CPK – ČESKÝ CERTIFIKÁT PRO PŘÍRODNÍ KOSMETIKU A KOSMETIKU S OBSAHEM BIOSUROVIN
Autor: Kateřina Čapounová
Od podzimu tohoto roku přibude na obalech některých kosmetických výrobků nová značka. Pod jednoduchým nenápadným čtverečkem s písmeny CPK se skrývá zkratka "Certifikovaná přírodní kosmetika". Co znamená a proč vznikla?

Co je to CPK?
Koupíte-li si tělový krém s CPK logem, můžete si být jisti, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny, látky s podezřením, že negativně ovlivňují lidské zdraví a suroviny, jejichž výroba nadměrně zatěžuje životní prostředí. Výrobek nebude obsahovat geneticky modifikovaně složky, parafín, vazelínu a další produkty z ropy, syntetické vonné, konzervační ani barvicí látky, chemické UV filtry, a kromě výjimek jako je včelí vosk a deriváty lanolinu, ani suroviny pocházející ze zvířat. Bude-li mít výrobek na značce vedle CPK uvedeno navíc "bio", znamená to, že vedle výše uvedených podmínek obsahuje 10 a více procent složek, které pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. To znamená, že surovina, použitá ve výrobku, je vyrobená s maximálním možným ohledem k přírodě, při její produkci nebyly použity žádné syntetické chemikálie a hnojiva (tzn. neobsahuje žádná jejich rezidua) a její původ je dohledatelný.
Proč značky CPK a CPK bio vznikly?
V zemích EU zatím neexistuje, narozdíl od přísných směrnic pro biopotraviny, žádná právní norma, která by specifikovala požadavky na označování kosmetiky jako "přírodní“, „bio“ či „ekologicky šetrnou". Díky tomu si každý může těmito přívlastky označit jakýkoliv kosmetický přípravek, nezávisle na jeho skutečném přírodním původu. Výsledkem je chaos, který znesnadňuje orientaci spotřebitelů.
Způsoby, jak značit přírodní kosmetiku, jsou dva. Buď jste výrobce a nadefinujete si svá interní pravidla o tom, co budete za přírodní považovat, a takto označené produkty dodáváte na trh. Pro výrobce je to levné, kvalita však bývá komplikovaně ověřitelná a kontrola probíhá jen na interní úrovni. Pro spotřebitele je problémem to, že značení jsou platná jen pro dotyčného výrobce a možnost srovnání kvality s ostatními je velmi obtížná.
Druhou cestou je vytvoření standardů, které certifikuje nezávislý externí orgán. O certifikát může požádat jakýkoliv výrobce a teprve pokud jeho výrobky splní podmínky, má právo je označit značkou certifikátu. Tyto značky jsou spotřebitelům snáze čitelné, podmínky standardů jsou veřejně přístupné a certifikovaní výrobci snadno dohledatelní. Ve vyspělých státech je tento krok vstříc spotřebitelům běžný – německý certifikát BDIH, francouzský EcoCert či italský Bio Eco Cosmesi, které naleznete i na některých dovážených výrobcích, garantují přírodnost a jsou často pro kupujícího rozhodujícím vodítkem.
"Zavedením značek CPK se řadíme mezi země, které si standardy biokosmetiky přísně hlídají", komentuje situaci Dr. Petr Svoboda, specialista na hygienu a preventivní lékařství, který se na přípravě certifikátu CPK podílel. „O CPK a CPK bio mají zájem zejména čeští výrobci přírodní kosmetiky, kteří ctějí odlišit své přírodní výrobky od pouhých marketingových prohlášeních. Pro řadu z nich je však certifikace zahraničními standardy finančně náročná. CPK a CPK bio, které vychází z principů francouzského standardu Ecocert, jsou pro ně řešením,“ říká Milan Berka, ředitel spoečnosti KEZ, která CPK uděluje.
Proč certifikuje KEZ?
Certifikačním orgánem pro CPK je KEZ - Kontrola ekologického zemědělství o.p.s.. Stejně jako ve většině zemích EU je udělovatelem kosmetického biostandardu nezávislý certifikační a kontrolní orgán, který současně kontroluje i ekologické zemědělství. Proč právě kontrolor ekologického zemědělství? Systém kontrol ekologického zemědělství je zaběhnutý režim s pravidelnými povinnými kontrolami a se státní garancí kvality. Ze své pozice má snadný přístup k informacím o biosurovinách. Odbornou kosmetickou problematikou (složení přípravků, aktualizací látek, které mohou či nesmí být v certifikovaných výrobcích obsažené apod.), se zabývá pracovní tým kosmetických a lékařských specialistů. Certifikát je platný patnáct měsíců, kontroly držitelů probíhají minimálně jednou ročně.
Jak CPK poznáte
Loga obou značek jsou uváděna na obalu výrobku. Na výrobcích, které obsahují navíc biosuroviny, můžete najít větu "Výrobek obsahuje X % bio surovin", v přehledu složení (INCI) můžete mít u konkrétních položek v bio kvalitě uveden jejich procentuální podíl ve výrobku.
Kdo CPK kosmetiku už nabízí…
Certifikovány jsou zatím zejména rostlinná mýdla, tělové a masážní oleje, koupelové soli a přísady do koupelí, oleje a balzámy na rty, pleťové vody a esenciální oleje a jejich směsi. Značku už nyní najdete na vybraných produktech značek Nobilis Tilia (36 produktů splňuje standardy CPK, 30 CPK bio), Salus (23 výrobků CPK, 29 CPK bio) a Botanicus (79 výrobků v CPK). O dalších výrobcích vás budeme informovat.
Kateřina Čapounová, PRO-BIO LIGA
zdroj KEZ o.p.s.
Zdroj:
BIOSPOTŘEBITEL, 21.9.2007, www.biospotrebitel.cz
Související odkazy:
