12838562__1_

JE PORODNÍ DŮM SNAD ZAKLETÝ ?

Autor: PhDr. Martin Jára

První den Týden respektu porodu byl ještě ve znamení příprav velkých akcí, které se během něj chystají: multimediální výstava, veletrh Baby expo, mezinárodní kongres. Brána Veletržního vpouštěla jedince, nikoli zástupy. Seminář „Porodní dům – možnost volby“ tak proběhl spíš komorně, za účasti sedmi žen (nejméně tři byly těhotné) a tří mužů včetně mne.

První den Týden respektu porodu byl ještě ve znamení příprav velkých akcí, které se během něj chystají: multimediální výstava, veletrh Baby expo, mezinárodní kongres. Brána Veletržního vpouštěla jedince, nikoli zástupy. Seminář „Porodní dům – možnost volby“ tak proběhl spíš komorně, za účasti sedmi žen (nejméně tři byly těhotné) a tří mužů včetně mne. 

Na seminář jsem šel, protože jsem chtěl nahlédnout do prostředí, které není ani domácí ani nemocniční. Představa domu, který je vyhrazen pro porody, mne přitahovala. Místo představy jsem se ale potkal spíš s (tvrdou) realitou.

Zuzana Štromerová nejdřív mluvila o prvním Centru aktivního porodu, tzv. CAP při porodnici FN Bulovka v Praze. Původní myšlenka, totiž že matka má mít u svého porodu hlavní slovo, se vedení nemocnice postupně znelíbila, a v roce 2002 bylo centrum, čtyři roky po svém založení, v původní podobě zrušeno.

Porodní asistentky, které odtud odešly, založily obecně prospěšnou společnost a učinily druhý pokus, tentokrát v Roztylech. Příběh o tom, že autority (zde Městská část Prahy 11) zprvu podporují, ale pak odporují, se opakoval, a tak o.p.s. z Roztyl odešla, navíc z dluhem.

Na třetí pokus myšlenka našla svůj dům, kde bydlí dodnes. Porodní dům U čápa má své nájemnice i návštěvnice. Ale… Stále není odborně „zkolaudován“, tj. zařízení dosud nezískalo potřebnou registraci.

Zde se mi seminář o porodní péči najednou proměnil v kasuistický seminář právnický, pravda, poněkud kuriózní. Zuzana Štřeblová popsala různé  překážky registrace, které MZČR a Magistrát města Prahy, většinou protiprávně, Porodnímu domu nakladl. Požadavky připomínaly nesplnitelné úkoly z pohádek: zařízení musí zaměstnávat porodní asistentky - ty ale porodnickou činnost samostatně vykonávat nesmějí… Žádná pohádka, spíš úřednické absurdní umění. Jak jinak chápat jiný požadavek, podle něhož v porodnickém zařízení nesmějí být žádné schody. Zodpovědnou osobu oblomil teprve důkazní materiál – soubor fotografií schodišť u nás i v zahraničí…

Zatím má Porodní dům u čápa částečnou registraci, tj. může poskytovat péči těhotným – s výjimkou porodu. Zase další hlavolam: aby porodní asistentka získala povolení k vedení porodu, musí mít registraci k samotnému výkonu povolání, které však dnes prakticky získat
nemůže. (Jedna desítka asistentek, která získala tzv. registraci bez limitu odstupnou do roku 2000 může hovořit o štěstí.)

Došlo na žaloby. Došlo i na jejich zamítnutí. Poslední vývoj v kauze dnes už přesahuje hranice naší republiky. Porodní asistentky to „vzaly přes Brusel“:  komisař z EU se brzy bude ptát, jaké podmínky mají splňovat zahraniční kolegyně, které u nás chtějí pracovat. Pokud nebude odpověď poskytnuta, opět dojde na žalobu, ale tentokrát evropskou.

Cirkus, akorát bez legrace, říkám si. Kde jsou, sakra, těhotné ženy? Tady, na semináři, přece. A samy se ptají na východisko…

Racionální odpověď Zuzany Šubrové nabízí dvě řešení. První, vzdálenější: porodní domy lze tak jako v Německu, Anglii či Švédsku zřídit v rámci porodnic; některé tuzemské se na tuto variantu údajně připravují. Druhé, bližší: požádejte o první pomoc; tuto možnost v Porodním domě U čápa využily tři rodičky a – tři jejich dcery.
 
Čapí asistentky ale nezůstávájí u pasivní rezistence. I v omezeném prostoru veřejně nabízejí své standardní – jinde možná nadstandardní - služby:  předporodní konzultace osobně či po telefonu,  předporodní kurzy za účasti doprovázející osoby, kurzy pro porodní asistentky, poporodní kontroly matky a dítěte, laktační poradenství…  

Jak jsou tyto služby financovány? Z vlastní činnosti, sponzorských darů a zejména z dvou grantů ESF. Matka Evropa, uvažuji pateticky, už posílá nejen právníky, ale i peníze… Možná díky ní myšlenka porodních domů u nás přežije. Navzdory zásahům lékařské lobby, která si chce na porodními domy i rodičkami udržet moc.

Patetickou vnitřní řeč mi přerušuje zvuk vrtačky, kterou kdosi spustil, aby dal dohromady poster na výstavu. Zatím nebyla oficiálně otevřena. Stejně jako porodní dům. Brána zatím vpouští pouze jedince…

Seminář končí. Těhotné ženy zůstávají, ještě se chtějí lektorky na cosi zeptat. A Týden respektu k porodu začíná.


pro gitU napsal Martin Jára

Zdroj:

TA gitA, 9.5.2007, http://www.ta-gita.cz/


Nepřehlédněte:

další texty k tomuto tématu

12990150
11112922

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359