POROD

Jak bude porod probíhat? Co mohu od porodu očekávat? Kde a s kým rodit? Co je dobré o porodu předem vědět a jak se na porod připravit? Na co mám při porodu právo? Jak se vyrovnat se strachem z bolesti nebo prostě z porodu jako takového? Co je možné udělat pro to, aby porod proběhl co nejlépe?

Porod_info_normal

Ilustrační foto: archiv Hany Žalmanové


Takové otázky si určitě klade nejen každá těhotná žena, ale v poslední době porod zajímá i budoucí tatínky.

Samozřejmě neexistuje jednotný a jediný správný návod na dobrý porod. Určitě je ale dobré vědět, jaké existují možnosti a vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje právě Vám, Vašemu partnerovi a vaší konkrétní situaci.

JAK SE NA POROD PŘIPRAVIT

Mnoho žen se potýká s obavami z porodu nebo z bolesti při porodu. Zejména pokud budete rodit poprvé, je vhodné si vybrat a navštěvovat kvalitní předporodní kurz, který Vám pomůže zbavit se obav a posílí vás v přesvědčení, že to zvládnete.

Zajímavou variantou je online předporodní kurz (první předporodní videokurz, první 2 lekce zdarma).

Najdete ho na: http://www.porodbezobav.cz/

Po fyzické stránce může být prospěšné cvičení pro těhotné.

Můžete si dopřát také další služby (např. podporu duly).

KDE RODIT

Většina českých dětí se rodí v porodnicích. Máte právo si porodnici vybrat a je dobré vědět na co si dát v porodnici pozor a proč.

V ČR zatím bohužel není možnost porodit v porodním domě, což je alternativa mezi porodnicí a porodem doma.

Existuje možnost ambulantního porodu, což znamená, že žena porodí ve zdravotnickém zařízení a za 2-24 hodiny po porodu odchází domů.

Další variantou je porod doma. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, je určitě velmi vhodné zajistit si zkušenou porodní asistentku.

S KÝM RODIT

Doprovázející osoba u porodu hraje docela důležitou roli. Může to být partner, kamarádka nebo třeba Vaše matka. Přítomnost doprovázející osoby (nejčastěji muže) při porodu by měla být svobodným rozhodnutím. Navíc by to měla být "smlouva" nezi mužem a ženou, kdykoliv z obou stran vypověditelná. Může se stát, že žena náhle zjistí, že jí přítomnost muže u porodu vadí. Stejně tak pokud se otec (jiná doprovázející osoba) necítí, pokud zjistí, že mu přítomnost u porodu vadí, měl by mít právo kdykoliv odejít, ale také právo kdykoliv se vrátit. Přítomnost partnera u porodu by nikdy neměla být vynucena ani z jedné ani z druhé strany.

Můžete také zvolit profesionální doprovod při porodu (dulu nebo porodní asistentku).

Informujte se v porodnici kolik osob vás může při porodu doprovázet a za jakých podmínek.

JAK RODIT

Rodit se dá různými způsoby.

Normální (přirozený) porod  je přirozený a zdravý proces s minimální možnou mírou intervence ze strany poskytovatele porodní péče (lékaře, porodní asistentky). Porod se rozbíhá samovolně a probíhá bez vnějších zásahů. Žena podle svých instinktů aktivně sama určuje jeho průběh.

Základní princip vychází ze schopnosti matky porodit své dítě sama, bez nutnosti direktivního vedení a medikace. Při normálním (přirozeném) porodu je naprosto nezbytné respektovat tzv. přirozené porodní mechanismy a základní potřeby rodící ženy: nerušený klid, teplo, intimita, pocit bezpečí.

Podpora a péče o ženu v průběhu normálního porodu je jedním ze základních úkolů porodní asistentky.

Podpora normálního průběhu porodu je také jedním z bodů, který by měl dodržovat každý poskytovatel optimální porodní péče. Bohužel zatím není v českých porodnicích zcela běžná. Ptejte se tedy na tyto informace v porodnici, kterou zvažujete pro svůj porod.

Porod bez komplikací a zásahů může prožít až 90% žen za předpokladu, že k tomu mají odpovídající podmínky.

Jednou z variant normálního porodu je také porod do vody.

Lékařsky vedený (medikalizovaný) porod je porod s aktivními zásahy lékaře do průběhu porodního děje.

Přínos takového porodu je nesporný v případech, dojde-li v těhotenství či při porodu ke komplikacím a z fyziologického porodu se stává porod patologický. Zde pomáhají lékařské zásahy zmírňovat utrpení a zachraňovat životy, chopí-li se jich schopný lékař ve správnou dobu. Zkušenou lékařskou pomoc nezbytně potřebují také předčasně narozené děti a ženy se zdravotními komplikacemi.

V mnoha českých porodnicích zatím ale bohužel stále dochází k rutinnímu nadužívání lékařských zásahů při porodu i v případech, kdy nemají skutečné opodstatnění (např. umělé vyvolání porodu, amniotomie - dirupce vaku blan, epidurální analgezie a anestezie, řízené tlačení, nástřih hráze).

Takovýto přístup vyhovuje zejména ženám, které více než na vlastní schopnosti a sílu spoléhají na vymoženosti moderní medicíny. Některé nadbytečné zásahy do fyziologického porodního děje mohou ale vyvolat další komplikace.

Důležité je vědět, že jakýkoli lékařský zásah nesmí být proveden bez Vašeho informovaného souhlasu. 

Císařský řez je operační porod, jedná se o velkou břišní operaci. Císařské řezy se dělí na plánované  a akutní.  Důvodem k plánovanému císařskému řezu mohou být např. nevhodná poloha miminka nebo placenty, některá onemocnění, předčasný porod. Důvodem pro císařský řez během porodu bývají konstatně špatné srdeční ozvy dítěte, krvácení důsledkem předčasného uvolnění placenty, některé "špatné" polohy hlavičky, velmi dlouhé porody s vysílením matky a některé další.

I v případě, že je nutný císařský řez, máte možnost některé věci ovlivnit. Zvlášť pokud se jedná o porod císařským řezem plánovaný, ptejte se:

Jaké typy narkózy se v porodnici používají (celková, epidurální, spinální)?

Může být u operačního porodu přítomný budoucí otec?

Je během zákroku možný kontakt mezi matkou a dítětem?

Může být dítě bezprostředně po porodu přiloženo k prsu?

Ať už se totiž jedná o kterýkoliv z výše uvedených způsobů porodu, je velmi důležitý nepřerušovaný kontakt matky s dítětem po porodu - tzv.bonding.


Na AZ RODINA.cz můžete dále najít:


Další zajímavé odkazy na internetu


ON- LINE PORADNA UNIE PORODNÍCH ASISTENTEK:

http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=110


Cesty ke spokojenému porodu - základní informace o těhotenství, porodu a šestinedělí:

http://www.evalabusova.cz/cesty.htm


Přirozený versus lékařský porod:

http://www.Pdcap.cz


Stránky o těhotenství a porodu - odkazy, alternativní přístupy srovnané s vědeckými výsledky, recenze, srovnávácí články, názory mediků:

www.jinyporod.cz


Praktické texty na stránkách gynekologicko-porodnické ordinace:

http://www.gynekologie-porodnictvi.cz/stranka-porod-19


Porod z pohledu lékaře:

http://www.porodnice.cz/porod


Nejčastěji kladené dotazy z oblasti práva v době těhotenství a porodu, ambulantního porodu, porodu doma a další:

http://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-rodice-porod-28/


Aktualizováno 30.3.2011

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359