11724124

CPK – ČESKÝ CERTIFIKÁT PRO PŘÍRODNÍ KOSMETIKU A KOSMETIKU S OBSAHEM BIOSUROVIN

Autor: Kateřina Čapounová

Od podzimu tohoto roku přibude na obalech některých kosmetických výrobků nová značka. Pod jednoduchým nenápadným čtverečkem s písmeny CPK se skrývá zkratka "Certifikovaná přírodní kosmetika". Co znamená a proč vznikla?

Cpk_normal

Co je to CPK?

Koupíte-li si tělový krém s CPK logem, můžete si být jisti, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny, látky s podezřením, že negativně ovlivňují lidské zdraví a suroviny, jejichž výroba nadměrně zatěžuje životní prostředí. Výrobek nebude obsahovat geneticky modifikovaně složky, parafín, vazelínu a další produkty z ropy, syntetické vonné, konzervační ani barvicí látky, chemické UV filtry, a kromě výjimek jako je včelí vosk a deriváty lanolinu, ani suroviny pocházející ze zvířat. Bude-li mít výrobek na značce vedle CPK uvedeno navíc "bio", znamená to, že vedle výše uvedených podmínek obsahuje 10 a více procent složek, které pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. To znamená, že surovina, použitá ve výrobku, je vyrobená s maximálním možným ohledem k přírodě, při její produkci nebyly použity žádné syntetické chemikálie a hnojiva (tzn. neobsahuje žádná jejich rezidua) a její původ je dohledatelný.

Proč značky CPK a CPK bio vznikly?

V zemích EU zatím neexistuje, narozdíl od přísných směrnic pro biopotraviny, žádná právní norma, která by specifikovala požadavky na označování kosmetiky jako "přírodní“, „bio“ či „ekologicky šetrnou". Díky tomu si každý může těmito přívlastky označit jakýkoliv kosmetický přípravek, nezávisle na jeho skutečném přírodním původu. Výsledkem je chaos, který znesnadňuje orientaci spotřebitelů. 

Způsoby, jak značit přírodní kosmetiku, jsou dva. Buď jste výrobce a nadefinujete si svá interní pravidla o tom, co budete za přírodní považovat, a takto označené produkty dodáváte na trh. Pro výrobce je to levné, kvalita však bývá komplikovaně ověřitelná a kontrola probíhá jen na interní úrovni. Pro spotřebitele je problémem to, že značení jsou platná jen pro dotyčného výrobce a možnost srovnání kvality s ostatními je velmi obtížná.
Druhou cestou je vytvoření standardů, které certifikuje nezávislý externí orgán. O certifikát může požádat jakýkoliv výrobce a teprve pokud jeho výrobky splní podmínky, má právo je označit značkou certifikátu. Tyto značky jsou spotřebitelům snáze čitelné, podmínky standardů jsou veřejně přístupné a certifikovaní výrobci snadno dohledatelní. Ve vyspělých státech je tento krok vstříc spotřebitelům běžný – německý certifikát BDIH, francouzský EcoCert či italský Bio Eco Cosmesi, které naleznete i na některých dovážených výrobcích, garantují přírodnost a jsou často pro kupujícího rozhodujícím vodítkem.
"Zavedením značek CPK se řadíme mezi země, které si standardy biokosmetiky přísně hlídají", komentuje situaci Dr. Petr Svoboda, specialista na hygienu a preventivní lékařství, který se na přípravě certifikátu CPK podílel. „O CPK a CPK bio mají zájem zejména čeští výrobci přírodní kosmetiky, kteří ctějí odlišit své přírodní výrobky od pouhých marketingových prohlášeních. Pro řadu z nich je však certifikace zahraničními standardy finančně náročná. CPK a CPK bio, které vychází z principů francouzského standardu Ecocert, jsou pro ně řešením,“ říká Milan Berka, ředitel spoečnosti KEZ, která CPK uděluje.

Proč certifikuje KEZ?

Certifikačním orgánem pro CPK je KEZ - Kontrola ekologického zemědělství o.p.s.. Stejně jako ve většině zemích EU je udělovatelem kosmetického biostandardu nezávislý certifikační a kontrolní orgán, který současně kontroluje i ekologické zemědělství. Proč právě kontrolor ekologického zemědělství? Systém kontrol ekologického zemědělství je zaběhnutý režim s pravidelnými povinnými kontrolami a se státní garancí kvality. Ze své pozice má snadný přístup k informacím o biosurovinách. Odbornou kosmetickou problematikou (složení přípravků, aktualizací látek, které mohou či nesmí být v certifikovaných výrobcích obsažené apod.), se zabývá pracovní tým kosmetických a lékařských specialistů. Certifikát je platný patnáct měsíců, kontroly držitelů probíhají minimálně jednou ročně.

Jak CPK poznáte

Loga obou značek jsou uváděna na obalu výrobku. Na výrobcích, které obsahují navíc biosuroviny, můžete najít větu "Výrobek obsahuje X % bio surovin", v přehledu složení (INCI) můžete mít u konkrétních položek v bio kvalitě uveden jejich procentuální podíl ve výrobku.

Kdo CPK kosmetiku už nabízí…

Certifikovány jsou zatím zejména rostlinná mýdla, tělové a masážní oleje, koupelové soli a přísady do koupelí, oleje a balzámy na rty, pleťové vody a esenciální oleje a jejich směsi. Značku už nyní najdete na vybraných produktech značek Nobilis Tilia (36 produktů splňuje standardy CPK, 30 CPK bio), Salus (23 výrobků CPK, 29 CPK bio) a Botanicus (79 výrobků v CPK). O dalších výrobcích vás budeme informovat.

Kateřina Čapounová, PRO-BIO LIGA
zdroj KEZ o.p.s.

Zdroj:

BIOSPOTŘEBITEL, 21.9.2007, www.biospotrebitel.cz


Související odkazy:

Cpk_bio_thumb
Banner_125x125_002_babynositka_brezen_2013
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

Intenzivní omlazení pleti s COLLAGEN+

Stres, mimika nebo nervozita se často projeví i na stavu pokožky, kde způsobuje vznik vrásek, kterých se lze jenom těžce zbavit. První pomoc při náznacích stárnutí pleti může poskytnout speciálně vyvinutá řada COLLAGEN+ od značky Dermacol.

Co skutečně zabírá na redukci vrásek?

Proces stárnutí se dotýká nás všech. Co můžete sami ovlivnit a s čím při tvorbě vrásek jednoduše nehnete? A existuje vůbec něco, co vám pomůže zpomalit neúprosný čas?

JAK RYCHLE ZÍSKAT DLOUHÉ HUSTÉ VLASY

Kvalitní a husté dlouhé vlasy si přeje mít snad každá žena. Bohužel ne každé z nás dlouhé vlasy narostou nebo jich nemáme tolik, kolik bychom si představovaly. Co tedy dělat, když vám příroda nenadělila zrovna bujné kadeře? Nebo když jste se unáhlila, nechala si vlasy zkrátit a teď nemáte trpělivost čekat dlouhé měsíce či roky, až vám zase narostou do potřebné délky? Máme pro vás velmi jednoduché řešení.

Jaké rehabilitační přístroje vám pomohou být zase fit?

Máme pro vás několik zajímavých tipů na moderní rehabilitační procedury a přístroje. Samozřejmě, že rozhodnutí o tom, jaká rehabilitace je pro vás ideální, spadá do kompetence vašeho ošetřujícího lékaře. Následující řádky vám pomohou získat přehled o možnostech moderní rehabilitační péče.

Jak dostat vlasy zase do kondice?

Vysušené, zplihlé, bez energie. A ke všemu ještě padají. Klasické povzdechy žen nad kvalitou svých vlasů po zimě a zároveň aktuální téma hovorů v kadeřnických salonech a v lékárnách. Jak vlasy nejlépe zregenerovat? Dbejte na správnou životosprávu a kvalitní vlasovou péči. Proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu můžete vyzkoušet i speciální vlasové tonikum švýcarské značky Revalid.

JAK SE ZBAVIT POPRASKANÝCH PAT?

Nošení zimních bot a popraskané paty k sobě tak trochu patří a u mnohých to je letitý a nepříjemný evergreen. Kůže na patách má tendenci se hromadit, rohovatět a v důsledku zvýšené mechanické zátěže, kterou na ně dnes a denně vyvíjíme nakonec i bolestivě praskat. Jak podobným nepříjemnostem předejít?

NOVINKA - Omládněte se Zázračným vyplňovačem vrásek

Jak by se vám líbilo, kdybyste mohla své vrásky skrýt a vyplnit? Chtěla byste vypadat o pár let mladší? Dodat zase pleti elasticitu a energii mládí? Myslíte si, že to bez invazivní medicíny není možné? Ještě než se pustíte do svého prvního botoxu nebo jiného zákroku, zkuste nejprve kosmetickou novinku na našem trhu.

JAK NA PIGMENTOVÉ SKVRNY

Za pigmentové skvrny, vyskytující se na naší pokožce, může celá řada vlivů. UV záření bude tím prvním, co nás nejspíš ihned napadne, ale sluníčko rozhodně není jediným faktorem, který způsobuje vznik pigmentových skvrn. Svoji nepopiratelnou roli hraje také genetika, hormonální výkyvy, například v průběhu těhotenství, menopauzy, nebo užívání hormonů a hormonální antikoncepce.

Dejte pleti napít! Máte po létě suchou, mdlou, popraskanou pokožku bez života?

Letošní letní intenzivní teploty dosáhly na několika místech rekordních hodnot, které se nesmazatelně zapsaly do naší paměti i do historie. Co udělat pro to, abychom si letošní léto nepamatovali jako to, které nám způsobilo kožní problémy, prohloubilo vrásky, a přineslo pigmentové skvrny...Jak se toho vyvarovat?

EKZÉMY A LUPÉNKA NA KRÁSE NEPŘIDAJÍ

Někdo má to štěstí, že se mu ekzém v životě vyhne, jiného trápí celé dětství a jsou i tací, kteří s ním bojují i v dospělosti. Kromě toho, že projevy ekzému i lupénky nevypadají hezky, provází je také urputné svědění, zarudlá kůže, škrábání, modřiny a mokvající či naopak suché olupující se kousky kůže.

Pomerančová válka začíná - účinné anticelulitidní trio. Novinka na trhu: kosmetika s obsahem minerálů z Mrtvého moře Minus 417.

Nejen blížící se plavková sezona, ale také rozverný čas minisukní může už nyní dělat vrásky na čele nejedné ženě. A důvod? Na vině jsou nevzhledné ďolíčky na stehnech a zadečku. Jedním slovem: celulitida! Vyděsí se nejspíš nejedna z nás při bedlivějším pohledu do zrcadla a začne jednat. Přečte řadu tipů, článků a rad, jak s ní zatočit. Pro ty, které preferují kosmetiku na přírodním základě, a s výtažky z Mrtvého moře přinášíme několik žhavých novinek! Než začnete kupovat spousty kelímků, zkuste přípravky, které se osvědčily u řady uživatelek - kosmetiku značky Minus 417.

CHCETE ZHUBNOUT A VYPADAT MLADĚ? NEZAPOMEŇTE NA KOLAGEN!

Kolagen je pro naše tělo velmi důležitý. Je významnou součástí cesty k dlouhému mládí. Přesto v rámci zdravého stravování nebo snahy o zhubnutí často největší zdroje kolagenu vyřadíme z jídelníčku, a pak jsme nepříjemně překvapeni projevy jeho nedostatku. Chybějící kolagen může působit problémy i vegetariánům, zvláštní pozornost by mu měly věnovat těhotné vegetariánky a veganky. Pokud si kolagenu dopřejeme dostatek, zůstane naše pokožka vypnutá i po ztrátě kil a navíc bude lépe připravena také na zimu. Prospějeme navíc i dalším částem svého těla.

Za odkazem Aztéků

NOVINKA: Tekuté mýdlo zn. Voux Aloe Vera Aloe Vera je pro vysoký obsah blahodárných látek velmi oblíbenou sukulentní rostlinou s širokým využitím. Její pozitivní vliv na pokožku byl znám již ve starém Egyptě, kde ji ženy s oblibou využívaly ke zkrášlení pleti. Indiáni ze severní Ameriky s její pomocí léčili popáleniny a ošetřovali si s ní puchýře, znali ji v Persii a neobešli se bez ní ani šamani dávných Aztéků.

ZAJÍMAVÁ MOŽNOST V PÉČI O TĚLO - DOPŘEJTE SI KOLAGEN!

Na trhu se objevil velmi zajímavý pomocník v péči o tělo, se kterým se můžete setkat pod názvem kolagenárium, kolárium nebo u firmy Ergoline "Beauty Angel". Aplikace kolagenové kúry je velmi podobně příjemná a relaxační jako návštěva solária, účinky jsou ale zcela jiné.

INTIMNÍ PROBLÉMY ŠETRNĚ ŘEŠÍ PŘÍPRAVKY AROMEDICA

Vaginální výtoky, mykóza, zápach z úst - to je jen krátký výčet problémů, od kterých vám mohou pomoci přípravky značky Aromedica. Ať už jste batole nebo kmet, potřebujete doplnit energii, zregenerovat, posílit imunitu, zlepšit koncentraci , zabojovat s celulitidou a vyčerpáním nebo pomoci v oblasti intimní hygieny, kvalitní česká přírodní farmaceutická kosmetika je tu pro vás.

JAK DOPŘÁT SVÝM ZUBŮM TO NEJLEPŠÍ?

Chcete zdravé a krásné zuby a už vás nebaví bloudit po obchodech a ztrácet čas hledáním kvalitních produktů pro ústní hygienu? E-shop nazuby.cz se na oblast ústní hygieny specializuje a nabízí veškerý sortiment z této oblasti na jednom místě.

Ocean Rainwear představuje kolekci dětských bund z nového materiálu Tech Shell

Dánská společnost Ocean Rainwear, výrobce kvalitního nepromokavého oblečení přichází v červnu na český trh s kolekcí dětských bund z materiálu Tech Shell. Tento materiál nové generace představuje vylepšenou verzi již známého softshellu. Je nejen velmi pružný a super lehký, díky čemuž se velmi dobře vytvaruje podle dětské postavy, ale také prodyšný (5000 mvp) a větru a vodě odolný s vodním sloupcem 8000 mm. Nové bundy jsou k dispozici ve velikostech 1- 12 let ve čtyřech barevných provedeních – červená, tmavě modrá, fialová a hnědá. V České republice jsou výrobky značky Ocean Rainwear mimo jiné k dispozici v e-shopu výhradního dovozce na www.nepromokneme.cz.