Kaloba_baner_965x100

OLIVOVA DĚTSKÁ LÉČEBNA, o.p.s.

Olivova dětská léčebna, o.p.s. v Říčanech u Prahy patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v České republice, ale také v celé střední Evropě. Díky zcela výjimečným klimatickým a přírodním podmínkám je vyhledávána především malými pacienty s dýchacími, alergickými a kožními obtížemi. Léčebna se nachází ve zdravém pásu lesů s celoročně nízkými hodnotami škodlivin v ovzduší. Od října roku 2008 rozšířila zdravotní péči o léčbu obezity u dětí, poúrazových a pooperačních stavů, ortopedických vad a další.

Pohled_na_areal_normal

U zrodu záslužné instituce stáli manželé Alois a Luisa Olivovi, kteří předložili první návrhy ohledně ústavu pro děti již roku 1890. O pět let později byla zahájena stavba, kterou projektoval významný pražský architekt J. Fialka. Stavební práce vedl stavitel V. Kaura. Dětský výchovný ústav - vychovatelna manželů Olivových byla oficiálně otevřena dne 18. října 1896 a její kapacita byla uzpůsobena pro 80 dívek a 40 chlapců od deseti let věku.

Z vychovatelny pro osiřelé děti se stala roku 1926 ozdravovna, která se proměnila během druhé světové války v TBC preventorium. Po skončení okupace sloužil ústav opět svému původnímu účelu. Roku 1980 zde byla vytvořena odborná léčebna pro děti s opakovanými a dlouhodobými onemocněními dýchacích cest. Do roku 1995 fungovala Olivova dětská léčebna jako státní zařízení. O tři léta později se z nestátní nadační organizace stala obecně prospěšná společnost.

Za více než sto let fungování instituce navštívily rozsáhlé prostory desetitisíce dětí. V současné době poskytuje Olivova dětská léčebna, o.p.s. následující služby:

ZDRAVOTNICKÉ SLUŽBY

K léčebným pobytům jsou přijímány děti ve věku od 3 do 18 let, které trpí opakovanými a dlouhodobými problémy dýchacích cest. Děti zde mohou pobývat samostatně nebo s doprovodem. Do šestého roku věku dítěte je pobyt doprovázející osoby hrazen zdravotními pojišťovnami. V průběhu pobytu je uplatňována komplexní léčba, která zahrnuje klimatoterapii, vodoléčbu, saunování, dechovou rehabilitaci, míčkování, magnetoterapii, muzikoterapii či hipoterapii. Pravidelně je u dětí prováděno také spirometrické vyšetření. V rámci léčebny pracuje pediatrická ambulance s alergologickým a nefrologickým zaměřením. Součástí zařízení je mateřská a základní škola.

OD ŘÍJNA 2008 ROZŠÍŘENÍ SLUŽEB

NOVÉ INDIKACE:

• Léčba obezity u dětí a mladistvých
• Léčba onemocnění kosterní a svalové soustavy
• Rehabilitace poúrazových a pooperačních stavů
(překlady z ortopedických klinik a traumacenter)
• Léčba vrozených a získaných ortopedických vad pohybového aparátu
• Snížení věkové hranice přijímaných pacientů s doprovodem již od 1. roku věku dítěte

TRADIČNÍ INDIKACE:
• Recidivující a chronická onemocnění horních dýchacích cest
• Recidivující a chronická onemocnění dolních dýchacích cest
• Alergická onemocnění dýchacích cest
• Alergická a chronická onemocnění kožní
• Astma bronchiale všech typů
• Nespecifická onemocnění plic
• Stavy po operacích plic


Všechny tyto služby jsou kompletně hrazeny ze zdravotního pojištění.
Olivova dětská léčebna spolupracuje s následujícími zdravotními pojišťovnami:
• VZP (111)
• OZP (207)
• Vojenská zdravotní pojišťovna (201)
• Zaměstnanecká pojišťovna MV (211)
• Pojišťovna Metal Alianz (217)
• Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
• Česká národní zdravotní pojišťovna (222)

SOCIÁLNÍ PROGRAM

Sociální program fungující v naší léčebně od roku 2003 pomáhá dětem, které jsou ohroženy sociálním vyloučením. Hlavním cílem programu je poskytnout dětem, jejichž rodiny se ocitly v obtížné sociální situaci, účinnou pomoc tak, aby děti nebyly umisťovány do ústavů a mohly se co nejdříve vrátit zpět do své rodiny. Předpokladem pro zařazení dítěte do programu je souhlas rodičů či zákonného zástupce. Program je financován z dotací státu, grantů krajů, měst a sponzorských darů. Menší částkou přispívají rodiče dětí (88,- Kč/den). Do programu nejsou přijímány děti s vážnými výchovnými problémy nebo děti drogově závislé. Program není určen pro pobyty, které jsou jinak hrazeny ze zdravotního pojištění a pro rekreační pobyty.

STACIONÁŘ

Denní stacionář Olivovy dětské léčebny pro předškolní děti se zvýšenou nemocností funguje již od září roku 2005. Jde vlastně o mateřskou školu pro děti, které často trpí onemocněním dýchacích cest, mají oslabenou imunitu a jejich pobyt v běžné mateřské škole je pro ně samotné a hlavně pro zaměstnané rodiče velmi komplikovaný a často přerušovaný.  Stacionář je otevřen každý pracovní den od 7 do 17 hodin. Cena denního pobytu činí 280 Kč.

NABÍDKA PRO ŠKOLY V PŘÍRODĚ

Areál i bezprostřední okolí léčebny lze ideálně využít pro potřeby základních i mateřských škol v přírodě, a to především v jarních, podzimních a zimních měsících roku. Pobyt ve zdravém prostředí, společně s možností ozdravných procedur pod odbornou lékařskou kontrolou, umožní vhodně skloubit výuku s ozdravným pobytem.

Dodejme, že rozsáhlé prostory léčebny jsou moderně upraveny a odpovídají současným evropským trendům. Komplex umožňuje rovněž možnost bezbariérových přístupů. Klientům je k dispozici celkem 124 lůžek. Většina z nich má vlastní sociální zázemí. Nedílnou součástí jednotlivých oddělení jsou také dětské herny. Léčebna je zasazena do prostředí půvabného lesoparku, v zahradě jsou umístěny venkovní bazény a několik hřišť.

V současnosti dochází rovněž k výraznému rozšiřování kulturního a společenského života v léčebně. Za tímto účelem jsme již oslovili řadu významných umělců i prestižních kulturních institucí a medií. Do budoucna chystáme hned několik významných akcí v prostorách našeho rozsáhlého areálu.

Olivova dětská léčebna, o.p.s. navazuje na tradici svých zakladatelů. Klíčovým smyslem jejího současného působení je specifický přístup k dětem a odborná pomoc každému z nich.

Veškeré podrobné informace naleznete na webových stránkách: www.olivovna.cz


Kontakty:

Olivova dětská léčebna, o.p.s.

Adresa: Olivova 224,

251 01 Říčany u Prahy

 
Telefon: 323 619 103, 188

Mail: info@olivovna.cz

Web: www.olivovna.cz

 
Ing. Věra Jechová

ředitelka ODL

Telefon: 323 619 102

Mail: reditel@olivovna.cz

 
MUDr. Hana Maršálková

primářka ODL

Telefon: 323 619 161

Mail: primar@olivovna.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359