12838562__1_

JE KOJENÍ HRAČKA?

Autor: Nora Inlay

Překladatel: PhDr. Eva Labusová

Jde přece o nejpřirozenější způsob výživy miminka! Rozhodně to ale není vždycky jednoduché a trpělivost a vytrvalost jsou na místě. Své o tom ví německá redaktorka časopisu Rodiče Nora Inlay, která si se svou dcerkou Linneou ze začátku docela "užila"…

V době těhotenství jsem samozřejmě měla různé obavy - týkaly se např. porodu, možných budoucích strijí na mém pěkném bříšku nebo poporodní deprese. Čeho jsem se neobávala ani v nejmenším, bylo kojení. Proč taky? Prostě nabídnu dítěti prs a bude.
Přesto jsem se na kojení taky připravovala. Podle babských rad jsem přestala nosit podprsenku, aby se bradavky otužovaly. A spoléhala jsem na to, že bude platit zákon poptávky a nabídky - dítě si vezme, kolik bude chtít a potřebovat a já mu budu k dispozici.
Spoustu peněz jsem utratila za speciální kojící polštářek. A kromě toho jsem byla dohodnutá se svou porodní asistentkou, že bude kdykoliv na příjmu, abych se s ní mohla radit. Takže vše vypadalo nanejvýš slibně.
Jenže jenom vypadalo.
Když se Linnea narodila, hned mi ji přiložili. Porodní asistentka mi všechno okolo kojení přesně ukázala a já se snažila jejích rad následovat. A myslela jsem na vše, co jsem si sama nastudovala. V knihách psali, že při přisátí dítěte žena pocítí mírný tlak. Tak proč jsem měla pocit, že mi ty drobné rtíky rozdrtí prs napadrť? Opakovaně jsem kontrolovala, že pije správně a taky že nemá zuby. Taková to bolest! Proč?
Asi jsem byla naivní. Prostě dám děcku napít a hotovo, myslela jsem si. Jenže mezitím bylo právě ještě ono přiložení k prsu, což se mi od začátku nedařilo.
"Střídej pravidelně pravou a levou stranu a měň polohy, aby dítě vypilo mléko z obou prsů rovnoměrně z každé jejich části," radila porodní asistentka a dodala, že tím předejdu zánětu.
Bylo toho na mě moc - dítě v jedné ruce, polštář na kojení v druhé. Vyndat prs, nastavit bradavku, pomoci dítěti otevřít ústa… Linnea jako by pořád nechápala, co po ní chci. A nejhorší to bylo v noci, když byla ještě navíc tma. Tak jste u nás doma mohli vídat následující scény: Miminko uprostřed noci zaplakalo s tím, že má hlad. Pokusila jsem se je přiložit, ale než se dostalo k bradavce, s obrovskou silou nejprve nasálo i kůži okolo. Přitom divoce mávala ručkou. Podlitin mi přibývalo. Křečovitě jsem dítě držela a cítila manželovu hladící ruku. "Ty vypadáš, jako že to bolí," divil se. Taky že ano, ty chlape jeden, chtělo se mi křičet. A neumíš si představit, jak!
Brzy jsem měla bradavky rozbolavělé tak, že jsem se jich nemohla ani sama dotknout. Každé utírání ručníkem, každý kontakt s čímkoliv, jsem cítila jako ostrou bolest. K tomu jsem ještě získala strnulá v záda. Nejspíš od toho, jak jsem, když se Linnea konečně přisála, nehnutě seděla, aby pila. Občas se rozpila v nějaké mé nemožné pozici, ale já jsem statečně držela. Jasně, že jsem věděla, že dělám blbost, jenže jsem tolik chtěla, aby dítě prospívalo. Čím dál víc jsem se taky bála, abych s kojením nemusela přestat, představa, že by bychom skončily u lahve, byla pro mne nepřijatelná.
Pořád mi zněly v uších motta všech knih pro těhotné:
Téměř každá žena může kojit!
Všechny problémy se dají řešit!
Hlavně se nevzdat!
Kojené děti více prospívají!
Porodní asistentka mě podporovala: "Jenom si domů nepořizuj žádnou lahev. A nepřikrmuj! Koj, jak si dítě řekne, střídej prsy, měň polohy. Za každé dokonané krmení si dopřej pralinku a opakuj si, že každý gram, který Linnea získá, je od tebe! Bude líp, uvidíš! Je to otázka několika dnů."
A tak jsem kojila a zdokonalovala se v babských receptech: pila čaje z maliníku a fenyklu, dělala si obklady z listů bílého zelí, tvarohu, užitých sáčků černého čaje i z vlny. Tolika jiným to prý pomohlo. Tak proč se zrovna u mne se účinky vůbec neprojevily?
V největším zoufalství jsem zavolala kamarádce, která je sama porodní asistentka a zrovna také na mateřské s miminkem. "Zkus kojící kloboučky," řekla prostě. "Seženeš je v každé lékárně, jsou ze silikonu." Tak jsem je zkusila, ale jenom jednou. Kontakt s umělou hmotou byl ještě nepříjemnější než dravá ústa mé dcery.
Sedávala jsem nad svým spícím miminkem a dívala se na ně. Jiné mámy by vzdychaly: "Andílku!" Já myslela na jediné: "Prosím, ještě se neprobuď."
Jenže ona se probudila. A chtěla pít.
Tak zase do boje, zaťala jsem zuby. Jen kdyby to ksakru tak strašně nebolelo.
Pak přišla na návštěvu moje máma. Sama prý mě kojila levou zadní několik let. "Cože? Problémy s kojením? Co to je?" divila se a vyzvala mě, ať jí ukážu, jak to dělám. Přinesla jsem si poslušně svůj polštář na kojení.
"Co to je za monstrum?" zeptala se a než jsem stihla cokoliv říct, odnesla ho zase pryč. "Potřebuješ volné ruce pro dítě," zdůraznila. Tedy jsem vzala malou do náručí a chtěla jí, jak jsme byly zvyklé, vložit bradavku do úst.
"Proč jí pomáháš? Copak ona to neumí sama?," ptala se máma a pomalu mi začínala jít na nervy. Jenže ona to nevzdala: "Tys, holčičko moje, asi nějak moc četla," řekla konejšivě...

Zbytek textu na:
http://www.evalabusova.cz/preklady/je_kojeni.php

Zdroj:

časopis RODIČE 1-2/2008, www.rodice.com


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359