. V Rakousku, Německu, Francii a jinde má homeopatie dlouhé roky důstojné postavení a slušnou oblibu. Se zlepšující se kvalitou života chtějí dnes i pacienti v Česku využít zdravé léčení tam, kde je to možné, co nejčastěji. Jsou to zejména dětští lékaři, kteří dnes slyší otázku maminek: „ Šlo by to homeopaticky?“ více než dříve. Při zachování přiměřenosti a respektu ke klasické medicíně to možné je.

Homeopaticka_lecba_detskych_nemoci_normal

Homeopatický lék působí i tam, kde „chemie“ nemá své pole. Třeba u růstu zoubků kojenců, u dětských nemocí s vyrážkou jako jsou PLANÉ NEŠTOVICE a znovu se objevující zarděnky (přes řádný systém očkování). Jsme-li u této kapitolky dětských nemocí, můžeme připomenout Rhus toxicodendron 5 CH (toto číslo a zkratku cé há chtějí od vás lékárníci slyšet, než vám lék prodají). Léky s vyššími čísly jako 9, 15, 30 CH  mají trochu jiné užití. Tento lék podávaný dvakrát denně po 5 sladkých kuličkách spolu s lékem Mezereum 5 CH zkracuje dle mé zkušenosti trvání „pláňat“ u většiny dětí výrazně. Moji malí pacienti chodí uzdravení zpátky do školky  2x - 3x rychleji než jinde bez homeopatik. U těch dětí, které ještě nejsou schopny lék cucat, rozpouštíme 5 kuliček do decilitru vody. Podáváme dvakrát denně jednu lžičku, roztok uchováme v lednici. Každý den si rozpouštíme čerstvou dávku. Jsou-li neštovičky větší - jako puchýře a svědí-li a pálí, zkusíme lék Cantharis. Lék dobře zabírá tam, kde se svědění pupínků zlepšuje chladem. Jsou-li pupínky zlepšeny naopak teplem a dítě se při tom škrábe hlavně po půlnoci a je navíc úzkostné, podáme Arsenicum album. Vidíme, že výběr léku může být i zpřesňován podle reakce dítěte na nemoc.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

V tom je další kouzlo homeopatie - léčit konkrétní, osobní potíže a ne jen medicínskou diagnózu - angina, zánět  středního ucha. Do moderního léčení je dobré přinést vnímání osobnosti pacienta a jeho pocitů… U dětí, které se při planých neštovicích hodně škrábou, hrozí vznik jizviček. Tomu pomáhá zabránit lék Antimonium crudum. V potenci 5CH, jak jinak a jako obvykle dvakrát denně.


TIP PRO RODIČE! NEJEN PŘI NEMOCI MŮŽETE DÍTĚ POTĚŠIT KVALITNÍ TEXTILNÍ HRAČKOU.


Zmínili jsme i ZARDĚNKY. U nich pomáhá Pulsatilla. Připomíná-li vyrážka  vzhledem spálu, podáváme též Belladonnu. Homeopatie léčí podle zákona „podobné podobným se léčí“, můžeme přidat Belladonnu u pravé spálové vyrážky ke klasickému Penicilinu. Žádný lékař-homeopat u spály ovšem antibiotikum vynechat nesmí.

Občas i dnes přes efekty očkování vídáme u dětí a dorostenců PŘÍUŠNICE. Starší generace si je ještě pamatuje jako bolestivé zduření příušních žláz, které při doteku více bolí. Je zvýšené slinění a může být kovová pachuť v ústech. Na tuto nemoc nemá klasická medicína léku a doporučuje přísný klid na lůžku a lék na snížení teploty. Přidáme-li homeopatikum Mercurius solubilis, uzdravení je obvykle rychlejší, průběh mírnější. Sníží se také hrozící riziko vzniku neplodnosti z možného postižení varlat.

U ANGÍN lékařem zdiagnostikovaných je nezbytné dávat antibiotika, především V- Penicilin. K nim můžeme ovšem přidat  homeopatické léky. Při prosáklých, překrvených krčních mandlích podáváme Belladonu, k ní ještě Mercurius solubilis. Tyto dva léky pomohou k rychlejšímu ústupu obtíží. Jsou-li na tonsillách hnisavé povláčky je vhodný Hepar sulfur. Jestliže při polykání u anginy vystřelují bolesti do uší, podáváme Phytollaccu. Tam, kde angíny začínají vlevo, mandle jsou temně rudé, je vhodná Lachesis. Objevuje-li se výrazné prosáknutí čípku, který vypadá jako naplněný vodou a je prosáklé měkké patro (jako lakované) pomůže Apis.

Homeopatie může pomoci i u BOLAVÝCH OUŠEK. Ta mnohdy začínají dříve než vlastní zánět středního ucha. I zde je třeba zdůraznit při nezlepšení potřebu dohledu lékaře z ORL, aby vyloučil případné komplikace. Homeopatická zkušenost říká, že lze ulevit a v řadě případů předejít i bolestivé paracentéze, píchání bubínku. U dětí, kdy obtíže nastupují  v noci, zejména před půlnocí a děti jsou úzkostné, bolestně plačtivé pomáhá opakované podávání Arsenicum album, třeba po čtvrt či půlhodině. Je-li bolest doprovázena pláčem spíše smutným, usedavým, je dobré vyzkoušet Pulsatillu. Je-li nástup bolesti ucha prudký, prudce nastupuje i teplota, vadí-li hluk a bolesti v uších jsou silné a tepavé, užívat opakovaně Belladonnu. Při výrazném pálení v krku či uchu a promítání bolesti do soscovitého výběžku za uchem můžete zkusit opakovaně Capsicum anuum.  Léky lze i zaměnit a doplnit podle situace.

Jsou-li počínající obtíže doprovázeny RÝMOU, je vhodné přidat při vodnaté rýmě Allium cepa či Euphrasii, u žlutavé voskově bledé sekrece pomáhá Pulsatilla. Rýma žlutozelená až zelená, co odírá pod nosem, reaguje mnohdy pěkně na Mercurius solubilis. Tuhá, tahavá, jakoby gumová rýma se zlepšuje po léku Kalium bichromicum či Hydrastis canadensis.

Všechny uvedené léky podáváme, jak už bylo řečeno, v potenci 5CH, obvykle 2xdenně. Při naléhavé potřebě léčíme v rytmu obtíží po čtvrt a půlhodině. Předávkovat nemůžeme, obsah látek je stopový.

Zajímavou indikací, kterou můžeme homeopatické léky vyzkoušet bez jakéhokoliv rizika průběžného zhoršení stavu je LÉČBA BRADAVIC. Řada lidí takto homeopatii vyzkoušela a vyhnula se někdy obtížné manipulaci s leptáním a řezáním bradaviček. Také se jeví, že nedochází k opakovanému dorůstání těchto protivných útvarů. Pro děti je to vlastně léčba radostná a chutná. U bradavic, které jsou na plosce nohy či ruky a mají ten nejtypičtější vzhled rozpraskaných tmavohnědých a drsných útvarů pomáhá lék Antimonium crudum 5CH , podávaný dvakrát denně 5 kuliček k cucání. K tomu přidáváme 3x týdně 5 kuliček léku Thuja v potenci 15 CH. tedy v pondělí, ve středu a v pátek, vždy 5 kuliček. Léčba je někdy vytrvalá a bradavičky vypadnou  do týdne, ale také do tří týdnů. Zvlášť tam, kde s nimi už dříve bylo manipulováno. Jsou-li ale bradavice ploché, žlutavé, nerozpraskané, podejte lék Dulcamara a k němu Thuja 15 CH  (viz výše). Drobné, špičaté bradavičky reagují často na lék Nitricum acidum. Bradavice blízko nehtu léčí Graphites střídavě s Antimonium crudum.

Zkuste to, je to jednoduché.

Ještě zajímavou poznámku. Má-li dítě opakované infekty, třeba po nástupu do mateřské školy, stále dokola, je možné zkusit u vyškolených homeopatů v oboru konstituční či také klasické homeopatie celkový rozbor případu, všech zdravotních obtíží, povahy a temperamentu dítěte.

Vyšetření trvá zpravidla hodinu a na jeho závěr dostává pacient homeopatický lék vybraný na míru  svému typu osobnosti. To je trochu podobné vybírání typu u psychologa, ale podstatně podrobnější. Po podání homeopatického léku ve vysoké potenci (třeba 30 CH, 200 CH i 1000 CH) dochází k úpravě obranyschopnosti a zlepšení celkového zdravotního stavu včetně psychiky, pozornosti, trpělivosti, neagresivity. Je to velmi zajímavá metoda léčení chronického způsobu. Provádějí ji homeopati-lékaři s delším školením a praxí. I na to je správné se jich před vyšetřením zeptat.

MUDr. Tomáš Karhan

praktický lékař pro děti a dorost

Koněvova 221, Praha 3 

tel.: 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz

 

Zdroj:

časopis Dr.Paleček 4/06


Související články:

Homeopatická léčba 

Homeopatie v období těhotenství a po porodu 

Homeopatie a batole 

Novorozenci a homeopatické léčení

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359