11488786

CO CHTĚJÍ ŽENY OD MUŽŮ

Autor: Mirka Vopavová

Velký průzkum společnosti SC&C pro MF DNES, provedený mezi tisícem českých žen. Ideální manžel vydělá spoustu peněz a přinese je domů nejpozději v pět odpoledne společně s nákupem. Hoří touhou hrát si s dětmi, utáhnout těsnění v koupelně a sex-appealem. Psychologické poradny i hospody se však plní muži se stejným problémem: Co po mně ta ženská proboha ještě chce?!

Snad nikdy v historii se na muže nekladlo tolik nároků jako dnes. Muž, který by po návratu z práce očekával večeři o třech chodech a manželčin úsměv, smí dneska jen do filmů pro pamětníky. Vtip, který koluje po internetu, možná ani není vtipem. Zní takhle:
V jednom městě stojí obchodní dům s muži. Má pět pater a kvalita mužů roste s každým z nich. Jakmile žena vyjde výš, už se nemůže vrátit. Do domu vchází zájemkyně a v prvním patře vidí nápis: Všichni tito muži mají skvělou práci.
„To je dobré, můj bývalý žádnou práci neměl, takže by mi to sice stačilo, ale přesto se podívám, jestli tu náhodou nemají i něco lepšího,“ pomyslí si žena.
Ve druhém patře jsou muži, kteří mají skvělou práci a milují děti. Ve třetím najde muže, kteří mají skvělou práci a milují děti a jsou sexy. „Co může být proboha ještě lepšího,“ kroutí hlavou, když stoupá do čtvrtého patra. Předposlední patro nabízí ke koupi muže, kteří mají skvělou práci a milují děti, jsou sexy a k smrti rádi pomáhají v domácnosti. Šokovaná zákaznice sahá po peněžence, zaváhá, zase ji vrátí do kabelky a vystoupá do posledního patra.
A v něm najde nápis: „Je nám líto, ale na tomto patře nejsou k mání žádní muži. Bylo postaveno jen jako důkaz, že ženám nelze vyhovět.“

Šikovná ženská si to zařídí

Minulé století bylo stoletím žen. Z téměř nevolnického postavení se dočkaly naprosté svobody: „Ženám neskutečně stouplo sebevědomí,“ zamýšlí se psycholožka Marta Boučková. „Hranice a omezení, v nichž se pohybovaly, padaly jedna za druhou. Každá další generace žen měla několikanásobně větší možnosti než ta předchozí. Postupně získávaly pocit, že se pohybují v prostoru, kde je možné cokoliv.“
Jedinou jistotou žen začala být vlastní vůle a schopnost prosadit se. Jednoduše se dá tenhle přístup k životu vyjádřit moudrem: „Šikovná ženská si to umí zařídit.“ Ženy hltají knihy, seriály a články o těch, které „to“ dokázaly. Obklopují se příběhy, v nichž se z tulačky stává úspěšná manažerka, z šeredy krasavice, z vysmívané dívky celebrita. Ze všeho nejvíc se jim pak líbí příběhy, kterak se ze šeredné vysmívané tulačky stala úspěšná manažerka, celebrita a pochopitelně taky vyhlášená krasavice.
Část žen přestala zkoumat reálnost svých představ. A tak se pořádají další a další semináře na téma „Jak skloubit rodinu a kariéru“, nebo dokonce „Jak to všechno zvládnout“.
Muži se o nic podobného nepokoušejí. Znají své hranice. Jejich tisíciletá historická zkušenost praví, že každodenní zvládnutelné maximum je přitáhnout večer domů mamuta. Nesnaží se přitáhnout mamuta na brusinkách, přestože červených kuliček roste kolem cesty k mamutovi habaděj. Ten, kdo by se snažil dostat zároveň mamuta i brusinky, se večer nenají. Možná se ani nevrátí domů.

Může za to Brad Pitt

„Chci rodinu, dvě děti a schopného manžela,“ vysvětluje v kanceláři doktorky Boučkové dvaatřicetiletá klientka. Pracuje v marketingovém oddělení středně velké firmy, jmenuje se Alena a k psycholožce chodí proto, že „nemůže najít chlapa“. Ve svých nárocích prý slevila na minimum, dokonce i na lásku rezignovala, teď chce už jen někoho schopného.
„Ale čeho schopného? Myslíte všeho schopného?“ ptá se jí psycholožka a vysvětluje: „Tenhle požadavek mi připomíná scénky z Tele Tele, kde si hrdinové nasazují před obličej střídavě masku Karla Gotta a Václava Klause, podle toho, co je třeba právě zahrát. ,Schopný‘ znamená v představách některých žen muže, který masky rychle mění podle toho, zda jim má vyznávat lásku, nebo nařezat dětem.“
S kategoriemi „schopný“ a „neschopný“ se ve své advokátní praxi často setkává i Jaroslav Mašín z advokátní kanceláře Špunda, Mašín.
„Nejde jen o vysoké nároky na muže, ale na rodinný život obecně,“ vypráví.
„Vytváří ho televizní reklamy a seriály a pak taky třeba prokletí jménem ,Brangelina‘: Bohatý, slavný a krásný Brad Pitt si hraje s dětmi na trávníku luxusní vily, zatímco si Angelina buduje kariéru a páchá dobré skutky. To je přece naprosté sci-fi. Jenže pár žen si řekne, když si to zařídila Angelina, tak proč ne já?!“

Ty dej víc

Nereálné nároky a očekávání nejsou jediné, co dneska lidem kalí lásku. Ženy i muži se čím dál tím hůře smiřují s nepohodlím, nechce se jim jít do kompromisu. Jenomže manželství ho potřebuje.
„Když přijde žena s návrhem na rozvod, obvykle si stěžuje na nepřekonatelné rozpory,“ pokračuje advokát. „Za tím slovem bývá malá vůle investovat do manželství, často z obou stran. Oba se snaží z manželství co nejvíce vytěžit, oba mívají pocit, že právě oni dostávají méně, a nutí partnera, aby přidal.“ Tuto skutečnost také potvrzuje výzkum, který pro Magazín DNES vypracovala agentura SC&C. Šedesát čtyři procent žen je přesvědčeno, že by pro něj rodina měla být důležitější než práce. Jen patnáct procent je úplně tolerantní k tomu, kolik času tráví muž doma. Stejně však uvažují muži: sedmnáct procent je smířeno s tím, že partnerka bude v práci tak dlouho, jak potřebuje. Ostatní podmiňují její zaměstnání tím, že bude zvládat domácnost, nebo že domácnost bude v jejím žebříčku hodnot na prvním místě.
„Když dá ten druhý víc, pak budeme mít konečně dost lásky,“ domnívá se spousta z nás. Jenže takhle to nefunguje. I proto přichází k rozvodovým soudům stále více dvojic už po prvním roce manželství. Nejčastěji to bývají lidé, kteří se brali v pozdějším věku. Od manželství čekali pohodlnější život - ten druhý se o ně přece bude starat. A tak oba čekají a čekají, a když se pohodlí nedostaví ani po roce, tak se prostě rozejdou.

Jde o peníze?

Letní večer na hospodské zahrádce v Třeboni. U dlouhého stolu sedí parta patnácti mužů mezi pětadvaceti a čtyřiceti lety. „Co podle vašich zkušeností ženy chtějí od mužů?“ ptám se. Pár třeskutě vtipných odpovědí, řehot, pak se krátce zamyslí: „Prachy.“ „Peníze.“ „Aby makal a nežvanil.“ Zase omyl. Přesně však pojmenovali rozbušku, která třaská v českých domácnostech.
Rychle totiž stoupá procento žen, které mužské peníze nepotřebují. Útok na platovou nerovnost je silný, je nasnadě, že i tahle bašta mužské nadvlády brzy padne. Muž, který se spoléhá na to, že přinese domů mamuta, dnes tedy peníze, a jeho žena mu vděčně padne do náruče, se plete. Ta totiž pravděpodobně u kuchyňské linky už dávno porcuje zvíře, které si ulovila sama. A navíc ho upeče na brusinkách. Má totiž schopnost lovit i sbírat zároveň, a jestli jí to náhodou nepůjde, zaskočí si na nějaký seminář, kde jí jiné ženy poradí, jak se taková věc dělá. A co víc: mamuti se nám na mnoha místech republiky přemnožili a jsou vcelku neškodní, takže ulovit je začíná být hračka. Společnost prosperuje a nenajít dnes například v Praze slušnou práci je větší umění než najít práci. Inzerátů nabízejících manažerská místa jsou plné noviny. Mamuti tak ztrácejí na hodnotě. I když jich večer přitáhnete pět nebo deset, manželku to neokouzlí. Lov se považuje za zábavu. Odtud pramení názor 64 procent žen, že muž by měl raději trávit více času s rodinou než nosit domů plno peněz, a všechny jejich další požadavky na to, co by měl a neměl dělat.
Jenže pozor: je-li pro většinu žen partnerova přítomnost důležitější než jeho peníze, pak je to především proto, že si tenhle luxusní názor mohou dovolit. Položíte-li otázku, zda je důležitější mužův plat, nebo jeho přítomnost, v místě, kde je vysoká nezaměstnanost a podprůměrné platy, hádejte, jak budou znít odpovědi? Jakmile muž bojuje o přežití, nikdo mu nevyčítá, že nevynáší smetí a neskotačí s dětmi na zahrádce. V takovém případě jsou naopak ženy ochotny skousnout téměř cokoli:
„Přišla za mnou známá a žádala mě o radu: manžel s ní už dlouho zacházel dost nehezky a teď ještě ke všemu našla doma jeho milenku - seděla v kuchyni v jejím županu,“ vypráví advokát. „Smáli se jí oba do očí. Předpokládal jsem, že chce rozvést okamžitě. Nechtěla. ,Co bych si počala, u nás není práce, nemám na nájem,‘ vysvětlovala mi.“

Boj o čas

Kdo se doma snaží vysvětlit, že na to či ono nemá čas, protože musí vydělat hodně peněz, anebo má vyšší poslání ve vědě, politice či hvězdopravectví, obvykle nepochodí. Cení se kvalita života: snad méně peněz, ale rozhodně více společného času. Ženy si ho vynucují různě: Musíme vymalovat, děti tě potřebují, teta v Bechyni je na smrt nemocná, všichni si berou tři týdny dovolené, jen ty ne... A stěžují si: chodíš domu jen odpočívat, vůbec si nás nevšímáš, šéfuješ nám, všechno musí být po tvém.
Není bez zajímavosti, že štěstí nevládne ani tam, kde se muži rozhodnou rezignovat na kariéru a třeba zůstat doma s dětmi: „Jsi líný, neaktivní, chodíš tu jak stín, co jsi celý den dělal, proboha, to jsi chlap?!“ slyší pak.
Co se tedy od mužů chce? „Rovnováha,“ soudí psycholožka i advokát.
Pakliže si nevyberou vyloženě problémovou partnerku, opravdu stačí, když se dokážou dobře postarat sami o sebe.
Ženy chtějí od mužů, aby uměli nakládat s penězi, které vydělají. Proměnit je v dům nebo byt a finanční rezervu na horší časy. Hledají někoho, kdo má práci, která ho naplňuje, ale nestravuje. Dokáže si udělat čas sám pro sebe, odpočinout si, ví, co ho baví, a přibírá k tomu ostatní. Kdo sám sebe netrápí, ale naopak se rád dobře nají, koupí si tričko, jde do kina, čte zajímavé knížky, vytáhne na vodu kánoi nebo kola z garáže. Pro ně samotné pak nemusí dělat vůbec nic, většina dívek a žen se totiž dneska o sebe taky postará. Stačí je milovat. Když má člověk rád sám sebe, je pro něj snadné milovat i jiné lidi. Svou ženu a děti. Dát jim to najevo a být s nimi.
Stejně jako celá staletí předtím, i dneska ženy hledají u mužů jistotu. V době, kdy se definice mužské role mění skoro ze dne na den a ženy poslepu a někdy i trochu v křeči nahmatávají hranice, je to paradoxně především jejich vlastní mužská sebejistota.

Donutil před Zunou

S kterým z těchto mužů byste
šla nejraději na večeři?
Miroslav Donutil 21 %
Pavel Zuna 14 %
Karel Gott 10 %
Radek John 9 %
Milan Baroš 9 %
Prof. Pavel Pafko 8 %
Václav Klaus 8 %
Richard Genzer 5 %
Kamil Střihavka 5 %
Petr Kellner 4 %
Pavel Bém 4 %
Vojtěch Kotek 3 %


Dotazník
Co od mužů očekáváte? Agentura SC&C se ptala tisícovky žen.


1. Váš partner by měl mít v rodině roli: a) dominantní - rozhoduje, o všechno se umí postarat, má respekt u vás i dětí b) rovnocennou - nerozhoduje bez vás, některé věci nezařídí a musíte se o ně postarat vy c) tolerantní - respektuje vaše názory a většinou se jim přizpůsobí, rozhodujete hlavně vy

2. Kdybyste si měla vybrat ze dvou mužů, kterého byste zvolila za partnera? a) toho, který je rodinný a věrný typ b) toho, který je obletovaný ve společnosti, byť občas žárlíte

3. Muž by měl s dětmi trávit a) každé odpoledne a víkendy b) alespoň hodinu denně a jeden den z víkendu c) alespoň hodinu denně d) klidně i méně než hodinu denně, ale den z víkendu e) nezáleží na tom

4. Představte si, že máte u svého muže na výběr. Buď může chodit každý den domů z práce ve čtyři a mít plat, co má teď, anebo vydělávat třikrát více peněz a chodit domů v deset večer a někdy také pracovat o víkendech. a) ať je doma dříve a má čas na rodinu b) ať raději vydělává hodně a zabezpečí rodinu

5. Pokud chce jít váš partner bez vás večer do společnosti: a) ať si chodí, jak často chce, s kým chce a vrací se, kdy chce b) ať jde, kdy a s kým chce, ale jsem ráda, když to nedělá moc často c) ať občas jde, ale chci vědět, kam jde a kdy se vrátí d) měl by být raději doma anebo chodit se mnou

6. S kterým z těchto mužů byste šla nejraději na večeři?

Milan Baroš
Pavel Bém
Miroslav Donutil
Richard Genzer
Karel Gott
Radek John
Petr Kellner
Václav Klaus
Vojtěch Kotek
Prof. Pavel Pafko
Kamil Střihavka
Pavel Zuna

Jak na otázky z průzkumu odpověděly ženy, které znáte?

Barbora Kodetová, herečka
1. Dominantní - rozhoduje, o všechno se umí postarat, má respekt u vás i dětí
2. Rodinný a věrný typ
3. Alespoň hodinu denně
4. Ať raději vydělává hodně a zabezpečí rodinu.
5. Ať občas jde, ale chci vědět, kam jde a kdy se vrátí.
6. Profesor Pavel Pafko

Yvetta Hlaváčová, plavkyně
1. Dominantní - rozhoduje, o všechno se umí postarat, má respekt u vás i dětí
2. Rodinný a věrný typ
3. Každé odpoledne a víkendy
4. Ať je doma dříve a má čas na rodinu
5. Ať si chodí, jak často chce, s kým chce a vrací se, kdy chce
6. Karel Gott

Miroslava Němcová, politička
1. Rovnocennou - nerozhoduje bez vás, některé věci nezařídí a musíte se o ně postarat vy.
2. Rodinný a věrný typ
3. Nezáleží na tom
4. Ať raději vydělává hodně a zabezpečí rodinu
5. Ať občas jde, ale chci vědět, kam jde a kdy se vrátí
6. Václav Klaus

Proč jsem tě opustila

Před nějakým časem se s ním rozešly. Svému bývalému manželovi nebo příteli řekly tisíc slov, někdy i dost nahlas. Jak by mu svůj odchod vysvětlily, kdyby mu dnes mohly napsat jen pár řádek?

Milada (36 let) ekonomka
Protože jsem tě živila, platila tvoje dluhy a sama domů tahala obrovský tašky z Teska. Protože tě řádění našich dětí rozčilovalo a louže pod vanou nechávala úplně v klidu. Protože mě jednoho dne přestalo bavit vyprávění o tvém příšerně těžkém životě, jak tě nikdo nechápe a všichni ti ubližujou. Taky tě už nechci chápat. Jo a ještě jsem ti chtěla říct, že sex s chlapem, co pije, nestojí většinou za nic.

Jana (31 let) učitelka
Nemluvil jsi vždycky pravdu. Bylo to hrozně vyčerpávající, protože jsem pořád musela být ve střehu. Přestalo mě bavit, že jsem o většině věcí rozhodovala já. Neměla jsem se za koho schovat. Přestala jsem ti důvěřovat a tím pádem ti i říkat o všem. Začala jsem se od tebe vzdalovat a žila svůj paralelní život bez tebe, který se stával životem hlavním. Ke mně vede vždycky cesta přes hlavu, a když jsem s tebou přestala být mentálně, všechno ostatní umřelo. Taky jsi mi přestal vonět a já už s tebou nemůžu spát. A přes to nejede vlak. Seš báječnej chlap, ale my dva bychom spolu nebyli šťastní. Přeju ti jen to dobrý.

Anna (33 let) lékařka
Když jsem odešla, zjistila jsem, že je normální, aby si mezi sebou partneři povídali i o tom, co se jim během dne přihodilo, aby si spolu občas četli noviny nebo šli do kina, nebo se dokonce spolu těšili ze svých dětí. Ty jsi tohle všechno označoval za hloupé a zbytečné a chtěl jsi, abych měla ráda především tebe: dětí že přece můžeme mít, kolik chceme, a klidně i lepších! Tyhle věci mi začaly vadit už dávno, jen se to časem zhoršovalo, až pak jednou jsem zjistila, že si tě nevážím, že na tobě už nic neobdivuju. Nevím vlastně dodneška přesně, co by to mělo být - možná kdyby ses o nás víc staral, možná kdybys byl nadšený svou prací nebo nějakým zájmem. Líbí se mi, když chlapi o něco fakt usilují a nejenom žvaní. Takhle jsem nakonec zjistila, že mám kromě dvou dětí ještě kouli u nohy. A víš co? To, že sis nakonec našel jinou ženu, mi vadilo ze všeho nejméně. Alespoň jsem mohla odejít.

Růžena (24 let) produkční
Odešla jsem od tebe, protože sis všechno tak pěkně dokázal zařídit a tak přesně jsi všechno věděl: kolik má být ve svačině „správně“ másla, jak se „správně“ pere tvoje prádlo a solí večeře. Protože jsi mi nenapsal nikdy ani o jednu SMS víc, nezeptal se, jak mi je, neskočil jsi do lékárny pro aspirin. Víš, co mě ale naštvalo úplně nejvíc? Ten měsíc, kdy ses snažil, abych to neskončila. Jak jsi mi pomáhal do kabátu, koupil zájezd na Kanáry a taky uvařil večeři. Ty ses vedle mě tak hezky pohodlně zařídil. Úplně nejvíc mě ale dostalo tvrzení, že jsi všechny výtky, po kterých jsem chodila brečet do koupelny, myslel z legrace. Tak se dobře bav!

Sylva (30 let) kosmetička
Proč jsem tě opustila? Protože jsi v noci přestal chodit domů a nechával jsi mě samotnou. Protože jsi mě nelíbal, nehladil, nepotřeboval jsi moji blízkost. Každou volnou chvíli jsi trávil se svým kamarádem, ze kterého se nakonec vyklubala „kamarádka“. Nevěřil jsi, že to dokážu, otevřu si salon a bude se mi dařit. Myslel jsi, že jsem chudinka, ale já jsem to nakonec zvládla (úplně vidím, jak teď nevěřícně kroutíš hlavou). Ale už se fakt nezlobím. Vlastně jsem se nezlobila ani tehdy.

Lenka (46 let) švadlena
Neodešla jsem od tebe, protože jsi mě bil. Pořád jsem věřila, že prostě nezvládáš svoji žárlivost, ale vlastně mě máš rád. Navíc tu byly i hezké dny a taky jsem zůstávala kvůli dětem. Musela jsem odejít kvůli Moničce. Víš, dívaly jsme se spolu na film a ona řekla: „No co, mami, jednu jí natáhnul, to musela ta ženská hned volat policajty?“ Začala považovat za normální, že chlap dá občas ránu. Nechci, aby se jednou nechala mlátit stejně jako já. Proto jsem jí taky vyprávěla všechny ty hnusné věci z našeho života, proto jsem ji do rozvodu zatáhla. Musí vědět, že se ženská nesmí nechat mlátit. A pamatovat si, jak se její máma vzepřela.

Simona (28 let) redaktorka
Protože sex jednou za měsíc mi prostě nestačil. Připadala jsem si jako nehezká a nemilovaná. Protože chci chlapa, který mě bude líbat, skládat básničky a taky se mnou někdy hrát v kuchyni karty. Možná takoví chlapi nejsou, ale tomu se mi ve 28 letech nechce věřit. Jo a pak je tu ta tvoje nevěra. Proč jsi tedy spal s ní, když jsi nespal se mnou? Kdo byměl doma vládnout by měl Ženy vyžadují rovnoprávnost. Každá čtvrtá chce vládnout.

Přestože plavkyně Yvetta Hlaváčová i herečka Barbora Kodetová hlasovaly pro mužskou dominanci, většina českých žen chce rovnoprávnost a čtvrtina dokonce hodlá držet otěže domácnosti pevně v rukou. Pro rovnoprávnost jsou především vysokoškolačky, což asi nikoho nepřekvapí. Pozoruhodná je však souvislost mezi politickým postojem a pozicí v rodině. Muž, který chce doma vládnout, by měl hledat především mezi voličkami KSČM. Muž souhlasící s principem rovnoprávnosti nechť se zaměří na voličky ODS a ten, který rád svěří vůdčí úlohu ženě, by se měl poohlédnout v řadách voliček ČSSD. SC&C

Váš partner by měl mít v rodině roli:

Dominantní 13 %

Rovnocennou 64 %

Tolerantní 23 %

Bavič? Jen desetina žen chce lva salonů. Ostatní potřebují domácí typ.

Drtivá většina žen by si za partnera zvolila rodinný a věrný typ. Muže obletovaného ve společnosti by si vybralo jen 8 procent z nich, obvykle ty mladší. Srovnávací dotazník, který Magazín DNES rozdal studentkám prvního ročníku Akademického gymnázia Štěpánská v Praze, to potvrzuje: tam by baviči zabodovali u poloviny dívek. Překvapivě jasným vítězem volby v kategorii společná večeře je Miroslav Donutil, kterého si vybrala pětina žen. Následovali ho Pavel Zuna, Karel Gott a Radek John. Gymnazistky volily Kamila Střihavku, Pavla Béma a ve shodě s dospělými ženami Miroslava Donutila. Do dotazníku dívky opakovaně svévolně dopisovaly Romana Šebrleho a Bruce Willise, dá se tedy konstatovat, že tito pánové mají pro šestnáctileté dívky zcela výjimečné kouzlo. SC&C

Kterého ze dvou mužů byste si zvolila za partnera:


Obletovaný ve společnosti 8 %

Rodinný a věrný typ 92 %

Peníze, nebo čas?

Dvě třetiny žen by byly radši, kdyby muž chodil z práce dřív a věnoval se rodině. O peníze prý nejde.

Přijď domů včas a věnuj se mně a naši dětem. Tvoje práce a peníze, které vyděláš přesčas a o víkendu, nejsou to hlavní. Tento názor sílí s věkem: mladší ženy jsou ke kariéře a vydělávání peněz o něco tolerantnější než ty zralejší. Více než polovina žen chce, aby muž trávil s dětmi každý všední den a nejméně jeden den z víkendu. Tolerantní k jeho času a práci je sotva čtvrtina. SC&C

Měl by muž spíše vydělávat, anebo raději trávit více času doma s partnerkou?

Ať raději vydělává 36 %

Ať se raději věnuje rodině 64 %

Muž by měl s dětmi trávit:

Hodinu denně a jeden den z víkendu 33 %

Každé odpoledne a víkendy 27 %

Alespoň hodinu denně 16 %

Nezáleží na tom 15 %

I méně než hodinu denně, ale den z víkendu 9 %


Mirka Vopavová, mirka.vopavova@mfdnes.cz

Zdroj:
MAGAZÍN MF DNES, 19.7.2007, http://zpravy.idnes.cz/

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05