Anahita - centrum pro těhotenství, porod a mateřství

www.anahita.cz

Zdravotnické zařízení poskytuje poradenství a péči ženám v těhotenství a mateřství, mimo jiné i návštěvní služba po porodu hrazená pojišťovnami 111, 201, 207, 211.

Anahita_web_normal

SPECIALISTKA NA MIMINKA RADÍ CO A JAK

Předporodní kurzy a odborná podpora po návratu z porodnice usnadňují start v novém režimu Bývalá sestřička budovala asistenční firmu dva roky. Dnes její tým denně vyjíždí přímo do domácností

Osobnost Firmy


Porodnice nestíhají zvládat nápor rodiček, natož tak novopečeným rodičům v klidu poradit, co si s uzlíčkem štěstí počít dále. Ne všechny maminky a tatínkové jsou od začátku hned zruční, a tak hledají, kdo by jim řekl co a jak. Rady kamarádek jsou sice určitě dobře míněné, ale ne všechny správné. A od dob našich rodičů se už také mnohé změnilo. Pomoci může – a to ještě dříve, než se miminko narodí – porodní asistentka.
Tato služba, tedy speciální předporodní kurzy či asistence odbornice přímo doma po porodu, je u nás stále vyhledávanější. Jednou z asistentek s mnohaletou zkušeností přímo z porodnice je Eva Barešová (40), která má pracoviště na pražském Černém Mostě.
Jejími kurzy, kde se například učí, jak správně dýchat při porodu či jak držet kojence, aby se mu neublížilo, nebo jak zvládnout případný chaos v porodnici, procházejí ročně stovky maminek, a občas už i tatínků. Ona a její tým spolupracovnic denně křižují Prahou a okolím s kufříky nabitými potřebami pro péči o kojence i maminku a především se zásobou praktických, ověřených rad.

Vyvrátí dogma

Na kurzech vám třeba vyvrátí zažitá dogmata, například o délce kojení.
Nejlepší strava pro miminko je mateřské mléko, zdůrazňují asistentky, a optimální je kojit plně do půl roku a dále třeba až do dvou let; ne maličké odstavit po dvou měsících. Asistentky přitom ukazují, jak kojence přirozeně vést k tomu, aby se dobře přisál, a varují před dudlíky a lahvičkami – jsou sice pohodlné, miminkům je dávají už v porodnici, jenže pak se jim nechce pít od maminky.

Nesrovnávejte

Účastníci kurzů získají spoustu užitečných rad, například o výživě. Také dobře působí na psychiku, což je důležité vzhledem k tomu, že s blížícím se porodem u řady žen narůstají obavy, které bývají často způsobené nedostatkem nebo naopak přemírou informací.
A tak konstatování „hlavně nesrovnávejte sebe a své miminko s ostatními, neboť hodně věcí je individuálních“ určitě vnáší do nové rodinky tolik potřebný klid.

Začalo to článkem v novinách

Začalo to novinovým článkem. Eva Barešová, tehdy sestřička s třináctiletou praxí v pražské porodnici u Apolináře, přemýšlela, co bude po třech mateřských dělat dál. Třísměnný provoz v nemocnici už pro ni se třemi dětmi nebyl to pravé, ale zároveň se nechtěla vzdát svého oboru.
„Před šesti lety jsem se v novinách dočetla o kolegyni ze Zlínského kraje, která pracovala jako terénní porodní asistentka. Zavolala jsem jí a vyrazila na třídenní stáž. Ta práce mě nadchla natolik, že jsem se rozhodla, že budu totéž dělat v Praze, kde nic takového nebylo,“ vypráví usměvavá Barešová.

Péče přímo doma

Pak už začala činit všechny kroky pro to, aby se práci terénní porodní asistentky, která pečuje o maminku s miminkem po návratu z porodnice přímo u ní doma, mohla věnovat.
Nejprve musela získat registraci. Ta v případě tohoto povolání ve zdravotních službách nahrazuje živnostenský list. Dále požádala o tzv. svolání výběrového řízení o úhradu péče ze zdravotního pojištění. Nešlo o nic jiného, než aby si maminky mohly nechat její péči uhradit z pojištění. „Trvalo to asi půl roku, než se podařilo uzavřít smlouvy s prvními pojišťovnami. Nebylo jich však moc. Například s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou mám smlouvu teprve od letošního února,“ popisuje Barešová.

Udělá si čas řešit problémy

Jakmile byly smlouvy s pojišťovnami, pustila se do práce a začala navštěvovat čerstvé maminky. Ty často po návratu z porodnice potřebují zkontrolovat a ošetřit případná zranění, ale také prohlédnout miminko nebo jednoduše poradit, jak ho správně nosit, kojit či koupat.
Práce porodní asistentky je ale jiná než péče u lékaře či gynekologa. „Maminka má třeba problémy s bolestivě popraskanými bradavkami. Já se snažím najít takové řešení, aby kojit mohla, a přitom se její poranění zahojila. Musím ale zjistit příčinu, proč k popraskání došlo, jestli je to špatnou technikou, maminka nabízí prs špatně nebo je třeba problém na straně miminka. Na to všechno potřebuji čas,“ vysvětluje Barešová.

Poprvé i několik hodin

První návštěvy doma trvají i dvě hodiny, protože novopečení rodiče si často nevědí rady i se spoustou dalších věcí. „Někde mi ale nestačí ani tři hodiny,“ usmívá se. Takových návštěv přímo o rodičů miminka mívá zhruba kolem sta do měsíce. Pojišťovny proplatí tuto péči jedné mamince celkem třikrát.
„I když maminky řadu věcí učíme na předporodních kurzech, stejně si toho k péči o miminko moc nepamatují,“ dodává Barešová.

Batolení

Kromě návštěv u maminek Barešová zároveň v posledních letech vedla předporodní kurzy pořádané různými mateřskými centry. A protože z nich vyplynulo, že maminky mají zájem i o další věci spojené s miminkem, rozhodla se před dvěmi lety založit své vlastní Centrum pro těhotenství, porod a mateřství ANAHITA v Praze 9 na Poliklinice Černý Most, jako nestátní zdravotnické zařízení.
Zde kromě praktické přípravy na porod vede Barešová laktační poradnu, probíhají tady také kurzy cvičení s těhotnými i maminek po porodu, během kterých mají zajištěné pro svá miminka hlídání.
Zvláště oblíbená jsou podle Barešové cvičení s kojenci a batolaty, tedy s dětmi od tří měsíců do tří let věku, nebo plavání kojenců. To je možné absolvovat už od šesti týdnů až do šesti měsíců. Kromě toho zde probíhají také různé jednorázové kurzy o výživě batolat či masáži kojenců. „Zájem o tyto kurzy neustále roste. Nejde jen o to, že se rodí více dětí, ale maminky jsou dnes vzdělanější, hledají si informace a my přizpůsobujeme kurzy jejich potřebám,“ říká Barešová.

Útulno

Denně se tak v Centru ANAHITA protočí na kurzech cvičení s dětmi zhruba padesát maminek se svými ratolestmi. Týdně – což je obvyklá frekvence jednotlivých kurzů – se tady v nich vystřídá na tři sta žen.
O chod centra se stará celkem devět lidí: pět porodních asistentek, dvě dětské sestry a dvě fyzioterapeutky. Otevřeno tady mají od 9 do 18 hodin, podle aktivit. Panuje tady vlídná atmosféra, všichni mají dost prostoru pro své aktivity, maminky i miminka, a nikdo se tady na ně nemračí, ani když po sobě zanechají třeba haldu drobků.

Zkrátka pohoda

Ve velké vstupní místnosti si mohou maminky totiž v klidu nakrmit své děti, ale i samy si pochutnat na těhotenském čaji či bezkofeinové kávě. Ve víceúčelovém sálu se cvičí nebo relaxuje na balónech či s kojícími polštáři a hudbou.
Velkou výhodou je místnost s vanou, kde se učí kojenci plavat, a ordinace. Oblíbený je doplňkový prodej různých pomůcek ke kojení, porodu či následné péči. Například kojící polštář, odsávačky mateřského mléka nebo olejíčky.
„Myslím, že se mi podařilo vybudovat dobré jméno, lidí neustále přibývá, vytíženost je už téměř stoprocentní, a proto potřebujeme zvýšit kapacitu,“ hodnotí situaci po dvou letech od založení centra Barešová. Chce se proto rozrůstat.

Neodmítáme!

Zároveň roste i poptávka po návštěvách maminek s miminky doma. „Občas skutečně máme co dělat, abychom je všechny stihly uspokojit. Ale nikdy je neodmítáme, vždy přijedeme,“ zdůrazňuje Barešová. V Praze je totiž podle jejích vlastních slov nejspíš jediná, které má smlouvu na poporodní péči s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.
Počet konkurentů odhaduje Barešová na pět až sedm. Poptávka po službách v předporodní a poporodní fázi ovšem dramaticky roste. Kromě účasti na kurzech si mohou maminky sjednat v centru také individuální přípravu na porod, která může probíhat i doma. Nebo se domluvit na doprovodu porodní asistentky přímo do porodnice.

Krušné začátky

Ne vždy to ale bylo tak růžové. Na první rok a půl od založení centra Barešová nevzpomíná zrovna ráda. Musela investovat do vybavení – nových podlah, vybudování vany, nákupu šatních skříněk, pomůcek na cvičení. Celkem za několik set tisíc korun, které představovaly rodinné úspory.
Jedině auto si pořídila na leasing stejně jako vybudování internetových stránek. „Začátky byly krušné, všechno jsem dotovala z rodinných úspor a doufala, že se to povede. Teprve letos v půli roku se to překlopilo a téměř po dvou letech nemusím už doplácet na provoz,“ dodává s úlevou Barešová.

Nervy na pochodu? Ty tady nenajdete

Její spokojenost se odráží i u jejích pracovních kolegyň. Žádné nervózní pokukování po hodinkách, když otázky těhulek přesáhnou délku trvání kurzu, nebo snad nevrlé utěšování, když miminka při hlídání pláčou.
„Většina zaměstnankyň jsou bývalé sestřičky, které jsou rády, že mohou pracovat v oboru, a zároveň jsou samy také zkušenými maminkami s dětmi. Navíc si mohou tady také do jisté míry organizovat svůj čas. Vědí, kdy mají pro své děti zajištěné hlídání a kdy se mohou věnovat naplno práci, a podle toho se střídají,“ uzavírá Barešová.

Zdroj: PRÁVO, 8.10.2007, www.pravo.cz 

Aktuální přehled kurzů a služeb (včetně cen) najdete na: 

www.anahita.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359