12838562__1_

NAŠE ZLATÉ HODINY

Autor: PhDr. Eva Labusová

Holandská porodní asistentka Mary Zwart nazvala první šedesátiminutovku v životě člověka bezprostředně po porudu „zlatou hodinou“. Dokument, o kterém se Martin Jára v článku Vzpomínáte na svou zlatou hodinu? zmiňuje, jsem – i když při jiné než kongresové příležitosti – rovněž viděla. Vzpomínám si, jak mi evokoval mé vlastní porody, a zejména diametrálně odlišné příchody na svět mé první a třetí dcery. V Průvodci českými porodnicemi (vydalo Aperio 2002, 2004) jsem to kdysi popsala nějak takto:

Prášky na spaní, které mi sestra před půlnocí vnutila s tím, že se přece musím prospat a že rodit nebudu dřív než ráno, účinkovaly spolehlivě. Až později jsem se dozvěděla, že lékařka o jejich podání nic nevěděla. Ta po vyšetření naopak rozhodla, že žádné spaní nebude, naopak, šlo se na sál. Byla jsem položena na porodní stůl a byla mi zavedena oxytocinová infuze. Záměrně používám trpného rodu. Od této chvíle jsem už totiž nedokázala vyvinout téměř žádnou vlastní aktivitu. Z farmaceutického spánku (spíše by se mi chtělo napsat z bezvědomí) mne vytrhovaly periody do té doby nepoznané bolesti, během kterých jsem si chvílemi přála i umřít… Konečně zaznělo spásné „můžeme tlačit“ a konečně jsem uslyšela dětský pláč. Dle moudrých knih jsem v tuto chvíli měla cítit nadšení a euforickou radost. Nepamatuji se, co jsem cítila. Alžbětku mi nakratičko položily na prsa a přesto, že se okamžitě přisála, ji po chvíli odnesli do inkubátoru. Já ještě absolvovala šití po episiotomii i všech těch vnitřních a vnějších rupturách a když jsem měla slézt z porodnického stolu, hlava se mi točila tak, že nová sestra z ranní směny raději přivezla invalidní vozík. Ve sprše mne pro jistotu přidržovala. Bylo mi bídně…

… Žádné kapačky, žádná episiotomie, žádné bolest tišící prostředky a hlavně – žádný porodnický stůl! Osmdesát minut čistého času. První doba byla aktivní – bolestivost kontrakcí jsem za zkušené asistence svého muže zmírňovala horkou sprchou, cvičením a dýcháním. Na monitor nebo vaginální vyšetření si nikdo nevzpomněl. K vlastnímu porodu jsem usedla do postele na přípravně, protože k přechodu na porodní sál mne nikdo nedokázal přinutit. Když mi paní doktorka zašívala drobné trhlinky, musela se k tomu ohýbat, ale Markétka ležela spokojeně a s otevřenýma očima na mých prsou a zůstala tam i po celé dvě předepsané hodiny odpočinku. Bylo nám báječně…

Pro úplnost dodám i informaci o porodu prostřední dcery: Přezdíváme mu „učebnicový“, proběhl krásně, přiměřeně rychle a za zvolených okolností. Jen vdechnutá plodová voda, její odsávání a následná povinná desetiminutovka v inkubátoru „pro zahřátí“ nám zlatou hodinu narušily. Vše se naštěstí brzy dalo do pořádku.

Všechny tři mé dcery vědí, jak to bylo, když přicházely na svět. Zejména v předškolním věku chtěly „svůj“ porodní příběh slyšet pořád dokola.
„To jsem si dala, pak nemám být na nervy,“ říkává nestarší napůl v žertu, napůl naštvaně.
„Já jsem učebnicová!“ zdvihá ukazovák prostřední.
„To bylo blaho,“ směje se nejmladší.
A já se při pohledu na své děti dodnes ptám, nakolik způsob jejich příchodu na svět ovlivnil jejich povahu a vidění věcí…

Proč má nejstarší tak těžce nese nespravedlnosti života, proč mívá sklon ke smutkům, proč potřebuje být ze všech nejvíc ujišťována, že ji milujeme, že si jí vážíme, že je „naše“ za všech okolností? Jsou to  jen znaky úzkostného prvorozenectví?
Ta prostřední je vyrovnaná a samostatná... Typické soběstačné „sendvičové“ dítě?
Nejmladší má skoro pořád nápadně dobrou náladu. Plná energie a sebevědomí, umí hájit potřeby své i druhých a o tom, že by potřebovala ujistit o své milovanosti či důležitosti, nemůže být řeč. Lze namítnout – aby ne, rozmazlovaný benjamínek.

Není za tím něco víc?

Jsem ráda, že mé dcery o tom, jak přišly na svět, přemýšlejí. A Martine, díky za tvůj článek – zlatá hodina bude dobrým tématem pro jedno z našich příštích „ženských“ povídání!

Autorka je externí redaktorkou gitY. (www.evalabusova.cz)

Zdroj:
TA GITA, 13.10.2007, www.ta-gita.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359