12838562__1_

Iniciativa Normální porod

Autor:

V prosinci 2006 se sešly zástupkyně o.s. Aperio - Společnosti pro zdravé rodičovství, České asociace dul, Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek a dohodly se na vytvoření Iniciativy NORMÁLNÍ POROD.

Iniciativa si klade za cíl:

 1. šířit informace o tom, že porod je normální, přirozený a zdravý proces, který bez komplikací a zásahů může prožít až 80% žen
 2. vyzvat státní instituce a odborné společnosti, které výrazně ovlivňují a konzervují stávající model péče, k diskusi o změnách v péči o matku a dítě v souvislosti s porodem
 3. prosazovat žádoucí změny

Na základě vlastních poznatků a svědectví mnoha žen jsme se shodly na tom, že v českém porodnictví přes mnohá zlepšení posledních let dochází k výrazným pochybením. Proto jsme se rozhodly na tento stav upozornit a přispět k jeho řešení.

Pochybení lze shrnout do čtyř základních okruhů:

 • porušování platné legislativy - nerespektování práv rodící ženy a po porodu obou rodičů coby zákonných zástupců dítěte
 • nerespektování nejnovějších poznatků vědy, plynoucích z odborných výzkumů a doporučení WHO / Světové zdravotnické organizace (zejména narušování procesu normálního porodu a důležité vazby mezi matkou a dítětem )
 • podávání zavádějících či neúplných informací
 • diskriminace profese porodní asistentky (jejíž péče během normálního porodu je výzkumy hodnocena jako nejefektivnější)

K řešení stávajícího stavu přispějeme:

 • informováním rodičů o platné legislativě (tedy o jejich právech i povinnostech plynoucích ze zákona) např. prostřednictvím elektronických právních poraden jednotlivých organizací
 • informováním veřejnosti (i odborné) o aktuálních doporučeních WHO / Světové zdravotnické organizace pro NORMÁLNÍ POROD
 • prosazováním mezinárodní iniciativy Motherbaby Friendly Childbirth Iniciative (Iniciativa Porodní služby matce a dítěti přátelské) v porodnické praxi v ČR (zejména v jednotlivých porodnických zařízeních)
 • informováním o dostupných službách porodních asistentek a jejich prosazováním mezi péči hrazenou ze zdravotního pojištění
 • aktivitami vedoucími k zařazení nezdravotnických profesí do standardní nabídky služeb pro těhotenství a rané rodičovství (duly, laktační poradkyně a lektorky předporodní přípravy a vědomé přípravy na mateřství a rodičovství )

Pro rok 2007 v rámci Iniciativy NORMÁLNÍ POROD připravujeme:

 1. oslovení dalších organizací a jedinců, které(ří) by se připojily(i) a naši iniciativu podpořily (i) (včetně zahraničních)
 2. na jaře tohoto roku bude vyhlášena mezinárodní Motherbaby Friendly Childbirth Iniciative (Iniciativa Porodní služby matce a dítěti přátelské), jejímž posláním je prosazovat zkvalitnění porodní péče. Na tvorbě tohoto dokumentu, podporujícího vědecky odůvodněný model péče, se podílely i zástupkyně ČR. Text Motherbaby Friendly Childbirth Iniciative bude v České republice šířen prostřednictvím organizací zapojených do Iniciativy NORMÁLNÍ POROD
 3. v rámci Světového týdne respektu k porodu se v květnu na mnoha místech republiky uskuteční multimediální výstava UMĚNÍ PORODIT, besedy s (budoucími) rodiči a v Praze Mezinárodní kongres NORMÁLNÍ POROD

Velmi si vážíme lékařů / lékařek a porodních asistentek, kteří pracují v souladu s nejnovějšími doporučeními a svým přístupem podporují zdravý porodní proces. Věříme, že jich bude přibývat.

Vyzýváme i další organizace a jedince k podpoře Iniciativy NORMÁLNÍ POROD.

Leden 2007

Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství
Hnutí za aktivní mateřství
Česká asociace dul
Unie porodních asistentek
Gender Studies
Porodní asistence

Další organizace a jedinci, které/ří podpořily/li Iniciativu NORMÁLNÍ POROD:

Gender studies

A centrum

Porodní dům U čápa

LOM – Liga otevřených mužů

Soroptimist International - Pražský klub

Asociace podnikatelek a manažerek

Rozkoš bez rizika

Žába na prameni

Evropská kontaktní skupina

Unie katolických žen

ROSA

Fórum 50%

AZ RODINA.cz 

 

 

Zdroj:
www.iham.cz

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359