Asekol_cervene_k_965x100px__04

Chybí vám dětské hřiště? Pusťte se do něj

Autor: Pavla Köpplová

"Buďte rády, dámy, že se s Vámi vůbec bavíme, jinde si to postavíme podle svého.", pokud vás dokáže odradit taková věta, do stavby nebo obnovy dětského hřiště se raději nezapojujte. Než si budete moci vyvěsit na prolézačce záda, tak budete mít poměrně slušnou "byrokratickou" kondičku. Desítky nočních e-mailů, marných telefonátů a na oplátku jen stěží uvěřitelné výroky z kompetentních míst: "Víte, tak namontujeme ty levnější prvky, co tak dlouho nevydrží, ale za pět let už budete mít děti odrostlé, tak Vám to může být jedno."

Člověku bez malých dětí těžko vysvětlíte, že dětské hřiště je věc celkem zásadní. Ve městě především. Když chybí, stěží děti zabavíte celé odpoledne. Když konečně stojí, je to radost. Nejen ta dětská, ale i pro vás příjemný pocit, že člověk přispěl k něčemu kloudnému, co slouží.

V Aperiu bychom se tématu dětských hřišť chtěli věnovat dlouhodobě, pro začátek nabízíme pár nápadů, jak se do výstavby či vylepšování dětských hřišť můžete zapojit. Pokud máte i vy zkušenosti, napište nám je!

Co dělat, pokud chcete obnovit či postavit dětské hřiště?

1. Zjistěte si, kdo spravuje hřiště ve vašem okolí. Když se nezačnete ozývat, máte velkou jistotu, že se stav hřiště nezmění. V ideálním případě by na hřišti měla být cedule s kontaktem na odpovědnou osobou a telefonním číslem, kam je možné oznámit závady. To je však spíše výjimkou, raději se zeptejte na informačním oddělení Vašeho městského či obecního úřadu.

2. Zavolejte odpovědnému správci a zeptejte se, jaké plány s hřištěm má, případně jakou má radnice koncepci dalšího rozvoje veřejných prostranství (hřišť, sportovišť). Nenechte se odbýt prvním úředníkem. Obrňte se asertivitou.

3. Spojte se s ostatními rodiči, pokud Vás odpověď neuspokojí, a žádejte městský úřad o vysvětlení (pro začátek e-mailem příslušným úředníkům a jejich šéfům). Vyjednejte osobní jednání se správcem oblasti a jeho nadřízeným, kde se chcete dozvědět, jaké plány má radnice s hřištěm.

4. Založte občanské sdružení (jednoduchý návod najdete na www.ecn.cz - postačí tři zakladatelé, kteří vytvoří stanovy a zažádají o registraci). Staňte se partnerem radnice, chtějte spolurozhodovat o podobě hřiště. Některé radnice jsou vstřícné a nabídnou občanům spoluúčast na vytváření podoby hřiště (například radnice Prahy 7 zorganizovala loni odpoledne, kde se občané mohli vyjádřit k budoucí podobě hřiště na Letné), jiné zvolí taktiku "mrtvého brouka" a zásadně Vám neřeknou nic konkrétního. Buďte trpěliví. Nepřestávejte se ptát, jak se věci mají. Chtějte znát termíny (zahájení rekonstrukce, doba trvání výběrového řízení).

5. Nabídněte spolupráci. Pokud někdo z rodičů má profesi (architekt, projektant, truhlář…), jejímž prostřednictvím mohou při realizaci či rekonstrukci hřiště pomoci, zapojte je. Určitě to bude rychlejší a za ušetřené peníze je možné pořídit více hracích prvků.

6. Předkládejte radnici své vlastní návrhy. Uspořádejte v rámci sdružení sbírku. Požádejte firmy a podnikatele v okolí o sponzorský dar pro vaše hřiště.

7. Obvolejte sami výrobce a dodavatele hřišť, nechte si zaslat katalogy, navrhujte a zajímejte se o podobu hřiště. (Navíc většina výrobců nabízí slevy - je dobré o nich vědět).

8. Žádejte informace o financování rekonstrukce. Ptejte se, jaké prvky, od jaké firmy a proč byly vybrány. Koneckonců radnice přerozděluje peníze i z vašich daní.

9. Medializujte váš případ v kterékoliv fázi, když máte pocit, že úředníci neplní to, co je náplní jejich práce. Nejlepší je obrátit se na redaktora média, které se věnuje lokálnímu zpravodajství, zatelefonovat mu a co nejkonkrétněji vysvětlit stávající situaci.

10. Nepřestávejte doufat, že hřiště bude jednoho dne skutečně postaveno/opraveno. Stojí to za to.

Kontakty:

Občanské sdružení Zelený pruh se podílelo na obnově dětských hřišť v Praze 4 Braníku, www.zelenypruh.cz. Další podobné projekty podporuje mimo jiné Nadace Partnerství prostřednictvím programu Veřejná prostranství, www.nadacepartnerstvi.cz.

Pavla Köpplová pro časopis APERIO, 6. 9. 2006

Zdroj:
Pražské matky, http://pmatky.ecn.cz/

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05