Asekol_cervene_k_965x100px__04

MÍSTA ZDÁNLIVĚ BEZVÝZNAMNÁ, PŘITOM TAK DŮLEŽITÁ

Autor: Markéta Štěpánová

Jsem unavená a Matyáš evidentně také. Nic už ho nebaví, nechce jít ani sám, ani za ruku, nechce sedět v kočárku a dokonce - a to je opravdu na pováženou - nechce ani jíst. Když se ptám, co by chtěl, nereaguje. Je naštvaný.

Nestalo se mi to poprvé a, jak se znám, ani naposledy. Co jsem si to zase vymyslela? Než se dostaneme domů, on si vyřve plíce a já se přinejmenším zblázním. Pohybovat se s dítětem po městě, scházet se s přáteli, něco vyřizovat, či si prostě jenom někde na chvilku sednout a odpočinout, aniž by potomek trpěl, se prostě nedá. Tedy, nedá...

Konečně vidím spásný nápis Dětský koutek a vedle známá samolepka. Vcházíme: ještě projít přes kuřáckou část a jsme tu. Matyáš se vrhá ke klouzačce. Zout botičky, snažím se předejít káravému pohledu obsluhy, zatímco si svlékám bundu a odkládám věci. Po nutných procedurách typu svlékání a zouvání se usazuji ke stolu, od kterého je vidět na dětský koutek a objednávám si toužebně očekávané kafíčko. Matyáš a s ním i dvě další děti okupují klouzačku a v přestávkách se přetahují o velké molitanové polštáře, ze kterých se pokoušejí stavět domečky. Mého syna zatím nejvíc baví rozbíjet je ostatním, ale i hra na schovávanou je někdy velká legrace.

Na podlaze dětského koutku je koberec (proto ono zouvání), vedle stojí pár dětských sedaček k jídelnímu stolu. Když některé dítě přestane bavit klouzačka (což se třeba tomu mému sotva kdy stane), jsou tu k dispozici židličky a dva stolky na kreslení, spousta plyšáků a knížky (spíše tedy jejich torza). Naneštěstí se i tady projevuje věčný problém dětských koutků, spousta věcí je rozbitých a jiným zase chybí některé součásti. Vláčkodráha bez vláčků pozbývá smyslu, stejně tak autíčka bez koleček. Nedostatky dětského koutku bych přičetla jejich návštěvníkům a návštěvnicím, ne každý se chová k cizímu stejně jako ke svému. Co bych ale ocenila přímo ze strany podniku, je nočník nebo dětské prkénko na záchodě. Ty postrádám vlastně téměř všude (i tam, kde jsou dětské koutky) a přitom to není záležitost nákladná ani náročná na prostor.

Matyáš pookřál a já se postupně zbavuji špatného pocitu. Přestávám myslet na to, že on trpí, zatímco já s ním pobíhám po městě. Více takových míst a můj život by byl spokojenější. Nemusela bych totiž přemýšlet, jestli upřednostním přání své, či přání dítěte. Bylo by možné skloubit oboje a bez černého svědomí. Na dveřích restaurace a kavárny Therapy ve Školské ulici v Praze 1 je samolepka Místo přátelské rodině a já vím, že sem můžu s dítětem kdykoli a bez výčitek.

Markéta Štěpánová, Gender Studies, o.p.s.

Zdroj: www.feminismus.cz 

Zdroj:

http://www.jaknait.cz/, 2.1.2008


Související odkazy:

 

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05