12838562__1_

DO KONDICE!

Autor: Gabriela Bachárová

O tom, zda v těhotenství cvičit, dnes není pochyb. Nejlepší je těhotenské cvičení pod dohledem zkušeného odborníka. Pokud budete v dobré kondici, porod může proběhnout mnohem lehčeji.

U zdravé ženy není důvod vymazat na devět měsíců sportování z mapy zájmů. Naopak, vřele se doporučuje. Řeč samozřejmě není o seskocích padákem nebo o profesionální házené. Rychlá chůze nebo aerobik bez poskoků a otřesů jsou už mnohem vhodnější. A nejlepší je plavání, těhotenské cvičení, gravijóga či těhotenský Pilates. Tato cvičení se zaměřují na posílení částí těla, které jsou velmi důležité pro zdárný průběh porodu. Jde především o svaly pánevního dna. Cvičení také ulehčuje partiím, které gravidita namáhá, zejména zádům a nohám. Pravidelný pohyb má ještě jeden významný bonus: do těla se dostává více kyslíku, o který se žena během gravidity musí dělit s děťátkem. I proto se tak často může cítit unavená. Pohyb jí tohoto problému do jisté míry zbaví. Nemluvě o tom, že sport přidává na psychické pohodě, která je během těhotenství a porodu velmi důležitá.

Do studia


Pokud nevíte, jak v těhotenství sportovat, zaklepejte na dveře ženského studia. Ta se dnes nacházejí v každém větším městě a nabízejí cvičení pro těhotné. Co můžete očekávat? Především soubor pomalých cviků známých pod jménem těhotenské cvičení. Základem je už zmiňované posilování svalů pánevního dna. Ty mají význam nejen během porodu, ale také po něm. Ženy s,,vypracovaným“ pánevním dnem jsou mnohem méně postiženy únikem moči a střevních plynů i poklesem močového měchýře, dělohy a konečníku.
Pánevní dno můžete procvičovat, kdekoliv to jde, nejen v kurzu. Jeden účinný cvik za všechny: lehněte si na záda, pokrčte kolena a stáhněte svaly pánevního dna, jako byste chtěla zadržet moč. Pak pomalu vydechujte ústy a zatahujte břicho. Vydržte pět vteřin. Cvičte maximálně tři série po deseti opakováních. Jak zjistíte, že cvičíte správně? Napoprvé si vsuňte prst do vaginy. Zdá-li se vám, že je prst jakoby vtahován dovnitř, máte správnou techniku.
Kromě cviků na posílení pánevního dna a proti bolesti zad či otokům nohou se v kurzech nacvičuje i správné dýchání během porodu. Čekejte také posilování prsních svalů. Alespoň zčásti tak zabráníte jejich oslabení a vytažení.
V poslední době získávají kromě klasického těhotenského cvičení velkou popularitu gravijóga nebo Pilates pro těhotné. V minulosti panovaly pochybnosti hlavně kolem cvičení Pilates. Jeho základem je totiž posilování břicha, což se těhotným obecně nedoporučuje. Řešením je soubor cviků, který je gravidním ženám šitý na míru.

Podle trimestrů

V některých kurzech cvičí všechny těhotné dohromady, jinde jsou rozděleny podle trimestrů. V prvním trimestru se cvičí téměř ve všech polohách. V druhém trimestru se už vynechávají cviky vleže na břiše. Naopak se přidávají cviky na zadržování dechu a uvolňování kyčelních kloubů. Třetí trimestr rovná se cviky zaměřené na přípravu k jednotlivým porodním dobám. „Probírá“ se i relaxace, nácvik dýchání, porodní polohy. Běžně se v ženských studiích ke cvičení i relaxaci používají velké nebo malé míče či jiné pomůcky.

Ideální plavání

Plavání je další druh sportu, který by si těhotné měly oblíbit. Jeho výhody jsou nesporné. Tou hlavní je, že plavat můžete po celou dobu gravidity. Ve vodě lze kromě samotného plavání provádět také cviky na záda, paže, nohy i břišní svalstvo. Existují speciální kurzy pro těhotné, kde vás vše naučí. A nakonec, voda nadlehčuje, což je pro ženy s bříškem opravdu velká úleva. Pečlivě si ale vybírejte, kde se budete koupat. Jednoznačně se nedoporučují přírodní koupaliště, kde se hlavně ke konci léta zdárně rozmnožují škodlivé mikroorganismy. Naopak, koupání v moři je bezpečné. Voda v něm se neustále obměňuje a mořská sůl je zárukou, že ve vodě nebují bakterie.

Na co zapomenout

Ne každé cvičení se v těhotenství doporučuje. Rizika jsou velká. Pokud se například žena při cvičení intenzivně potí a přehřívá, může dojít k předčasnému porodu. Vhodné nejsou ani cviky, kde je zapotřebí rychlá koordinace, například gymnastika či bruslení. Zvětšující se děloha a změny v umístění těžiště totiž negativně ovlivňují rovnováhu a může lehce dojít k pádu. Ne všechny ženy mohou v těhotenství cvičit. Pokud máte rizikové těhotenství, čekáte dvojčata, trápí vás krvácení nebo předčasné stahy, měla byste se předem poradit se svým ošetřujícím lékařem. Je možné, že vám zakáže jakoukoliv větší tělesnou aktivitu.

Jak dlouho cvičit

Cvičení těhotné většinou skvěle snášejí asi do pátého měsíce. Pak se kvůli zvětšujícímu se bříšku a vyšší váze mohou cítit unavené. Cvičení v tom případě nepřehánějte. Nemá smysl sportovat ve stejné délce ani intenzitě, pokud se necítíte stoprocentně fit. Místo hodiny tak klidně cvičte dvacet minut. Dbejte také na správnou tepovou frekvenci. Ta by v žádném případě ani na začátku těhotenství neměla překročit 140 úderů za minutu.


Sportovní příručka pro těhotné

VHODNÉ SPORTY
těhotenské cvičení
gravijóga
upravený Pilates
plavání
procházky
tanec nebo aerobik bez otřesů

NEVHODNÉ SPORTY
sjezdové lyžování
bruslení
náročná cyklistika

ZAKÁZANÉ SPORTY
posilování
silové a vytrvalostní sporty
vrcholový trénink
míčové hry

Zdroj:

časopis DĚTI A MY, 26.9.2007, http://www.portal.cz/dm/


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359