12838562__1_

VÝZNAM PRVNÍHO PŘILOŽENÍ

Autor: MUDr. Anna Mydlilová

V rámci seriálu Zlatá hodina, který svým článkem Vzpomínáte na svou zlatou hodinu? inicioval Martin Jára, nabízíme další pohled, tentokrát doktorky Anny Mydlilové z Národního laktačního a edukačního centra FTN Krč a zástupkyně Laktační Ligy. Zlatou hodinou nazvala holandská porodní asistentka první šedesátiminutovku v životě člověka.

První hodina života je něčím specifickým

Zdravotníci i rodiče mnoho let předpokládali, že dítě neví, co má dělat, aby mohlo z prsu sát mléko. Obvyklou rutinou bylo a zatím je to, že je k prsu někým přikládáno. Ve skutečnosti ihned po porodu ví dítě víc než matka. Novorozenec má krátce po narození schopnost  doplazit se k prsu matky, přisát se k němu a začít sát bez cizí  pomoci. Nežádoucí rutinní  odsávání nosu, dutiny ústní a žaludku po porodu dítě stresuje a může vést k orálnímu bránění, kdy dítě z úst vystrkuje vše, co považuje za vetřelce, včetně prsu. Přestože se paušální odsávání nedoporučuje u zdravých donošených novorozenců, na některých porodních sálech stále patří k rutinním postupům. Také medikace matky může vést k obtížím dítěte při vyhledávání prsu a nadměrná infuze podaná matce může vést k otokům dvorce a tím ke snížení schopnosti dítěte přisát se.

Dítě by mělo být bezprostředně po porodu položeno na břicho matky. První hodina života je něčím specifickým. Rodiče čekali mnoho měsíců, až uvidí své dítě. A kupodivu, když se narodí, tak se nachází v bdělém stavu (tzv. stav čtyři) – v klidném stavu při vědomí, připraveno setkat se se svými rodiči a zejména zvědavé na tvář matky a otce. Jak dítě hledí matce do tváře, ukládá si do paměti její obraz, takže když je mu po čtyřech hodinách ukázán obrázek tváře jeho matky a tváře jiných žen, vždy si vybere tvář vlastní matky. Při tomto specifickém stavu má dítě doširoka otevřené oči a je klidné. Dítě slyšelo a pamatuje si hlas matky ještě z dělohy a dokáže rozlišit hlas vlastní matky od cizích a osmdesát procent dětí dokáže rozpoznat i hlas svého otce. Matka je pro dítě dobrým zdrojem tepla a zklidňuje ho její dotek. Tento klidný stav umožňuje dítěti adaptaci ze života v děloze na život ve vnějším prostředí. To vše přispívá ke komfortu dítěte a k rozvinutí pozitivních emocí.

Tento bdělý stav trvá u novorozence 30 až 45 minut či déle. Mezi matkou a dítětem dochází k mnoha interakcím. Dítě se učí poznávat matku mnoha smysly a stejně tak i matka se učí poznávat své dítě. Dítě se seznamuje s vůní matky a během několika dní dokáže rozpoznat prsní vložky své vlastní matky od cizí matky. Souvisí to se specifickou vůní vlastní matky, ne s vůní jejího mateřského mléka. Matka se také seznamuje se svým dítětem podle dotyků, vůně a také pohledu.

První kojení ihned po porodu přináší matce i dítěti mnoho dalších výhod. U matky i dítěte dochází k sekreci hormonu oxytocinu, který aktivuje produkci prolaktinu – hormonu potřebného k tvorbě mléka, spouští let-down vypuzovací reflex, pomáhá při tvorbě speciálních růstových hormonů, které jsou zodpovědné za programování některých růstových hormonů a pomáhají absorpci potravy prodlužováním řasinek střeva. Oxytocin ulevuje od bolesti, zklidňuje matku i dítě, vede k pocitům ospalosti a sbližuje matku a dítě, neboť je to „mazlící hormon“ neboli hormon lásky.

Dítě využívá vůni a chuť jako významné pomocníky při hledání prsu. K dalším výhodám tohoto brzkého kojení patří to, že se dítě cítí mnohem bezpečněji, snižuje se nemocnost dětí díky mnoha imunologickým vlastnostem mateřského mléka, což přispívá k celkově delší době kojení.

Dítě využívá vzorce chování, které si nacvičilo už v děloze. Novorozenec má schopnost doplazit se k prsu, i když vývojově je toho schopen až po dosažení čtvrtého měsíce věku, ale kupodivu se doplazí až k prsu matky, který tím masíruje a dochází k prodloužení bradavky, což pak umožní lepší uchopení prsu. Každým dotykem s bradavkou dochází k uvolnění oxytocinu z mozku dítěte i matky. Pohyby, které novorozenec provozoval jako plod v děloze, mu pomáhají při doplazení se k prsu a navíc plazení se po matčině břiše pomáhá při zavinování dělohy, čímž se snižuje krvácení a urychluje vypuzení placenty.

V této speciální, intimní chvíli se matka a dítě vzájemně seznamují. Dítě téměř nepláče, užívá si bezpečného objetí u matky a matce se zvedá sebedůvěra, že bude schopna dítě kojit, čímž se mezi nimi upevňuje vazba.
 

Význam časného kožního kontaktu pro matku a novorozence

Ke zhodnocení účinku časného kožního kontaktu pro kojení, chování matek a jejich zdravých novorozenců bylo provedeno sedmnáct studií zahrnujících osm set šest účastnic, které byly včleněny do tohoto systematického zhodnocení.

Časný kožní kontakt byl hodnocen jako pozitivní a statisticky signifikantně významný u těchto sledovaných parametrů:

– více než dvojnásobný počet dětí byl ještě kojen 1 až 3 měsíce
– délka kojení se zvýšila o 42 dní 
– teplota dětí a glukóza v krvi byly lépe stabilizovány
– děti méně plakaly
– zlepšilo se chování matek, které byly klidnější, ubylo afektivního chování z jejich strany

Časný kožní kontakt se jeví jako klinicky významný obzvláště na výsledky kojení, pláč dítěte a chování matek.

MUDr. Anna Mydlilová, Národní laktační a edukační  centrum, FTN Krč a zástupkyně Laktační Ligy 

zdroj:
Anderson GC, Moore E., Hepworth J., Bergman N.: Význam časného kožního kontaktu pro matku a novorozence: Cochrane Databáze Syst Rev 2003, (2), CD 003519.

Zdroj:

TA GITA, 14.10.2007, www.ta-gita.cz

 


Související odkaz:

 

PhDr. Martin Jára - VZPOMÍNÁTE NA SVOU ZLATOU HODINU? 

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359