12838562__1_

POTŘEBUJE POROD DOMA MÍROVÉ VYJEDNAVAČE ?

Autor: PhDr. Martin Jára

V lednu 2007 přišlo několik neziskových organizací s iniciativou Normální porod. A již letos v květnu - přesně 10.-12.května - se v rámci Světového týdne respektu k porodu v Praze bude konat stejnojmenný mezinárodní kongres. gitA iniciativu i kongres podporuje - mimo jiné i tímto fejetonem o porodu doma.

Porod je neoddiskutovatelná životní událost. Proto se o něm asi vedou tak živé diskuse, zdaleka nejen privátní. Porod, výsostně  intimní záležitost se stal i věcí…veřejnou.

Pokud jde o variantu, kdy porod probíhá v domácím prostředí, pak jsou mediální diskuse reflektovány jako „bouřlivé“. Rozuměj emočně zabarvené. Mezi řádky či spíš za nimi lze tušit silné city až afekty, bezpochyby i silné antipatie. Jeden novinář nazval v srpnu 2006 svůj článek „O porody doma se vede válka“. Nadsázka a opět emoce. Mimoto i metafora, která vystihuje jak rozdělení  tak i naladění sil.

V jednom zákopu stojí lékaři (zatím, pokud vím, žádná lékařka), armáda bílých plášťů,  která sebe sama často označuje jako „odborná veřejnost“.  Na vlajce má mrtvé novorozeně v objetí mrtvé matky. Neboť porody doma prý zvyšují riziko nemocnosti a úmrtí dětí i rodiček. Letáky, které tato válečná strana ze svých letadel shazuje, diskreditují nepřítele jako nezodpovědné laiky.

Protilehlý zákop obývá tábor asertivních rodičů (až na výjimky matek) a porodních asistentek (porodní asistenti u nás už prý jsou, ale jejich počet by zvládly prsty jedné ruky). Armádní sbor tmelí víra v přirozenost porodu. Nejvyšší  velení má přesný přehled o všech úkonech, které přirozený proces rození i těhotenství zbytečně brzdí a zatěžuje. Vlajka je bílá, pravda, trochu od pupečníkové krve, letáky se tisknou na vyžádání.

Meziprostor není prázdný - chodí v něm těhotné ženy. Moje žena byla nedávno  jednou z nich. Cituji z jejího deníku: „Připadám si jako na bitevním poli, kolem sviští šípy a dělový koule… proplétám se mezi nimi. Obě strany mne chtějí přesvědčit o své pravdě a přitom nešetří svojí agresí ani v kontaktu se mnou..Jsem z toho dost kaput.“ 

Je vůbec některá strana v právu? Rakety na jedné i druhé straně chrlí argumenty. Jenže - jaké informace z jakých výzkumů jsou ty pravé? Kdo má oprávnění rozhodnout?

Pokud přijmeme tezi, že válka je bojem o moc, teritorium a zdroje, potud by  konflikt vedli lékaři s porodními asistentkami. Pokud použijeme hledisko genderu, pak bychom proti sobě postavili muže (hegemonické lékaře) a ženy (emancipované asistentky, duly, matky). Možná ale žádné válečné strany ani neexistují a boj je z principu lichý. 
    
Je zajímavé, že oba tábory mají stejnou mantru – „svobodná volba“. Někdy v ní zazní i slova „objektivní“, informovaná“, „osobní“. Jako by si  obě armády zvolily stejnou náboženskou pravdu. Mantra přitom neodkazuje na žádného boha, nýbrž na člověka.

„Rodíme se jen jednou“ je podtitul knihy, kterou na sklonku roku 2006 vydala nezisková organizace Aperio; název této knihy zní „Porodní příběhy“ a budiž jasně řečeno, že nejeden z těchto příběhů se odehrál doma. Poučná, neboť pacifistická četba. 

Porod doma není důvodem pro válku, nanejvýš pro pár slovních konfliktů. Vítězové jsou totiž známi předem. O tom, co a jak se stane opravdu jen  jednou v životě, nerozhoduje žádný rozhodčí,, ale rodič, vlastně rodiče. Matka, samozřejmě. Ale i otec, také samozřejmě. Dvě svrchované  a nezastupitelné osoby, generálka a generál, akorát bez armády.  
  
Válka o porody, a o ty doma zvlášť, bohužel asi jen tak neutichne. Neboť každá domnělá válečná strana má své správné, ověřené a objektivní informace! Ra-ta-ta! Ach jo. Vlastně, ach ne. Pokud má tomto poli zavládnout mír, pak je třeba přestat střílet a slyšet rodiče -   autentické a dobrovolné mírové vyjednavače.


pro gitU napsal Martin Jára

Zdroj:
gitA, 13.4.2007, http://www.ta-gita.cz/

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359