Kaloba_baner_965x100

RODIČE BY MĚLI MÍT STÁLÝ PŘÍSTUP KE SVÝM HOSPITALIZOVANÝM DĚTEM

Autor: Andrea Cerqueirová

Rodičům či dalším rodinným příslušníkům a příslušnicím by měl být umožněn neomezený kontakt s dítětem, které je hospitalizováno v nemocnici. V současné době totiž stále narážejí na překážky v podobě neochoty personálu některých nemocnic či finanční nedostupnosti nadstandardních pokojů, kde by mohli této služby využít. Přitom by často stačilo, aby měli u dítěte v pokoji mobilní lůžko. Podnět ke zlepšení situace předali v úterý ministryni pro lidská práva Džamile Stehlíkové (SZ) zástupci a zástupkyně Nadačního fondu Klíček. Ministryně jej bude tlumočit celé vládě.

„Estetizace prostředí nemocnic, často nepřesně vydávaná za jejich humanizaci, zůstává pouhou kosmetickou úpravou tam, kde se pediatrická péče zatím drží překonaných přístupů a principů a neotevírá se práci s celou rodinou dětského pacienta,“ uvádí Klíček ve svém prohlášení. Jeho činovníci a činovnice se již dlouhá léta setkávají s velkým množstvím smutných příběhů. „V jedné plzeňské nemocnici se například stalo, že rodiče nesměli zůstat u své vážně nemocné dvouleté dcerky. Holčička za necelý měsíc zemřela a rodiče si dodnes vyčítají, že si tenkrát nechtěli pálit prsty s nemocničním personálem a tu malou tam nechali,“ uvedla na úterní tiskové konferenci, konané v prostorách Úřadu vlády ČR, Markéta Královcová z Klíčku. Nadační fond proto navrhuje neomezený kontakt dítěte s rodinou a právo jeho rodičů zůstat s ním po celých čtyřiadvacet hodin. Pro rodiče hospitalizovaných dětí je podle Klíčku třeba zajistit a posilovat tato práva: hrát aktivní roli v průběhu celé léčby dítěte – být s ním u všech lékařských vyšetření nebo léčebných zákroků, u jeho uvádění do anestezie a při probírání se z ní. A být dítěti nablízku, kdykoli si to přeje.

 „Považuji za svoji povinnost udělat všechno pro to, aby nedocházelo k omezení přístupu rodičů k dětem hospitalizovaným v nemocnicích. Důležité je nejen vést debatu s odborníky a vzdělávat zdravotníky, ale informovat také širokou veřejnost o tom, že rodič by měl mít možnost doprovázet své dítě ve chvilkách samoty a úzkosti,“ reagovala ministryně Džamila Stehlíková, která tiskovou konferenci iniciovala. Odvolala se na Listinu základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. Podle té je péče o dítě a jeho výchova právem rodičů a dítě má zase právo na jejich péči. „Omezení práv rodičů a odloučení nezletilých dětí proti jejich vůli může nařídit pouze soud na základě zákona,“ dodala. Realita je však jiná – při hospitalizacích mohou rodiče často své děti navštěvovat pouze ve stanovené hodiny – bez ohledu na jejich možnosti a potřeby dětí. „Proto jsme zahájili spolupráci a dialog s ministerstvem zdravotnictví. Uvažujeme o konkrétních opatřeních, která by jako dobrou praxi zavedla právě pobyt rodičů s dítětem. Nemocnice by pro to měla vytvořit podmínky,“ doplnila Stehlíková.

Ředitel odboru úhrad zdravotní péče na ministerstvu zdravotnictví Vlastislav Kaplan uvedl, že po naplnění dalších kroků vládní zdravotní reformy budou zdravotní pojišťovny povinné nakupovat péči a uplatňovat práva doprovodu dítěte v zájmu naplnění správné zdravotní péče o ně. „Věříme, že svou roli sehraje také nabídka jednotlivých zdravotnických zařízení v oblasti zdravotních služeb,“ dodal. Podle jeho názoru mohou být rodiče s dítětem na oddělení již v současnosti jako „průvodci“ na doporučení lékaře či lékařky nebo z vlastního rozhodnutí. Potom nejsou jejich pobyt a strava hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. „V současné době by v zájmu zkvalitnění poskytované péče vedení nemocnic, klinik a dětských oddělení mělo vytvářet podmínky aspoň pro jednu z těchto forem doprovodu dítěte rodičem,“ uvedl Kaplan. Předsedkyně vládního výboru pro práva dítěte Eva Vaníčková doplnila, že stejné principy by měly platit i pro děti hospitalizované s poruchami psychického a sociálního zdraví – tedy i v rámci psychiatrických léčeben a dalších ústavních zařízení pro děti. Všichni se nicméně shodli na tom, že se většina dětských nemocnic v posledních letech změnila k lepšímu – prostředí je přívětivější, personál otevřenější a stále více nemocnic ruší také ona omezení přístupu rodičů k hospitalizovaným dětem. Přesto je však podle jejich názoru stále co napravovat.


Autorka je interní redaktorkou gitY.

Zdroj:

TA GITA, 4.9.2007, www.ta-gita.cz


Související odkazy:

Medvěd s ovázanou tlapkou aneb děti v nemocnici

Nemocnice - seznamy nemocnic a rady pro případ hospitalizace

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359