Asekol_cervene_k_965x100px__04

ROZDĚLENÍ DĚTÍ PŘI ROZVODU?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Jsem 10let vdaná, máme 3 děti: 4,5 a 8 let. S manželem si nerozumíme, chtěli jsme spolu zůstat kvůli dětem, ale neustálé hádky a neshody se stupňují, manžel se rozhodl odejít. Nechce být sám a nekompromisně chce jedno dítě do své péče. Chtěla jsem se zeptat, jak rozhoduje soud o rozdělení dětí při rozvodu, pokud se rodiče nemůžou dohodnout?

 


Podle § 50 zákona o rodině nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu a nedohodnou-li se o úpravě výchovy a výživy dítěte, může soud i bez návrhu rozhodnout, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.

Při určování, komu mají být děti svěřeny do výchovy, zkoumá soud jak okolnosti na straně rodičů, tak okolnosti na straně dětí. U rodičů soud zkoumá, zda splňují podmínky pro řádnou výchovu dětí a pokud žádají o svěření dětí do své péče oba rodiče, zjišťuje soud, u kterého jsou podmínky pro děti lepší. Kromě předpokladů hmotného zabezpečení dětí soud zjišťuje, který z rodičů je schopen lépe děti vychovávat, což zahrnuje osobnostní rysy rodičů, jejich zdravotní stav, a to jak tělesný, tak i duševní, jejich vztah k rodině, zejména pak k dětem a péči o ně, způsobilost vést děti ke správnému vztahu k druhému rodiči atd. Dále soud zkoumá faktické podmínky rodičů pro výchovu dětí, jako je povaha zaměstnání, bytové poměry atd.

Pokud jde o okolnosti významné pro rozhodování na straně dětí, jedná se zejména o jejich věk, zdravotní stav, vztah k rodičům, sklony a zájmy, u starších dětí způsob přípravy na budoucí povolání atd. Při rozhodování o tom, kterému z odděleně žijících rodičů má být dítě svěřeno do výchovy, zjišťuje soud také přání dítěte, může-li dítě již samo posoudit, jaká úprava poměrů je pro ně lepší.

            V praxi se zpravidla menší děti svěřují do výchovy matce, která je biologicky lépe uzpůsobena k výkonu osobní péče o děti a k zajišťování naturálních potřeb. Tento význam se pak s přibývajícím věkem dítěte snižuje. V zájmu udržení rodinných vazeb se zásadně dává přednost svěřování sourozenců do výchovy jednomu z rodičů, protože zájem dětí na udržení sourozeneckých vztahů převažuje nad zájmem rodičů. Tato zásada však podle soudní praxe nesmí být uplatňována mechanicky, bez zřetele na konkrétní okolnosti jednotlivých případů. Výjimečně může být oddělená výchova sourozenců vhodnějším opatřením, například tehdy, jestliže nezletilé děti týchž rodičů vyrůstají už delší dobu odděleně a přivykly různému výchovnému prostředí, popř. jestliže oddělená výchova nepovede ke ztrátě vzájemného soustavného kontaktu nezletilých dětí a přispěje k úpravě vztahů rodičů a k usnadnění výchovného působení obou rodičů na společné děti. Toto však zřejmě není váš případ, neboť vy děti vychováváte dosud společně.

Podejte proto návrh na úpravu rodičovské zodpovědnosti k vašim nezletilým dětem pro dobu před i po rozvodu a žádejte o svěření dětí do vaší péče. Pokud již tento návrh podal manžel, zašlete soudu vyjádření se svým stanoviskem, že s návrhem otce nesouhlasíte a žádáte svěření dětí do své péče. Tento návrh je třeba odůvodnit tak, jak bylo výše uvedeno, v čem je vaše péče oproti péči otce dětem prospěšnější a odůvodnit i zájem na zachování sourozeneckých vazeb. Při přípravě návrhu na zahájení řízení je vhodné kontaktovat příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí, který bude jako opatrovník vašich dětí účastníkem celého řízení. V rámci řízení můžete navrhovat na podporu svých tvrzení výslechy svědků, listinné důkazy, např. zprávy ze školy a předškolních zařízení, které děti navštěvují, a zejména vypracování znaleckého posudku, kterým budou posouzeny osobnostní rysy obou rodičů, posouzena výchovná způsobilost rodičů, vztahy mezi dětmi a rodiči, vztahy mezi dětmi navzájem, případně další otázky týkající se výchovy dětí.

JUDr. Romana Lužná, 8.2.2008

Zdroj:

časopis Právo a rodina č. 3/2008,  nakladatelství Linde s.r.o,  www.linde-nakladatelství.cz

ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359