Asekol_cervene_k_965x100px__04

CHCEME SE ROZVÉST - JAK POSTUPOVAT?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chceme se s manželem rozvést, máme skoro tříleté dítě, které chci do péče. Protože nemám v rodině nikoho rozvedeného, nevím jak postupovat. Můžete mi prosím poradit, na jaký úřad a kam se podává žádost o svěření dítěte do péče a kam vůbec pro rozvodový formulář?


Pokud máte nezletilé dítě, nelze manželství rozvést, dokud nenabude právní moci rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilého dítěte pro dobu po rozvodu, které vydá soud péče o nezletilé. Návrh na a svěření dítěte do vaší péče, resp. návrh na úpravu poměrů nezletilého dítěte pro dobu před rozvodem a po rozvodu, a návrh na rozvod manželství můžete podat současně. Soud však zahájí nejprve řízení o úpravu poměrů nezletilého a až poté, co nabude rozsudek právní moci, může nařídit jednání o rozvod manželství.

V případě, že jste s manželem schopni se na rozvodových záležitostech dohodnout, můžete využít tzv. smluvený rozvod. Jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí, má se za to, že podmínky pro rozvod manželství jsou splněny. Soud nezjišťuje příčiny rozvratu a manželství rozvede, jsou-li předloženy písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po tomto rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost, a pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu.
Uzavření dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí znamená, že se s manželem dohodnete, komu bude dítě svěřeno do péče a na výši výživného, které bude druhý rodič na dítě platit. Je možné uzavřít i dohodu o úpravě rozsahu styku rodiče s dítětem, tato část dohody však nutná není, pokud mezi vámi a manželem nejsou v této otázce problémy. Pokud jde o dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, je vhodné se se žádostí o její sepis obrátit na advokáta, neboť tato záležitost vyžaduje zejména v případě většího majetku odborné znalosti. Dohoda obsahuje vypořádání veškerého majetku, který náleží do společného jmění manželů, otázku bydlení, tzn. vypořádání užívacích práv ke společnému bytu nebo domu a případné zajištění náhradního bydlení. Dále je možné v dohodě sjednat vyživovací povinnost rozvedeného manžela. I v případě, že bude rozvod probíhat smluvenou formou, proběhne jednou soudní řízení o úpravě poměrů nezletilého dítěte a následně druhé o rozvod manželství.

Návrh na úpravu poměrů dítěte podáváte u okresního (obvodního) soudu, v jehož obvodu má bydliště vaše dítě. Ohledně podání tohoto návrhu je vhodné kontaktovat příslušný sociální odbor - oddělení péče o rodinu, děti a mládež v místě vašeho bydliště, poněvadž pracovnice odboru bude u soudního řízení přítomna jako opatrovník dítěte. Sociální pracovnice vám také může pomoci sepsat návrh na zahájení řízení. Návrh si můžete sepsat také sama, nebo se obrátit na advokáta, který vás pak u soudního řízení může i zastupovat. Za návrh na zahájení soudního řízení se soudní poplatek neplatí.

Jakmile nabude rozsudek o úpravě rodičovské odpovědnosti právní moci, požádejte soud, který bude rozhodovat o rozvodu manželství, aby nařídil jednání. Pokud jste ještě návrh na rozvod manželství nepodala, pak tak můžete učinit v tomto okamžiku. Za podání žaloby se platí soudní poplatek 2.000,- Kč. (kolkovou známku nalepit na první stranu podání, nejlépe do pravého dolního rohu, ale je možné kamkoliv, kde je místo. -pozn.red.) Pokud to vaše sociální situace odůvodňuje, můžete požádat soud o osvobození od soudního poplatku.

Návrh na rozvod se podává u okresního (obvodního) soudu, v jehož obvodu jste měli, event. stále máte s manželem poslední společné bydliště v České republice. I v případě, že se s manželem na rozvodu nedohodnete a nebude se jednat o tzv. smluvený rozvod, soud manželství rozvede, jestliže je tak hluboce a trvale rozvráceno, že nelze očekávat obnovení manželského soužití; bere přitom v úvahu příčiny rozvratu manželství. Pokud jde o průběh soudního jednání ohledně tzv. sporného rozvodu, záleží na tom, zda manžel bude také tvrdit, že manželství je rozvráceno a souhlasí s rozvodem, i když důvody rozvratu bude uvádět jiné, než vy, nebo jestli bude navrhovat, aby manželství bylo zachováno. Pokud by manžel s rozvodem souhlasil, budou soudu jako důkaz stačit vaše (tj. vaše a manželova) výpovědi. Pokud by však manžel u soudu navrhoval, aby manželství zůstalo zachováno, neboť se domnívá, že funguje, nebo že je šance na obnovení fungování, musíte soudu předložit důkazy, že tomu tak není.

V případě, že jste neuzavřeli s manželem dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů v rámci smluveného rozvodu, pak se vypořádání společného jmění manželů řeší až po právní moci rozvodu manželství. V rámci tohoto vypořádání se vypořádává veškerý majetek, včetně dluhů, který byl pořízen za trvání manželství. Není rozhodující, jak dlouho manželství trvalo, ale to, jaký majetek byl za trvání manželství pořízen.

JUDr. Romana Lužná, 17.3.2008, aktualizace 25.6..2015

www.advokatka.net

Zdroj:

časopis Právo a rodina č. 5/2008,  nakladatelství Linde s.r.o,  www.linde-nakladatelství.cz

ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359