Kaloba_baner_965x100

O LÉČIVÉ SÍLE HOREČKY

Autor: MUDr. Lukáš Dostal

Horečka není nemoc, nýbrž smysluplná reakce organismu na nemoc, na infekci. Víte jak postupovat, má-li dítě horečku? Je podání léků proti horečce opravdu vždy to nejlepší řešení?

Leciva_sila_horecky_normal

Následující text byl uveřejněn v časopise Děti a my v r. 2003. Jednalo se o úvodní článek seriálu o přirozené péči o děti.


Komerční tip:

CEMIO VČELKA® - 18 bylin a vzácných ingrediencí v jediné kapsli! Posiluje imunitu, čistí dýchací cesty, urychluje regeneraci. Švýcarský originál pro dospělé i děti.


O horečce mluvíme, když tělesná teplota měřená v podpaží přesáhne 38°C. Teplotu mezi 37 až 38°C označujeme jako zvýšenou teplotu.

Co je to horečka? Jaké jsou její příčiny a význam? Především: horečka sama není nemoc, nýbrž smysluplná reakce organismu na nemoc, na infekci! Dokonce můžeme říci: je-li organismus zdravý, pak má schopnost reagovat horečkou. Horečka výrazně omezuje růst a množení virů i bakterií. Při teplotě nad 39,5°C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hyne. Navíc horečka aktivuje imunitní systém: bílé krvinky jsou při horečce pohyblivější, mají větší schopnost se vypořádat s nezvanými hosty, kteří se při infekci v organismu šíří. Horečka je tak jedním z nejdůležitějších nástrojů, kterými organismus udržuje svoji integritu. U dětí se objevuje ještě jeden moment při vzniku horečky: malé i velké vývojové změny jsou někdy doprovázeny horečkou nebo alespoň zvýšenou teplotou. Ať už je to prořezávání zubů nebo přechod z jednoho vývojového stadia do následujícího. Mnoho rodičů, vychovatelů, učitelů hudby apod. již určitě udělalo zkušenost, že dítě je po prodělaném horečnatém onemocnění najednou ve vývoji o skok dál. Můžeme si představit, že horečka je jakýmsi ohněm, který pomáhá přetavit staré vlohy organismu a dává vzniknout novým. Dokonce některé události, které duši malého dítěte "rozohní", se mohou projevit krátkodobou horečkou: odjezd na dovolenou, vánoce, oslava narozenin apod.

V neposlední řadě má horečka i význam diagnostický: říká nám jasnou řečí, že v organismu je něco v nepořádku. Když ji potlačíme, bude se dítě sice přechodně cítit lépe, vlastní nemoc ale bude probíhat dál.


Čtěte také: ANTIBIOTIKA ANO NEBO NE?


Průběh horečky během dne napodobuje denní průběh teploty 

Když se ráno probudíme, začíná se teplo koncentrovat v centru organismu - v hlavě, hrudníku a břiše. Tělesná teplota je ráno nejnižší a postupně až do pozdního odpoledne stoupá přibližně o 0,5°C. Periferie organismu - nohy a ruce, jsou po ránu chladnější. Po probuzení je přirozené, že se necítíme zcela ve své kůži: jako by se naše duše musela v organismu nejprve zabydlet. V dospělosti zjišťujeme, kde nás co tlačí a pobolívá a chvíli nám trvá, než se dostaneme do tempa. V průběhu odpoledne pak začíná organismus teplo intenzivněji vydávat. Teplo proudí do periferie, po obědě už bychom měli mít všichni teplé ruce i nohy. K večeru se také většina lidí cítí dobře. Ve večerních hodinách začíná teplota centra organismu postupně klesat. Je to, jako bychom měli jakýsi tepelný organismus, který pulzuje ve 24 hodinovém rytmu. I duševní vlivy zde hrají významnou roli: práce konaná s nadšením zvyšuje tělesnou teplotu i napomáhá rovnoměrnějšímu rozložení tepla v organismu. Naopak stereotypní, zejména kancelářská práce, se odráží v celkově nižší teplotě těla a chladných končetinách: organismus nemůže dosáhnout dopolední fáze koncentrace tepla.

Horečka obecně, téměř bez ohledu na to, o jaké onemocnění se jedná, kopíruje denní cyklus průběhu teploty. Pouze intenzita a rychlost tepelných pochodů jsou vyšší. U horečky je důležité rozlišovat dvě její zásadně odlišné fáze: fázi vzestupu teploty a fázi udržování resp. vydávání tepla. V první fázi, např. při chřipkové infekci, teplota nejprve stoupá nad 39°C. Dítěti je velice chladno, má studené nohy i ruce, třesavku a vyžaduje teplé přikrytí, i když teplota na teploměru již přesáhla 39°C. V tuto chvíli se většinou cítí nejhůř: bolí ho hlava, svaly, stěžuje si na bolesti břicha nebo dokonce jednorázově zvrací (nemusí se přitom jednat o onemocnění trávicího ústrojí!), citlivěji vnímá bolest i smyslové podněty, je určitým způsobem nadměrně bdělé. V těchto pochodech můžeme vidět vystupňování toho, co se s menší intenzitou odehrává v našem organismu každé ráno. Organismus se v této první fázi snaží dosáhnout určité výše teploty, která je optimální pro boj s danou infekcí. Zejména první den nemoci může teplota takto postupně stoupat v několika po sobě jdoucích vlnách.

Ve druhé fázi, po dosažení žádané teploty (pro většinu infekcí ideálně kolem 39,5°C) se situace mění: po určitou dobu se horečka udržuje, ale organismus již teplo nekoncentruje, nýbrž ho vydává navenek. Dítě, kterému byla do té doby zima, se najednou začne odkopávat, pohmatem zjistíme, že má horké nohy i ruce, bude se cítit lépe a možná brzy usne.

Cyklus vzestupu teploty a udržení její výše se může po několik dní opakovat. Teplota během noci poklesne, nad ránem bývá nejnižší, dítě se může již cítit téměř zdravé, ale odpoledne opět začne stoupat, tak, jak jsme právě popsali.

Průběh horečky během onemocnění je individuální

Protože horečka sama není nemoc, nýbrž je smysluplnou reakcí organismu na onemocnění, řídí se její průběh jak závažností onemocnění samotného, tak i schopnostmi organismu na nemoc reagovat. To, jak organismus reaguje, je velice individuální: existují děti, které na onemocnění reagují prudkou horečkou až ke 40°C, za 1 - 2 dny jsou bez horečky a během dalšího dne opět v plném zdraví. U jiných dětí máme dojem, že se horečka nemůže úplně rozvinout: několik dnů pozorujeme teploty jen kolem 38°C, pak ještě týden zvýšenou teplotu a i poté se dítě necítí zcela v pořádku.
 
Dítě s horečkou vždy nejprve pečlivě vyšetříme,

při jejím delším trvání i opakovaně. Nejprve se ptáme: jaký celkový dojem na nás dítě dělá? Je vážně nemocné nebo vypadá vlastně docela dobře? Pokud jsme to již neudělali, pak změříme teplotu a vyšetříme jednotlivé oblasti těla: kůži, oči, rty (při promodralých rtech ihned volat lékaře!), zuby (rostoucí zub s intenzivně zarudlou dásní), jazyk a hrdlo, dýchání, vleže a při pokrčených kolenou prohmatáme teplou rukou (!) břicho. Dítěte se přitom neptáme, zda ho to bolí, nýbrž při vyšetřování s ním mluvíme o něčem jiném a sledujeme jeho reakce na prohmatávání). Takovéto vyšetření nám nejen dodá určitou jistotu, že jsme nic nepřehlédli, nýbrž i umožní při telefonickém dotazu lékaři podrobně popsat stav dítěte. Obzvlášť když vyšetříme pečlivě při horečce dítě pokaždé, pak nabudeme rychle cviku i jistoty a vyšetření zvládneme velice rychle (z velké části např. během převlékání dítěte).

U trochu starších dětí se ptáme a sledujeme, jaké má dítě jiné příznaky a obtíže, vedle horečky, které by nám pomohly ozřejmit její původ: bolesti hlavy, kašel, bolesti ucha, bolesti při polykání, zvracení a průjem, bolesti břicha, bolesti při močení. Otázky klademe co nejpřirozeněji a neurčitě. Neptáme se: bolí tě ucho?, nýbrž (pokud máme důvodné podezření): bolí tě něco?

Dítě s horečkou potřebuje teplo a klid

Dítě s horečkou patří do postele! Převlečeme ho do pyžama, ve fázi vzestupu teploty při chladných nohou a rukou, třesavce a zimnici přidáme vlněný svetr a ponožky, přikryjeme ho pokrývkou a uložíme. Místnost lehce zatemníme a budeme se snažit, aby zde byl klid: vypneme rádio a televizi, ani na poslouchání pohádek nebude mít zřejmě nemocný náladu. Dítěti nabídneme horký čaj, zcela nevhodné je podávat léky proti horečce nebo pouze na základě naměřené vysoké teploty aplikovat studené zábaly. Důležitý je i klid a jistota maminky či otce, kteří o dítě pečují.

I teplotu dítěte už dnes můžete sledovat, aniž byste kvůli tomu nemocné dítě museli rušit ze spánku. Na trhu jsou dostupné bezkontaktní teploměry, díky kterým velmi rychle a pohodlně zjistíte aktuální tělesnou teplotu, aniž byste museli malého pacienta budit. Kvalitní bezkontaktní teploměr najdete např. tady. (pozn. red.)

Teprve ve druhé fázi horečky je možné, zejména při teplotě nad 39°C, použít vlažné zábaly lýtek. Jsou šetrnější než studené zábaly celého těla, přesto pomohou snížit teplotu o 0,5°C i více. Po 20 minutách můžeme zábal vyměnit. Zábaly lýtek by měly být nemocnému příjemné. Dítě by mělo být nadále spíš teple oblečené, ale s možností teplo vydávat: nenutíme ho mít nohy pod peřinou, nemusí mít ponožky.

Dieta při horečce: dítě při horečce nemá většinou chuť k jídlu. To je zcela přirozená a správná instinktivní reakce organismu na situaci, kdy se musí vypořádat s mimořádnou zátěží. Pokud dítě samo nevyžaduje jídlo, pak ho během trvání horečky v žádném případě nenutíme. Dětský organismus má pro běžná onemocnění dostatečné rezervy energie. Pokud však jídlo vyžaduje, pak podáváme nastrouhané ovoce, kompoty, případně ovesnou kaši, rýži nebo jáhly s vařenou mrkví. V žádném případě maso, vejce, sladké mléko, tučné potraviny a sladkosti. S poklesem horečky se chuť k jídlu opět vrací a během rekonvalescence dítě rychle dohoní váhový úbytek, který případně v průběhu horečky vznikl.

Dítě musí mít možnost dostatečně pít. U lůžka by měl vždy stát šálek s vodou, případně s citronem nebo vlažný bylinkový čaj (lipový a z květů bezu na vypocení) s trochou medu a citronu nebo vymačkaná pomerančová šťáva ředěná vodou.


MYSLETE NA REHYDRATACI!

Při horečce, průjmových onemocněních a zvracení je nutné zejména u dětí zajistit dostatečný přísun tekutin, aby nedošlo k dehydrataci! Ta může být životu nebezpečná.

Tyto stavy jsou obzvlášť nebezpečné zejména pro ty nejmenší, kde nejsou dostatečně vyvinuté kompenzační mechanismy pro udržení rovnováhy vnitřního prostředí. Někdy i zdánlivě malé ztráty mohou vyústit v metabolický rozvrat s následným poškozením vnitřních orgánů. Proto je nutné myslet na včasnou rehydrataci (léčebný postup, jehož úkolem je nahradit ztracené množství tekutin, solí a živin do organismu).

K rehydrataci dětí není vhodné při průjmu používat colu, ovocné šťávy nebo čaje.

Výborným prostředkem je ENHYDROL - potravina pro zvláštní lékařské účely určená k rehydrataci při průjmových onemocněních, horečce a zvracení pro dospělé a děti od ukončeného 1 týdne věku. Tento rehydratační roztok je ochucený práškem z přírodního banánu a jeho obsah odpovídá požadovanému složení dle ESPGHAN (doporučená iontová potřeba dětí z evropských zemí). Neobsahuje žádné chemické aroma. V ČR je k dispozici v lékárnách od září roku 2012.

Podrobné informace i možnost výpočtu doporučeného dávkování pro vaše dítě najdete na: www.enhydrol.cz

PR, 8.2014


Jaké léky užívat? Jak bylo řečeno na začátku kapitoly, je použití léků proti horečce v naprosté většině případů nejen zbytečné nýbrž i škodlivé: organismu ztěžují boj s infekcí. Existuje celá řada přírodních prostředků, které mohou organismus při horečce podpořit. Volbu konkrétního léku přenecháme dětskému lékaři. Ten Vaše dítě zná a bude vědět, který lék byste měli mít pro ně připravený pro případ horečky v domácí lékárničce.

Každé učení je spojené s utrpením

Netrpí dítě při horečce? Tato otázka, kterou si rodiče právem kladou, často vede k tomu, že dítě zcela zbytečně dostane lék ke snížení horečky. Je samozřejmé, že onemocnění spojené s horečkou není nic příjemného. Velmi záleží na tom, jaký máme sami postoj k utrpení. Utrpení a námaha se v dnešní době a v naší společnosti "nenosí". Kde můžeme, tam před nimi utíkáme a volíme snadnější cesty. Zapomínáme přitom, že pokaždé, když se učíme něco nového, je to spojeno s menší či větší mírou námahy, odříkání, případně utrpení: vždy musíme něco v sobě změnit, a to nejde zcela bez "bolesti". Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jsme se učili psát! Podobně můžeme nahlížet i na většinu nemocí v dětském věku: i jimi se člověk, jeho organismus, jeho imunitní systém něco učí. Po prodělaném onemocnění je organismus v zásadě silnější, zdravější, "moudřejší" než před ním. A při troše vnímavosti uvidíte, že se to projeví i v duševním životě dítěte.


Kdy je třeba kontaktovat lékaře?

  • Při horečce dětí v prvním roce života.
  • Když si nejste jistí a máte strach. Lékař Vám jistě nebude vyčítat, když zjistí, že se o nic vážného nejedná. Zacházení s horečkou vyžaduje zkušenost. U prvního dítěte budete lékaře volat asi častěji, u dalších už si budete vědět rady.
  • Při teplotě 40.0°C a vyšší. Není-li lékař dosažitelný, podáte dítěti čípek proti horečce a odvezete ho na dětské oddělení do nejbližší nemocnice.
  • Pokud trvají horečky nad 39°C déle než 4 dny.
  • Když teplota několikrát za den výrazně poklesne a opět vystoupí na vysoké hodnoty. Použijete-li však čípky či tablety proti horečce, pak je to běžná situace: po podání čípku teplota na 1-2 hodiny poklesne a poté opět vystoupí na vysoké hodnoty; po dalším podání se vše opakuje.
  • U kojenců s horečkou při průjmovém onemocnění, kdy hrozí nebezpečí dehydratace (nedostatku tekutin) a nebezpečných ztrát minerálů stolicí, případně zvracením
  • Při tzv. febrilních (horečnatých) křečích.
  • Při vysoké horečce s intenzivními bolestmi hlavy, které přetrvávají i po dosažení maxima teploty, tj. po odeznění zimnice a třesavky. Obzvlášť, je-li stav spojen se zvracením i v této druhé fázi. Zde musíme vyloučit zánět mozkových plen.
  • Pokud dítě trpí jiným závažným onemocněním: srdeční vadou aj.

Nebojte se horečky!

Dávno je již známo a doloženo studiemi, že horečka podporuje imunitní systém organismu. Že horečnatá onemocnění prodělaná v dětství jsou významnou prevencí nádorových onemocnění v dospělém věku. Že děti, které neužívaly antibiotika a prostředky proti horečce, mají výrazně nižší výskyt alergických onemocnění. Přesto je zvyk používat "léky" proti horečce zakořeněn velice hluboko. Naše generace vlastně často ani neví, jak takové horečnaté onemocnění přirozeně probíhá. Musíme se to učit. První horečky bez čípku proti teplotě jsou pro rodiče vždy krokem do neznáma a zatěžkávací zkouškou. Důležité je, abychom si na jedné straně zachovali zdravý selský rozum a na druhé straně si postupně pěstovali schopnost intuitivního posouzení závažnosti situace. Poprvé je to nejtěžší, s každou další horečkou to však půjde lépe. Pro budoucí zdraví našich dětí to znamená v každém případě velmi mnoho.

Literatura: seznam k dispozici u autora

MUDr. Lukáš Dostal, Weleda spol. s r.o. 

Zdroj:

časopis DĚTI A MY, 2003, www.portal.cz, aktualizace 14.12.2015


Související odkazy:

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359