12838562__1_

POROD V KRNOVĚ S DULOU (OČIMA TATÍNKA)

Autor: Vítězslav Lasota

Po přečtení "Nové doby Porodní" od Vlastimila Marka jsem se pevně rozhodl, že náš porod proběhne společně s dulou, které budeme důvěřovat, v nějaké alternativním porodům nakloněné porodnici. Pak jsem jednoho dne svolil, že navštívím předporodní kurz, kam manželka už měsíc chodí. Nemusela mne přemlouvat, šel jsem rád. A zde jsme se seznámili se Zuzkou Sobčíkovou. Byla mi sympatická na první pohled. Po přednášce moje Janička (manželka) uvažovala, že se jí zeptá, zda bychom s ní třeba mohli rodit, ale nebyla si jistá, jestli se ptát už teď. Já jsem neváhal. Domluvili jsme termín předporodní návštěvy, čímž jsme se rozhodli pro porod se Zuzkou.

Andrej_normal

Foto: archiv V.Lasoty - Andrej 

Náš termín - 29.9.2007 kolidoval s pracovními povinnostmi naší duly, která se v tu dobu nacházela kdesi v Čechách. Nezbývalo než se domluvit s malým, ať si v klidu plave a Janičku uklidňovat, že si porodíme, až se Zuzka vrátí. A taky že ano. 3.10. jsme měli první pravidelné poslíčky, Zuzka ochotně přijela až k nám do Zbyslavic. Poslechla ozvy přenosným přístrojem a pak jsme ji uložili (jako i sebe) do postele. Bylo 2:15  ráno 4.10. Situace byla klidná, vyčkávali jsme a nakonec usnuli. Děloha trénovala. Ráno po snídani odjela Zuzka ke koupání ospalého miminka a my jsme měli dělat to, co každý normální den... Uběhla další noc, ve které trénovací stahy pokračovaly. Se Zuzkou jsme si stále psali a volali, ale nebylo nutné, aby jezdila.

6.10. jsme jeli k mé mamce do Vřesiny naložit se do vany, jelikož náš dům, který jsme před třemi lety pořídili, je z roku 1890 a rekonstrukce jsou v plném proudu. Zatím máme pouze umyvadlo se studenou vodou. Ve Vřesině Janička vydatně povytírala, jelikož ranní procházku k nastartování porodu přerušil hned v plenkách déšť. Od Zuzky jsme dostali instrukce, co dělat pro rozběhnutí porodu:

  • dlouhá procházka,
  • teplá vana
  • pak skořicový čaj,
  • masáž paty (reflexní oblast pohlavních orgánů)
  • a dráždění bradavek (vyplavování oxytocinu)

Posledního pokynu jsem se chytil s takovým nadšením, že jsme najednou měli 5 stahů během 12 minut a volali Zuzce, ať už jede. Do Krnova jsme dorazili asi ve 21:20. Po cestě jsme si příjemně povídali.

Prostředí porodnice jsme dobře znali. Byli jsme se zde podívat asi před měsícem, kdy nás tu čekalo milé překvapení. Ujala se nás ochotná a přívětivá sestra a vše nám ukázala a vysvětlila opravdu vyčerpávajícím způsobem. A to i přes to, že už bylo kolem sedmé hodiny večerní, tedy žádné "návštěvní hodiny". Po té tady byla Janička ještě na třech kontrolách.

Na příjmu jsme tedy potkali již známou tvář. Dovolila nám, abychom se s dulou převlékli  do vlastního oblečení, zavedla nás na sál, vysvětlila co kde je atd. Zuzka nainstalovala diskmena s bedničkama. Hudbou zpříjemněná atmosféra se pro mne ještě zlepšila po snězení první svačiny, kterých jsem si podle Zuzčiny rady připravil dostatek. Na předporodních kurzech s ní a s další dulou Janou Čurdovou jsme se dozvěděli, jak se připravit a co všechno si vzít s sebou, což jsme také udělali.

Porod se vyvíjel dobře. Stahy jsme všichni tři prozpívali s "áááá" a mezi tím vykládali a poslouchali příjemnou hudbu. Zkoušeli jsme různé polohy a pozice při stazích, procházeli se, sprcha, ... Vše podle velice příjemného a profesionálního vedení naší duly. Krnovská sloužcí porodní asistentka byla moc vstřícná a chodila nám přenosným senzorem měřit ozvy i do sprchy. Většinu času jsme byli sami, ve své spolupracující a soustředěné atmosféře nikým nerušeni. Při stazích jsem držel Janičku za čelo, kde je analgetický bod, masíroval jí bedra a zpíval Á se Zuzkou, která měla připravený olej, uvolňovala Janě chodidla, střídala se se mnou v masáži zad a podávala Janě hroznový cukr. Ptala se jí také, jestli chce změnit polohu, že by bylo dobré například trochu pochodit nebo zkusit sprchu, napít se, jednoduše věděla, co je pro ni v danou chvíli nejlepší. Cítil jsem to, věděl jsem, že jsme v dobrých rukou. Nechal jsem své potřeby doma a zde jsem se snažil být k dispozici všem tužbám a přáním mé ženy a pomáhat Zuzce v její práci. Vždy, když jsem měl hlad, dal jsem si svačinu - bez toho bych byl po pár hodinách nepoužitelný. Takto jsme bez jakékoli únavy pokračovali až do půl čtvrté, kdy jsme se osvěžili energetickým nápojem, abychom předešli únavě a ospalosti.

Jana byla celý porod úžasně pozitivní. Asistentka ji obdivovala, s jakou vytrvalostí a bez jakýchkoli medikamentů prodýchává sílící stahy. Pak přišlo období, kdy jsme se neposouvali vpřed, otevřeni jsme byli už asi na 10cm. Lem už zašel. Děloha už bolela i mimo stahy, museli jsme do stahů začít tlačit. Zuzka tlačení co nejvíc oddalovala, aby se Jana předčasně nevyčerpala. Situace však začínala být kritcká hlavně z psychologického hlediska - velké Janino vyčerpání a únava a cíl se neblížil. Takže jsme ji vyhecovali k pořádnému tlačení, při kterém jsme například dráždili bradavky, aby stahy zesílily a hlavně jsme potřebovali, aby byly delší.

Jana mne ohromila svou statečností. I v této kritické chvíli při stazích křičela "ano, Andrejku, pojď už ven, ..." A Andrejek vyskočil. Janička se při tom v sedě opírala zády o mou hruď. A byli jsme všichni tři na sebe přitisknuti. Po dotepání jsem přestřihl pupečník. Za nějakou dobu jsme šli se sestrou a mým chlapečkem k váze, položili jsme jej do předehřátých purpurových ručníků a vrátili mámě na hruď. Neplakal, vždy jsem mu vysvětlil, co se děje a přestal plakat. Placentu jsme dali do připravené dózy, kterou si zatím schováme u Zuzky, než se vrátíme domů. Janičku zašili. Zuzka nám pak ještě dvě hodiny pomáhala s přikládáním k prsu. Namíchala nám olejíček na reknovalescenci zevních rodidel. Chtěli jsme ji mít ještě u sebe, dodávala nám pocit bezpečí. Stal se z ní pro nás velmi blízký rodinný přítel.

Víťa Lasota 

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 5.11.2007,  www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359