12838562__1_

NEZAPOMENUTELNÝ POCIT SÍLY

Autor: Vlasta Jirásková

ROZHOVOR S AMERICKOU PORODNÍ ASISTENTKOU INOU MAY GASKIN - Když se mi kdysi dostala do rukou kniha Spiritual midwifery, bible amerických budoucích rodičů toužících po přirozeném porodu, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Hltala jsem příběhy rodin o přivádění dětí na svět, prohlížela jejich portréty. Tak takhle je to taky možné... Po letech se mi splnil sen. S autorkou jsem se setkala. V roce 2005 v Grazu a rok poté se ji podařilo pozvat do Prahy. Před přednáškou v Městské knihovně zase pletla ponožky. Vnoučatům nakoupila hlavolamy a z Kotvy si odnášela tašku různobarevné bavlněné příze...

 


Významná americká propagátorka normálních porodů Ina May Gaskin působí jako porodní asistentka přes 35 let. V roce 1971 se skupinou 250 mladých lidí založili v Tennessee na principech nenásilí a úcty k Zemi komunitní vesnici pojmenovanou The Farm. Součástí vesnice je Centrum porodní asistence, v němž pracuje sedm porodních aistentek a které Ina May od počátku vede. Porodní asistentky z Farmy dosahují zcela unikátních výsledků.

Ina May Gaskin je jedinou porodní asistentkou, po níž je pojmenován porodnický úkon, tzv. „manévr Gaskinové" používaný při distokii ramének. Je spoluautorkou i u nás rozšiřované Iniciativy Matce přátelských porodních služeb Koalice za zlepšení služeb v porodnictví (CIMS).

Její kniha Spiritual Midwifery se dočkala již čtvrtého anglického vydání a prodalo se jí na 500 000 výtisků. Byla přeložena do několika jazyků, nakladatelství One Woman Press připravuje český překlad na polovinu roku 2008. I druhá kniha z roku 2003, Ina May's Guide to Childbirth, sestává z inspirativních příběhů a teoretické části. Gaskin v ní vysvětluje tzv. zákon svěračů. Je rovněž autorkou několika videokazet.

O svých zkušenostech a výsledcích studií ohledně zákonitostí porodního procesu přednáší v mnoha zemích světa odborné i rodičovské veřejnosti. V ČR jsme Inu May Gaskin, vzácnou vypravěčku příběhů, poprvé uvítali v roce 2006 v  květnu vrámci Světového týdne respektu k porodu.

Výsledky 2 300 porodů na Farmě v letech 1970 - 2005:

1,7 % císařských řezů, 5,4 % vyvolávaných porodů - z toho 4,9 % ricinovým olejem, 68,8 % porodů s nenarušenou hrází (bez epiziotomie a jakéhokoliv natržení), 0,5% použití kleští, 0,39 % preeklapsie, 1 % poporodní deprese, 86 dětí v poloze koncem pánevním -  z nich 91% porozeno vaginálně a 9% císařským řezem, 19 párů dvojčat, všechna porozena vaginálně.


Porodní klinika The Farm dosahuje naprosto jedinečných výsledků. Můžete prozradit, v čem tkví vaše úspěchy?

Myslím, že naše výsledky ukazují, co je možné, když z porodnické rovnice vymažeme strach, nezdravé jídlo, zdravotnické vymývání mozků (což je blízký příbuzný strachu) a nedostatek pohybu. Na Farmě jsme vždy vycházeli z toho, že lidské bytosti fungují podobně jako ostatní savci, a proto by měly být téměř ve všech případech schopny porodního aktu.

Vzhledem k tomu, že lidská mysl je schopna poplést se mnohem snadněji než mysl ostatních savců, velmi potřebujeme nezmatené, dobře ukotvené porodní asistentky nebo duly.

Jak to myslíte s tím vymýváním mozků?

Mám na mysli to, když lékaři nebo porodní asistentky dávají ženě špatné rady a informace. Svalují vinu problémů při porodu na rodičku. Nutí třeba ženu tlačit ve chvíli, kdy si její tělo potřebuje odpočinout. Nutí ji tlačit se zadrženým dechem. Říkají, že se vysiluje, když hlučí - viděli snad už někdy vzpěrače, který by zvedal těžkou činku a přitom byl zticha?

S tím myslím souvisí i určitá netrpělivost a spěch. Jak se stavíte k některým časovým omezením uplatňovaným v porodnicích? Např. prvorodička má na druhou dobu porodní dvě hodiny, druhorodička už jen jednu. Pak se přistupuje k zásahům. Když žena v termínu přijde do porodnice s tím, že jí odtéká čirá plodová voda, má 24 hodin na to, aby se jí porod rozběhl. Jinak jí bývají kontrakce vyvolány pomocí umělých hormonů...

Naše údaje ukazují, že mnoho žen dokáže úspěšně dítě vytlačit, prestože na to může potřebovat víc než jednu nebo dvě hodiny. Držíme se vždy pravidla, že pokud jsou vitální údaje dítěte i matky dobré, je možné rodičce ve druhé době porodní nechat potřebný čas.

V dlouholeté praxi jsme si všimly, že ženy s porušeným vakem blan nedostávají automaticky infekci. Zdá se (a existují studie, které to potvrzují), že faktorem způsobujícím infekce jsou vaginální vyšetření. Nevyšetřujeme vaginálně. Abychom se nestrachovaly kvůli možné prolapsi pupečníku, konrolujeme srdeční ozvy dítěte. Hlavně matku nechceme nijak strašit! To je klíčem naší filozofie. Přejeme si, aby se jí porod rozběhl, a to se obvykle stane - do 24 hodin, pokud ji ničím neděsíme. Ženě také říkáme, aby už neměla pohlavní styk, ale povzbuzujeme ji, aby se líbala a mazlila s partnerem. To jí pomůže spustit tu správnou porodní směs hormonů a zabrání, aby si dělala starosti.

Vím, že při porodu přisuzujete důležitou úlohu partnerovi rodičky. Líbí se mi, jak zdůrazňujete až „biologickou pomoc", kterou může partnerce poskytnout při blízkém milostném kontaktu během porodu. Svou roli hraje oxytocin, „hormon lásky", jak ho někteří nazývají. Můžete tento proces čtenářům přiblížit?

Oxytocin stimuluje dobré, silné porodní stahy. Vyplavuje se ve vyšších dávkách, když člověk přijímá nebo vyjadřuje  lásku. Proto může být při porodu pro ženu tolik užitečný dotyk partnera - milence. Také „hormony štěstí" - neuroendorfiny - se uvolňují, když rodička pracuje s kontrakcemi a dostává se tak do „povznesené" nálady. Neuroendorfiny dokáží z velké části zablokovat receptory bolesti. Mnohokrát jsem byla svědkem toho, jak ženu v podstatě přešla bolest, když se začala mazlit a hladit s partnerem. Líbání je obzvlášť účinné. 

Jakým způsobem pracujete s těhotnými ženami? Pořádáte pro ně kurzy předporodní přípravy?

Několik mých kolegyní předporodní kurzy vyučuje, ale jinak si myslíme, že se ženy na porod dokáží připravit samy navzájem. Ženy skutečně hlavně potřebují vzájemně naslouchat pozitivním porodním příběhům.

Co je podle vás základem toho, aby byla žena na porod dobře připravená?

Ženy potřebují vědět, jaké pocity mohou během porodního procesu očekávat. Potřebují rozumět tomu, jak jsou jejich mysl a tělo propojeny a jak na sebe vzájemně působí. Je nesmírně důležité, aby ženy znaly, jakým způsobem strach ovlivňuje rytmus dýchání a že naopak míru strachu může snížit, když člověk dýchá pomalu a zhluboka. Je zcela nezbytné pochopit to, čemu říkám „zákon svěračů". Jednoduše řečeno: když pořebujeme vytlačit něco většího, musí to projít svěračem, který je obvykle uzavřený - ať se jedná o konečník nebo o děložní hrdlo. Svěrače nemůžeme otevřít vědomě, pomocí vůle. Odpovídají ale na vnitřní nutkání vyvolané stahy orgánů, které jsou uloženy nad nimi. Svěrače se otevírají lépe v soukromí, v klidném prostředí. Do největší šířky se otevřou, když se jejich majitel usmívá nebo když vydává hluboké hrdelní zvuky.

Svěrače nereagují na příkazy. Svěrače nereagují dobře na negativitu. A konečně také, když je jejich majitel vyrušen, mohou se náhle zavřít. To se v amerických porodnicích děje neustále a nazývá se to „děložní nedostatečností". Ve skutečnosti jde o normální chování savců. Tělo tak chrání novorozence, když se rodička cítí v ohrožení.
      
Jakým způsobem přispíváte k posílení ženy a její sebedůvěry v předporodním období?

Říkám jí, jak moc věřím v její schopnost porodit. Pokud má správnou velikost pánve, tak jí to povím. Ujistím se, že vyslechne pozitivní porodní příběhy, a řeknu jí, že svým přátelům a příbuzným může dát vědět, že nechce slyšet nic, co by jí nahánělo strach. Chci, aby věděla, že musí být opatrná na to, čím se nechá ovlivnit.

Setkala jste se někdy se ženou, která by neměla dostatečně širokou pánev?

Za 35 let se třemi ženami. Je to naprosto výjimečné.

Co je podle vás nejdůležitější součástí bezpečného prostředí pro porod? Na co jako porodní asistentka při porodu nejvíc dbáte?

Nejdůležitější je být obklopena lidmi - a nemá jich být moc, kteří vás mají rádi a věří, že to dokážete. Vždy ženě dávám zpětnou vazbu, aby věděla, jak si při porodu vede. Nesmí ztrácet energii bojem proti porodním silám.

Máte zkušenost s tím, jak přítomnost u porodu a narození dítěte ovlivní muže v jeho vztahu k ženě a k dítěti?

Zbytek textu na:  http://www.porody.net/

Zdroj:
časopis APERIO 2/2006, www.aperio.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359