POROD
Jak bude porod probíhat? Co mohu od porodu očekávat? Kde a s kým rodit? Co je dobré o porodu předem vědět a jak se na porod připravit? Na co mám při porodu právo? Jak se vyrovnat se strachem z bolesti nebo prostě z porodu jako takového? Co je možné udělat pro to, aby porod proběhl co nejlépe?

Ilustrační foto: archiv Hany Žalmanové
Takové otázky si určitě klade nejen každá těhotná žena, ale v poslední době porod zajímá i budoucí tatínky.
Samozřejmě neexistuje jednotný a jediný správný návod na dobrý porod. Určitě je ale dobré vědět, jaké existují možnosti a vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje právě Vám, Vašemu partnerovi a vaší konkrétní situaci.
JAK SE NA POROD PŘIPRAVIT
Mnoho žen se potýká s obavami z porodu nebo z bolesti při porodu. Zejména pokud budete rodit poprvé, je vhodné si vybrat a navštěvovat kvalitní předporodní kurz, který Vám pomůže zbavit se obav a posílí vás v přesvědčení, že to zvládnete.
Zajímavou variantou je online předporodní kurz (první předporodní videokurz, první 2 lekce zdarma).
Najdete ho na: http://www.porodbezobav.cz/
Po fyzické stránce může být prospěšné cvičení pro těhotné.
Můžete si dopřát také další služby (např. podporu duly).
KDE RODIT
Většina českých dětí se rodí v porodnicích. Máte právo si porodnici vybrat a je dobré vědět na co si dát v porodnici pozor a proč.
V ČR zatím bohužel není možnost porodit v porodním domě, což je alternativa mezi porodnicí a porodem doma.
Existuje možnost ambulantního porodu, což znamená, že žena porodí ve zdravotnickém zařízení a za 2-24 hodiny po porodu odchází domů.
Další variantou je porod doma. Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, je určitě velmi vhodné zajistit si zkušenou porodní asistentku.
S KÝM RODIT
Doprovázející osoba u porodu hraje docela důležitou roli. Může to být partner, kamarádka nebo třeba Vaše matka. Přítomnost doprovázející osoby (nejčastěji muže) při porodu by měla být svobodným rozhodnutím. Navíc by to měla být "smlouva" nezi mužem a ženou, kdykoliv z obou stran vypověditelná. Může se stát, že žena náhle zjistí, že jí přítomnost muže u porodu vadí. Stejně tak pokud se otec (jiná doprovázející osoba) necítí, pokud zjistí, že mu přítomnost u porodu vadí, měl by mít právo kdykoliv odejít, ale také právo kdykoliv se vrátit. Přítomnost partnera u porodu by nikdy neměla být vynucena ani z jedné ani z druhé strany.
Můžete také zvolit profesionální doprovod při porodu (dulu nebo porodní asistentku).
Informujte se v porodnici kolik osob vás může při porodu doprovázet a za jakých podmínek.
JAK RODIT
Rodit se dá různými způsoby.
Normální (přirozený) porod je přirozený a zdravý proces s minimální možnou mírou intervence ze strany poskytovatele porodní péče (lékaře, porodní asistentky). Porod se rozbíhá samovolně a probíhá bez vnějších zásahů. Žena podle svých instinktů aktivně sama určuje jeho průběh.
Základní princip vychází ze schopnosti matky porodit své dítě sama, bez nutnosti direktivního vedení a medikace. Při normálním (přirozeném) porodu je naprosto nezbytné respektovat tzv. přirozené porodní mechanismy a základní potřeby rodící ženy: nerušený klid, teplo, intimita, pocit bezpečí.
Podpora a péče o ženu v průběhu normálního porodu je jedním ze základních úkolů porodní asistentky.
Podpora normálního průběhu porodu je také jedním z bodů, který by měl dodržovat každý poskytovatel optimální porodní péče. Bohužel zatím není v českých porodnicích zcela běžná. Ptejte se tedy na tyto informace v porodnici, kterou zvažujete pro svůj porod.
Porod bez komplikací a zásahů může prožít až 90% žen za předpokladu, že k tomu mají odpovídající podmínky.
Jednou z variant normálního porodu je také porod do vody.
Lékařsky vedený (medikalizovaný) porod je porod s aktivními zásahy lékaře do průběhu porodního děje.
Přínos takového porodu je nesporný v případech, dojde-li v těhotenství či při porodu ke komplikacím a z fyziologického porodu se stává porod patologický. Zde pomáhají lékařské zásahy zmírňovat utrpení a zachraňovat životy, chopí-li se jich schopný lékař ve správnou dobu. Zkušenou lékařskou pomoc nezbytně potřebují také předčasně narozené děti a ženy se zdravotními komplikacemi.
V mnoha českých porodnicích zatím ale bohužel stále dochází k rutinnímu nadužívání lékařských zásahů při porodu i v případech, kdy nemají skutečné opodstatnění (např. umělé vyvolání porodu, amniotomie - dirupce vaku blan, epidurální analgezie a anestezie, řízené tlačení, nástřih hráze).
Takovýto přístup vyhovuje zejména ženám, které více než na vlastní schopnosti a sílu spoléhají na vymoženosti moderní medicíny. Některé nadbytečné zásahy do fyziologického porodního děje mohou ale vyvolat další komplikace.
Důležité je vědět, že jakýkoli lékařský zásah nesmí být proveden bez Vašeho informovaného souhlasu.
Císařský řez je operační porod, jedná se o velkou břišní operaci. Císařské řezy se dělí na plánované a akutní. Důvodem k plánovanému císařskému řezu mohou být např. nevhodná poloha miminka nebo placenty, některá onemocnění, předčasný porod. Důvodem pro císařský řez během porodu bývají konstatně špatné srdeční ozvy dítěte, krvácení důsledkem předčasného uvolnění placenty, některé "špatné" polohy hlavičky, velmi dlouhé porody s vysílením matky a některé další.
I v případě, že je nutný císařský řez, máte možnost některé věci ovlivnit. Zvlášť pokud se jedná o porod císařským řezem plánovaný, ptejte se:
Jaké typy narkózy se v porodnici používají (celková, epidurální, spinální)?
Může být u operačního porodu přítomný budoucí otec?
Je během zákroku možný kontakt mezi matkou a dítětem?
Může být dítě bezprostředně po porodu přiloženo k prsu?
Ať už se totiž jedná o kterýkoliv z výše uvedených způsobů porodu, je velmi důležitý nepřerušovaný kontakt matky s dítětem po porodu - tzv.bonding.
Na AZ RODINA.cz můžete dále najít:
Další zajímavé odkazy na internetu
ON- LINE PORADNA UNIE PORODNÍCH ASISTENTEK:
http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=108&Itemid=110
Cesty ke spokojenému porodu - základní informace o těhotenství, porodu a šestinedělí:
http://www.evalabusova.cz/cesty.htm
Přirozený versus lékařský porod:
Stránky o těhotenství a porodu - odkazy, alternativní přístupy srovnané s vědeckými výsledky, recenze, srovnávácí články, názory mediků:
Praktické texty na stránkách gynekologicko-porodnické ordinace:
http://www.gynekologie-porodnictvi.cz/stranka-porod-19
Porod z pohledu lékaře:
Nejčastěji kladené dotazy z oblasti práva v době těhotenství a porodu, ambulantního porodu, porodu doma a další:
http://www.ferovanemocnice.cz/deti-a-rodice-porod-28/
Aktualizováno 30.3.2011