Kaloba_baner_965x100

Zvídavost ve zdravotních otázkách může zachránit život

Autor: PhDr. Eva Labusová

Pokuste se pochopit způsob myšlení vašeho lékaře, napomůže vám to v lepší komunikaci s ním! Tak zní rada amerického profesora medicíny Jeroma Groopmana, který na toto téma nedávno vydal zajímavou knihu.

Lékařství se na žebříčku popularity profesí těší z nejvyšší příčky. Není divu. Zdraví patří k tomu nejcennějšímu, co člověk má. O to větší rozruch způsobí, když se někdo z těch, kdo mají druhým dopomoci k uzdravení, dopustí chyby. Mimořádným případem je pochybení fatální, na jehož konci stojí zbytečné úmrtí z důvodu zanedbání medicínské péče.

Když před časem vyšel v České republice najevo neuvěřitelný případ sériového nemocničního vraha Petra Zelenky, ocitla se havlíčkobrodská nemocnice pod obrovským tlakem hloubkové kontroly, která záhy přinesla další nemilé překvapení: z jedenácti případů podezřelých úmrtí jich psychopatický zdravotník zavinil pouze deset. V jedenáctém případě nesl podle znalců odpovědnost za zbytečnou smrt někdo jiný. Možná i nějaký lékař.

Česká média reagovala z části hystericky. Objevily se články s titulky typu "Doktore, nezabíjejte mne, prosím", které hnala vodu na mlýn všech břitkých kritiků zdejšího zdravotnického systému.

Bylo by nespravedlivé, kdyby se lékařů nikdo nezastal a nepřipomněl, že ani medicína není víc než jen lidský pracovní obor, o němž platí, že člověk, který nechybuje, se ještě nenarodil.

Důvěřuj, ale prověřuj

Moudřejší než se slepě upínat k bílému plášti, nebo naopak lamentovat nad hrozící neprofesionalitou lékařů, je aktivně a důkladně pečovat o vlastní zdraví. V případě, že musíme k lékaři, měli bychom udělat všechno proto, abychom příčinou pro stanovení chybné diagnózy nebo zahájení nevhodné léčby nebyli my sami.

Dr. Jerome Groopman, profesor medicíny působící na Harvardské univerzitě, vydal k této problematice knihu vlastních postřehů z lékařského světa, kterou nazval Jak myslí lékaři (How Doctors Think). Jejím prostřednictvím se snaží vysvětlit, jak je možné, že se lékaři v odhadovaných 15- 25% dopouštějí chybných diagnóz a z nich plynoucí mylné léčby, která může pacienty vážně poškodit. Jako např. ženu, která trpěla alergií na lepek, ale lékař diagnostikoval mentální anorexii, a doporučil léčbu pšeničnými těstovinami…

K napsání knihy mířící do vlastních řad vedla Dr. Groopmana osobní zkušenost s nesprávným lékařským posouzením jeho vlastních zdravotních zádrhelů.

"Pacienti by měli počítat s tím, že lékaři nejsou neomylní," vysvětluje Dr. Groopman. "Naše povolání je nesmírně náročné - pracujeme pod obrovským psychickým tlakem a časovou tísní. Není divu, že i k naší profesi patří celá řada schémat a stereotypů. Typickým příkladem je, že pacientům nedopřáváme dostatek pozornosti k tomu, aby nám podrobně vylíčili své zdravotní problémy a aby zároveň mohli vyslovit všechny důležité otázky, které mají na jazyku. Zvláště při léčbě zdánlivě banálních onemocnění se často uchylujeme ke zkratkovitému hodnocení. V případě větších obtíží zase bez přezkoumání přebíráme názory kolegů, jejichž péčí pacienti již prošli. Právě tímto způsobem nejčastěji dochází k pochybení."

Dr. Groopman se ve své knize snaží vysvětlit, proč je tak důležité, aby mezi pacientem a lékařem existoval partnerský, a nikoliv paternalistický vztah. Má-li pacient možnost položit lékaři své dotazy, může dojít k výraznému ovlivnění pohledu, jímž bude lékař nakonec nemoc posuzovat. Chytře položená pacientova otázka může vzbudit lékařovu pozornost i empatii a pobídnout ho, aby vzal v úvahu i méně obvyklou variantu diagnózy nebo zvážil specializované vyšetření. Krátce řečeno: autorita lékaře musí vycházet také z důvěry, kterou k němu pacient získá na základě otevřeného vzájemného vztahu.

Ne všichni lékaři jsou ovšem na aktivní přístup pacientů připraveni. Co Dr. Groopman radí pro případ, když pacient nabude dojmu, že jeho snaha o větší spolupráci je lékařem hodnocena jako nevítaná a protivná?

"Položil jsem tuto otázku několika svým kolegům lékařům a myslím, že jejich odpověď je nejlepší inspirací pro každého pacienta: Při zjištění, že s konkrétním lékařem nevysíláte na stejné vlně, urychleně vyhledejte jiného!"

K problémům, které bývají posuzovány jako banální, ale ve skutečnosti mohou náležet k nebezpečnému onemocnění, patří např. opakující se bolesti hlavy či břicha, chřipka, která ne a ne skončit, nebo bolest na hrudi, jež sice pomine, ale zanechá v pacientovi "divné pocity".

Naslouchejte svému tělu a vzdělávejte se v otázkách životosprávy a zdraví, vzkazuje Dr. Groopman. A máte-li jakékoliv pochybnosti ohledně svého zdravotního stavu, snažte se o nich se svým lékařem do hloubky diskutovat. V případě vážnějšího problému se pokuste získat diagnostické stanovisko od vícera odborníků. Vaše zdvořilá, ale dostatečně asertivní neústupnost, vám může zachránit život.

Více na http://www.jeromegroopman.com

Zdroj:

Vyšlo v časopise Rodiče 12/2007.

www.evalabusova.cz 


Související odkazy:

LÉKAŘI - SEZNAMY 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359