12838562__1_

Vrchlabí - značka porodnické kvality ?

Autor: PhDr. Martin Jára

Porodnic, kde se rodiče – i ti nekonformní - cítí jako zákazníci, pořád není dost. Vrchlabská byla jednou z nich. Donedávna.

Porodnice jako firma? Brr. Nemístné, nechutné, cynické. Copak můžu o prostředí, kde se rodí děti, uvažovat v kontextu příjmů, výdajů a zisků? Divné. Jenže také reálné, neboť mnohé svatyně nového života dnes řeší, jak se uživit. Proto se chovají se tržně: inzerují profesionální, speciální, nadstandardní a jiné služby. I porodnice ovšem mají svůj lidský faktor – personál.

Vrchlabí byla v porodnickém světě známá a dobrá firma. V posledních letech u nás asi nejznámější. Jenže tato firma se dostala do personální krize a byla na několik měsíců zavřena. Před pár týdny začala znovu fungovat, ovšem pod jiným vedením. Je to ale tatáž firma?

Soudě podle slov nového primáře, rozšiřuje se prostor pro intervence (císařský řez nebo tzv. epidurál) a zužuje se prostor pro asistence (porodní asistentky údajně nebudou moci samostatně vést porod). Jako by zde „mother-friendly“ mělo ustoupit „doctor-friendly“… Značka „Made in Vrchlabí“ tak, aspoň pro mne, ztrácí svůj originální a atraktivní zvuk. Začíná znít jaksi tuctově a nevýrazně, velmi běžně.

Co o tom vím? O odkud beru právo soudit na dálku? Je to jednoduché, jsem zákazník. Z této pozice si pak můžu – a často i jsem nucen – tvořit názor na základě informací z médií a svá rozhodnutí  vyvozovat z public relations. A jistě mám právo použít i vlastní zkušenost.

Na začátku roku 2006 se nám ve Vrchlabí narodila svatá dcera… Investovali jsme do toho čas na porady s odbornicemi, deset dní přechodného bydlení v blízkém Trutnově, umístění psa do útulku, nové zimní pneumatiky, strach, jestli nebude ten Den moc sněžit… Ano, byli jsme odměněni vrchovatě. Mimoto jsme ocenili firemní kulturu, totiž ctění našeho porodního plánu, profesionální práci porodní asistentky, otevřenou komunikaci s lékaři a potom i pětidenní společné prodlévání pokojíku (který jsme si rádi zaplatili).

Z Vrchlabí odjížděl jeden spokojený zákazník, jenž vezl dvě spokojené zákaznice. Když žena na zadním sedadle štěstím plakala, pomyslel jsem si, zda později neposlat fotku a poděkování na memoriální stěnu u vchodu do porodnice. Protože mi ale připomínala mozaiky nápisů u poutních míst Panny Marie, tak jsem skutek, nikoli myšlenku, oželel. Nicméně úcta k místu mi zůstala. Stejně jako věrnost firmě.

Nový marketing vrchlabské porodnice mne znejisťuje. Možná bych si měl počkat na tiskovou zprávu či tiskového mluvčího, oficiální brand či brand image.  Možná se ale s panem primářem potkám na některé z akcí během nastávajícího Týdne respektu k porodu. Mohl bych s ním probrat tzv. normální porod nebo „mother-friendly“ přístup. .

Jsem si dobře vědom, že provokuji. Ale šéf firmy by měl zákaznickou krutost či dotěrnost zvládnout. A navíc vyjít zákazníkům vstříc. Bohové ho chraňte.


pro gitU napsal Martin Jára

Zdroj:

TA gitA, 2.5.2007, http://www.ta-gita.cz/

 


Nepřehlédněte:
další text

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359