NECHCI MÍT DÍTĚ - ZPOVĚĎ ŽEN, KTERÉ PO POTOMKOVI NETOUŽÍ ANI V NEJMENŠÍM

Autor: Lucie Jánská

Já si myslím, že každý má dělat to, co opravdu chce, co ho baví.“ „Většina lidí si dítě pořizuje proto, aby si jím potvrdili svoji hodnotu. Je to taková sebeláska skrz potomka.“ „Správná ženská se má prý při pohledu na každé miminko rozplývat. Směšné…“ To jsou názory žen, které se pevně rozhodly, že se nestanou matkami. V rozhovorech s redaktorkou INSTINKTU se shodly na tom, že víc než jejich volba je trápí to, jak se na ně dívá okolí.

Po ulicích korzují maminky s kočárkem, z titulních stran se na nás usmívají novopečené maminky-celebrity. Česko právě prožívá menší babyboom. O to víc jsou ženy, které děti mít nechtějí, pro většinu společnosti překvapením. „Je mi skoro čtyřicet a děti jsem nikdy nechtěla. Přesto mi nepřijde, že bych žila špatně a prázdně – mám skvělou práci, zachraňuju týraná a opuštěná zvířata a smysl života vidím i v něčem jiném, než jsou posrané dětské zadečky a žvatlání batolat,“ napsala začátkem prosince do diskuse INSTINKTU jakási Katka K. Její slova na internetu nezůstala bez odezvy. „Moje tříletá dcera je to nejúžasnější, co mě mohlo potkat,“ reagovala jiná čtenářka. „Děti nejsou auto nebo dům, pokud nebudeme mít děti, vymřeme,“ apelovala další.
Co na to asi Katka, pomyslela jsem si. Zuří tiše doma u počítače, mrzí ji to, nebo už je na přesvědčování, že život bez dítěte nemá smysl, zvyklá? Ona sama už se na diskusní fórum nevrátila, tak jsem jí napsala. „Budu upřímně MOC ráda, protože mě to příšerně štve,“ odepsala mi, když jsem navrhla, že bychom si mohly popovídat o tom, jak snáší podobné reakce.
Sešly jsme se v kavárně nákupního centra, uprostřed předvánočního mumraje. Hned vedle seděly dvě maminky s malými dětmi, další batolata zabrala ještě jeden stolek.
„Škoda že nejste z televize, to by bylo efektní,“ smála se Kateřina – celým jménem Kašparová, bývalá reportérka Novy. Během rozhovoru koulela očima pokaždé, když některé z dětí zakřičelo. „Tohle mě hrozně vytáčí,“ cedila mezi zuby. Malé děti jí prý většinou ani nepřipadají roztomilé. „Koukejte! Tak tohle třeba vůbec nebylo hezký,“ pronesla na adresu dalšího caparta, míjejícího náš stůl. „To už mi přijde roztomilejší štěně nebo kotě. A zvlášť když jsou děti třeba opatlaný čokoládou, tak to úplně nenávidím.“

Kateřina: Nejsem prázdná nádoba


I přes svá břitká vyjádření přiznává, že měla v životě období, kdy dítě plánovala. „Vždycky jsem si říkala ,za dva roky, za dva roky‘, a najednou je čtyřicítka na krku. Hodně jsem pracovala, práce mě šíleně bavila, a vždycky když jsem se dostala do fáze, že už by to šlo, tak se něco přihodilo, co to znemožnilo,“ vypráví Kateřina. To „něco“ byl jednou přechod z Českého rozhlasu na Novu, podruhé konec manželství, naposledy jí plány na rodičovství překazila smrt partnera. „Teď už ale vím, že to vlastně celou dobu byly spíš výmluvy. Kdybych dítě opravdu chtěla, asi bych ho dávno měla,“ přiznává.
Že ji děti „neberou“, prý věděla už odmala. „Když jsme s kamarádkami potkaly někoho s kočárkem a se psem, tak holky se vrhly na kočárek a já na psa. Ani jsem si nehrála s panenkami,“ říká.
Poslední kapkou pro ni byla smrt sedmnáctiletého synovce. „Sestru to úplně zničilo, zhroutil se jí celý svět. Tak to jsem si říkala, že je lepší ty děti nemít vůbec a žít si po svém.“
Nejbližší okolí její rozhodnutí respektuje; ale Kateřina cítí, že většina společnosti na ženy, jako je ona, hledí trochu skrz prsty. „Lidi je berou jako něco, co je proti přírodě. Pořád převládá názor, že posláním ženy je rodit. To je přece strašná blbost.“
Kateřina má štěstí, že nemusí nic vysvětlovat ani svému muži. „Z prvního manželství má dva kluky, takže mu nevadí, že já dítě nechci. A mně se díky jeho synům vlastně nakonec splnilo to, co jsem říkala už v pubertě – že bych chtěla přijít už k hotovému, tak patnáctiletému dítěti,“ vypráví.
Sama si divná nebo špatná – jak jí občas podsouvá okolí – nepřipadá. „Rozhodně se nepovažuju za prázdnou nádobu, jak se někdy o ženách bez dětí mluví. Nemám se za co stydět.“ Pyšná je především na tisíce zachráněných zvířecích životů, před časem si založila vlastní kočičí útulek. Kromě toho dělá mluvčí projektu Ochrana obyvatel, učí manažery a politiky, jak vyzrát na média, a v jižních Čechách provozuje s manželem hospůdku. „Pořád pendlujeme mezi Prahou a Dačicemi, což si s dítětem neumím představit.“
„Myslím, že každý má dělat to, co opravdu chce, co ho baví. Kdybych se do mateřství nutila jenom proto, že je to takzvaně normální, tak bych nebyla šťastná ani já, ani to dítě,“ říká Kateřina.

Bezdětných bude přibývat

Bezdětných lidí bude v české společnosti kvapem přibývat. Odhady demografů říkají, že už brzy jich bude dvakrát tolik co před dvaceti lety. „Za minulého režimu zůstávalo celoživotně bezdětných 5,5 procenta žen. Když přihlédneme k tomu, že v populaci jsou 2 až 3 procenta žen neplodných, bylo těch dobrovolně bezdětných velice málo. Teď se zdá, že se blížíme k číslům typickým pro severní a západní Evropu: to znamená 10 až 20 procent celoživotně bezdětných lidí v jedné generaci,“ říká Dana Mixová z Univerzity Karlovy, která se fenoménem dobrovolné bezdětnosti zabývala ve své diplomové práci.
Křivka porodnosti, která u nás po roce 1989 prudce poklesla, je v posledních šesti letech opět na mírném vzestupu. Lidé ale odkládají rodičovství do pozdějšího věku. „Není realistické očekávat, že všechny děti ‚odsunuté‘ na později se nakonec narodí,“ připomíná Dana Mixová.
Nejvíc celoživotně bezdětných je podle sčítání lidu mezi vysokoškolačkami, a to konkrétně těmi, které vystudovaly společenské a humanitní vědy, práva nebo politologii. Naopak málokdy jsou bezdětné absolventky pedagogických fakult.

Žaneta: Dítě je jako tarantule

Zrovna pedagogiku přitom studuje další žena rozhodnutá nevpustit do svého života děti – třiadvacetiletá Žaneta z Plzně. Na první pohled spíš introvertní mladá dáma, umělkyně – absolventka oboru užitá malba na UMPRUM. Vadí jí hluk a kouř, takže jsme se sešly v čajovně. Tam aspoň nehrozilo, že nás budou otravovat malé děti. Ještě že tak, Žaneta na ně má totiž o dost radikálnější názor než Kateřina.
Stejně jako ona je „nemusí“ už od doby, kdy byla sama dítě. Na rozdíl od Katky je ale přesvědčená, že za to může konkrétní zážitek. Když jí byly asi tři roky, strávila kvůli komplikovanému zápalu plic šest měsíců v nemocnici. Měli plno, volno bylo jen na oddělení kojenců. „Nevím, jak dlouho jsem tam ležela, ale vím, že dětský řev, pohled na nemocná mimina a hrůza z celé situace mě poznamenaly na celý život,“ vypráví Žaneta.
Od té doby se prý štítila i panenek. Dodnes si pamatuje, jak byla jako prvňáček znechucená ze spolužaček, které se rozplývaly nad miminky a přály si mít své vlastní. Nejhorší zážitek ale přišel asi ve dvanácti letech. „Kvůli fotografování jsem musela pochovat v náručí živé dítě – devítiměsíčního syna naší rodinné známé. Dodnes si přesně vybavuju paniku, která mě zachvátila. Jako bych měla držet tarantuli nebo jiné odporné zvíře,“ líčí Žaneta.
Se svými pocity se dlouho nikomu nesvěřila; doma se všechno provalilo, až když se před čtyřmi lety její sestře narodila dcera. „Když na mě otec udeřil, proč nechci jezdit k ségře na návštěvy a proč před ní utíkám, když je u nás, šla jsem s pravdou ven. Dodnes vidím tátův šokovaný výraz: chvíli se na mě díval a pak jen utrousil, že mám jít k psychiatrovi. Ale proč? Protože správná ženská se má rozplývat něžností při pohledu na každého caparta? A po večerech štrikovat výbavičku v očekávání vlastního uřvaného uzlíčku? Nebo snad kvůli povinnosti zachování rodu, případně státu? Směšné...,“ pohoršuje se Žaneta.
Větší pochopení našla u svého přítele. Alespoň zatím. „Ví o tom, že já dítě nechci, a snaží se tvářit, že on taky ne. Jsme spolu už pět let, ráda bych s ním zůstala. I za cenu, že si třeba jednou ty děti udělá jinde.“

Veronika: Děti jsou škůdci vztahu

Ještě vyhraněnějšími názory mě překvapila 37letá překladatelka Veronika. Nejdřív se jí do povídání moc nechtělo; zdálo se, že se se mnou sešla hlavně proto, aby upozornila na své internetové stránky pro bezdětné. Ale postupně se rozpovídala a pěkně rozohnila. Nedávno se vrátila po šesti letech ze Spojených států, kde podle ní panuje úplně jiná atmosféra: „Nikdo se vás nezeptá, proč nemáte děti, nikdo se tomu nediví.“
Bezdětných je tam tolik, že se sdružují ve speciálních spolcích. „Kamarádi, kteří měli děti, už nás nudili, a tak jsme se s manželem přihlásili do chicagské pobočky takzvaného NO KIDDING! klubu (více o něm v rámečku na straně 29). S jeho členy jsme chodili na večeře, na projížďky lodí… bylo to fajn,“ vypráví Veronika. Po návratu chtěla založit něco takového i u nás, narazila ale na nezájem. „Za poslední rok se mi ozvali asi tři lidé, spíš zvědavci než seriózní zájemci,“ stěžuje si.
Že nechce děti, věděla i Veronika už odmala. „Nic mi nedávají, jejich společnost mi je nepříjemná a do mého života se nehodí,“ nepáře se s důvody. „Ráda cestuju, zajímám se o spoustu věcí, dítě by mě spoutalo, přistřihlo by mi křidýlka, život by už nebyl o mně, ale o někom jiném. A úplně nejvíc ze všeho by mi vadila ztráta soukromí,“ vysvětluje. Její manžel to prý vidí stejně. „Do vztahu s mužem, který potomka chce, bych ani nešla, byla by to ztráta času.“
Děti považuje Veronika dokonce za škůdce partnerského svazku. „Málokdo si to přizná, ale vztah, do kterého přijde dítě, se přestává rozvíjet. Ti dva už nejsou pár, ale jen rodiče. Naproti tomu hodně bezdětných, které jsem poznala, se do pozdního věku vodí za ruce, jsou pořád zamilovaní,“ vykládá.
O lidech, kteří mají děti, si myslí to, co oni často o ní. Jsou to podle ní sobci.
„Většina z nich si pořizuje dítě, aby si jím potvrdili svoji hodnotu. To, čeho nedosáhli oni sami, chtějí po svých dětech. Je to taková sebeláska skrz potomka. Nebo je dítě jen další položkou na seznamu majetku: barák, auto a koukejte, jak máme hezkého chlapečka.“
Názor, že dítě není žádné štěstí, podle ní existuje po staletí. „Stačí jen nahlédnout do literatury, nebo se zaposlouchat do písniček. Vezměte si třeba ,Slzy tvý mámy šedivý‘ nebo ,Když sú dvaja šťastný, nechýba jim tretí‘. Nebo pohádky – svatba, a konec. Žádná pohádka nevypráví o tom, jak Pepíčkovi roste zoubek, protože to prostě nikoho nezajímá,“ myslí si Veronika.
A zmiňuje ještě jedno téma, které se často skloňuje spolu s dobrovolnou bezdětností – sterilizaci. Ve světě běžná antikoncepční metoda, u nás kvůli zastaralým zákonům pro bezdětné nepoužitelná. Žadatelka, která je mladší 35 let, musí mít čtyři děti; starší alespoň tři – jinak sterilizace nepřichází v úvahu. O písemné žádosti rozhoduje tříčlenná lékařská komise. „To ve světě nemá obdoby. Já nevím, jestli bych do toho šla – ale chtěla bych mít tu možnost,“ říká Veronika.

Natálie: Mám strach z budoucnosti

O tom, jak se některé „ne-matky“ obávají reakce ostatních, mě přesvědčila komunikace se ženou, která se mi představila jako Natálie. „Trvám na naprosté anonymitě, nerada bych měla kvůli svým názorům nějaké problémy s okolím,“ napsala mi, než jsme se sešly. Je jí 27 let, pracuje jako sekretářka.
„Žádnou velkou kariéru neplánuju, ale mám ráda svůj životní styl a nezávislost. Těší mě, že můžu přijít večer z práce a užívat si volného času místo toho, abych otročila kolem dětí. Nechci se pro někoho obětovat, chci si život užívat,“ shrnuje své důvody.
Na druhé straně přiznává, že by byla raději, kdyby patřila mezi lidi s většinovým názorem. „Takhle to mám mnohem těžší při výběru partnera. Říká se, že spousta chlapů nechce děti, tak by mě zajímalo, kde všichni jsou.“
Kvůli své nechuti k mateřství před pár lety ztratila velkou lásku. „On byl o osm let starší, po dětech toužil. Mně bylo teprve čtyřiadvacet a absolutně jsem si to neuměla představit,“ říká. Bojí se další podobné zkušenosti, tak zkouší štěstí raději na internetových seznamkách, kde může svůj netypický postoj dát rovnou do inzerátu. Ani tam ale zatím neuspěla.
„Spousta chlapů se mi ozvala jen proto, aby se mě vyptávali, proč děti nechci, a mohli si nade mnou zamoralizovat. Taky se ukázalo, že mnoho mužů nevidí nic mezi vážným vztahem směřujícím k založení rodiny a volným vztahem milenců. Jakmile řeknu, že nechci děti, myslí si, že mi jde jen o sex,“ stěžuje si Natálie.
Že by se pohled společnosti na lidi jako ona změnil, moc nevěří. „Nejvíc mi leze na nervy to, čemu říkám mateřská nadřazenost. Některé ženy si myslí, že když mají dítě, tak jsou něco víc než my bezdětné. Přitom já lidi, kteří chtějí mít děti, vlastně moc nechápu. Že se někdo dobrovolně vzdá velké části svého volného času, klidu... Na druhou stranu – každý by měl mít právo si život zařídit podle svého, takže já jim to neberu,“ říká Natálie.
Přiznává, že má strach z budoucnosti. „V mém věku ještě dost žen děti nemá, tak nebudím podezření. Ale děsím se toho, jak se do mě všichni budou navážet, až mi bude třeba pětatřicet.“
Je to ale podivný svět, ve kterém se mladá žena musí cítit jako zločinec jen proto, že nechce mít děti, říkám si cestou z pizzerie, kde jsme si s „Natálií“ na Nový rok vypily mátový čaj. A vybavuje se mi věta, kterou mi řekla o pár dní dřív Kateřina. „Vždyť je to to samé, jako když někdo nosí černé a jiný červené boty.“ i

BEZDĚTNÍ VŠECH ZEMÍ, SPOJTE SE!

„Našel jsem kluby pro svobodné matky, svobodné otce, pro rodiče nezvladatelných dětí a problémových puberťáků, ale žádný klub pro ty, kteří děti nemají,“ vysvětluje na internetové stránce nokidding.net Jerry Steinberg, proč v roce 1984 založil ve Vancouveru první spolek pro dobrovolně bezdětné. Nyní už pod názvem NO KIDDING! funguje 49 klubů v pěti zemích. (Slovní hříčka „no kidding!“ česky znamená cosi jako „žádné dělání dětí!“, ale také „konec legrace!“). „Všichni jsme vstoupili do NO KIDDING!, abychom se mohli stýkat s ostatními dospělými, kteří si s námi můžou povídat po telefonu bez přerušování a nebudou nám na akce vodit děti ani o nich pořád mluvit,“ píší členové klubu na svém webu. „Na akcích si povídáme o práci, knížkách, zvířatech, studiu, filmech, cestování, vaření, současných událostech, sexu, politice nebo náboženství, zkrátka o všem možném, ale skoro nikdy o dětech. Ne že by pro nás byly tabu, ale zkrátka nejsou předmětem našeho zájmu,“ zdůrazňují. Podobných klubů, jako je NO KIDDING!, existují v zemích na západ od nás desítky. Některé zprostředkovávají jen kontakty mezi bezdětnými, jiné vede nespokojenost s pro-rodinnou politikou jejich státu až k politické angažovanosti. Liší se také názorem na lidi, kteří děti mají. Zatímco autoři některých internetových klubů vyžadují od svých návštěvníků korektnost k rodičům a zakazují například používání slov jako „breeder“ (pěstitel) či „brat“ (spratek), jiné weby jsou na vyzdvihování bezdětných a zesměšňování „dětných“ prakticky založené. Například stránky www.childfreebychoice.com nabízí seznam „nezodpovědných“ celebrit, které si pořídily dítě po čtyřicítce. A zároveň připomínají, že život bez potomků si zvolily Greta Garbo nebo Katherine Hepburn, ale také německá kancléřka Angela Merkel nebo americká ministryně Condoleezza Rice. (Stránky české mutace NO KIDDING! klubu: http://nokidding. webovastranka.cz.)

 

Zdroj:

časopis INSTINKT, 10.1.2008, www.instinkt.cz


Související odkazy:

 

Prospanek-_matrace_250x250
13277911_900772206699109_708959030_n

Vysloužilé mobilní telefony zaměstnanců společnosti Canon posloužily dobré věci díky projektu Remobil

Zaměstnanci společnosti Canon nezapomínají na druhé ani v době koronaviru a již po několikáté ukázali, jak je možné společnými silami přispět na charitativní účely a zároveň chránit přírodu. Společnost Canon darovala celkem 37 vysloužilých mobilních telefonů na projekt Remobil, jehož hlavním partnerem je kolektivní systém ASEKOL.

Ocenění Aktivní kraj a Aktivní obec zná své vítěze

Již od svého vzniku v roce 2005 spolupracuje neziskově hospodařící společnost ASEKOL v rámci zpětného odběru elektrozařízení velmi intenzivně s obcemi, městy a jednotlivými kraji. Ty nejaktivnější z nich se letos opět rozhodla ocenit, neboť právě spolupráce s územní samosprávou je pro zajištění zpětného odběru klíčová. Vyhlášení ocenění proběhlo během společenského galavečera, který se konal 26. listopadu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR, Asociace krajů ČR, Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Svazu měst a obcí ČR.

Obce ze Zlínského kraje získaly odměny za sběr starého elektra

Nejlepší města a obce ve Zlínském kraji získaly ceny a finanční odměny v rámci třináctého ročníku tradiční soutěže ve třídění odpadů „O keramickou popelnici“.

Za staré mobily vybavení pro stacionář

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil nadále pomáhá nejen k ekologické likvidaci vysloužilých mobilních telefonů, ale i organizacím, které se jí účastní. Přerovská obecně prospěšná společnost Jsme tady díky odevzdání více než tisícovky starých mobilů získala příspěvek ve výši 15 000 korun na nové vybavení pro svůj stacionář.

Rychlá půjčka potěší nejen mladé rodiny, složenky už nebudou problém

Někdy se výplata zpozdí nebo přijdou nečekané výdaje, ale s nebankovním úvěrem nejde o problém.

ASEKOL láká na červenou

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která v České republice zajišťuje zpětný odběr elektroodpadu pomocí sítě stacionárních kontejnerů červené barvy, spustila v únoru letošního roku osvětovou kampaň.

Díky slevovému serveru Abkupóny.cz můžete výrazně ušetřit

Také vám přijde, že se v poslední době všechno kolem nás rapidním tempem zdražuje? Ať už se jedná o nábytek, oblečení, kosmetiku, jídlo nebo cokoliv jiného, určitě už většina z vás zaznamenala, že ceny oproti předešlým rokům výrazně vzrostly. Pro mnoho z nás se pak běžné nákupy stávají skutečně náročným úkonem, který dokáže v rodinném rozpočtu nadělat skutečnou paseku. Existují však způsoby, jak můžete při nákupech ušetřit, stačí se k věci postavit poněkud chytřeji.

Ocenění AKTIVNÍ KRAJ zná své vítěze

K výročí desetileté spolupráce s kraji se kolektivní systém ASEKOL rozhodl ocenit uplynulou spolupráci a vyhodnotit nejaktivnější kraje v oblasti zpětného odběru elektrozařízení v soutěži AKTIVNÍ KRAJ 2008–2018. Vyhlášení proběhlo během galavečera, který se konal 4. prosince 2018 v pražském Studiu Ypsilon pod záštitou Ministerstva životního prostředí, Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí ČR. Kromě oceněných krajů byl vyhlášen i absolutní vítěz letošního ročníku AKTIVNÍ OBEC, kterým se stala obec Ždírec nad Doubravou.

Jičínští v rámci akce Věnuj mobil nasbírali 106 telefonů

Během letních prázdnin probíhal ve městě Jičíně sběr starých mobilních telefonů s myšlenkou podpořit tím místní charitativní organizaci. A výsledek akce Věnuj mobil je skvělý, podařilo se shromáždit 106 telefonů. Což znamená, že vyhlašovatel akce, kolektivní systém Asekol, Jičínu daroval nový chytrý telefon. A Jičín jej prostřednictvím starosty JUDr. Jana Malého předal Bc. Jitce Králové, ředitelce stacionáře Apropo Jičín, aby posloužil jeho klientům.

Lidstvo letos vyprodukuje 50 milionů tun elektroodpadu. Podpořit recyklaci má i Mezinárodní den elektroodpadu.

Praha, 10. října 2018 - Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum vyhlásilo 13. říjen Mezinárodním dnem elektroodpadu. K výzvě se přidalo 20 zemí včetně České republiky. Hlavní myšlenkou je podpora recyklace a osvěta mezi širokou veřejností.

Liga odpadů zná vítěze

Karlovarský kraj na zámku v Sokolově vyhlásil začátkem června výsledky soutěže obcí ve sběru drobného elektra s názvem EZ – Liga za rok 2017. Do soutěže byly zahrnuty všechny obce, které měly uzavřenou smlouvu s neziskově hospodařící společností ASEKOL.

Moravskoslezský kraj vytřídil téměř 2 000 tun elektroodpadu

Nejlepší města a obce Moravskoslezského kraje byly oceněny za třídění elektroodpadu. V soutěži O keramické sluchátko, kterou pořádá nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, je hodnocena výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Vítězství v kategorii do 1500 obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 1 500, dominovala mezi nejlepšími obec Těrlicko a občané Frýdlantu nad Ostravicí, v kategorii obcí s rozšířenou působností, obhájili své vítězství již popáté.

Červené kontejnery v Pardubickém kraji nejlépe plní obec Býšť

Pardubický kraj spolu s kolektivním systémem ASEKOL vyhlásil soutěže ve sběru vysloužilého elektrozařízení. Cena Pardubického kraje a kolektivního systému ASEKOL je udělována za nejvyšší dosaženou výtěžnost sběru drobného elektra, například malých domácích spotřebičů, spotřební elektrotechniky, lékařských přístrojů či hraček.

Obce Královéhradeckého kraje získaly ocenění za sběr elektroodpadu

V rámci 12. ročníku soutěže Čistá obec ocenil ASEKOL v Královéhradeckého kraji obce za sběr vysloužilého elektrozařízení.

Zlínský kraj boduje ve třídění drobného elektroodpadu

Nejlepší města a obce ve Zlínském kraji získaly ceny a finanční odměny v rámci dvanáctého ročníku tradiční soutěže ve třídění odpadů O keramickou popelnici. Certifikáty a šeky předaly vítězům v kategoriích třídění vysloužilých elektrozařízení za účasti radní pro životní prostředí a zemědělství Zlínského kraje, paní Margity Balaštíkové (ANO), a zástupci společnosti ASEKOL Michal Mazal, provozní ředitel, a Daniel Hladilín, regionální manažer pro Zlínský kraj.

Jak si vybrat půjčku - na co se zaměřit a na co si dát pozor?

Poslední průzkumy jasně ukazují, že bez půjčky se dnes neobejde stále více rodin. Nemusí být tedy nic divného, že i ta vaše ji bude potřebovat. Jelikož její výběr nemusí být jednoduchý, podíváme se společně na to, na co se při volbě půjčky zaměřit, stejně jako na to, na co si dát pozor. Díky tomu je vysoká šance, že vyberete správně.

Kolektivní systémy Asekol a Retela spojují své síly

Podpisem smlouvy o prodeji 100% podílu ve společnosti RETELA, s.r.o. mezi Elektrotechnickou asociací České republiky (ElA) a společností ASEKOL a.s. byl dne 27.4.2018 úspěšně završen proces výběru nejvhodnějšího kandidáta ze zájemců o převzetí všech činností a povinností souvisejících s provozováním kolektivního systému RETELA. EIA byla vlastníkem společnosti RETELA od jejího založení v roce 2005.

Na jarní úklid systematicky a ekologicky

S příchodem jara dochází nejen k obměně šatníku, ale nastává ten správný čas pro velký úklid domácnosti. Mezi nejméně oblíbené aktivity přitom patří vytřídění starých a nepotřebných věcí, které se v domácnosti za ta léta nahromadily. Starého oblečení se můžete zbavit tak, že ho darujete svým známým, prodáte na internetu nebo věnujete na charitu. Taktéž snadné to je se starými časopisy, dokumenty nebo novinami – patří do kontejneru na papír. Jak se ale vypořádat se starými elektrospotřebiči, které buď již dávno nefungují anebo jste je před časem vyměnili za nové?

MAYA THE BEE NIGHT LIGHT 3AA Noční průvodce klidným usínáním pro děti

Novinka v podání nočního světélka s motivem včelky Máji je ideální řešením pro děti, které trápí bezesné noci.

Vyvážené rodinné finance? Nemusejí zůstávat jen v říši snů!

Máte rodinu, spoustu pravidelných i nepravidelných výdajů, mnoho potřeb, ale jen dvě, případně pouze jednu výplatu. Několik dní před výplatou už se díváte na nulové konto na účtu a také u vás občas zakotví půjčka před výplatou, protože věci se zásadně kazí v době, kdy peníze zrovna došly. A už vás tento kolotoč od nuly k nule nebaví? Tak se pojďme podívat, co se s tím dá udělat!

Za loňský rok Češi odevzdali více než 19 tisíc tun vysloužilých elektrozařízení

V roce 2017, téměř shodně jako v předloňském roce, bylo společností ASEKOL v České republice zpětně odebráno 19 185 tun vysloužilých elektrozařízení. Ve středních Čechách bylo vysbíráno nejvíce v celkovém objemu, přepočtem na jednoho obyvatele však vítězí Pardubický kraj.

Naučíme Vás spát...

Společnost ProSpánek SE nabízí kvalitní matrace, postele, rošty, polštáře, lůžkoviny a další sortiment pro zdravý a příjemný spánek každého svého klienta. I v dnešní moderní a uspěchané době zůstává postel místem, kde člověk stráví až 24 let života. Proto je výběr matrace a dalších produktů v ložnici velmi důležitý a neměli bychom jej zanedbávat. ProSpánek navíc nabízí vstřícné a profesionální poradenství přímo na prodejnách, které můžeme naleznout po celé České republice. Jejich motto je jednoduché Naučíme Vás spát... a to si také kladou za svůj cíl.

Varta Safety Power Bank 2 600mAh - Powerbanka s poplachem pro ženy!

Nový mobilní zdroj Varta nejen, že nabije většinu telefonů na 80 % (iPhone 5S na 100 %), ať jste už kdekoli, ale nabízí i další funkce. Hlavní je bezesporu integrovaný alarm.

5 znamení, že potřebujete novou lednici

Lednice patří mezi nejvíce vytížené spotřebiče v každé domácnosti. Je proto důležité, aby plnila svou funkci na sto procent, měla ideální spotřebu energie a zároveň udržovala potraviny zdravé a plné vitamínů. Vývoj jde v oblasti spotřebičů rychle dopředu a nové technologie tak výrazně zlepšují funkce starších typů lednic. Jak však poznat, že vaši lednici je třeba bez váhání vyměnit?

5 ZPŮSOBŮ, JAK Z OBYČEJNÝCH PLASTOVÝCH OKEN UDĚLAT OKNA BEZPEČNOSTNÍ

Především v přízemí bývají okna jednou z častých cest, jak se zloděj snaží dostat do bytu či do domu. Za pomoci různých vychytávek je přitom možné výrazně zlepšit zabezpečení oken, a to bez stavebních úprav či výměny oken. Seznamte se s pěti způsoby, jak zlepšit bezpečnost svého bydlení!

JAKÉ JSOU TRENDY KUCHYNĚ?

Přemýšlíte nad rekonstrukcí kuchyně a hledáte ten pravý styl, který rozzáří váš interiér a bude také příjemný, praktický a elegantní? Inspirujte se v našem článku, kde vám přinášíme čtyři tipy na barevné a stylové ladění vaší kuchyně. Samotný výběr kuchyně pak bude hračka.

Lidé a jejich staré telefony prostřednictvím neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI opět pomáhají a plní přání dětem z Dětského domova Nechanice

OC Park Hostivař a MOBILOMAT společnosti ASEKOL mají za sebou další dva měsíce spolupráce od prvního předání šeku a opět si mohou gratulovat. Díky lidem, kteří v průběhu dvou měsíců vhazovali své staré mobilní telefony do MOBILOMATu, se splní přání dalším dětem, které si to opravdu zaslouží. Děti z Dětského domova Nechanice byly zařazeny v projektu neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI „Přála(a) bych si…“ a nyní se splní jejich dětské přání jet na letní dětský tábor. Předání šeku v hodnotě deset tisíc korun bude slavnostně předán 10. července 2016 při příležitosti premiéry filmu Doba ledová 5. Za získaných deset tisíc korun si Kristýnka 15 let, Miluška 10 let a Roman 9 let užijí spoustu legrace, zábavy a poznání na dětském táboře. Šek v hodnotě deset tisíc korun si přijede do OC Park Hostivař přebrat zástupce neziskové organizace DEJME DĚTEM ŠANCI a koordinátorka projektu „Přála(a) bych si…“.

Varta Powerpack 2 600 - stylová energie na cesty

Funkce mobilních telefonů přibývají, ale výdrž baterie nikoli.

TRÁPÍ VÁS PŘÍLIŠ SUCHÝ VZDUCH NEBO RESPIRAČNÍ CHOROBY?

Trápí vás příliš suchý vzduch nebo máte potíže s respiračními chorobami? Pomohou vám profesionální zvlhčovače a inhalátory. Trh je plný nabídek inhalátorů, ale zdravotní technika by měla být vždy nakupována u odborníků, nejlépe přímo u dovozce či přímého distributora. Mezi nejvýznamnější importéry v ČR patří plzeňská společnost KRÁSNÝ - zdravotnická technika s.r.o., jejíž kompletní nabídku naleznete v e-shopu www.szo.cz.

Kurz thajské kuchyně

Kurz thajské kuchyně pro mě byl krokem do neznáma. Lákalo mě zkusit něco nového, ale thajskou kuchyni jsem nikdy nevařila, vlastně ani neochutnala a jediné, co jsem o ní věděla bylo, že je pikantní.

JAK UKLIDIT ŠETRNĚ A ÚČINNĚ

Přes zimu trávíme doma nejvíce času. Pravidelný úklid je zejména v této době důležitý, aby v našich domovech vládla harmonie a my se zde cítili dobře. A stejně jako stále více dbáme na kvalitu své stravy, měli bychom také vědět, jaké látky pouštíme do našich domovů spolu s čisticími prostředky. Přinášíme vám proto několik tipů na šetrný úklid za použití běžných kuchyňských surovin i moderních ekologických výrobků.

Varta Indestructible 2000 Powerpack - Odolný zdroj energie nejen pro mobilní telefon

Energetické nároky dnešních zařízení není snadné pokrýt. Ať už mobilní telefony, GPS navigace nebo tablety dnes nabízí stále více funkcí, ale kapacita baterií bohužel zůstává stejná. Dříve či později každý majitel chytrého zařízení narazí na problém, kdy se stav baterie blíží 0 % a el. zásuvka není po ruce. Tento problém má ale jednoduché řešení v podobě mobilního zdroje Varta Indestructible, který přináší možnost dobíjení kdekoli pro váš mobilní telefon, navigaci nebo např. tablet.

Vyškolené chůvy mohou pomoci zaměstnaným rodičům

Rodiče z Prahy 6, kteří nastupují po rodičovské dovolené zpátky do práce, začínají podnikat a mají doma malé děti, nebo uvažují o pomoci s hlídáním a programem pro své děti, se od konce října mohou obrátit na vyškolené profesionální chůvy, které získaly rekvalifikační kurs a složily zkoušky profesní kvalifikace Chůva pro děti do začátku školní docházky. Odborné vzdělání mají díky účasti v projektu „Práce v Praze je i po padesátce", který realizovala nezisková organizace Prostor pro rodinu, o. s. díky finanční podpoře v Operačním programu Praha - Adaptabilita.

Rezidence V Parku – bydlení pro všechny, kteří chtějí žít bez kompromisů

Stáří bývá bráno jako ta méně aktivní část lidského života. Přesto právě i ona může být spojena s příjemnými věcmi, naplněným životem a hezkými zážitky. Je jen potřeba vytvořit si pro sebe nebo své blízké ideální podmínky, aktuálně k probíhajícím změnám v životě tak, abychom si tento takzvaný podzim života užili stejně jako předchozí etapy. Právě možnost strávit stáří v krásném a kompletně uzpůsobeném prostředí nabízí nově otevřený komplex bytových apartmánů Rezidence V Parku v Dobříši. Rezidence připravila pro veřejnost Den otevřených dveří, který se koná 22. října od 12:30, kde se zájemci seznámí s prostory, personálem a fungováním tohoto resortu. Rezidence V Parku umožní klientům žít samostatným životem, přičemž je vždy respektováno přání a soukromí každého.

Díky recyklaci elektrospotřebičů Češi ušetřili elektřinu na dalších 6 hokejových mistrovství světa

Recyklací elektrozařízení občané České republiky v loňském roce ušetřili 219 tisíc MWh elektrické energie, tedy množství, které zimní stadion spotřebuje během šesti mistrovství světa. Loni Češi vytřídili 11 396 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 5 583 tun drobných elektrozařízení, zlepšili se tak o více než 8 % oproti roku 2013. Nejnovější přepočty úspor vyplývají z environmentálního vyúčtování neziskové společnosti ASEKOL, která se již deset let zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů.

Projekt Koruna za kilo startuje

Se začátkem března startuje projekt KORUNA ZA KILO – společná aktivita kolektivního systému pro zpětný odběr elektroodpadu ASEKOL a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Za každý kilogram starého elektra, které lidé od 1. března až do konce roku 2015 vhodí do červených kontejnerů, obdrží nadační fond Rovná šance, který spadá pod NRZP, jednu korunu. Projekt si klade za cíl podpořit hendikepované občany při získávání pracovních příležitostí.

Jak poskládat dárkový balíček pro mazlíčka co nejlevněji?

Blíží se Vánoce a tak většina lidí nakupuje dárky. Mnoho chovatelů nezapomíná ani na svoje čtyřnohé miláčky a pořizuje jim dárkové balíčky. V e-shopu www.pytelgranuli.cz můžete vybírat ze širokého sortimentu pochoutek a hraček pro psy. Každému mazlíčkovi sice chutná něco jiného, většinou ale dárkové balíčky pro psy obsahují:

Skvrny jsou bez šance! Novinka: Bupi BABY mýdlo na skvrny a na praní

Nekonečný souboj se skvrnami od jídla, trávy a jiných podobných nehod má konečně svého vítěze. Maminky se mohou nyní spolehnout na novinku Bupi BABY mýdlo na skvrny a na praní, které odstraní i ty nehorší skvrny z dětského ale i rodičovského oblečení. Účinný a levný pomocník přichází na český trh právě nyní.

Pražané vytvořili rekord ve sběru starých počítačů. Za pět dní vytřídili více než 11 tun starých počítačů.

Celkem 1 291 starých počítačů odevzdali Pražané ve sběrové soutěži Praha plná počítačů. Obyvatelé hlavního města tak podpořili dobrou věc, zbavili se nepoužívaných počítačů a ještě pomohli své městské části vyhrát věcné ceny pro vybrané nemocnice a dětské domovy. Standardně se na sběrných dvorech vytřídí během 5 dnů okolo 80 počítačů, díky tomuto projektu se ale podařilo tento počet více než patnáctkrát zvýšit. Soutěž probíhala od 1. do 5. dubna a pořádala ji nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci s Hlavním městem Prahou.

MATRACE ZA DOBROU CENU

Pokud chcete opravdu kvalitní matraci, příliš se nevyplatí na ní šetřit. To ostatně platí téměř o každém zboží. Na druhou stranu určitě není pravda, že se při nákupu dobré matrace ušetřit nedá. Přečtěte si tipy, jak koupit dobrou matraci výhodně .

HLEDÁTE HEZKÉ POVLEČENÍ ZA ROZUMNOU CENU?

Podívejte se na nabídku ložního povlečení v internetovém obchodě www.domacipohoda.cz. Většina zboží je zde skladem a nabídka povlečení opravdu pestrá.

FOND ASEKOL OPĚT ROZDĚLÍ DVA MILIONY NA OCHRANU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

DOTACI MOHOU ZÍSKAT PROJEKTY ZAMĚŘENÉ NA RECYKLACI A SBĚR ELEKTRA. Nezisková organizace ASEKOL vyhlásila již sedmý ročník grantového řízení Fondu ASEKOL. I letos v něm mohou obce, kraje, nevládní neziskové organizace a provozovatelé sběrných dvorů požádat o finanční příspěvek pro projekty zaměřené na zlepšení efektivity sběru elektrozařízení, a to do 31. března 2014. Rozdělovat se budou dotace v celkové hodnotě 2 milionů korun. Od roku 2008 Fond ASEKOL podpořil téměř 250 projektů, mezi něž rozdal skoro 15 milionů korun.

Hl. m. Praha vyhlašuje soutěž ve sběru starých počítačů a notebooků

Občané i právnické subjekty mohou podpořit svou městskou část v ekologické soutěži. Počítač nebo notebook má dnes doma snad každý, leckdo skladuje i ty staré. Nezisková organizace ASEKOL proto ve spolupráci s hl. m. Prahou uspořádá sběrovou soutěž starých počítačů pro všech 57 městských částí s názvem Praha plná počítačů.

S úctou k přírodě i svému zdraví: Ekologické praní a čištění

Ti, kterým záleží nejen na svém zdraví a zdraví své rodiny, ale také na ochraně životního prostředí, již vědí, že praním svého prádla a čištěním své domácnosti nemusí zamořovat vody ve svém okolí. Podle hesla, že méně znamená více, perou a čistí podle skutečných potřeb domácnosti, nikoliv podle návodů univerzálních prostředků jejich zpravidla ještě univerzálnějších producentů. Nikdo Vám ve třetím tisíciletí nezačne tvrdit, že nejlepší by bylo vrátit se k valše a neckám, stačí jen porozhlédnout se po ekologicky šetrných alternativách, které jsou přátelské nejen k přírodě a Vašemu zdraví, ale také k Vašemu prádlu, Vaší domácnosti a v nemnoha případech také k Vaší peněžence.

Věnuj mobil, pomůžeš přírodě i dětem

Mobilní telefony patří co do počtu mezi nejrychleji rostoucí předměty běžné spotřeby na světě. Většina z nás má doma nepoužívaný nebo nefunkční mobilní telefon, který leží někde v šuplíku, ale správně by měl být odevzdán k recyklaci. Proto ASEKOL spustil projekt Věnuj mobil, jehož cílem je upozornit na zbytečné plýtvání nerostným bohatstvím a současně informovat o možnostech opětovného využití mobilních telefonů. Nepoužívané funkční mobily navíc pomohou dětem z dětských domovů.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Asekol_cervene_k_200x600px__03
Tajná květina, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05