KOJENÍ - RADY A POMOC (PŘÍRODNÍ RECEPTÁŘ)
Autor: kolektiv autorů

Kojení představuje pro dítě optimální výživu. Naprostá většina žen by mohla kojit, pokud by měly dostatečné informace a podporu. Radu a pomoc vám mohou poskytnout laktační poradkyně z řad profesionálů nebo zkušených matek. V případě problémů vám mohou pomoci i dále uvedené tipy z oblasti aromaterapie, homeopatie, bylinek a další cenné rady.
TIP! DOPŘEJTE SVÉMU DÍTĚTI KOSMICKÝ KOMFORT - FUNKČNÍ TEXTIL A OBLEČENÍ ČESKÉ VÝROBY - WWW.LITTLEANGEL.CZ
Nedostatečná tvorba mléka (podpora tvorby mléka):
Homeopatie:
Při nedostatečné tvorbě mléka může pomoci některé z těchto homeopatik:
- Ricinus communis 5 CH – 5 granulí ráno a večer
- Agnus castus 5 CH (i v případě reakčního depresivního syndromu) – 5 granulí ráno a večer
- Urtica urens 5 nebo 9 CH – 2-3 krát denně 5 gr.
CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATIIWWW.BUDTEZDRAVI.CZ
|
Bylinky:
- čaj na podporu tvorby mléka:
stejný díl
- ANÝZU VONNÉHO = PIMPINELLA ANISUM
- FENYKLU OBECNÉHO = FOENICULUM VULGARE
- ČERNUCHY
- SEMEN KOPRU = ANETHUM GRAVEOLENS
- MAJORÁNKY ZAHRADNÍ = MAJORANA HORTENSIS
- VÍTODU HOŘKÉHO (tato bylina se u nás jen velmi těžko sežene)
- MEDUŇKY LÉKAŘSKÉ = MELISSA OFFICINALIS
Důležité je použít čerstvě rozdrcená semena. (jen tak v nich zůstanou éterické oleje, které účinkují po dobu 3 týdnů). Během té doby je uchovávejte v plechovce nebo jiném tmavém obalu. Dávkování - 2xdenně 2,5 dcl. Při větších dávkách (litr denně) čaj působí pro vás i vaše dítě příliš projímavě.
Další bylinky podporující tvorbu mléka (laktaci):
- BAZALKA PRAVÁ = OCIMUM BASILICUM
- JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ = GALEGA OFFICINALIS
- KORIANDR SETÝ = CORIANDRUM SATIVUM
- SEMENA MRKVE OBECNÉ = DAUCUS CAROTA
- SPORÝŠ LÉKAŘSKÝ = VERBENA OFFICINALIS
- KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ = ALCHEMILLA XANTHOCHLORA
Tip! Diaben je přírodní doplněk stravy, kde je hlavní složkou gymnema sylvestre neboli gurmar.
Strava:
- pít hodně tekutin (kvalitní pramenitou vodu, ovocné čaje z čerstvého nebo sušeného ovoce, minerálky a bylinkové čaje nebo čaj na podporu tvorby mléka)
- obilná káva - melta nebo špaldová káva s malým množstvím mléka
- miso – fermentovaná směs sóji, mořské soli a obilí – k dostání v prodejnách zdravé výživy. Přidat malou lžičku do části vývaru z několika druhů sezónní zeleniny, rozmíchat, vlít do zbytku polévky a již nevařit! Připravovat v malém množství a vařit vždy čerstvé.
- pivo (samozřejmě jen v malém množství)
- speciální recept pro kojící maminky - polévka z kapra v Japonsku zvaná koi-koku. Zvyšuje a zkvalitňuje tvorbu mléka a zároveň chrání maminku před vyčerpáním rezerv.
Recept: 1 čerstvě zabitý kapr, 4 mrkve, 4 petržele, 1/2 celeru, kořen lopuchu, trocha větviček bancha čaje ( k dostání v prodejnách zdravé výživy) zabalených v plátýnku, sůl, voda.
Celého kapra vykucháme, mlíčí či jikry, srdce a játra bez žlučníku vrátíme zpět. Celého kapra i s ploutvemi, šupinami a hlavou opláchneme, ostrým nožem na několika místech nařízneme páteř a dáme do tlakového hrnce. Přidáme zeleninu nakrájenou na velké kusy, sůl a bancha čaj v plátýnku. Zalijeme vodou. Tlakový hrnec uzavřeme, přivedeme do varu, ztlumíme plamen a na malém ohni vaříme 3 až 4 hodiny. Pak odstavíme a necháme odtlakovat, otevřeme a vyjmeme bancha čaj. Vše ostatní rozmixujeme ponorným mixérem. Vznikne hustá tekutina, kterou dáme do malých kelímků a zmrazíme v mrazničce. Pak používáme jako základ další zeleninové polévky. V období kojení (nebo akutního problému s chudokrevností) používáme 2x až 3x týdně. Tato léčebná polévka je vhodná tam, kde potřebujeme intenzivně vyživit organismus a podpořit tvorbu krve. Je velmi prospěšná zvláště na konci těhotenství a v celém období kojení, je významně léčivá při anémii.
Další rady:
- zkontrolovat techniku kojení
- často kojit – 10 -12x /den, z toho 1- 2x (i vícekrát) v noci (dle potřeby dítěte)
- před kojením přiložit na prsa teplý obklad
- přikládat k oběma prsům při každém kojení
- prsy i 4x během jednoho kojení vystřídat
- přestat nosit podprsenku na kojení (prsy mohou díky pocitu volnosti vytvářet více mléka)
- nepoužívat láhev, dudlík
- je-li to mamince příjemné, může si připravit teplou koupel, do které po napuštění vody nakape 2-3 kapky levandulového esenciálního oleje. Tato lázeň je vhodná pro psychické uvolnění, které příznivě ovlivňuje tvorbu mléka
- často si nahé dítě přivinout na své nahé tělo a dopřát si tak bezprostřední kontakt
- často si s děťátkem povídat a dívat se na něj
- poprosit členy rodiny, aby pomohli v domácnosti a dopřát si trochu klidu (viz také PELÍŠKOVÁNÍ)
- v případě dokrmování volit alternativní způsob (lžičkou, kapátkem n. stříkačkou, po prstu, z kádinky či hrníčku…)
Čtete také: KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV
Bolestivé nalití prsů a nadměrná tvorba mléka
Homeopatie:
Při bolestivém nalití prsů a nadměrné tvorbě mléka může pomoci některé z těchto homeopatik:
- Calcarea carbonica 15 CH – 5 granulí ráno a večer
- Phytolacca v nízké až střední potenci
- Pulsatilla (když je vše „ucpáno“: duševní situace matky, mléko, očistky a někde navíc bolestivé křečové žíly). Po použití Pulsatilly se opět navrátí radost a tok mléka
- Bryonia (použijte tehdy, jsou-li prsy zatvrdlé a každý dotek je pro matku spojen s bolestmi, na odstříkávání mléka není ani pomyšlení)
Další rady:
- Studené tvarohové zábaly – působí proti otokům a uklidňují prs; kromě toho působí velmi jemně proti nadměrné tvorbě mléka. (do tvarohu je možné přidat několik kapek levandule nebo šalvějového oleje). Tvaroh je také možné nahradit sojovým tvarohem – tofu.
Aplikace: Po kojení natřete na celý prs vyjma bradavky silnou vrstvu studeného (ale ne ledového) nízkotučného tvarohu a na něj přiložte okolo prsu bavlněnou plenu (nebo malý ručník). Anebo naneste centimetrovou vrstvu tvarohu na plenu a prs do ní zabalte, pokud to pro vás bude snazší (nikdy na prs nepokládejte plastový sáček či jiné umělé materiály). Jakmile se tvaroh prohřeje a zaschne, zábal se odstraní a případně se přiloží další. Nejpozději půl hodiny před kojením se musí tvarohový zábal odstranit a prs nahřát.
- Teplé zelné nebo kapustové obklady působí proti zatvrdnutí a městnání a podporují odtok mléka. Nejvhodnější jsou vnější listy bílého zelí nebo hlávkové kapusty.
Aplikace: U dvou nebo tří velkých listů odstraňte tuhý řapík a pak je silně přejíždějte válečkem na nudle nebo skleněnou lahví tak dlouho, dokud nepustí trochu šťávy. Potom listy zabalte do bavlněné pleny a přejíždějte po nich žehličkou, až budou teplé a měkké. Pak je přiložte na prs vyjma bradavky. Tento zábal můžete na prsu ponechat až jednu hodinu. Nato prs omyjte teplou vodou, aby se odstranil pach, který by dítěti při pití vadil.
- Teplé vlhké obklady na prsy: Priessnitzův obklad – čistý kapesník, gázu namočíme ve vlažné vodě, vyždímáme, přiložíme na prs a přikryjeme suchou plenou
- Masáže prsů před kojením
- Ostříkání před kojením změkčí dvorec
- Kojit často (pokud je to třeba a dítě dlouho spí, raději i mezi kojením odstříkejte)
- Kojit vždy jen z jednoho prsu
- Během kojení druhý prs chladit kostkami ledu, zabalenými v nějaké látce nebo chladicími pytlíky (přidržovat pod paží)
- Měnit polohy při kojení
- Omezit příjem tekutin a nezbytné tekutiny pít pomalu po doušcích
- Studené obklady po kojení (mezi kojením)
PŘI VŠECH POSTUPECH, KTERÉ BY MĚLY SNÍŽIT MNOŽSTVÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA, POSTUPOVAT VELICE CITLIVĚ, ABY „OMYLEM“ NEDOŠLO K ÚPLNÉ ZTRÁTĚ MLÉKA!
Zánět prsu (mastitida):
Jde o infekci v prsních žlázách (prs je nateklý, bolestivý a potíže většinou doprovází vysoká horečka a celkové příznaky, jako je bolest kloubů, únava až schvácenost)
Homeopatie:
Při zánětu prsu mohou pomoci některá z těchto homeopatik:
- Phytolacca 5 CH, Belladona 5 CH – střídavě každé 2 hodiny při zduření prsu s akutním zánětem, prs je těžký, bolestivý při pohybu paže a při kojení, nebezpečí abscesu prsu
- Apis mellifica 9 nebo 15 CH (zánět prsu s bodavými a pálivými bolestmi, zlepšení studenými obklady) – 5 granulí 4x denně
- Bryonia 5 nebo 9 CH ( horká, bolestivá a tuhá prsa, bolest zvýrazní i minimální pohyb prsu, zmírnění bolesti jeho stažením) – 5 granulí 4x denně
Nedojde-li během 24/48 hodin k výraznému zlepšení, je nutné vyhledat lékaře!
Při bodavé, tepavé bolesti, teplotě 39 – 40 ºC , lokalizovaném zánětu – kůže je nejprve růžová, pak červená, následná tvorba hnisu – NEPRODLENĚ KONZULTOVAT LÉKAŘE!
Aromaterapie:
Na zmírnění zánětu prsu můžete používat ÉO z níže uvedeného seznamu, nejlépe ve formě gelu nebo v tvarohovém obkladu.
Při masáži se snažte odvádět zánět do lymfy v podpaží.
- HELICHRYSUM
- GERANIUM
- LEVANDULE ÚZKOLISTÁ
- TEA TREE
- HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ
- RŮŽE
- FENYKL
Další rady:
- Klid na lůžku
- Hodně kojit z postiženého prsu, přestože je to velmi bolestivé (jinak se mohou utvořit zatvrdlinky)
- Před kojením uvolnit dvorec odstříkáním
- Začít kojit nejprve ze zdravého prsu
- Bradu dítěte nasměrovat k postiženému místu
- Po kojení prs odstříkat
- Po kojení studené a před kojením teplé mokré obklady
- Příznaky by měly začít odeznívat do 24 hodin, jinak je nutné nasadit antibiotika (která je možné doplňovat aromatickými oleji i homeopatiky)
Bylinky:
- Teplé bylinkové obklady s výtažky z květů heřmánku, měsíčku a semen rostliny pískavice řecké seno působí protizánětlivě a změkčují prs. Léčivé látky obsažené v těchto rostlinách působí proti zduření žláz a uvolňují zatvrdnutí, čímž se předchází mastitidě anebo se podpoří její léčení.
Aplikace: Polévkovou lžíci bylinné směsi zalijte šálkem vařící vody a nechte přikryté 10 minut louhovat. Pak nálev sceďte a nechte trochu vychladnout, namočte v něm bavlněnou plenu, trochu ji vyždímejte a co nejvíce horkou, jak to snesete, si ji přiložte na prs (kromě bradavky). Na plenu přiložte suchý ručník a obvažte teplou šálou. Byliny obdržíte v lékárně, smíchají se ve stejném poměru.
Ragády (trhlinky) bradavek:
Prevence:
- dbát na správnou techniku kojení (kontrolní otázky - co možná děláte špatně) a pokud se miminko po nasycení samo nepustí, vsunout malíček do koutku úst a mezi dásničky pro snadné odpojení miminka od prsu
- chránit bradavky před horkem či velkým chladem a vlhkostí
- po každém kojení nechat bradavky na vzduchu oschnout; zbytky mléka na nich mohou zůstat, ale musí být vzduchem usušeny!
- nepoužívat vložky do podprsenky, které by zadržovaly vlhkost a neprodyšně bránily prosáknutí (nejlépe používat vložky z vlny a čistého hedvábí)
Homeopatie:
Při trhlinách bradavek může pomoci některé z těchto homeopatik:
- Nitricum acidum 5 nebo 9 CH (praskliny s ostrými okraji, snadno krvácející, bodavé bolesti jako od zaraženého trnu) – 5 granulí 2x denně
- Graphites 9 nebo 15 CH – (praskliny se žlutým sekretem, tvořícím žlutohnědé stroupky) – 5 granulí 2x denně
Aromaterapie:
- vždy po kojení bradavku namazat 1 kapkou LEVANDULE
- pokud se na bradavce začíná objevovat zánět, přidejte navíc 1 kapku TEA TREE
- popraskané bradavky lze také ošetřit MĚSÍČKOVÝM OLEJEM nebo RATHANIOVOU TINKTUROU (kápněte trochu na vatovou tyčinku a opatrně jí před a po kojení očistěte rány)
- před dalším kojením bradavku potřít trochou mleziva nebo mléka
- v případě, že by vůně olejů miminku vadila tak prso otřete mokrou žínkou
- oleje aplikujte nejméně 2x denně
Další rady:
- rozetřít kapičku kolostra nebo mateřského mléka po bradavce i dvorci a nechat uschnout
- osušit bradavky vždy po kojení fénem, pokud možno na nejnižší výkon. Fén držet na vzdálenost napnuté paže od matky. Je to příjemné a dokonale a jemně to osuší bradavky
- před kojením bradavky "zmrazit" tak, že na ně těsně před kojením přiložíte kostičku ledu. Sníží se tak jejich citlivost
- spařit čajový sáček (ne bylinkový čaj, ale obyčejný černý čaj) horkou vodou, a když je vlažný!, přiložit na bradavky - 2-3 krát denně na 10 min. Čaj obsahuje tanin, který má blahodárný a hojivý účinek na kůži.
- vetřít neparfémovaný lanolin (pokud nemáte alergii na vlnu) nebo lanolinový krém do kůže dvorce a bradavek
- nemýt bradavky mýdlem, jen vodou
- pokud bradavky bolí, chodit alespoň chvílemi bez podprsenky a s rozepnutou košilí, aby mohly dobře větrat
- každé kojení začít na té méně bolavé straně
Pomůcky:
- chránič poraněných bradavek, které se vkládají do podprsenky a umožňují trvalé větrání, čímž je hojení také podporováno
Ukončení laktace – odstavení kojence:
Aromaterapie:
Pomáhají ÉO:
- GERÁNIUM
- MÁTA
- CITRON
- CYPŘIŠ
ve studeném obkladu nebo tvarohovém zábalu. MÁTU zvolte jen tehdy, když současně neužíváte homeopatika. Příjemné pro vás bude, použijete-li zmíněné olejíčky v aromalampě. V tom případě by však mělo dítě být v jiné místnosti, neboť esence máty a citronu silně podporují duševní aktivitu a vaše dítě by se pak těžce zklidňovalo.
Homeopatie:
Při ukončení laktace mohou pomoci některá z těchto homeopatik:
- Calcarea carbonica 15 CH, Pulsatilla 15 CH, Lac caninum 15 CH – střídat
- Ricinus communis 15 nebo 30 CH – 5 granulí 2 x denně
- Lac caninum 15 nebo 30 CH – 5 granulí 2x denně střídat s lékem Ricinus communis
- Phytolacca– každou hodinu, po 3 – 4 dnech (když jsou prsy měkké) 5 granulí 3x denně, po týdnu možné podávání léku ukončit
Bylinky:
- ŠALVĚJOVÝ ČAJ – pít po doušcích
Strava:
- snížit množství vypitých tekutin na minimum
- vyhnout se nápojům jako pivo, kvasnicové pivo, jablečné víno a sekt
Další rady:
- nosit těsnou, dobře sedící podprsenku, nejlépe několik dní i na noc
- co nejčastěji si na prsy přiložit studený obklad
- v případě, že dojde k bolestivému nalití prsů, je potřeba odstříkat – POUZE do úlevy (malé množství) a poté přiložit chladivý obklad
Výše uvedená doporučení nenahrazují léčbu vážných zdravotních problémů, ale slouží spíše jako podpůrná léčba. Používání informací je ve vaší zodpovědnosti, zdravotní problémy vždy konzultujte s lékařem..
Použitá literatura a další zdroje:
Mgr. Pavla Kurková - fytoterapeut a aromaterapeut, http://www.bylinarstvi-korenarstvi.cz/
Eva Barešová – porodní asistentka, www. anahita.cz
Mgr. Vlasta Jirásková – lektor předporodní přípravy, certifikovaná dula - www.porody.net
Michéle Boiron, Alain Payre-Ficot – Homeopatie pro každý den
Boiron - homeopatie v porodnictví
Hanka Zemanová – Biokuchařka
Vivian Veigert – VŠECHNO O KOJENÍ
Všechno, co potřebujete vědět o správném kojení (Laktační liga)
Ingeborg Stadelmann - ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, PŘIROZENÝ POROD
MUDr. Judita Hofhanzlová – ZDRAVÍ PRO ŽENU A DÍTĚ PŘÍRODNÍMI PROSTŘEDKY
Penny Simkin - PARTNER U PORODU
Vladimíra Strnadelová a Jan Zerzán - RADOST ZE ZDRAVÝCH DĚTÍ - PREVENTIVNÍ I LÉČEBNÁ STRAVA PRO CELOU RODINU
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 5.2.2008, www.azrodina.cz
Související odkazy:
- Služby pro těhotenství, porod a rané mateřství - LAKTAČNÍ PORADENSTVÍ
- KOJENÍ - informace a praktické texty o kojení
- KOJENÍ - PORADNY
- KOJENÍ JAKO ANTIKONCEPCE?
- PELÍŠKOVÁNÍ (pomoc při nedostatku mléka)
- JAK JSEM NEZVLÁDLA KOJENÍ
- JE KOJENÍ HRAČKA?