12838562__1_

DOVOLME RODIT AMBULANTNĚ!

Autor: Saša Uhlová

Lékařská věda se dostala velmi daleko v tom, že dokáže téměř nemožné. Děti, které by například kvůli předčasnému porodu, vrozeným vadám či některým komplikacím dříve určitě zemřely, jsou zachráněny a rodičky, které by porod nepřežily, jej téměř ve všech případech přežijí. Mohla by se však posunout ještě dále. Přístup zdravotníků by mohl být lidštější.

Od soboty sledujeme kauzu porodnice v Hořovicích. Vezměme to popořadě: matka, která si přála po porodu odejít domů, prostě odešla. Porodnice se obrátila na sociální pracovníky a ti zase na soud. Soud následně vydal předběžné opatření, a společnými silami s nemocnicí tak ve výsledku dostal matku s dítětem zase zpátky do porodnice...
Takové jednání může mít u matky, jejíž organismus je po porodu fyzicky i psychicky oslaben, dlouhodobé psychické následky. Vím, o čem píši, sama jsem něčím podobným prošla.
Jen jsem, poté co jsem zvážila všechna pro a proti, nenašla odvahu z porodnice odejít.

Začátkem září bylo téma přirozených porodů v Lidových novinách probíráno v souvislosti se seriálem Ordinace v růžové zahradě. Jeden díl seriálu jsem po přečtení článků zhlédla. A skutečně, ženy, které si přejí přirozený porod, jsou zde líčeny jako naivní a hysterické. Porodní asistentka, která se specializuje na tyto porody, je nesympatická a nekompetentní. Snahou tvůrců seriálu je podpořit stávající porodnickou praxi, která dosahuje velmi dobrých výsledků, co se týká počtu přeživších, má však negativní dopad na psychiku mnohých rodiček.
Na mediální úrovni je celý problém často představován jako spor žen, jež chtějí rodit doma, a lékařů, kteří upozorňují na rizika, jež s sebou porody doma přinášejí. Tím se pomíjejí další možnosti, mezi které se řadí ambulantní porod a porod v porodních domech.
V České republice existuje jeden porodní dům. Porodní dům u Čápa v Praze 4. Je zde možné nechat se citlivě vyšetřit, konzultovat a informovat se, není v něm však možné rodit. Porodní asistentka Zuzana Štromerová statečně bojuje za to, aby to možné bylo, ministerstvo zdravotnictví však tuto možnost potřetí v lednu letošního roku zamítlo.
Další možnou variantou jsou ambulantní porody, které by alespoň částečně vyšly vstříc některým rodičkám. Také by se snížil, k radosti lékařů, počet porodů doma. Z právního hlediska je to možné, prakticky se to ovšem neumožňuje.

Tři pravděpodobné důvody

Povinnost setrvat v porodnici sedmdesát dva hodin po porodu je zaběhaná praxe, která má pravděpodobně tři důvody. Je to doba, po jejímž uplynutí je možné dát dítěti vakcínu proti TBC. Také se v tu dobu už většinou (nikoliv vždy) pozná, zda bude mít novorozenec tzv. novorozeneckou žloutenku a v jakém rozsahu. Rovněž přibližně v tu dobu se zastavuje úbytek na váze, který je po porodu zákonitý. Teoreticky je samozřejmě možné dítě očkovat později. Tlak na setrvání v porodnici však vychází zejména z obavy, že někdo povinnému očkování unikne. Novorozenecká žloutenka může být důvodem návratu do porodnice i v případě, že ji rodička opustí až po sedmdesáti dvou hodinách. Co se týká kojení, je nasnadě, že některé ženy uklidňuje fakt, že jsou obklopeny personálem v porodnici, a cítí se jistější a spokojenější, což přispívá i k lepšímu kojení. Jiné ženy, často se jedná o vícerodičky, nestojí o to, aby jim někdo vysvětloval, jak dítě koupat a kojit, netouží po tom, aby je v šest ráno budili s teploměrem, nechtějí ve stresu dítě odtrhávat od prsu, protože je vizita, a nepřejí si roztahovat nohy před skupinou zdravotníků. Také jim vadí, že jejich dítě odvážejí a nevědí, co se s ním v tu dobu děje. Tyto ženy mají naopak daleko větší šanci, že budou dobře kojit, když budou v klidu doma. Lékaři a částí společnosti jsou tyto ženy považovány za nezodpovědné matky, které nevědí, co je pro jejich dítě dobré. Rodičky, které si přejí tzv. ambulantní porod, jsou zastrašovány všemi možnými komplikacemi, které se mohou vyskytnout.

Nevstřícné zacházení je rizikový faktor

Svévolné zadržování v porodnici nemá oporu v zákoně, který se zabývá pouze situací, kdy rodiče odpírají „...neodkladné provedení vyšetřovacího nebo léčebného výkonu nezbytného k záchraně života nebo zdraví dítěte...“, což se na situaci po porodu bez komplikací nedá aplikovat. Situací po porodu se explicitně zabývá pouze metodický pokyn ministerstva zdravotnictví, který není nutné vykládat jednoznačně jako povinnost setrvat v porodnici; píše se zde, že novorozence lze propustit do domácí péče „...zpravidla za následujících podmínek...“ Slovo zpravidla nabízí dvojí možný výklad. Ten, který v praxi používají porodnice v současné době, a to jest, že ženy musí splňovat všechny podmínky a pak je mohou, anebo nemusí propustit. Alternativní výklad by metodický pokyn mohl brát jako záruku, že ženy nebudou z porodnice nuceny odejít proti své vůli, dokud všechny tyto podmínky nebudou splněny. Nevstřícné zacházení ze strany porodnic může, a často má, negativní dopad na psychiku matek. To by mělo být bráno jako rizikový faktor, který ovlivňuje i psychické zdraví dítěte. Tudíž by neměl být ani porodníkům lhostejný.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi: SAŠA UHLOVÁ, feministka

Zdroj:

LIDOVÉ NOVINY, 31.10.2007, www.lidovky.cz


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359