Kaloba_baner_965x100

ŽENSKÁ OBŘÍZKA

Autor: Petra Košulanová

FGM (FEMALE GENITAL MUTILATION) neboli ženská obřízka je mrzačení ženského pohlavního orgánu odstraněním některých nebo všech vnějších částí ženského pohlavního ústrojí.

Tento úkon se provádí lékařsky nevzdělanými ženami za pomocí prostých nástrojů (tupého nože, trnu, střepu apod.) a bez jakýchkoli anestetik. Existuje několik typů a forem obřízky. Například po obřízce typu III – infibulaci nezůstane na místě ženských orgánů nic, co by ženu připomínalo. Je odstraněno doslova vše a rána je zašita tak, že zbude pouze dlouhá jizva s otvorem na konci o velikosti hlavičky od sirek. Úmrtnost na následky vykrvácení nebo infekce je velmi vysoká! Nesmírně bolestivé je močení, menstruace, samozřejmě sex (manžel ženu roztrhne nebo rozřízne) a porod bývá v mnoha případech smrtelný! Věk, kdy se FGM provádí, se sice liší, ale v vesměs je to okolo deseti let věku dívky. Zákrok je v mnoha zemích, včetně Afriky, brán jako brutální násilí na ženách. Přesto se provádí mnohdy nelegálně a odhaduje se, že ročně podstoupí obřízku zhruba dva miliony dívek a žen, což je zhruba 6000 každý den. Obřízka je hojně praktikována v Africe, v některých státech Blízkého Východu (Egypt, Omán, Jemen a Spojené arabské emiráty), ale vyskytuje se také mezi imigranty na území Asie a Oceánie, Severní a Jižní Ameriky a v Evropě.

Ke známým osobnostem, které se zapojily do boje proti FGM, patří herečka Calista Flockhart, známá představitelka Ally McBealové, z našich uveďme moderátorku Lejlu Abbasovou a její neziskovou organizaci Asante Kenya (www.asantekenya.org ), která působí v Keni a mimo jiné pomáhá chránit ženy před tímto poškozením.

„S obřízkou je to jako s marihuanou, je zakázaná, a každý si z toho střílí!“ tvrdí prof. MUDr. ALEŠ ROZTOČIL, CSc., náměstek pro vědu, výzkum a školství, zároveň také primář gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice v Jihlavě. Část svého dětství prožil v Súdánu, kde se také poprvé setkal s ženskou obřízkou. Je přesvědčen o tom, že žádný z normálních súdánských nebo somálských mužů si nepřeje obřezanou manželku, a přesto se obřízka v těchto zemích hojně vyskytuje! Proč se tedy tento brutální zvyk provádí? Kdo je odpovědný za týrání a smrt milionů afrických dívek? A jak vůbec vypadá obřízka pod lékařským drobnohledem? Tyto i jiné otázky se pokusíme zodpovědět s dr. Roztočilem.

Jak jste se vlastně ocitl v Súdánu?

Můj otec odjel jako profesor veterinární chirurgie do Súdánu a vzal mě s sebou. Navštěvoval jsem tam anglickou školu a měl možnost seznámit se s touto zemí. Na gymnázium jsem potom chodil v Čechách a další tři roky ve Francii. Medicínu jsem studoval opět v Brně.

Súdán je stát, kde se obřízka hojně provádí. Setkal jste se tam s tímto tématem?

Setkal. Otec měl kolegu Súdánce, s nímž měl velmi dobré vztahy a jako přátelé si povídali i o sexu. Jinak je hovor na téma sex v těchto zemích tabu. Normální chlap obřízku vnímá spíše negativně. Pokud se chce Súdánec oženit, má na zřeteli tři věci. Aby jeho budoucí žena byla z bohaté rodiny, aby byla co nejsvětlejší kvůli společenské prestiži a pokud možno nebyla obřezaná! Pro muže je přitažlivá žena sexuálně reaktivní, což jako obřezaná není, sex je pro ni trápením. Od přátel vím, že každý Súdánec si ale nakonec vezme obřezanou Súdánku.

Je pravda, že ženy o těchto věcech nemluví a muži mnohdy ani nevědí, že je to bolí?

Opravdu nemluví, sex je v Africe absolutní tabu! Ovšem někdy je ta bolest taková, že ji nelze utajit. Já si myslím, že muži vědí, že je sex pro ženu bolestivý, a rovněž si myslím, že je to pro většinu spíš nepříjemné!

A proč tedy obřízku dopustí?

To není záležitost mužů, oni si to nepřejí! V Africe dcery patří ženám a ženy si na základě primitivních představ myslí, že je obřízka očistí a zařadí mezi lepší společenskou vrstvu. Patříte-li do této společnosti, vaše dcery nemohou být jiné, a tak všechny podstoupí obřízku!

Nemohou tomu muži nějak zabránit?

Zvláště muži vzdělaní se snaží své děti před obřízkou uchránit, ale nelze to uhlídat. Dost často se stane to, že přijdou z práce domů a oproti zákazu najdou dívky svázané a obřezané! Nebo je unesou a obřežou příbuzní!

Prý se obřezaná holčička pozná na první pohled. Straní se kolektivu, je bázlivá a ve většině případů jsou tyto dívky opožděné a deprimované. Máte podobnou zkušenost?

Ano. Musí to být strašné trauma pro jakoukoli ženu, natož pro dítě! Zákonitě jim to musí poznamenat nejen dětství, ale celý život! Když se na to podíváte z lékařského hlediska, jedná se o velkou operaci, kdy odstraníte malé i velké stydké pysky a klitoris. Dělat to bez umělého spánku je obrovská brutalita!

Nechápu, jak to mohou matky dopustit!

Ti lidé jsou jiní než my. Mají v hlavách zafixované, že to tak musí být. Je to tradice a tu oni velmi ctí! Vlastně se to dá srovnat se situací, která u nás panovala ještě nedávno! Panenství bylo jakýmsi fetišem a žena se musela vdávat nedotčená, jinak neměla velkou šanci na spokojený život. Myslím, že se to ctilo dokonce ještě ve dvacátém století.

Existují kromě psychických projevů nějaké vnější fyzické projevy typické pro obřezanou ženu?

Typické je třeba močení. Obřezané ženy, které byly následně zašité, močí do pochvy. V praxi to vypadá tak, že když jdou na záchod, nejdříve načůrají do té zástěry, která vznikla srůstem po sešití a teprve potom se nadzvednou a moč pomalu odtéká ponechaným, většinou velmi malým, otvorem. Taková procedura trvá deset nebo patnáct minut, někdy i více!

Nerozumím tomu, proč, když už ženu obřežou, tedy „očistí“ musí ji ještě zašívat! Bolest při sexu nebo porodu, kdy dochází k protržení několik let zhojené jizvy, musí být nezměrná! Nehledě na to, že proceduru zašívání a protržení za svůj život zažívají několikrát!

To se dá těžko vysvětlit, tento zvyk je starý několik tisíciletí! Nalézají se obřezané mumie z období Ptolemaiovců. Mimo jiné, to zašívání je i důvod, proč je v Africe tak masivní výskyt píštělí, což jsem u nás za svou praxi viděl jednou nebo dvakrát!

Co to přesně je?

Píštěl je patologická komunikace mezi dvěma dutými orgány. Abych to objasnil prakticky: když žena začne rodit, hlavička dítěte sestupuje neustále níž! U zašitých žen samozřejmě narazí na to zašité místo a nemůže se dostat ven! No a pokud se ta jizva neroztrhne a žena rodí bez lékařské pomoci, tak tam hlavička tlačí dva tři dny. Samozřejmě tlačí i na orgán sousední, což je přepážka mezi močovým měchýřem a pochvou. To způsobí ischemii čili nedostatečné prokrvení tkáně, která odumře. Nakonec ta žena nějakým způsobem musí porodit, takže se roztrhne nebo jizvu rozstřihnou a dítě vytáhnou. Odumřelá tkáň mezi pochvou a konečníkem, nebo mezi pochvou a močovým měchýřem se vyloučí a vznikne díra, tedy píštěl.

Jaké to má důsledky?

Ty ženy vlastně kudy chodí, tudy čůrají, což v afrických podmínkách znamená, že velmi zapáchají! Dříve nebo později to má za následek, že je ostatní vypudí. Dožívají potupně na okraji společnosti, čůrají si po nohách a pak někde bídně zemřou většinou na urosepsi… Víte, lidský život tam nemá žádnou cenu, a zvlášť ten ženský ne! My se snažíme zachránit každé miminko, bojujeme o každý život! Úmrtnost rodiček a dětí v Africe je velmi vysoká a mnohdy zbytečná! Oni jsou sice smutní, zazpívají si, ale jedna žena umře při porodu, další na tetanus, a to i přesto, že jsou tam dostupné vakcíny. Jenže ta je dražší než zvíře nebo nová žena!

I když obřízku v Súdánu postavili mimo zákon, dělat se nepřestala, jen se z nemocnic přestěhovala opět do koupelen, na ulici, do divočiny…

Je to asi tak jako u nás s marihuanou. Zákon ji nepovoluje, a každý si z toho střílí!

V Čechách jste se setkal s obřízkou?

Samozřejmě že setkal, a vícekrát! V Brně, Jihlavě… většinou šlo o Súdánky nebo Somálky.

Myslíte, že se obřízka provádí i u nás?

Nevím, ale nedokážu si představit našeho gynekologa, a to jich znám mnoho, který by ambulantně něco podobného udělal. I kdyby mu nabídli cokoliv, asi by neriskoval!

Vzpomínám na nedávný případ ve Švédsku, kdy muž svou dceru odvezl do původní země a nechal jí obřezat. Byl za to odsouzen…

Obřízka je těžké ublížení na zdraví – a na to je paragraf. U nás by se to posuzovalo asi stejně. Otázkou je, zda by některá z afrických žen, kdyby si mohla svobodně vybrat, nezvolila obřízku dobrovolně! Když tyto ženy u nás rodí, přestože jim můžeme pomoci a trochu tu obřízku napravit, chtějí zašít do původního stavu! Myslím si, že cesta k vymýcení tohoto brutálního zvyku bude ještě velmi dlouhá.

Tato situace se však může postupně změnit! Po osvětě, která proběhla mezi Masaji, se počet obřezaných dívek snížil z 99 na 70 procent a začala se provádět méně brutálně. „V Maroku se dělá obřízka jen v případě, že jsou stydké pysky větší, než je běžné. To už je samozřejmě věc jiná – obřízka, prováděna profesionálem ve sterilním prostředí, ženu na životě neohrožuje!“ doplňuje dr. Roztočil. „Otázkou ale je, proč vůbec obřízku dělat!?“


AFRICKÝ HAPPENING V PRAZE

Několik chytrých českých návrhářek z osmi velmi navštěvovaných butiků ve Starém městě pražském se dopustilo činu.

Ivana Follová, Iška Fišárková, Klára Nademlýnská, Tatiana Kovaříková, Hana Stocklassová, Hana Havelková, Ivana Šafránková, Saša Pavalová a Martina Nevařilová každá z nich vytáhla z vlastní kapsy 5000 korun českých a vyzvala k témuž své zákaznice, příznivce i náhodné kolemjdoucí.

Ptáte se proč?

Vyděsila je zpráva agentury WHO, že prstíkem na mapě snadno najdete místa, kde dodnes je lépe narodit se chlapcem. Ta zpráva jen suše konstatuje, že denně je v různých zemích Afriky, většinou proti své vůli, obřezáno 6000 dívek. Do důsledku spočítáno, žije jich, takto nadosmrti poznamenaných, asi 1000 milionů, přičemž každým rokem další 3 miliony nešťastnic přibudou.

Pražský happening v magickém trojúhelníku kolem Staroměstského náměstí se konal na podporu nadačního fondu proti obřízce ASANTE KENYA, který založila LEJLA ABBASOVÁ.

Na chodnících se hrálo a tančilo, nakupovaly se africké modely a šperky, ochutnávalo se africké víno. Akci podpořila i Radka Bémová, manželka pražského primátora, všichni účastníci měli též možnost vyjádřit svou podporu koupí charitativního poukazu.

Veselý barevný průvod ukončil svou pouť v UNGELTU, kde před butikem ART AND FASHION GALLERY byla tržba spočítána a šek, znějící na částku 53 000 korun českých, zakladatelce nadačního fondu ASANTE KENYA slavnostně předán.

 

Zdroj:

časopis XANTYPA, 7-8/2007, www.xantypa.cz

 

Banner250minimal
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

Přihlášení miminka ke zdravotnímu pojištění? U ZP 211 žádný problém

„To vážně musím osm dnů po porodu letět na zdravotní pojišťovnu, abych tam našeho Péťu přihlásila k zdravotnímu pojištění? To se mi fakt nechce. Osmý den po porodu mám úplně jiné myšlenky než lítat po úřadech,“ napsala nám do redakce rozčilená čerstvá maminka Monika z Prahy.

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR vítězem v anketě o nejlepší zdravotní pojišťovnu roku 2015

První leden byl tradičně den velkých změn nejen v legislativě, ale i u zdravotního pojištění. K začátku nového roku se migrující pojištěnci oficiálně přesunuli k novým zdravotním pojišťovnám. Jejich kvalitou a přístupem se v nedávné době zabývala organizace HealthCare Institute. Jak hodnotí pacienti, lékaři a ředitelé nemocnic zdravotní pojišťovny za rok 2015?

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

POŠLETE DĚTI DO LÁZNÍ

Ekzémy, astma, onkologické nemoci, neurózy, obezita. Ročně se v českých lázních léčí tisíce dětí. Co je tam čeká a jak jim léčebný pobyt pomůže?

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359