11488786

CO DĚLAT, KDYŽ SE DÍTĚ V NOCI BUDÍ - SPANÍ A PROBOUZENÍ DĚTÍ STARŠÍCH 6 MĚSÍCŮ

Autor: Robin Barker

Překladatel: Lenka Fárová

Nejprve si zopakujme, co znamená "spát celou noc". Tento výraz označuje zdravý spánek bez přerušování. Ve skutečnosti zažívají lidé všech věkových kategorií během noci fáze lehkého spánku a snění, než upadnou do hlubokého spánku. Miminka, která v noci své rodiče stále budí, se v takovéto fázi zcela probudila a neumí sama usnout, a tak se rozpláčou. V tu chvíli je pak nakojíme, dáme jim dudlíka nebo láhev, chováme a hladíme nebo je vezmeme do své postele.

Na tom všem není nic špatného - dokud to rodičům vyhovuje. Miminko tím ‚nerozmazlují‘, ale zároveň také děti starší než šest měsíců nevedou ke změně nočních spacích návyků, protože děti si na ‚podmínky na spaní‘ (kojení, chování, hlazení atd.) zvyknou stejně jako na stejnou postýlku a polštářek. Pokud jedeme na dovolenou a ‚podmínky na spaní‘ (postel a polštář) se změní, máme se spaním často potíže, ale za několik nocí si na nové podmínky rychle zvykneme – pokud jsou tedy stále stejné – a spíme pak znovu lépe.

Mnoho miminek začne v noci spát déle už kolem tří měsíců, ale mezi 6. a 12. měsícem začnou znovu v noci plakat. Některé výzkumy naznačují, že děti v tomto věku mají velmi intenzivní snovou fázi, z níž se snadno budí. Zdá se, že miminka, která stále ještě spí v ložnici rodičů, se po 6. měsíci budí a vyžadují pozornost rodičů častěji než ta, která spí ve svém vlastním pokoji.


NEPŘEHLÉDNĚTE NAŠE TIPY NA DÁRKY!

POTŘEBUJETE KVALITNÍ PÁNEV, KTERÁ VYDRŽÍ A JÍDLO NEPŘIPALUJE? VYUŽIJTE AKTUÁLNÍ MOŽNOST 10% SLEVY PRO NAŠE ČTENÁŘE: KVALITNÍ NÁDOBÍ - KTERÉ VYBRAT?


Očekávání a tolerance nočního buzení je u rodičů velmi individuální. Někteří počítají s měsíci, ba i roky přerušovaného spánku, zatímco jiní by rádi měli klidné noci už kolem šestého měsíce. Takovéto očekávání není od věci, ale v poslední době bohužel koluje o spaní miminek množství informací, podle kterých se spací návyky starších miminek nedají bezpečně změnit. Následkem toho mnoho rodičů žije ve stavu neustálého nedostatku spánku, protože jsou přesvědčeni, že neexistuje žádná jiná bezpečná možnost.


TIP! USÍNÁNÍ A SPANÍ MŮŽE VAŠEMU DÍTĚTI ZPŘÍJEMNIT NAPŘ. POLŠTÁŘEK S HLÍDACÍ MYŠKOU, V ZIMĚ URČITĚ OCENÍ NAHŘÍVACÍ POLŠTÁŘEK. JAKO DÁREK SE HODÍ SLON PYŽAMÁK.


Je pravda, že s nočním buzením (poté, co jsou vyřešeny všechny problémy s krmením) se do šesti měsíců nedá moc udělat z mnoha různých důvodů:

 • mladší kojené děti se budí a chtějí pít často proto, aby kojení fungovalo žádoucím způsobem
 • nechat malá miminka v noci plakat místo toho, abychom je nakrmili, může vést k mnoha týdnům proplakaných nocí, což je stresující a nepříjemné pro všechny a zřídka to změní to, co miminko dělá
 • rodičům většinou trvá šest měsíců, než své miminko poznají, uvědomí si, jak chtějí v péči o dítě postupovat, naučí se rozlišovat mezi hladem, zdravím a přirozeným chováním a nabudou v péči o své dítě na jistotě

Ovšem po šesti měsících se věci změní:

 •     většina dětí je dost stará na to, aby bylo možné změnit podmínky na spaní
 •     rodiče, kteří chtějí noční provoz změnit, si více věří
 •    v této fázi je také snadnější odlišit problém se spaním od hladu nebo zdravotních problémů. Po šestém měsíci se děti hlady už většinou nebudí (bohužel to není takhle jednoduché), a ani zoubky nejsou důvodem buzení. Všem dětem někdy mezi třemi a půl měsíci a třemi roky naroste dvacet zoubků, ať už budou spát celou noc nebo ne. Čekat, až se všechny prořezají, než své dítě začnete učit spát celou noc, znamená, že vy nebudete spát celé tři roky.

Je pravda, že nemoc, změna prostředí nebo návštěva v domě může dítěti přivodit neklidnou noc, ale vždy nastanou okamžiky, kdy návštěva odjede a zánět uší se zahojí, ale dítě se nadále v noci budí. Součástí vašeho rozhodnutí, co s přerušovaným spaním provést, je uvědomit si, jestli to problém je nebo ne. Rodiče často podléhají tlaku okolí. Pokud jste ale spokojeni s tím, jak to probíhá, nemusíte dělat nic.

Mnoho rad o spaní zdůrazňuje jen jednu možnost a rodiče se pak cítí špatně, pokud postupují jinak. Například – „nechat miminko plakat se nemá“, „regulovaný pláč je škodlivý a nebezpečný“ nebo „spát s dítětem se nemá“.

Možností je několik – trik je v nalezení způsobu, který je vhodný pro vás, a někteří rodiče vyzkoušejí kde co, než si uvědomí, jak to chtějí udělat.

Nemá smysl zoufale analyzovat a zpytovat uplynulých šest měsíců a přemýšlet, co jste udělali nebo neudělali. Péče o dítě není vždy snadná záležitost a každý dělá, co umí, zejména během těch prvních měsíců, kdy je všechno napínavé, podivné a zneklidňující.

Zde jsou naše možnosti. I když existuje mnoho různých variací na toto téma, pokud chcete vyřešit nebo se sžít se spacími návyky svého šestiměsíčního a staršího dítěte, dospějete nakonec vždy k jedné z níže uvedených možností.

Možnost 1: naučte ho spát

Výuka spaní u miminek bývá běžně nazývána ‚regulovaný pláč‘, což je výraz, který je pro rodiče značně odrazující, a dává idealistům příležitost zděšením lomit rukama, ale vlastně nic neznamená. Problém není v pláči, ale ve spaní. Nechceme regulovat pláč dítěte, ani regulovat cokoliv jiného, chceme je pouze naučit spát. Výuka spaní u miminek se někdy také nazývá ‚regulované utěšování‘ nebo ‚ukládání s útěchou‘, což jsou všechno různá označení téhož, která se používají, aby se rodiče cítili lépe, když své dítě nechají plakat.

Výuka spaní znamená, že se změní podmínky na spaní tak, aby se miminko naučilo samo znovu usnout poté, co se probudilo po lehké fázi spánku.

Možná uslyšíte hrůzostrašné historky o dlouhodobých škodlivých účincích výuky spaní, protože někteří zdravotníci nemají rádi nebo dobře nechápou pojetí výuky spánku u starších miminek a přehlížejí prospěch pro rodinný život ve chvíli, kdy se všichni v noci pořádně vyspí.

Znamená to, že dítě necháte plakat místo toho, abyste je kojily, dávali mu lahev, houpali a hladili, brali k sobě do postele, dávali mu dudlíka, přebalovali je nebo se ho ještě jinak snažili uspat. Výuka spaní není žádná disciplína testující vaši výdrž. Pro většinu rodin je to bezpečné, jakmile dítě dovrší šest měsíců (ideální období je mezi šestým a dvanáctým měsícem), a v milujícím a stabilním prostředí, kde se veškeré potřeby dítěte řeší, to nezpůsobí žádné emoční či psychologické potíže. Výuka spaní je také důležitou součástí odstavování starších kojenců, kteří jsou stále ještě kojeni v noci, protože o odstavení má rozhodnout matka a ne kojenec.

Kdy to není bezpečné?

 • Není bezpečné nechat dítě plakat v rodině, která se potýká s vážnými psychickými a sociálními problémy.
 • Nechat je v noci plakat celé týdny může ohrozit jejich emoční a psychologický vývoj.
 • Nedoporučuje se nechat děti plakat v noci, když jim není dobře nebo jsou rozrušené událostmi v rodině (nedávná změna prostředí nebo úmrtí v rodině).
 • Nedoporučuje se nechat je plakat, pokud jeden z rodičů, ale zejména matka má v sobě staré psychické rány, které souvisejí s její vlastní rodinou a s nimiž je třeba se vyrovnat. Někdy se starší, dlouho pochované problémy po porodu znovu vynoří. Miminka jsou skvělými barometry psychického stresu a citlivě reagují, když mají pocit, že v okolí není vše v pořádku. Takže je lepší vyřešit nejprve své vlastní problémy a až potom se pustit do potíží s dětským spaním.

Protože nechat dítě plakat není nikdy snadné, je třeba naučit dítě spát co nejefektivněji, aby to bylo rychle za vámi a všichni jste si mohli začít užívat spokojeného spánku, a to každou noc.

Je třeba si to naplánovat – čím víc spoléháte na náhodu, tím víc bude celá věc vyčerpávající, tím víc se bude prodlužovat a tím menší bude naděje, že se něco změní. Takže než začnete:

 • Vaše dítě musí mít vlastní pokoj. To může znamenat dočasný přesun členů rodiny. Pokud dítě spí s vámi a vy nemáte žádnou jinou ložnici, doporučuji vám týden spát v obývacím pokoji. Jakmile bude dítě spát klidně celou noc, nastěhujete se zpátky. Bohužel společné spaní v jedné místnosti někdy způsobí návrat k neklidným nocím, ale pokud už po pořádném vyspáním opravdu hodně toužíte, stojí za to vyzkoušet to. Pokud se máte brzy stěhovat do většího bytu či domu, počkejte s výukou spaní až po přestěhování. Jestliže v oddělené ložnici spí starší dítě, zatímco miminko spí s vámi, přestěhujte na pět nocí starší dítě k vám (přestěhujte postýlku nebo jen položte matraci na zem). Vysvětlete staršímu dítěti, že je to jen dočasné opatření a vysvětlete mu i jeho důvod. Miminko dejte do samostatné místnosti. Jakmile bude spát celou noc, nastěhujte starší dítě zpátky k miminku. Starší děti většinou spí lépe, když spí v jednom pokoji společně s mladšími sourozenci. A ani miminka se nebudí a nevolají „pokojovou službu“, když spí se svým sourozencem tak, jako když spí s rodiči.
 • Vzhledem k tomu, že cílem je naučit miminko spát samotné, je třeba ukončit veškerou pomoc zvenčí. Uvádím zde seznam toho, co mě napadlo. Pamatujte si, že když vyměníte jeden podpůrný prostředek za jiný, noční buzení neustane – musíte skoncovat se všemi naráz.
 1. kojení
 2. lahve s mlékem, vodou či šťávou
 3. dudlík
 4. chování, hlazení, přebalování
 5. přetáčení dítěte z hlavy postýlky do nohou nebo změna jeho polohy
 6. uspávání za chůze
 7. ježdění autem kolem bloku
 8. hraní nebo zapnutí nočního televizního programu
 • Videonahrávky dětí, které ‚spí celou noc‘, dokazují, že i tato miminka se budí, sedají si, povídají si pro sebe a posouvají se po postýlce, aby nakonec znovu usnula v naprosto neuvěřitelných pozicích, a přesto se nedožadují pozornosti. Když budete v noci každých několik hodin vstávat a rychle dítě posunete do jiné polohy, velmi rychle se z toho stane pomoc zvenčí. Miminka umějí spát v jakékoliv poloze a nemá to na ně žádný škodlivý vliv.
 •  Vy a váš partner musíte spolupracovat. Promluvte si o tom důkladně dopředu, abyste se oba shodli na strategickém plánu. Výuka spánku je jednodušší, když s tím váš partner souhlasí a oba se jí účastníte; někdy to ovšem není možné. V situaci, kdy jeden chce postupovat podle tohoto plánu a druhý ne, musí nesouhlasící rodič schovat hlavu pod polštář a ignorovat, co se děje, nebo - pokud je to pro něj příliš obtížné - spát tři až pět nocí někde jinde. Poslouchat dětský pláč není snadné, ale je to dvojnásob obtížné, když jeden z rodičů podkopává úsilí toho druhého a vytváří tak další zbytečné napětí, s nímž je třeba se vyrovnávat.
 • Oznamte svým sousedům, co chystáte, aby vám pak nevynadali. Vysvětlete jim, že bdíte se svým miminkem – takže nepláče o samotě – a že byste po několik nocí ocenili jejich trpělivost. 
 • Zvolte si dobu, která vám bude vyhovovat z hlediska pracovního vytížení, návštěv, dovolených a stěhování. Je důležité, aby vaše miminko spalo ve stejné postýlce nejméně měsíc poté.
 • Vaše dítě musí být zdravé (prořezávání zoubků se za nemoc nepovažuje).
 • Vy i váš partner musíte být v pořádku a ve chvíli, kdy se rozhodnete naučit své dítě spát, nesmíte zrovna řešit nepřiměřené množství dalších potíží. Miminka reagují na výuku dobře, pokud jejich rodiče zůstávají klidní a věří si – pokud se začnete viditelně stresovat a strachovat, dítě od vás dostane signály stresu a usnutí mu bude trvat mnohem déle.

První večer

Zde jsou tři klíčová slova, která si musíte pamatovat, až začnete učit dítě spát. Napište si je velkými písmeny a dejte si to na ledničku.

Buďte: klidní, sebejistí, důslední.

Nejlepší je začít večerním ukládáním, takže se vaše miminko naučí, jak jít spát bez kojení, dudlíku, přebalování a tak dále.

Uložte je bez jakýchkoliv vnějších pomůcek do postýlky kolem 7.30. Je důležité, aby ovšem předtím bylo nejméně od 4 odpoledne vzhůru – pozdní šlofík po čtvrté hodině znamená, že se mu nebude chtít do 9 nebo 10 večer spát.

Protože je zvyklé, že se mu před spaním dostává určité pomoci, při vašem odchodu z místnosti se rozpláče. Je to těžké – ale neprodlévejte a odejděte.

Počkejte tři minuty, vraťte se tam a krátce je utište. Krátké utišování znamená, že miminku řeknete, jak moc je máte rádi a lehce je pohladíte po tváři. Krátké utišování neznamená dudlík, kojení, lahev, přetáčení nebo houpání a hlazení. Pokud s těmito věcmi nepřestanete, miminko se nenaučí spát samo. Pamatujte si, že nyní už není vaším úkolem, aby šlo spát - je to na něm. Po krátkém pobytu v pokojíčku z něj odejděte. Neprodlévejte tam. Vracejte se k miminku, ale prodlužujte intervaly. Počkejte, pět, deset, patnáct minut, a pak se tam objevujte po dvaceti minutách, dokud neusne. Pochopitelně tam nechoďte ve chvíli, kdy to vypadá, že se uklidňuje.

Než půjdete sami do postele, připravte se na noční směnu. Až se vaše miminko zase probudí, vstaňte a zůstaňte s ním vzhůru, dokud znovu neusne. Zalézat do postele a vylézat z ní vás bude stresovat víc, než když zůstanete venku. Uvařte si čaj a pusťte si televizi nebo rádio. Opakujte večerní postup.

Je pravděpodobné, že první noc bude plná pláče – možná až dvě nebo i víc hodin. Každou další noc jej bude ubývat a třetí noc už by mělo být jen malinko pláče a spousta spánku. Po pěti nocích bude vaše miminko spát dobře až na zhruba desetiminutový pláč před usnutím v půl osmé. Tento krátký pláč před usnutím může nějakou dobu pokračovat; nevšímejte si toho. Ať se děje cokoliv, nezačínejte znovu s vnějšími pomůckami.

Tipy

 • Dudlík: často je obtížné se smířit s tím, že i dudlík musí pryč, ale pokud jej budete nadále používat, noční buzení opět začne – dudlík je problém, nikoliv řešení. Myslím si, že jakmile se rodiče rozhodnou postupovat podle pokynů výuky spánku, zahození dudlíku jako součást tohoto plánu nezpůsobí nic vážného a ve skutečnosti je to nicotná záležitost. Položte miminko do postýlky první večer, kdy ho začnete učit, jak spát, bez dudlíku a už jej nikdy nezavádějte. Zhruba týden nebude spaní přes den bez dudlíku stát za moc, ale jakmile se dítě bez něj naučí spát v noci, zlepší se i spaní přes den nebo se vrátí na předchozí úroveň. Více o spaní přes den po šestém měsíci věku najdete dále.
 •  Pokud jste dosud v noci kojily často, budete si tři až čtyři noci muset jednou či dvakrát za noc odstříkat mléko, než si prsa zvyknou na to, že se v noci nekojí.
 •  Plenku není nutné přebalovat – kdyby dítě spalo celou noc, také nebudete ve 2 v noci vstávat a přebalovat.
 • Co když se pozvrací? Zvracení je samozřejmě stresující, ale zůstaňte klidní, bez zbytečného povyku dítě umyjte a pokračujte tam, kde jste přestali. Ať se děje cokoliv, nevracejte se kvůli zvracení ke starým uspávacím pomůckám. Na rozdíl od zdravých dospělých zvrací zdraví kojenci a batolata velmi snadno, a pokud jim jinak nic není, není to známka ničeho drastického. Zjistil jsem, že jinak zdravá miminka, která se pozvracela, když je nechali plakat kvůli výuce spaní, toho rychle nechala, pokud jejich rodiče zůstali v klidu.
 • Jakmile se děti v postýlce umí přitáhnout a postavit, stojí v postýlce a pláčou, dokud neusnou. Pokud vaše miminko dospělo do této fáze, nemá smysl jej pokládat, protože si samo okamžitě zase stoupne. Jen je malinko pohlaďte po tvářičce a odejděte. Vůbec mu neškodí v postýlce stát, dokud není na usnutí a potom si lehne a usne.
 • Pokud při každém příchodu do pokoje dítě pochováte, nepomůžete ničemu – bude to těžší pro vás oba.

 A co dvojčata?

 • Je to o něco těžší, protože jsou dvě, ale postup je zcela stejný. Pokud se obě miminka v noci budí, nechte je ve stejné místnosti, pečlivě si všechno naplánujte a psychicky se připravte na náročnou noční směnu, protože, pokud budete postupovat dle pokynů, pravděpodobně se vyspíte méně než rodiče s jedním dítětem. Ale konečný výsledek bude skvělý – obě děti se naučí spát za stejnou dobu jako jedno. Je to lehčí, když se zapojí oba rodiče, takže to naplánujte na dobu, kdy je to možné, nebo pokud jste sama/sám, požádejte o pomoc svou matku či kamarádku.

Jestliže se v noci budí jen jedno z dvojčat, je lepší jej přesunout do jiné místnosti a sestěhovat děti zpátky k sobě, až když obě spí celou noc.

A nedonošené děti?

 • Kdykoliv mezi devátým a dvanáctým měsícem v závislosti na tom, jak moc bylo nedonošené, ale pokud vaše dítě bylo nemocné a/nebo nedonošené, počkejte, až si budete zcela jisti, že je opravdu chcete učit spát. Když je začátek života těžký, je to těžší situace i pro rodiče a trvá jim proto déle, než nechají dítě plakat. Řádně si všechno promyslet a počkat, až na to budete připraveni, je pro vás pro všechny méně stresující než skončit a začínat znovu.

Pamatujte si, že naučit dítě spát je jen jedna z možností. Nemusí to být to pravé pro vás, pokud:

 • si myslíte, že nechat dítě plakat je špatné
 • bydlíte tak, že nemáte volnou ložnici, stěny jsou příliš tenké nebo žijete s někým, kdo by mohl být proti tomu
 • nemůžete se s partnerem shodnout na postupu

Někteří rodiče by rádi věci změnili, ale nemohou snést pomyšlení, že by nechali miminko plakat. To není známka slabosti a je to zcela pochopitelné. Můžete požádat o pomoc rodinná centra, která najdete v každém velkém australském městě. Každé poskytuje trochu jiné služby a je o ně velký zájem, takže možná budete muset počkat, než na vás přijde řada.

Často kladené dotazy

Co když to trvá déle než tři noci?

Někdy to trvá i pět nocí. Pokud dodržujete doporučený postup, pokračujte. Více než pět nocí by to trvat nemělo. Pokud ano, možná na tuto možnost ještě nejste dostatečně připraveni – možná jste z toho nervózní a kombinujete výuku spánku s houpáním, hlazením, dudlíkem atd. Možná vaše dítě není ještě dost zralé. Některá miminka musejí být starší (devět až deset měsíců). Pokud se můžete s někým poradit, učiňte tak. Pokud ne, bude možná lepší výuku spaní momentálně přerušit a zkusit to později znovu.

Bude pak miminko přes den nervózní a přehnaně přítulné?

Většina ne, některá ano. I ta, která se na rodiče přes den lepí, se většinou po týdnu uklidní. Buďte klidní a důslední po celou dobu – nechovejte se tragicky nebo provinile, z toho bude miminko nervózní.

Naučí se to už napořád?

Bohužel možná ne. Nemoc, dovolená atd. může spací návyky dítěte změnit tak, že vás začne opět v noci volat. Pokud k tomu dojde a vy se nechcete vrátit zpět k častému nočnímu vstávání ani sdílet postel se svým dítětem, začněte s další výukou spaní hned, jakmile to bude možné.

Funguje to docela dobře, ale moje miminko se budí ráno mezi 4 a 5. Když ho necháme plakat, pláče a pláče, dokud není čas vstávat a z nás všech jsou úplné trosky.

Bohužel mnoho dětí po výuce spaní dokáže spát od 7 večer jen do 4 ráno (což je oproti buzení každé dvě hodiny obrovské zlepšení) a s tím se většinou nedá moc dělat. Nedoporučuje se nechat je celé týdny plakat. Navrhuji je rychle nakrmit; potom většina ještě usne.

Měli bychom dítě dávat později spát, aby spalo ráno déle?

Ne. Pravděpodobně se stejně probudí s rozbřeskem. Miminka spí velice dobře brzy večer. Dávat je do postýlky později povede jen k tomu, že budou spát méně a vy přijdete o svůj klidný večer.

Nevím, zda se pustit do výuky spaní nebo ne. Naše miminko některé noci v klidu prospí a jindy se budí.

To je svízelná situace. Výuka spaní je postup vhodný spíše pro ta miminka, která se budí každé dvě hodiny a nejsou s to se naučit spát déle bez vnější pomoci. Pokud vaše miminko prospí víc nocí, než je těch, kdy se budí a usíná znovu rychle s minimální podporou z vaší strany (což zahrnuje i krátké kojení), nechte to tak a nic nepodnikejte. Pokud vám noční buzení způsobuje vážný nedostatek spánku, měli byste si výuku spaní naplánovat. U dětí, které se nechovají stále stejně, je to těžké, protože přesně tu noc, kdy si vy naplánujete akci, děťátko pravděpodobně prospí. A než nastane další špatná noc, zjistíte, že jste plán zapomněli. Na toto dilema neumím odpovědět.

Možnost 2: zvyknout si

Pokud výuka spaní není nic pro vás, pak se prozatím musíte srovnat s tím, jak to momentálně je. Vašemu miminku je to jedno, tomu bude dobře, ať už se rozhodnete jakkoliv.

Pokud chcete dál pomáhat svému děťátku v noci spát, dělejte to, co účinkuje nejrychleji. Nemá smysl je někdy nechat plakat, a jindy ne nebo střídat všechny tři metody (trošku výuky spaní, něco vnějších pomůcek a kapka sedativ). Někteří zdravotníci doporučují pokusit se o postupnější nebo jemnější formu výuky spaní, ale mně se z dlouhodobého hlediska toto zdá být pro rodiče více vyčerpávající a pro dítě méně pochopitelné, protože se mu dostává smíšených signálů.

Někdy se dá se spacími návyky miminka sžít díky tomu, že změníte svá očekávání stran toho, co je normální a jak by měl život s miminkem vypadat. Bohužel vychloubání jiných rodičů, jak hodné jsou v noci jejich děti, může ty rodiče, jejichž děti se v noci budí, zavést až k negativním myšlenkách o sobě samých a svých dětech. Znal jsem rodiče, kteří se s nočním buzením srovnali až tehdy, kdy se ukázalo, že je to jejich jediná možnost.

Takže tomu nechte volný průběh a spěte kdekoliv a kdykoliv můžete. Pro některé rodiny je společná postel to nejlepší, a protože to někteří doporučují miminkům jako optimální řešení, uklidněte se a užívejte si to.

Možnost 3: sedativa

Sedativa neřeší problém spánku dítěte, ale je třeba je jako možnost uvést, aby rodiče byli plně informováni.

Někteří zdravotníci doporučují sedativa jako jedinou variantu, a když jsou rodiče vyčerpáni a s rozumem v koncích, zdají se jim sedativa jako jednoduché, mírumilovné řešení. Podání sedativ nicméně miminko spát nenaučí – je to stejné jako když si dospělý vezme prášek na hubnutí místo toho, aby změnil/a své stravovací návyky a začal/a se pohybovat. Rodičům se často radí, aby dávku postupně snižovali, dokud se miminko nenaučí spát bez sedativ. Nikdy jsem nezažil, že by to fungovalo – jakmile se sedativa vysadí, noční buzení začne nanovo. Kromě toho, že sedativa miminko spát nenaučí, existují ještě další obtíže, které se s jejich užíváním spojují.

Sedativa mají na některá miminka opačný účinek, místo, aby je utišovala, je povzbuzují.

Bezpečná dávka vám obvykle zaručí jen asi čtyřhodinový spánek, takže se pak musíte rozhodnout, zda dávku v průběhu noci zopakovat nebo se uchýlit k nějakým vnějším pomůckám. Dávka, díky níž by dítě spalo celou noc, je mimo bezpečnou zónu a kromě všeho dalšího způsobí, že bude dítě celý následující den otupělé, což jistě nepodpoří jeho zdravý růst a vývoj.

Užití sedativ může být opodstatněné ve zcela výjimečných případech, např. když dítě stůně nebo když zoufale nevyspalí rodiče čekají na pomoc z rodinného centra. Pokud se v takových případech pro sedativa rozhodnete, je nejvhodnější je aplikovat až při prvním nočním probuzení, a ne při večerním ukládání. Někdy, když jsou rodiče už natolik vyčerpaní, že nemohou použít metodu výuky spaní nebo nadále ke svému miminku vstávat, se rozhodnou sedativa použít. Asi to nebude fungovat nebo zanedlouho dosáhnou fáze, kdy bude třeba neustále zvyšovat dávky, aby jim miminko spalo. Když k tomu dojde, začnou si dělat starosti a znovu zváží použití jiných možností.

Spaní přes den – po šestém měsíci

Délka spánku přes den se u kojenců a batolat různí od nuly do tří hodin denně a variant různých zvyků a návyků je podobně mnoho jako u kojenců mladších než šest měsíců, ovšem s tím rozdílem, že mnoho dětí spí nyní předvídatelněji.

Pokud děti nespí mnoho ani ve dne, ani v noci, je možné je naučit v noci spát pomocí výuky spaní a odejmutím všech vnějších pomůcek (viz výše). Je vždy lepší výuku spaní soustředit na večer a noc a zapomenout na spaní ve dne, protože lepšího spaní v noci lze dosáhnout. Miminka v noci nakonec vždycky usnou – během dne nikoliv a dokážou plakat i dvě hodiny v kuse, načež je vystresovaná matka vezme do náruče a ničeho se nedosáhlo. To se může opakovat den za dnem neomezeně dlouho. Často se při lepším spaní v noci zlepší i spaní přes den, ale i když se to nepovede, dá se to přežít, protože aspoň v noci všichni spí.

Bohužel se mi dosud nepodařilo objevit žádný jistý způsob, jak podpořit pravidelný spánek přes den u miminek, která mnoho nenaspí nebo si dají jen dvaceti- až čtyřicetiminutového šlofíka. Miminku nedostatek spánku nijak neuškodí, ale znamená to, že je třeba mu vyplnit větší část dne, takže vzniká více příležitostí k tomu, aby se začalo nudit nebo bylo přetažené, což ztěžuje život maminkám, které si nemají kdy vydechnout.

Pokud je to váš případ, domnívám se, že snahy o častější či delší spaní během dne vás budou zbytečně stresovat. Je pravděpodobně lepší přijmout vše tak, jak to je; pokusit se o tři krátké šlofíky (v žádném případě ne po půl čtvrté odpoledne), chodit co možná nejčastěji ven, uložit dítě před sedmou a pokud jste to ještě neučinili, postupovat podle pokynů výuky k celonočnímu spaní, abyste v noci všichni spali.

Miminka, která spí více a déle, usnou na hodinu nebo dvě dopoledne a/nebo na podobně dlouhou dobu odpoledne. Spánek přes den velmi závisí na tom, v kolik se miminko budí a v kolik chodí spát večer. Někdy mezi devátým a osmnáctým měsícem už mnoho dětí vydrží vzhůru celé dopoledne a až po obědě si dopřeje hodinový až tříhodinový spánek.

Brzké ranní buzení

Brzké ranní buzení k miminkům prostě patří. Ne všechna se budí s rozbřeskem, ale hodně z nich ano a ve většině případů se s tím nedá nic dělat. Nechat děti plakat od pěti ráno je déle spát nenaučí, a když spaly od sedmi nebo půl osmé večer, není ani fér to po nich žádat.

Pokud doma máte ranní ptáče, nesnažte se je ukládat večer později. Děti se většinou budí ráno ve stejnou dobu bez ohledu na to, kdy šly spát, takže dávat je spát později připraví je o cenný spánek a vás o klidný večer.

Zde je několik obvyklých postupů, jak se vyrovnat s brzkým buzením:

 • Vstaňte a zahajte nový den. Není fér, aby to byl vždy jen jeden člověk, vytvořte si tedy nějaký systém „služeb“, aby se oba rodiče někdy vyspali. Pokud jste na to sám/sama, nedá se toho moc vymyslet, jestliže nemáte někoho, kdo za vás čas od času zaskočí.

NEBO

 • Vezměte si miminko k sobě do postele, nakojte je nebo mu dejte lahev a pokuste se to ještě všichni společně dospat.

NEBO

 • Miminko nakojte nebo mu dejte lahev nebo napít z hrnečku a uložte je zpátky do postýlky, aby spalo dál.

NEBO

 • Někteří rodiče se pokoušejí postupně získat čas tím, že každý týden přicházejí k miminku vždy o pět minut později.

 

Z knihy Baby Love od Robin Barker v překladu Lenky Fárové.

Zdroj:

KLUB K2, 2006,  www.klubk2.cz, aktualizace 14.11.2018

Azrodina_portal_250x250
11499230

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05