Asekol_cervene_k_965x100px__04

POZVÁNKA DO LORETÁNSKÉ KAPLE

Autor: Markéta Šauerová

Předchozí tipy zvaly rodiče s dětmi do přírody, vedly k objevování zašlé slávy hradů a prozkoumávání jejich okolí, nabízely příjemnou procházku zoologickou zahradou, kde si děti užijí bohatého kontaktu se zvířaty. Dnešní tip je z jiného soudku. Rádi bychom vás pozvali do Loretánské kaple. Těchto kaplí je v České republice několik – můžeme se s nimi setkat např. v Praze, Brně, v Mikulově, v Rumburku, v Chlumci nad Cidlinou, v Hrozňatově, Olomouci….

Obrázky-_mix_a_loreto_2007_2_normal

Foto: archiv Markéty Šauerové, Loreto Itálie 

Výjimečnost Loretánských kaplí je v jejich smyslu – jsou kopií Mariina domku z Nazareta. Podle pověsti přenesli andělé po skončení křižáckého tažení (1291)  části domku, nalezeného v jeskyni v Nazaretu, do Chorvatska, později do Loreta v Itálii (10.12.1294). Podle archeologických průzkumů se o převoz kamenů chýše Panny Marie do Loreta  postarala rodina Angeli, která sídlila na Epíru. „Originál“ Svatyně v Loretu působí velmi emociálně, uprostřed nádherně zdobeného chrámu nacházíte malou obdélníkovou stavbu se třemi pískovcovými stěnami. V přední části místnosti stojí bohatě zdobený oltář s Pannou Marií ve zlatém, slavnostním rouchu. Vstupem do Svatyně  svatého domku se najednou ocitáte ve zcela odlišném světě.

Po vzoru této kaple se později začaly budovat kopie svatých chýší i v jiných zemích včetně naší republiky. My vás zveme do Brna, ale koneckonců, zážitkem bude návštěva kterékoliv z dalších.

            Loretánskou kapli v Brně naleznete v minoritském kostele sv. Janů, Evangelisty a Křtitele poblíž náměstí Svobody. Nechal ji postavit stavitel Mořic Grimm na počátku 18.století. Nazaretská chýše patří mezi významná poutní místa a zároveň i mezi  nejzajímavější barokní památky na celé Moravě. Věříme, že návštěva toho místa přispěje k zastavení, popřemýšlení a  rozjímání, vtiskne se svým vyzařováním do paměti a pomůže sblížit ty, kteří společně na tomto místě pobyli. Ke kapli se váže řada zajímavých pověstí – ať už k původu nazaretského domku, či k lodi, která údajně chýši přepravila přes moře. Doma si pak můžete s dětmi o navštívených místech vyprávět  a vytvořit si tak příjemnou chvíli pohody vzpomínkami na zajímavý výlet.

Další informace na: http://mojebrno.wz.cz/inka--brno-dalsi-zajimavosti-loretanska-kaple.html 

PhDr. Markéta Šauerová PhD., VŠVTS Palestra, s.r.o. 


Seznam loretánských kaplí v Čechách a na Moravě:

Zdroj informace: http://cs.wikipedia.org/

Související odkaz:
Kam s dětmi (zajímavá místa) - databáze s možností výběru podle lokality

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 5.11.2007, www.azrodina.cz

Obrázky-_mix_a_loreto_2007_thumb
Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Col_online_blackbedr_200x600px_01
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05