HOMEOPATIE A BATOLE
Autor: MUDr. Kateřina Formánková
I v batolecím věku má homeopatie své místo.
Vzhledem k tomu, že malé děti velmi často trpí úrazy, je vhodné, aby doma byl vždy po ruce lék Arnica montana 9CH jako lék první pomoci. Je dobré ho podávat při všech modřinách, naraženinách, drobných oděrkách, také při úderech do hlavy nebo po odběrech krve. Je užitečný pochopitelně i při větších úrazech jako jsou zlomeniny, vykloubení apod. Arnica výrazně zrychluje hojení a snižuje bolest téměř na úrovni klasického léku proti bolesti. Lék podáváme 3-4x denně 5 granulí. V případě velké bolesti, např. poúrazové, užívejte lék i co 10 minut naředěný ve vodě (5 granulí rozpustíme do 2dcl vody a popíjíme).
Také se vyplatí mít doma lék Apis 30 CH – na otoky všemožného původu, od alergií až po bodnutí hmyzem, vosou a úrazy, popáleniny (vždy zlepšené chladným obkladem). Opět podáváme 3-4x denně.
CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATIIWWW.BUDTEZDRAVI.CZ
|
Při popáleninách II. stupně = puchýř, zabírá velmi dobře lék Cantharis 9CH co 1 hodinu 1 dávka (tj. 5 granulí). Pokud je okolí popáleniny rudé, přidáme lék Belladonna, také každou hodinu 1 dávku. Cantharis je rovněž výborný lék na puchýře z bot (dávkování stejné) a na infekce močových cest s častým, pálivým a bolestivým močením (podáváme po každém močení 1 dávku).
Belladonna je také výborný lék vysokých teplot (39 - 40 st.), kdy jsou červené tváře a lesklé oči. Dáváme každou hodinu 1 dávku, při horečce v ředění 15 CH (v tomto ředění je to i lék prevence křečí při horečce).
Jestliže horečka nastane po prochlazení, nebo velkém leknutí a dítě si stěžuje na zimnici, podejte lék Aconitum 9 CH co 1 hodinu 1 dávku.
Pokud má dítě často škytavku, můžeme použít lék Cuprum metallicum 9 CH co 15 minut 1 dávku až do ústupu obtíží.
V batolecím věku mívají děti také neštovice. Při tomto onemocnění podáváme Rhus toxicodendron 9CH 3x denně 1 dávku. Když už se netvoří nové puchýřky ale stroupky, přidáme Antimonium tartaricum 9CH 2x denně a podáváme i několik týdnů až do vymizení tmavých skvrn po odloupnutí stroupků. Rhus toxicodendron vysadíme ihned po zaschnutí všech puchýřků.
Jestliže je vaše dítě přímo návnada pro komáry, podávejte lék Ledum palustre 9CH 3x denně po dobu akutního ohrožení, nebo poštípání, ranky se velmi rychle hojí a nesvědí.
U pleti citlivé na slunce můžete zkusit lék Hypericum perforatum 15 CH 1x denně. Je to lék prevence alergie na slunce. Pokud už alergie začala, přidáme ještě lék Muriaticum acidum 9CH 4x denně 1 dávku (je to lék na typický výsev drobných, červených a velmi svědivých vyrážek po působení slunce v oblasti hrudníku, stehen, paží).
Hypericum je rovněž vynikající lék, pokud si dítě přivře prstíky do dveří, nebo si postaví něco těžkého na paleček u nohy. Výborně spolu s Arnikou zahojí poškozené nehtové lůžko a působí velmi výrazně proti bolesti.
Pokud vaše batole špatně jí, podávejte lék Lycopodium 5CH ráno po probuzení a v 17 hodin odpoledne. Funguje na chuť k jídlu lépe než jakýkoliv klasický lék.
Jestliže dítě trpí častým krvácením z nosu, podávejte kombinaci léků Arnika 9 CH a Ferrum phosphoricum 9CH 1x denně 1 dávku od každého alespoň 3 týdny.
Ferrum phosphoricum je rovněž lék, který se dá použít s velkým efektem u dětí trpících anemií – chudokrevností (výrazně zlepšuje vstřebávání železa) a podáváme jej 1-2x denně, 1-3 měsíce, podle závažnosti nálezu.
Pokud je vaše dítě alergik a klasické léky nemají dostatečný účinek, můžete přidat lék Poumon histamine 15 CH 2-3x denně 1 dávku, nebo vyzkoušejte homeopatickou specialitu na alergie – Rhinalergy - a podávejte co 1 hodinu 1 tbl.
Jestliže už v tomto věku má dítě problémy se zvětšenou nosní mandlí, nebo má zvětšené krční mandle a uzliny, vyzkoušejte lék Baryta carbonica 9CH 2x denně 1 dávku, nebo homeopatický komplex Lymfomyosot – 3x denně 5 kapek do lžíce vody. Podávejte vždy se 14-ti denní přestávkou 3 dávky po sobě.
V homeopatii naleznete pomoc při řadě dalších nemocněních od poruch spánku, přes zažívací obtíže, problémy s chováním, opakované infekce až po třísku, která se nedá vytáhnout, či bradavice nebo ekzém. Závažnější obtíže je nutné ale řešit už se zkušeným lékařem homeopatem, nejlépe pediatrem.
MUDr. Kateřina Formánková
Zdroj:
časopis MAMITA, www.mamita.cz
Související články:
Homeopatie v období těhotenství a po porodu
Homeopatická léčba dětských nemocí
Novorozenci a homeopatické léčení