BUDE ŽÁRLIT, KDYŽ HO DÁM PO NAROZENÍ SOUROZENCE DO ŠKOLKY?
Autor: PhDr. Ilona Špaňhelová
Máme jedno starší dítě, kterému budou čtyři roky, a tak se ho chystáme dát do školky zrovna ve chvíli, když se nám narodí naše druhé dítě. Může tento starší sourozenec nějak žárlit nebo se může cítit odstrčený, když bude ve školce a já budu s mladším dítětem doma?
To, jestli se starší sourozenec bude cítit odstrčený nebo bude žárlit, já samozřejmě nevím. Můžete se ale “předpřipravit” na to, aby to tak nebylo.
Jak on tak i narozené miminko budou mít samozřejmě u vás své výhradní postavení a právo. Neznám vaše starší dítě, čili nemohu říct, jaké je, kolik má v sobě temperamentu nebo naopak jak je úzkostlivé nebo citlivé. Proto budou moje rady spíše jen všeobecné.
Ještě teď v těhotenství bych se starším dítětem mluvila o vašem miminku. To vy ale určitě děláte. Čili povídání, hlazení si miminka i představy o tom, jaké asi bude, komu bude podobné, jaké bude mít vlásky… Také bych vyndala staré fotografie vašeho staršího dítěte a povídala si s ním o tom, jaké to bylo, když jste ho měla v bříšku, jak se narodil, jaký potom byl, jak jste na něho byli pyšní, co mu říkal tatínek, ostatní příbuzní…
Pak bych ho zapojila do některých nákupů věcí pro miminko, do výběru dupaček… nevím, jestli je to děvče nebo kluk a jak ho bude tato činnost bavit, je to nabídka.
Při tom všem starání se o miminko bychom neměli zapomenout taky na staršího sourozence a koupit něco i jemu. Nějaké vystřihovánky, knížku…
A co se týká nástupu do školky, nevím, jestli tam půjde před vaším porodem nebo těsně po něm, já bych ho ale několik dnů po vašem příjezdu domů nechala doma, aby zažil tu atmosféru se vším všudy. Pokud to zvládne, po vašem příchodu z porodnice ho nechte, aby ukázal miminku celý váš byt, aby mu ukázal jeho místo – postýlku, ale i svůj pokojíček, kam si ho může někdy brát na “návštěvu”.
Potom se navzájem informujte o tom, co si prožil ve školce (když už tam bude chodit). Vy mu zase vyprávějte, co jste prožili doma, co je nového. Někdy upečte třeba s miminkem nějaký koláč pro tátu a staršího sourozence, někdy zase naopak udělejte se starším sourozencem nějakou radost pro miminko nebo on s tatínkem může udělat radost pro vás a miminko.
Potom vám nabízím, aby i některá výsadní práva staršího sourozence stále platila a abychom na ně nezapomínali. Takže aby šlo třeba s vámi do divadla nebo do kina, abyste si to hezky užili a pak doma vyprávěli tatínkovi a miminku, co jste viděli a co jste zažili a donesli jim třeba program nebo nějakou dobrotu.
PhDr. Ilona Špaňhelová
privátní psychologická praxe
Zdroj:
časopis MAMITA, www.mamita.cz
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY: