Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZVOLILA JSEM "DVOULETOU VARIANTU" A PAK ZJISTILA, ŽE JSEM TĚHOTNÁ

Autor: odpověď - JUDr. Jan Přib

DOTAZ Z PORADNY - Jsem v situaci, kdy mám 14ti měsíční dceru a chtěla jsem jít v jejích dvou letech zpátky do zaměstnání - tudíž jsem již požádala o rodičovskou do dvou let (s nárokem na 11 200,- Kč). Pár dní na to jsem se ale dozvěděla, že jsem znovu těhotná. Mohu si tento příspěvek nechat vyplácet bez obavy, že může být vymáhán zpět, pokud mé těhotenství proběhne v pořádku a já později nenastoupím do zaměstnání, ale na mateřskou a rodičovskou dovolenou? Nebo jsem povinna tuto skutečnost (těhotenství) nějak nahlásit a změnit již zvolené čerpání rodičovské dovolené? Jsem z té situace dost zmatená, každá finanční částka je pro nás dost důležitá, ale nerada bych se dostala do nějakých problémů (a musela vyplacenou částku později vracet). Můžete mi tedy prosím poradit, jak situaci co nejlépe vyřešit?

 


Od 1.ledna 2008 se rodičovský příspěvek jako dávka státní sociální podpory vyplácí ve třech výměrách. Ve zvýšené výměře 11 400 Kč měsíčně se rodičovský příspěvek vyplácí do dvou let věku dítěte na základě volby rodiče.

Podle § 30 odst.2 zákona o státní sociální podpoře volbu nároku na poskytování rodičovského příspěvku v určité výměře nelze měnit; to znamená, že  ani v případě popsaném v dotazu nelze již zvolené čerpání  rodičovského příspěvku dodatečně změnit. V  daném případě se bude rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře vyplácet dále bez zřetele na další těhotenství.

Další postup bude pak záviset na tom, kdy se narodí druhé dítě.

Pokud se další dítě narodí po dosažení dvou let věku prvního dítěte, bude se rodičovský příspěvek vyplácet až do dvou let věku prvního dítěte a po narození druhého dítěte se bude nárok na rodičovský příspěvek a jeho výši posuzovat znovu. Pokud se další dítě narodí  ještě do dosažení dvou let věku prvního dítěte, bude záležet na tom, zda v případě  druhého dítěte vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud nárok na peněžitou pomoc v mateřství, kterou lze poskytovat až osm týdnů před očekávaným dnem porodu,  vznikne, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší než peněžitá pomoc v mateřství, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a touto dávkou nemocenského pojištění; jinak (bude-li peněžitá pomoc v mateřství vyšší než rodičovský příspěvek) se rodičovský příspěvek poskytovat nebude a bude se poskytovat peněžitá pomoc v mateřství.

Dále se uplatní ustanovení § 30a odst.4 zákona o státní sociální podpoře, podle něhož nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině (tj. i v případě jediného dítěte v rodině) zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího  kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, neboť určujícím pro poskytování rodičovského příspěvku je vždy nejmladší dítě v rodině.

V souvislosti s narozením druhého dítěte se pak provede další volba poskytování rodičovského příspěvku, neboť nárok na poskytování rodičovského příspěvku bude zakládat již toto druhé dítě, neboť bude nejmladší v rodině.

To, že tazatelka nenastoupí po dosažení dvou let prvního dítěte do zaměstnání, ale na mateřskou dovolenou, nemá tedy na výplatu rodičovského příspěvku ve zvýšené výměře z titulu volby u prvního dítěte žádný vliv a další těhotenství se také neoznamuje.

JUDr. Jan Přib, MPSV,  22.1.2008 - www.mpsv.cz

Zdroj:

časopis Právo a rodina č. 3/2008,  nakladatelství Linde s.r.o,  www.linde-nakladatelství.cz

ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359