TIP (NEJEN) NA PODZIMNÍ PRÁZDNINY
Autor: PhDr. Markéta Šauerová PhD.
Čekají nás poslední slunečné dny, které si ještě budeme moci užít během podzimních prázdnin. Okolní příroda dýchá pestrými barvami a sluneční paprsky dodávají nastávajícímu chladnému období trochu přívětivosti. Pojďte se tedy s námi vypravit do kraje dramatika a spisovatele Josefa Kajetána Tyla, do míst, kde rád pobýval a kde tvořil. Zveme vás tentokrát na zříceninu Kumburk a Bradlec.

Obě zříceniny se nacházejí nedaleko od sebe, v okrese Semily. Jako výchozí bod k oběma cílovým bodům doporučujeme Bradleckou Lhotu – rozcestí. Nachází se uprostřed obou míst, což znamená, že realizujete dva samostatné „turistické“ okruhy. Začne-li vám být během procházky zima, či budete-li se cítit unavení, můžete se jednoduše rozhodnout a změnit plán celodenního výletu.
Z Bradlecké Lhoty doporučujeme vydat se nejprve na Bradlec, vedou k němu různé cestičky, a tak je cesta ke zřícenině pestřejší. Vhodná je určitě voděodolná obuv, neboť část cesty vede loukou. Poté pokračujete lesem, mírným kopcem, který je strmější až těsně před cílem vaší cesty. Na vrcholu kopce lze nalézt zbytky hradu, jenž dříve sloužil jako malá obranná pevnost. Kolem vládne klid a příjemná pohoda, dokreslená zlatavou a načervenalou barvou okolních stromů. Po krátkém odpočinku, případně svačině, se můžete vydat druhou cestou zpět.
Z Bradlecké Lhoty se pak vydáte na druhou stranu směrem ke Kumburku. Původní hrad byl rozsáhlý, což je patrné již od vstupní brány. Určitě vás potěší, že zřícenina není ponechána svému osudu a je postupně rekonstruována. Najdete zde několik zajímavých míst. Rozhodně neopomeňte vystoupat na vyhlídku, odkud – bude-li dobré počasí – je nádherný pohled na okolí. Dobře si odtud můžete prohlédnout i celkové rozložení zříceniny.
Kromě prohlídky „vnitřních“ částí původního hradu se lze dostat i do podzemí. Vedou sem upravené schody, jen je potřeba mít vlastní zdroj světla, neboť je v podzemí naprostá tma. Zajímavé jsou původní zdi s rekonstruovanými oblouky.
Před vstupem do objektu jsou i pečlivě upravené informační tabule, kde se můžete dozvědět o historii hradu i o majitelích, kteří se na Kumburku vystřídali. Pěkně jsou zpracované ukázky erbů Kumburských pánů.
Věříme, že den strávený v přírodě a na místech, která jsou spojena s důležitými body naší historie, ve vás zanechají příjemné zážitky a že se rádi do těchto míst zase někdy vrátíte, tentokrát pro změnu v jiném ročním období.
PhDr. Markéta Šauerová PhD., VŠVTS Palestra, s.r.o.
Související odkaz:
Zajímavá místa pro výlet a volný čas s dětmi - databáze s možností výběru podle lokality
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 19.10.2007, www.azrodina.cz
Foto: Markéta Šauerová

