12838562__1_

ŠETRNÁ ANTIKONCEPCE I POMOC K OTĚHOTNĚNÍ (PPR)

Autor:

PŘIROZENÉ PLÁNOVÁNÍ RODIČOVSTVÍ (PPR) je metoda, která využívá přirozených ukazatelů plodnosti k určení plodných a neplodných dní. Může pomoci ženám, které o těhotenství usilují. Stejně tak poslouží ženám, které hledají šetrnou a ekologickou antikoncepci. Těch prvních i těch druhých v poslední době stále přibývá.

Metoda vychází z toho, že společná plodnost páru je dána vzájemným překrytím životnosti spermií a životnosti vajíčka. Spermie v prostředí pro ně nepříznivém poměrně rychle hynou. V prostředí pro ně příznivém, které je vytvářeno v kryptách hrdla děložního, spermie přežívají a zachovávají si schopnost oplodnění i několik dnů. Vajíčko po ovulaci, pokud není oplodněno, během 12 - 16 hodin zaniká.

Kdy ve skutečnosti dochází k ovulaci, uvolnění vajíčka, a jak je to s tou společnou plodností a neplodností, se dá dobře poznat sledováním změn kvality hlenu, který je tvořený v hrdle děložním a na základě měření bazálních tělesných teplot. Tak je možné pomocí symptotermální metody přirozeného plánování rodičovství velice přesně určit toto hledané období – tedy spolehlivě vymezit plodné a neplodné dny.

Je-li PPR používáno za účelem vyhnutí se početí, během plodné fáze nedochází k pohlavnímu styku.

Jak na to?

Princip hodnocení BTT (bazální tělesné teploty)

BTT se měří ráno ihned po probuzení.  K měření stačí obyčejný lékařský teploměr, případně je možné si pořídit digitální, ale v tom případě musí být kvalitní, což do určité míry splňuje podmínka měření na setiny stupně celsia – 2 desetinná místa. Měření se provádí v tělních dutinách – v pochvě, konečníku nebo v ústech, dostatečně dlouhou dobu (3-5 minut.)  Doporučuje se ihned naměřenou hodnotu zapsat do záznamové tabulky.

Před ovulací má bazální tělesná teplota nižší hodnoty, po ovulaci způsobí hormon progesteron zvýšení BTT. Pro správné zhodnocení průběhu BTT a hranice plodného období je důležité umět stanovit první den vzestupu BTT. Je to první měření, které je jakkoli vyšší než nejvyšší ze 6 předchozích platných měření. Abychom mohli spolehlivě určit, že k vzestupu BTT z hormonálních příčin došlo, stanovíme potvrzení vzestupu BTT. K tomu potřebujeme 3 vyšší měření oproti 6 předchozím nižším platným měřením (Holtovo pravidlo z r. 1959).

Princip hodnocení hlenu

Vzhled a kvalita hlenu děložního čípku se v průběhu cyklu mění. Pod vlivem vysoké hladiny estrogenů se hlen stává řidším a tažnějším, je provázen subjektivním pocitem vlhka až mokra. Hladina estrogenů je nejvyšší těsně před ovulací. Vysoce tažný hlen provázený pocitem mokra je nepřímou známkou ovulace. Po ovulaci je produkován vaječníky hormon progesteron. Pod jeho vlivem hlen houstne a stává se lepkavým, až nakonec není pozorován. Poslední den, kdy byl sledován hlen nejvyšší kvality a po něm došlo ke změně ve hlen méně kvalitní, se označuje jako vrchol hlenu. Plodné období z hlediska hlenového příznaku začíná s nástupem jakéhokoli hlenu a trvá ještě tři dny po vrcholu hlenu.

Sledované parametry – kvalita hlenu, průvozí pocity v pochvě, se zapisují pravidelně do záznamových tabulek. Je zcela zbytečné jakékoliv „vyhmatávání“ hlenu v pochvě – hodnotí se hlen patrný na toaletním papíře po malé straně. i to, že žena žádný hlen nevidí, je důležitý příznak.

Sledování čípku

Působením estrogenů v první fázi cyklu před ovulací čípek měkne, vytahuje se vzhůru a jeho branka se otevírá. Pod vlivem progesteronu po ovulaci dochází k uzavírání čípku, jeho klesání a tvrdnutí.

Sledování hlenu a teploty je dostačující, není potřeba sledovat i čípek. Hodnocení čípku je totiž obtížnější a při vyhmatávání čípku může docházet k zavlečení infekce do pochvy.

Sledování čípku a hlenu bez teploty je nedostatečné. Jelikož se jedná o metodu symptotermální, je nutné sledovat teplotu spolu s jedním příznakem. Tímto je zajištěna vysoká spolehlivost metody.

Kde hledat pomoc?

Existují publikace, kde je vše podrobně vysvětleno, organizují se i kurzy.

V prvních sledovaných cyklech Vám také mohou pomoci konzultace:

telefonicky na: 543 254 891, 543 331 471, 543 331 472

v elektronické poradně: http://www.cenap.cz/dotaz.php

v síti poraden pro ženy a dívky: http://www.cenap.cz/kontakty.php

Tip !

I tady pomáhá počítač

Pokud se neobejdete bez moderní techniky, nemusíte na PPR rezignovat. Měření teplot Vám může usnadnit počítač, který se v západních zemích používá již  cca 20 let a v poslední době je dostupný i u nás.

Jediné, co od vás tento přístroj potřebuje, je 60ti sekundové měření ranní teploty sondou v ústech a potvrzení případné menstruace. Vše ostatní počítač zjistí analýzou nameřených teplot a jejich srovnáním s desetitisíci dalších naprogramovaných teplotních křivek.

V nabídce je varianta pro přirozené plánování rodiny, ochranu před neplánovaným těhotenstvím a také zjednodušená verze vhodná pro mladé a při častém cestování. (Více na www.naturcomp.cz )

Je samozřejmě na vašem zvážení, zda se raději spolehnete na vlastní hlavu nebo přístroj.

Zdroj:

upraveno z podkladů CENTRA NADĚJE A POMOCI s laskavým svolením MUDr. Lázničkové, 21.11.2007,  http://www.cenap.cz/

AZ RODINA.cz – informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz


Související odkaz:

MUDr. Petr Kovář - KTERÁ ANTIKONCEPCE JE PRO VÁS NEJVHODNĚJŠÍ?

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359