12838562__1_

PLÁČ BEZ DŮVODU?

Autor: Gabriela Bachárová

Dvouměsíční Tomáš pláče. Ale ne jako jiné děti. Každý den probulí několik hodin. A bez zjevné příčiny. Rodiče jsou vyčerpaní, protože nic nepomáhá. Tomášek patří do skupiny asi třiceti procent dětí, které trpí nadměrným neboli excesivním pláčem.

Začalo to už několik dnů po porodu. Tomášek klidně proplakal i třetinu dne. Co proplakal, prořval. „Nebyl k zastavení. Rozjel se a řval. Jeho rekord byly čtyři hodiny v kuse, ale možná to ještě překoná,“ trpce se usměje chlapcova maminka Daniela z Prahy. Daniela zkouší všechno možné. Nepomáhá konejšení, krmení ani první hry. „Myslela jsem si třeba, že když se dobře napapá, zklidní se. Jaký omyl. Na jeho pláč nemá krmení žádný účinek. Někdy se mi dokonce zdá, že kojení vše ještě zhoršuje,“ vypráví maminka. Ve chvílích největšího zoufalství se vypravila k dětskému lékaři. „Jednou jsem byla rozhodnuta, že dítě nechám v čekárně a prostě odjedu. Vždyť by si s ním nějak poradili a pak mi ho vrátili. Dnes nechápu, jak jsem o něčem takovém mohla vůbec uvažovat. V té chvíli jsem ale byla na pokraji zhroucení.“ Návštěvy u lékařů k ničemu zásadnějšímu nevedly. Daniele se dostalo jen doporučení, že po třech měsících věku dítěte by měl pláč ustávat. A po půl roce si už prý ani nevzpomene, že synek tolik vyváděl. „To mě uklidnilo. Nemůže přece plakat do dvaceti let. Musíme to prostě nějak vydržet,“ říká odhodlaná maminka.

Kojenecká kolika

Podobný problém jako Daniela musí podle odhadů řešit dvacet až třicet procent rodičů. „Jde v podstatě o bezdůvodný pláč, který se také označuje jako tříměsíční kolika neboli kojenecká kolika. Projevuje se ataky křiku spojenými se zarudnutím, propnutím těla a končetin a ztvrdnutím břicha,“ popisuje diagnózu MUDr. Martina Kašparová, vedoucí lékařka Centra komplexní péče pro děti s poruchami vývoje v pražské Fakultní nemocnice Motol.
Navzdory názvu ale nemá kolika ve většině případů nic společného s nadměrnou plynatostí v břiše nebo se špatným trávením. Jen u mála dětí se také zjistila proteinová intolerance (alergie na bílkoviny) nebo reflux (vracení potravy za žaludku zpět do jícnu, příčinou je nedostatečně vyvinutý svěrač jícnu).
„Nejčastějšími příčinami excesivního křiku je nezralá organizace spánku a bdělosti (u 96 % dětí) a lehká neuromotorická nezralost (u 51 %). Gastrointestinální (trávicí) obtíže jsou příčinou jen u osmi procent dětí. Jako další příčiny se označují hyperaktivita, zvýšená dráždivost či snížená adaptabilita,“ jmenuje příčiny lékařka.

Kdy zpozornět

Kdy se jedná o nadměrný pláč? Existuje více definic. Podle jedné z nich trpí excesivním pláčem jinak zdravé a prospívající dítě (má chuť k jídlu, správně se vyvíjí) nad šest týdnů věku, které má záchvaty pláče, neklidu a podrážděnosti častěji než tři hodiny denně. Především v pozdních odpoledních hodinách. Nadměrný pláč se objevuje víckrát než tři dny v týdnu, déle než tři týdny po sobě. Záchvaty přitom vzniknou náhle a stejně tak skončí.
To všechno může rodiče pořádně vyčerpat. „Neutišitelný pláč působí na okolí dítěte jako chronický stres. Neumožní odpočinek, vede k podráždění, vyčerpání, ztrátě sebedůvěry, pocitu bezmoci. Rodič se může dostat do bludného kruhu biologických a psychologických rizik, ztrácí schopnost se z dítěte radovat, vyhýbá se kontaktu s ním, ignoruje jeho signály, reaguje opožděně, reakce mohou být nepředvídatelné či nesmyslné,“ jmenuje doktorka Kašparová dopady, které může křik dítěte mít. Nezřídka se u rodičů objevují obavy, pocity strachu, neurózy, napětí či svírání žaludku. Čím to může vyvrcholit? Až ohrožením dítěte na životě. „Je zde riziko náhlé nekontrolované reakce rodiče či pečovatele,“ varuje odbornice. Vážný je možný vznik syndromu třeseného dítěte. Rodiče mají často nutkání plačícím dítětem prudce zacloumat. Někdy to pomůže, protože miminko se vyleká a na pláč „zapomene“. Nestojí to ale za to. Třesení může poškodit mozkové cévy, vést až ke krvácení do mozku a v nejzávažnějších případech způsobit smrt. Umírá až čtvrtina novorozenců se syndromem třeseného dítěte. V lepším případě hrozí chronické nebo trvalé poškození.

Co s tím?

Dobrou zprávou pro rodiče je, že po třech či čtyřech měsících by měl neutuchající pláč u většiny dětí přece jen pomalu odeznívat. Příčinou je postupné dozrávání centrální nervové soustavy a fyziologických funkcí, lepší komunikace s rodičem a také si dítě postupem času lépe zvyká na životní podmínky. Mimčo už není tak vznětlivé a přehnaně citlivé. I trávicí soustava se stabilizuje.
Podle další teorie dítě po dovršení tří měsíců vstoupilo do nové úrovně chování, kdy už nepotřebuje tolik plakat, protože je mnohem samostatnější. Dovede si počkat na jídlo, ví, že jeho potřeba jíst bude uspokojena. Zlepšuje se jeho schopnost samozklidnění a samostatné zábavy. Zkrátka už ví, že je v bezpečí, méně se nudí a může se v jistých věcech spolehnout samo na sebe.
Neznamená to ale, že do té doby by si měli rodiče zacpat uši a řvoucí dítě nechat napospas jeho osudu. „Je důležité brát projevy nadměrného křiku u dítěte vážně, věnovat mu pozornost a také podpořit maminku,“ jmenuje MUDr. Kašparová.

Knižní tip

Dítě pláče - co dělat
Anne Bacus, Portál

Kniha obsahuje rady, jak zjistit, proč dítě pláče a jak ho můžete s úspěchem uklidnit. Rodiče nadměrně plačících dětí v ní najdou kapitolu, jak bojovat s tímto častým problémem.

Pomoc existuje!

Nadměrně plačící děti přivádějí své rodiče často na pokraj šílenství. Pokud si už opravdu nevíte rady, v pražské Fakultní nemocnici Motol existuje Poradna pro rodiče nadměrně křičících kojenců. Od roku 2005 působí v rámci Centra komplexní péče pro děti s poruchami vývoje. Co lze od návštěvy v poradně čekat? „Nejčastěji naši pomoc vyhledávají rodiče v době od narození do třetího měsíce věku dítěte. Rodičům zašleme spánkový protokol a objednáme je k vyšetření, asi ve třetině případů stačí konzultace přes telefon,“ popisuje lékařka z centra Martina Kašparová. Spánkový protokol je vlastně záznam o průběhu denních aktivit dítěte, který rodiče vyplňují během tří dnů. Po čtvrthodinových intervalech se v něm zaznamenávají všechny aktivity včetně spánku, který je provázán s dalšími činnostmi, jako je krmení, hra nebo křik. Na základě protokolu se zjišťuje, co změnit, aby dítě méně plakalo. V případě osobní návštěvy se pediatr seznámí s anamnézou dítěte, vyšetří ho a vyloučí případnou organickou příčinu potíží. Tedy zda nemá dítě nějaký konkrétní zdravotní problém. „V případě, že nezjistíme žádné somatické příčiny či problémy s prospíváním a také vývoj dítěte odpovídá jeho věku, zaměříme se na denní režim, stravovací návyky, spánek dítěte, případně režim celé rodiny,“ uvádí lékařka. Je možné i setkání s psychologem. I u většiny dětí po jedné či dvou konzultacích problémy ustupují. Zcela výjimečné jsou případy, kdy se u miminka zjistí zvýšená dráždivost, labilita a pláč neutuchá ani po třetím měsíci věku. Pak jsou nutné další zásahy a více se spolupracuje s psychologem. Vyšetření v poradně je bezplatné.

KONTAKTY NA PORADNU:

Centrum komplexní péče pro děti s poruchami vývoje
FN Motol
V Úvalu 84, 150 06 Praha 5
Tel. 224 433 790-91

Zaujme vás

  • Za pláč dítěte, jakkoliv je strašný, buďte vděční. Ve většině případů totiž signalizuje, že s dítětem je vše v pořádku. Nadměrně tiché děti nebo ty, které vůbec nepláčí, mívají někdy problémy s duševním či tělesným vývojem.
  • Pláč má svůj přirozený vývoj. „S větší intenzitou se začíná objevovat od desátého dne po narození, do šesti týdnů věku dítěte může mít přibývající frekvenci. Od šestého týdne do třetího měsíce jeho frekvence většinou postupně klesá. Po třetím měsíci většinou pláč ustává,“ vysvětluje lékařka Martina Kašparová. „Průměrné“ mimčo denně pláče jednu až tři hodiny.
  • Uklidňovat dítě okamžitě, nebo až po chvilce? Odborníci radí: po chvilce. „Zkušená matka chvíli vyčká, protože pláč se někdy uklidní sám od sebe. Okamžitá reakce někdy zabrání v správném rozpoznání druhu pláče,“ radí doktorka Kašparová.
  • Není dobré nechat dítě „vyřvat“. Na pláč je v každém případě správné reagovat. Někdy stačí na miminko promluvit a je klid.
  • Není divu, že dětský pláč rodiče a okolí tolik stresuje. Jeho intenzita totiž může dosahovat až 85 decibelů. Stejně „řve“ rádio puštěné na maximum.

Zdroj:

časopis DĚTI A MY, 21.11.2007, www.portal.cz/dm


Související odkazy:

KONCEPT KONTINUA - HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO ŠTĚSTÍ PRO NÁS A NAŠE DĚTI - kniha, ve které najdete inspiraci

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359