ZAMYŠLENÍ NAD VÝCHOVOU DVOJČAT

Autor: Pavlína Kallusová - kr.

Udělala jsem velikou chybu, když jsem se v době častého kojení mých dvojčat nedokázala vzdát své soběstačnosti a zakřičet do okolí o pomoc!!! Ta pýcha, že to všechno zvládám sama, mě úplně zaslepila oči a i z toho asi vznikl můj postoj k ochraně sebe sama.

Na jedné straně mě trápí moje razantost, na druhé straně tento způsob prosazoval manžel a nutno přiznat, že kdybych v některých věcech polevila, děti by mě někdy až "převálcovaly".

Nyní jsou dvojčatům dva roky a nastává u nich období prvního vzdoru. Možná se Vám to zdá nadnesené, ale já to beru tak, že někdy jde o to "kdo z koho". Pokud chci vyhrát musím být přísná a důsledná. V opačných situacích děti pochválit a věnovat jim náležitou pozornost.

Nyní jsem ke všemu zaujala takový postoj, že nedůležitější je spokojenost maminky a přistupuji tak k mnoha problémům.

Myslím si, že by bylo dobré, aby okolí dovedlo zvážit věci tak , jak je vidí maminka. Mám takový pocit, že toto období (2roky a zima a nemoci) je nejhorší. Proč se mi ostatní snaží namluvit, že je to jen lepší, když já to vidím jako pravý opak? Vím, že mě chtějí uchlácholit a povzbudit. Je mi záhadou, proč to má opačný účinek.

Maminka více dětí má problémy, chtěla by se někomu svěřit, ale nenachází nikde pochopení. Za děti má být vděčná, má být ráda, že jsou zdravé a musí to všechno vydržet do té doby, než děti vyrostou - to říkají některé ženy, které si již mateřstvím prošly. Ve vzpomínkách se jim uložilo jen to krásné. Jak byly někdy zoufalé, na to zapomněly, neboť na špatné zapomínáme rychleji. Protože maminka, jež má problém, nedostává od svého okolí zpětnou vazbu, jakou očekává, své opravdové problémy neventiluje, protože už ví, že ji málo kdo pochopí, nebo neumí odhalit duši, která by ji pochopila. Své problémy tedy zastírá, ovšem nejen před okolím, ale i sama před sebou. A i z tohoto může pramenit stres. Veliký stres často zablokuje realistické zamyšlení nad vzniklou situací. Může se hromadit i vztek, který maminka ventiluje na dětech, na manželovi, jenž situaci nemusí unést.

To je podle mě důvod odchodu otců od rodin.

Maminka pečuje o děti 24 hodin denně a tak se někdy okolí domnívá, že všechno, co je na dětech špatně "zavinila" maminka. Například jsou děti neustále nemocné. Okolí tyto stavy nechápe.

"Co s nimi děláš, že jsou neustále nemocné, dáváš jim dost citrónů?",

"Jsou nemocné, protože jsi jim dala tenkou mikinu a měly studené ruce!",

"Včera neměly chodit ven, byl veliký vítr!"

To, že jsou děti – dvojčata - předčasně narozená, dělí se o tak oslabenou imunitu, žijí na východě velkoměsta ve velikém smogu, mají starší sestru navštěvující kolektiv - to nejsou argumenty postačující starší generaci k vysvětlení neustálé nemocnosti. Podle nich je chyba ve výživě, výchově, oblékání a větrání.

Stejně tak v době častého kojení bych potřebovala slyšet od okolí :

"Mají takové období, vydrž to!“

Místo toho slyším:

"To je jasné, mají od tebe málo mléka, trápíš je hlady, dej jim krupicu a máš pokoj",

"Přece je nemůžeš pořád kojit!",

"Už je nekoj! "

Co stálo sil tomuto odolat a alespoň si dvojčata podle sebe odstavit. Co mi stálo sil, se do roka jejich věku ubránit "lepku".

Naše babičky mají pocit, že ony jsou ty chytré, protože vychovaly "x" dětí a ony musí nyní předávat své "know how". Jiný postoj mladé maminky, zvážení vlivu špatného životního prostředí a následků globalizace, která dnešní rodině rozhodně neprospívá, je pro ně věc těžko akceptovatelná.

Tři děti - zdravé děti - to je obrovský dar, obrovské bohatství. Ale každý se s tím "bohatstvím"musí umět vypořádat! Koho nepoznamená a nezmění hmotné bohatství?

Děti a maminka patří nerozlučně k sobě, přesto je maminka bytost, která všechen fyzický a psychický nápor ze starosti o velkou rodinu musí vydržet. Jako u každého živého tvora se i u člověka v těžkých chvílích spouští obranné mechanismy. V uvozovkách řečeno:"Mamince jde někdy jen o přežití", proto řeší jen zásadní problémy. Na ostatní není ani čas, ani síla. Na venek se to může jevit i tak, že se maminka o děti dost dobře nestará, že kdyby udělala to, či ono, mnohému by předešla.

Pavlína Kallusová 

Zdroj:
dvojcata.cz, 17.2.2003 - www.dvojcata.cz

Azrodina_portal_250x250
11499230

KDYŽ CHCEŠ TAK TO DOKÁŽEŠ! on-line

Již v sobotu 10.října od 16.00 hod.! Je Vaše dítě v něčem jiné a vnímá to jako handicap? Má někdy problém s vrstevníky nebo se dokonce potkalo se šikanou? Procházíte jako rodina náročným obdobím? Potřebuje Vaše dítě překonat strach, nebo dodat odvahu ke zvládnutí nějakého úkolu? Vnímáte, že mu chybí motivace k lepším výsledkům ve škole či v jiných vhodných aktivitách? Inklinuje k nějaké závislosti? Chcete ho podpořit a pomoct mu to změnit? Již 10. rokem realizujeme s Radkem Bangou preventivní program KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! Nyní se ho mohou děti zúčastnit odkudkoliv z ČR, v klidu a soukromí domova.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05