12838562__1_

VZPOMÍNÁTE NA SVOU ZLATOU HODINU?

Autor: PhDr. Martin Jára

Život na hodiny neměříme. Zároveň však existují šedesátiminutovky, které pro nás mají osudový význam. Známe „poslední hodinku“ nebo „hodinu pravdy“. Na jeden důležitý úsek o šedesáti minutách v jazyce zapomínáme a zvláštní výraz pro něj nemáme. Řeč je o hodině, která uplyne, sotva doslova poprvé spatříme světlo světa... I když určitý návrh už existuje. Zazněl letos v květnu na kongresu Normální porod.

Na kongresu vystoupila i Mary Zwart, holandská porodní asistentka a lektorka, která se  věnuje porodnictví třicet let a která má na svém kontě čtyři tisíce porodů. Přímou práci už deset let kombinuje se vzděláváním a aktivitami na poli humanizace porodů ve světě. Svou misi konala i u nás – mimo jiné pomohla založit Centrum aktivního porodu v Praze na Bulovce. Pravidelně se účastní Týdne respektu k porodu včetně jeho odborné, kongresové části.

Při svém pražském vystoupení Mary Zwart nazvala vzácný čas bezprostředně po porodu zlatou hodinou. Zprvu argumentovala celkem  ostře: „Ženy nejsou chodící inkubátory a neměly by sobě ani dětem nechat porod ani to, co se děje po něm, kazit,“ pak spíš věcně i didakticky. 

Porod mají podle holandské expertky mít pod kontrolou matky. Samy nejlépe vědí (a někdy jen tuší), jak svoji „práci“ (labour) nejlépe odvést. I po porodu se spontánně chovají tak, jak to je pro ně i pro novorozeně vhodné.

Pokud si například matka chce dítě položit na své tělo, zajišťuje jeho potřebnou teplotu a navíc předchází tomu, aby se na jeho kůži ujaly bakterie. Pokud se na něj chce dívat,  hormonálně stimuluje porod placenty. Pokud chce být matka v maximálním kontaktu s dítětem, má na to plné právo.

Aby vysvětlila, jak lze interakci dítěte a matky (i otce) brzdit či naopak podporovat, promítla několik krátkých filmových záznamů. Byly pořízeny před rokem 2000 v Holandsku a ze zlaté hodiny ukázaly prvních pár minut.

První nahrávka vznikla v nemocnici. Záhy po porodu (který se mimochodem odehrává v klasické poloze na zádech) je dítě sice na břiše matky, ale pod přikrývkou. Matka instinktivně zvedá hlavu, jako by ho hledala… Také ho přímo necítí pod svou rukou. Dítě vidí  gynekologa, který mu otírá tvář. Nakonec si dítě o kontakt řekne – zavrní. Chvíli je na prsou matky, ale pak ho gynekolog znovu bere a odnáší zvážit. Po něm ho přebírá sestra a dítě za dohledu otce umývá. Ještě zapsat údaje a potom už dítě může zpět k matce, s níž začíná pomalu rozvíjet vzájemnou komunikaci...

Pro srovnání Mary Zwart pustila čtyři nahrávky porodu z domácího prostředí. Základní rozdíl byl  v tom, kdo byl na plátně vidět – především matka, dítě, otec. Rozdílné byly samy praktiky: dítě zůstávalo nezakryté, neumyté, nezvážené. Rodina byla pospolu. Třeba v domácí posteli a pod jednou přikrývkou: zatímco se dítě učilo sát a matku přitom zezadu objímal její muž, přišla kočka, aby přivítala nového člena/členku společenství. Žádný spěch, jen tichá radost. Nutné vyšetření dítěte porodní asistentka provedla přímo na břiše matky.

Zlatá hodina může i v Holandsku, zemi, kde má šetrný porod dlouhou tradici, probíhat různě.  Každopádně ženy jsou rozhodně více zvyklé na informovanou volbu, ať už při porodu či po něm.

Jak vypadá zlatá hodina u nás? Existují výzkumy, dokumenty, příklady? gitA vám nabízí, abyste si odpověděly/i samy/sami.

Jako rodiče – matky: Kde a v kolik hodin jsem porodila? Kdo byl se mnou, s námi? Co se dělo první hodinu po porodu se mnou a s mým dítětem? Co mi o tom říkají moje smysly: co vidím, slyším, cítím...

Jako rodiče – otcové: Pokud jsem byl u porodu své ženy, co si z první hodiny pamatuji? Co jsem se svým dítětem dělal, nedělal, měl chuť udělat?

Jako děti: Kde a v kolik hodin jsem se narodil/a? Kdo u toho byl? Jak probíhala moje první hodina na světě?

Můžete tedy buď vzpomínat nebo se ptát a nechat vzpomínat. Ale nejen to. Můžete svoji zkušenost napsat a poslat k nám do redakce. S vaším (informovaným) souhlasem ji uveřejníme, samozřejmě i anonymně, na našich stránkách. Kdyby to tak věděla Mary Zwart...  Ale vlastně, proč čekat na příští kongres? Stejnojmenná iniciativa Normální porod http://www.normalniporod.cz/ u nás probíhá neustále...

Pro gitU napsal Martin Jára, který patří mezi zastánce šetrného porodu i účasti mužů při něm.   

Od autora: První příspěvek do ankety poskytla publicistka Eva Labusová. Společně s vyjádřením přední odbornice na kojení MUDr. Anny MydlilovéLaktační ligy jej uveřejníme v tomto týdnu.

Zdroj:
TA GITA, 10.10.2007, www.ta-gita.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359