Zoot_banner

NOVÁ ANTIKONCEPCE: KROUŽEK

Autor: Hana Slívová

S podzimem přišla do Česka další metoda antikoncepce. Jmenuje se Nuvaring a jde o plastový kroužek o průměru pět a půl centimetru.

Antikoncepční kroužek funguje na stejném principu jako kombinovaná nízkohormonální antikoncepce, tedy například klasické pilulky.
Od prášků se však liší tím, že hormony se z kroužku uvolňují rovnoměrně přímo do krevního oběhu, takže nezatěžují trávicí systém a játra. Výhodou je také to, že žena nemusí myslet na každodenní užívání antikoncepce. Kroužek sice funguje také na bázi osmadvacetidenních cyklů, nicméně žena si jej zavádí na celé tři týdny, po které se o kroužek vlastně nemusí starat.
Právě způsob aplikace však může některé potenciální uživatelsky odradit. Kroužek se totiž zavádí, podobně jako tampon, do pochvy. Ihned po aplikaci začne vylučovat do krevního oběhu hormony. Po třech týdnech je čas na jeho vyjmutí a po týdenní pauze na menstruační krvácení si žena zavede kroužek nový.

Pomoc pro zapomnětlivé

Vzhledem ke způsobu aplikace se nabízí také otázka, zda kroužek nepřekáží při pohlavním styku. „Při průzkumu 18 procent žen a 30 procent mužů odpovědělo, že kroužek cítí, ale 94 procentům z nich to nevadilo,“ konstatuje MUDr. Ivo Apetauer ze společnosti, která Nuvaring do Česka přináší.
Podle gynekologa Víta Unzeitiga se tento druh antikoncepce hodí zejména pro zapomnětlivé ženy a dívky, pro které je problém polykat antikoncepční pilulku každý den ve stejnou dobu .
„Naše zkušenosti říkají, že třetina uživatelek hormonální antikoncepce zapomene spolknout pilulku alespoň jednou během cyklu,“ dodává gynekolog. Nepravidelnost v užívání prášků přitom výrazně zvyšuje riziko nechtěného otěhotnění.
Pro ženy, které by po třech týdnech zapomněly na antikoncepční kroužek, je tu dobrá zpráva: kroužek mohou nechat v pochvě o týden déle a nic se jim nestane. Lékaři však upozorňují, že týden navíc je maximum.
Podle Víta Unzeitiga je možné kroužek používat, stejně jako další hormonální antikoncepční přípravky, také bez přestávky na menstruační krvácení. Tuto možnost využívají některé ženy zejména v létě, když si menstruací nechtějí kazit dovolenou.
Mezi nejčastější metody antikoncepce patří kombinovaná hormonální antikoncepce (ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin). Patří sem běžné antikoncepční pilulky a náplasti.
Gestagenní antikoncepce proti tomu využívá jen hormon žlutého tělíska, a zahušťuje tak hlen v kanálku děložního hrdla, který pak nepropouští spermie. Tato antikoncepce se prodává v podobě minipilulek, injekcí a podkožních tělísek. Další typ antikoncepce, nitroděložní tělíska, funguje na principu blokování spermie na cestě k vajíčku. Moderní typy tělísek navíc také zahušťují hlen kanálku děložního hrdla.

Antikoncepční kroužek je v ČR k dispozici od začátku října 2007. Jedno balení se třemi kroužky stojí asi 950 Kč. Jeden kroužek vydrží tři týdny.
 

Kromě zdravých žen do 35 let je vhodný i pro: 

  • ženy od 35 let do přechodu
  • kuřačky do 35 let (starším kuřačkám, které užívají kombinovanou antikoncepci, hrozí infarkt 400x častěji)
  • ženy s léčeným vysokým tlakem
  • epileptičky
  • ženy s onemocněním jater
  • ženy s cystami na vaječnících

Nehodí se pro:

  • obézní ženy (BMI nad 30)
  • ženy s rodinnou zátěží (např. s rizikem cévní příhody)
  • diabetičky

Zdroj:

LIDOVÉ NOVINY, 16.10.2007, www.lidovky.cz


Související odkazy:

 

Banner250minimal
Banner_effective_6_2014_250x250_azrodina

LETNÍ PRŮJEM U DĚTÍ - JAK SI NEZKAZIT DOVOLENOU

Průjem patří k nejčastějším infekčním onemocněním dětí i dospělých. U letních a takzvaně cestovatelských průjmů bývají příčinou jak bakteriální infekce způsobené například E. coli či Salmonellou, tak virové střevní patogeny. Souvisí s nedostatečnou hygienou, se změnou jídelníčku či samotného prostředí. Odborníci proto obzvlášť rodičům kojenců a batolat doporučují, aby už před odjezdem na dovolenou, během ní i po ní podpořili u dětí správné trávení. Například s pomocí mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis. Tento patentovaný kmen probiotik ve formě kapek BioGaia ProTectis je vhodný i v případě, že akutní průjem poškozující střevní rovnováhu již propukl.

POŠLETE DĚTI DO LÁZNÍ

Ekzémy, astma, onkologické nemoci, neurózy, obezita. Ročně se v českých lázních léčí tisíce dětí. Co je tam čeká a jak jim léčebný pobyt pomůže?

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

Jste už zimou vyčerpaní? Nabijte se omega-3 mastnými kyselinami!

Ačkoliv lyžaři si naplno užívají stále ještě kvalitní sněhové podmínky, mnozí z nás jsou už z chladného počasí a krátkých dnů vyčerpaní a netrpělivě vyhlíží první náznaky jara. Pořádně zabrat dostala v zimních měsících především naše imunita. Kdo se chce cítit skvěle i na konci zimy, jídelníček by šidit rozhodně neměl. Platí osvědčená klasika - dostatek vitamínů, minerálů a omega-3 mastných kyselin.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

OCTAN - DOBRÝ POMOCNÍK PŘI POŠTÍPÁNÍ, POHMOŽDĚNÍ NEBO ÚRAZU

Octan hlinitý je léty prověřený prostředek, který se hodí zejména v teplých letních měsících. Proto by neměl chybět v žádné lékárničce, zvlášť v té, se kterou se vydáváte na cesty. Komu z nás se někdy nestalo, že špatně šlápnul nebo ho píchla vosa. Budete-li mít po ruce tradiční octan, rychleji se vám uleví.

JEDNOU Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH VĚCÍ PRO NÁS A NAŠE TĚLO JE ZDRAVÍ!

A od něj se odvíjí vše ostatní. Víte, co je zdravá výživa a jak a čím dodávat tělu tu správnou energii? Stav našeho zdraví je totiž jen a jen na nás! Pokud je strava nevyvážená, přecitlivělost, hyperaktivita, alergie a ekzémy na sebe nenechají dlouho čekat.

PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM NEBO KLIMAKTERIUM? PROBLÉM S OTĚHOTNĚNÍM ČI ANDROPAUZA? ZKUSTE PŘÍRODNÍ PROSTŘEDKY, KTERÉ VÁM PŘINESOU ÚLEVU.

Klimakterium není sice nemoc, ale je často provázeno problémy, kterým je možné předcházet. Pokud včas dopřejete svému tělu dostatek vitaminů, stopových prvků a také přiměřenou tělesnou aktivitu, můžete si toto obávané období zpříjemnit a některé potíže se vám i zcela vyhnou. Máte-li přechod ještě v nedohlednu, ale přesto vám padají vlasy, třepí se nehty, jste často unavená nebo máte problémy s otěhotněním, mohou i vám pomoct doplňky stravy, které má v nabídce VEGALL Pharma. Také muži, kteří si chtějí udržet dobrou kondici i po padesátce, zde najdou přírodní řešení svých problémů.

RYZÍ SÍLA PŘÍRODY - OSTROPESTŘEC POSÍLÍ VÁŠ ORGANISMUS

Společnost IREL představuje novou řadu potravinových doplňků ze semen Ostropestřce mariánského, bez jakýchkoliv konzervantů a barviv. Použitý Ostropestřec mariánský pochází z vlastní produkce, čímž je zajištěna kvalita produktů již od samého začátku. Výroba z kontrolovaného zemědělství, v kvalitě BIO, je zárukou nejvyšší jakosti a čistoty, garantované inspekčním orgánem BIOKONT.

Trápí vás vícekrát za rok gynekologické mykózy?

Milé dámy, delikátní problém gynekologické mykózy se řeší vhodným antimykotickým přípravkem. Ale pozor! Co když se mykóza opakuje několikrát za rok? Pak je důležité přidat k této léčbě lék Wobenzym, který účinně omezuje opakování onemocnění.

ČASTÉ ZÁNĚTY DÝCHACÍCH CEST U DĚTÍ

V současné době u nás přibývá často nemocných dětí. Nejčastější příčinou dětské nemocnosti jsou přitom opakované záněty dýchacích cest - angíny, záněty nosohltanu, hrtanu, průdušek, vedlejších nosních dutin či středního ucha. Možná i Vaši rodinu trápí podobné problémy. Chceme Vás proto seznámit s možnostmi, jež nabízí lék Wobenzym.

Jeden příběh z mnoha aneb Vaše pomoc může mít konkrétní tvář

I když jim zpráva, že jejich děťátko není zdravé, změnila život, rozhodli se nenechat se paralyzovat touto situací a dělají vše pro to, aby zajistili Vojtíkovi co možná nejkvalitnější život. Už více než čtyři roky věnují veškeré nasazení podpoře synkova psychomotorického vývoje. Navzdory negativním prognózám několikrát denně cvičí, zajistili ty největší odborníky z oblasti klasické i alternativní medicíny, využívají nejmodernějších terapeutických a speciálně-pedagogických trendů k stimulaci toho nejdražšího, co mají. Odměnou za jejich víru a trpělivost jsou nejen menší a větší úspěchy, které sice nemohou být měřitelné tabulkami vývoje, ale především jejich pílí a láskou, ale hlavně Vojtíškův úsměv, jiskřičky v jeho očích a nefalšovaná radost při společných chvílích s těmi, kteří ho mají rádi takového, jaký je.

Odraz_v_ocich_200
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359