16 TIPŮ K PŘIJÍMAČKÁM NA SŠ
Autor: Andrea Kábelová
Datum pondělí 21. dubna se zatím zdá být hodně daleko. Pro děti, které v tento den budou skládat přijímací zkoušky na střední školy, to však znamená už jen dvanáct týdnů příprav.
Donutit se začít se systematickou přípravou už dnes, kdy se zdá být termín přijímaček na hony daleko, je určitě těžké. Jsou školy, kde žáky pátých, sedmých a devátých tříd učitelé už od začátku školního roku připravují k přijímacím pohovorům v rámci doučovacích hodin.
„Těžko na cvičišti, lehce na bojišti, vysvětlujeme našim dětem,“ říká ředitelka jedné z takových škol - pražské Fakultní základní školy Chlupova - PaedDr. Blanka Janovská.
Pokud škola možnost doučování na přijímačky nenabízí, nezbývá, než aby rodiče s dětmi vymysleli plán, jak se na ně kvalitně a včas připravit „svépomocí“...
Rady pro děti
1. Pevně se rozhodněte, jaký je váš cíl a proč ho chcete dosáhnout. Uvědomíte-li si, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude obětovat volno a snášet námaha v přípravě.
2. Pokuste se už nyní vyřešit některé z přijímacích testů z matematiky, češtiny nebo všeobecného přehledu. Zjistíte, kde máte mezery a v čem potřebujete přidat. Budete mít dost času na to, abyste se vše v klidu doučily. Testy naleznete na webových stránkách některých gymnázií, koupit se dají v knihkupectvích i na internetu.
3. Udělejte si domácí „jízdní řád“, podle nějž se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zůstal čas i na odpočinek a sport. Lepší je každý den strávit nad přípravou 20 až 30 minut než jednou týdně dvě hodiny. Pracujte alespoň poslední měsíc před přijímačkami pravidelně. 4. Vžádném případě neodsouvejte nejtěžší látku na konec přípravného období ani se nepokoušejte naučit se vše naráz s představou, že pak budete vše už jenom opakovat a procvičovat. U testů byste pak mohly zjistit, že vám hlavě nezůstalo nic než pořádný galimatyáš.
5. Vracejte se k tomu, co jste již prošly. Atlet také netrénuje pokaždé na jiné dráze, lyžař nesjíždí pokaždé jiný kopec.
6. Přihlaste se k přijímačkám nanečisto. Několik volných sobotních dopolední nebo odpolední v týdnu „obětujte“ a zajděte si na některé z gymnázií udělat si přijímací testy nanečisto.
7. I v průběhu přípravy dávejte samy sobě písemky, pokoušejte se řešit testy k přijímacím pohovorům. 8. Nemyslete si, že přijímací zkoušky znamenají konec světa. Ať už se vám bude dařit jakkoli, svět poběží dál a zase přijdou veselé dny a další postupné cíle a životní úkoly.
9. Každá obava je k něčemu dobrá. Když se nebudeme obávat blížící se zkoušky, nebudeme se připravovat, nic se nenaučíme a zkouška moc dobře nedopadne. Nebojte se svého strachu, je to váš pomocník.
Rady pro rodiče
1. Nespoléhejte na to, že škola, kterou vaše dítě navštěvuje, nalije dítěti do hlavy všechny potřebné vědomosti a informace, které bude u zkoušek potřebovat. I premianti a žáci těch nejlepších základních škol potřebují zvláštní přípravu.
2. Dítě nestresujte tím, že ho budete upozorňovat pouze na to, co neumí. Buďte jeho partnerem a podporujte ho.
3. I v období intenzivní přípravy dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte s ním nebo společně zajděte do kina nebo do divadla. Mozek malého dítěte je výkonný, ale není to počítač, který může běžet na plné obrátky hodiny a dny v kuse.
4. Popište svému dítěti přijímací zkoušky, proč se dělají a co znamená u přijímacích zkoušek uspět nebo neuspět. Můžete přijímací zkoušky přirovnat k některým úkolům, které děláte ve svém životě, a na něm mu předveďte, že podobné zkoušky, jako je přijímací řízení, vás provázejí celý život (přijímací řízení do práce, testy na autoškolu, výběrové řízení v práci nebo volba manželky).
5. Zkuste si někdy od syna či dcery nechat vysvětlit nějaký příklad. Uvidíte, jaké jsou jeho učební problémy. Výkladem a vysvětlováním se člověk nejvíc naučí. Váš zájem mu dodá energii do dalšího učení.
6. Zajímejte se o to, jaké jsou možnosti přípravy na přijímací zkoušky (přípravné kurzy, doučování, učebnice a testy k přijímacím zkouškám, ukázkové přijímací testy na internetových stránkách jednotlivých škol).
7. Má-li vaše dítě pocit, že potřebuje pomoc profesionála, zaplaťte mu doučování nebo mu dejte peníze na nákup učebních materiálů. Udělejte si čas, zajděte do specializované prodejny a pomozte dítěti vybrat ty správné učebnice.
Více informací na www.kampomaturite.cz
Zdroj:
LIDOVÉ NOVINY, 14. ledna 2008, www.lidovky.cz
Související odkazy:
- Školy - seznamy - databáze různých typů škol
- Žáci, studenti - praktické odkazy - odkazy, které se mohou hodit při studiu