16 TIPŮ K PŘIJÍMAČKÁM NA SŠ

Autor: Andrea Kábelová

Datum pondělí 21. dubna se zatím zdá být hodně daleko. Pro děti, které v tento den budou skládat přijímací zkoušky na střední školy, to však znamená už jen dvanáct týdnů příprav.

Donutit se začít se systematickou přípravou už dnes, kdy se zdá být termín přijímaček na hony daleko, je určitě těžké. Jsou školy, kde žáky pátých, sedmých a devátých tříd učitelé už od začátku školního roku připravují k přijímacím pohovorům v rámci doučovacích hodin.

„Těžko na cvičišti, lehce na bojišti, vysvětlujeme našim dětem,“ říká ředitelka jedné z takových škol - pražské Fakultní základní školy Chlupova - PaedDr. Blanka Janovská.

Pokud škola možnost doučování na přijímačky nenabízí, nezbývá, než aby rodiče s dětmi vymysleli plán, jak se na ně kvalitně a včas připravit „svépomocí“...

Rady pro děti

1. Pevně se rozhodněte, jaký je váš cíl a proč ho chcete dosáhnout. Uvědomíte-li si, čeho chcete dosáhnout, lépe se vám bude obětovat volno a snášet námaha v přípravě.

2. Pokuste se už nyní vyřešit některé z přijímacích testů z matematiky, češtiny nebo všeobecného přehledu. Zjistíte, kde máte mezery a v čem potřebujete přidat. Budete mít dost času na to, abyste se vše v klidu doučily. Testy naleznete na webových stránkách některých gymnázií, koupit se dají v knihkupectvích i na internetu.

3. Udělejte si domácí „jízdní řád“, podle nějž se budete učit. Přípravu si naplánujte tak, aby vám zůstal čas i na odpočinek a sport. Lepší je každý den strávit nad přípravou 20 až 30 minut než jednou týdně dvě hodiny. Pracujte alespoň poslední měsíc před přijímačkami pravidelně. 4. Vžádném případě neodsouvejte nejtěžší látku na konec přípravného období ani se nepokoušejte naučit se vše naráz s představou, že pak budete vše už jenom opakovat a procvičovat. U testů byste pak mohly zjistit, že vám hlavě nezůstalo nic než pořádný galimatyáš.

5. Vracejte se k tomu, co jste již prošly. Atlet také netrénuje pokaždé na jiné dráze, lyžař nesjíždí pokaždé jiný kopec.

6. Přihlaste se k přijímačkám nanečisto. Několik volných sobotních dopolední nebo odpolední v týdnu „obětujte“ a zajděte si na některé z gymnázií udělat si přijímací testy nanečisto.

7. I v průběhu přípravy dávejte samy sobě písemky, pokoušejte se řešit testy k přijímacím pohovorům. 8. Nemyslete si, že přijímací zkoušky znamenají konec světa. Ať už se vám bude dařit jakkoli, svět poběží dál a zase přijdou veselé dny a další postupné cíle a životní úkoly.

9. Každá obava je k něčemu dobrá. Když se nebudeme obávat blížící se zkoušky, nebudeme se připravovat, nic se nenaučíme a zkouška moc dobře nedopadne. Nebojte se svého strachu, je to váš pomocník.

Rady pro rodiče

1. Nespoléhejte na to, že škola, kterou vaše dítě navštěvuje, nalije dítěti do hlavy všechny potřebné vědomosti a informace, které bude u zkoušek potřebovat. I premianti a žáci těch nejlepších základních škol potřebují zvláštní přípravu.

2. Dítě nestresujte tím, že ho budete upozorňovat pouze na to, co neumí. Buďte jeho partnerem a podporujte ho.

3. I v období intenzivní přípravy dbejte na to, aby dítě mělo dostatek volnočasových aktivit. Sportujte s ním nebo společně zajděte do kina nebo do divadla. Mozek malého dítěte je výkonný, ale není to počítač, který může běžet na plné obrátky hodiny a dny v kuse.

4. Popište svému dítěti přijímací zkoušky, proč se dělají a co znamená u přijímacích zkoušek uspět nebo neuspět. Můžete přijímací zkoušky přirovnat k některým úkolům, které děláte ve svém životě, a na něm mu předveďte, že podobné zkoušky, jako je přijímací řízení, vás provázejí celý život (přijímací řízení do práce, testy na autoškolu, výběrové řízení v práci nebo volba manželky).

5. Zkuste si někdy od syna či dcery nechat vysvětlit nějaký příklad. Uvidíte, jaké jsou jeho učební problémy. Výkladem a vysvětlováním se člověk nejvíc naučí. Váš zájem mu dodá energii do dalšího učení.

6. Zajímejte se o to, jaké jsou možnosti přípravy na přijímací zkoušky (přípravné kurzy, doučování, učebnice a testy k přijímacím zkouškám, ukázkové přijímací testy na internetových stránkách jednotlivých škol).

7. Má-li vaše dítě pocit, že potřebuje pomoc profesionála, zaplaťte mu doučování nebo mu dejte peníze na nákup učebních materiálů. Udělejte si čas, zajděte do specializované prodejny a pomozte dítěti vybrat ty správné učebnice.

Více informací na www.kampomaturite.cz

ANDREA KÁBELOVÁ

Zdroj:

LIDOVÉ NOVINY, 14. ledna 2008, www.lidovky.cz


Související odkazy:

 

Azrodina_portal_250x250
11499230

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05