12838562__1_

ZŮSTALA JSEM SAMA, S PRÁZDNOU NÁRUČÍ

Autor: Lenka Nejezchlebová

Praha - Prožívala devátý měsíc normálního těhotenství. Ultrazvuk ukazoval zdravý vývoj plodu. Nakupovali s manželem výbavičku, nemohli se dočkat. Až najednou, pár týdnů před termínem, přestala cítit pod srdcem pohyby. V nemocnici jí sdělili, že dítě je mrtvé. „Vyvolali mi porod. Musela jsem porodit mrtvé dítě. To je strašný zážitek,“ vzpomíná Denisa Courné z Prahy, která o dítě přišla před dvěma a půl lety. Když o ztrátě mluví, rozpláče se.

Náhodná vůle přírody

Žen, které se z porodnice vracejí s prázdnou náručí, jsou v Česku ročně skoro tři stovky. Jejich dítě umře často náhle – v pokročilé fázi těhotenství, během porodu nebo záhy po něm. „Z velké části je to vůle přírody, které se většinou nedalo zabránit,“ říká porodník Petr Velebil. Nejčastější příčinou úmrtí, kterou neodhalí ultrazvuk, je udušení kvůli komplikacím s pupeční šňůrou (uzel nebo otočení kolem krku plodu).
I když se ženám snaží jejich partner a další blízcí sebevíc pomoct, jejich bolest prý pochopit nedokážou. Miminko totiž znaly jen ony. „Povídáte si s ním, jen vy cítíte jeho pohyby, vnímáte, jak kope. A pak jste s tou bolestí sama, zmatená s prázdnou náručí. V hlavě tisíc otázek, proč se to stalo vám,“ vzpomíná na pocity, které ji ovládly, Hana Dundrová z Mostu. Měla sice vedle sebe chápajícího partnera a milující rodinu, ale chyběla jí možnost kontaktu s ženami, kterým se stalo to samé. „Kdyby v Česku existovala nějaká podpůrná skupina, vyrovnávala bych se s tím daleko lépe,“ dodává. Stejného názoru jsou i další ženy. A jedna z nich, Denisa Courné, se už dokonce rozhodla, že něco na způsob podpůrné skupiny pro matky, které tato tragédie postihla, založí. Zatím se inspiruje v zahraničí. Získala statut českého zástupce organizace International Stillbirth Society, která se problematikou mrtvě narozených dětí zabývá.
Podle psychoterapeutky Věry Gabrielové by maminkám laická pomoc žen, které si touto zkušeností prošly, výrazně ulehčila situaci. „Každá žena sice potřebuje v té chvíli něco jiného, ale ze své zkušenosti si troufám tvrdit, že podpůrná skupina by pomohla,“ říká. „Prvním pilířem ale zůstává rodinné zázemí, druhým by měla být vstřícnost personálu v porodnicích, což u nás bohužel není pravidlem,“ dodává Gabrielová.

Bezcitní zdravotníci

„Oporou v nejhorších chvílích mi byli mí nejbližší, bez nich bych to nezvládla, často jsem myslela na nejhorší,“ říká Hana Dundrová. Zato zdravotní personál k ní byl „v lepším případě chladný, v horším bezcitný“. „Jedna sestra mi dokonce už třetí den po porodu udělila přednášku, že už jsem se s tím měla dávno vyrovnat,“ popisuje. Naopak třicetiletá Petra z Kladenska se setkala s velmi empatickým personálem. „Byli ohleduplní. Zřejmě je to také šokovalo. Nabízeli mi i pomoc psychologa, ale já ho v té chvíli odmítla,“ říká.
Snaha o vylepšení přístupu zdravotníků je také součástí projektu, který chystá Denisa Courné. „Ráda bych, aby se změnilo i to, jak se nakládá s mrtvým miminkem. Ve světě je úplně běžné, že miminko i oblečou, rodiče se s ním vyfotí nebo si na něj nechají nějakou památku. Já je nechtěla ani vidět, zpětně toho lituju. Věřím, že kdyby mi s tím tehdy někdo pomohl, rychleji bych se s tím vyrovnala.“ Podobného názoru je i porodní asistentka Hana Šilarová, která se podílí na přípravě semináře na toto téma. „K ženám se musí přistupovat individuálně. Měly by mít prostor se rozhodnout, budou-li chtít své dítě vidět, podržet ho v náručí, zda je budou chtít pohřbít. Musíme jim dát čas na rozmyšlenou. První reakce totiž bývají obvykle negativní, ale dlouhodobě bolestivější,“ míní Šilarová. Podle porodníka Petra Velebila se maminky se ztrátou dítěte lépe vyrovnávají, když seberou odvahu se s ním rozloučit.

Zdroj:

MF DNES, 21.5.2007, www.idnes.cz


Poznámka: podpůrnou skupinu se snad podaří založit do konce roku 2007. Zatím je možné kontaktovat paní Denisu Courné na adrese: dcourne@tiscali.cz Prosíme o trpělivost, bude reagovat v rámci svých možností.

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359