Asekol_cervene_k_965x100px__04

STYK KOJENÉHO DÍTĚTE S OTCEM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Máme s přítelem půlroční dítě, ale rozešli jsme se. Jaké může mít přítel nároky na styk s dítětem, popř. šance získat dítě do své péče, jestliže se o něj řádně starám (a v současné době navíc stále kojím)?


Podle § 50 zákona o rodině nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu a nedohodnou-li se o úpravě výchovy a výživy dítěte, může soud i bez návrhu rozhodnout, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.

Při určování, komu má být dítě svěřeno do výchovy, zkoumá soud jak okolnosti na straně rodičů, tak okolnosti na straně dítěte. U rodičů soud zkoumá, zda splňují podmínky pro řádnou výchovu dětí a pokud žádají o svěření dětí do své péče oba rodiče, zjišťuje soud, u kterého jsou podmínky pro dítě lepší. Kromě předpokladů hmotného zabezpečení dítěte soud zjišťuje, který z rodičů je schopen lépe dítě vychovávat, což zahrnuje osobnostní rysy rodičů, jejich zdravotní stav, a to jak tělesný, tak i duševní, jejich vztah k rodině, zejména pak k dítěti a péči o něj, způsobilost vést dítě ke správnému vztahu k druhému rodiči atd. Dále soud zkoumá faktické podmínky rodičů pro výchovu dítěte, jako je povaha zaměstnání, bytové poměry atd.

Pokud jde o okolnosti významné pro rozhodování na straně dítěte, jedná se zejména o jeho věk, zdravotní stav, vztah k rodičům, sklony a zájmy, u starších dětí způsob přípravy na budoucí povolání atd. Při rozhodování o tom, kterému z odděleně žijících rodičů má být dítě svěřeno do výchovy, zjišťuje soud také přání dítěte, může-li dítě již samo posoudit, jaká úprava poměrů je pro ně lepší.

            V praxi se zpravidla menší děti svěřují do výchovy matce, která je biologicky lépe uzpůsobena k výkonu osobní péče o děti a k zajišťování naturálních potřeb. Tento význam se pak s přibývajícím věkem dítěte snižuje. Podejte proto návrh na úpravu rodičovské zodpovědnosti k vašemu nezletilému dítěti a žádejte o jeho svěření do vaší péče. Tento návrh je třeba odůvodnit tak, jak bylo výše uvedeno, v čem je vaše péče oproti péči otce dítěti prospěšnější, s ohledem na věk dítěte můžete uvést, že je zcela odkázáno na vaši péče i s ohledem na to, že dítě stále kojíte. S ohledem na věk dítěte. Při přípravě návrhu na zahájení řízení je vhodné kontaktovat příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí, který bude jako opatrovník vašich dětí účastníkem celého řízení. V případě, že by otec dítěte také žádal o svěření dítěte do své péče, můžete rámci řízení navrhovat na podporu svých tvrzení zejména výslechy svědků a vypracování znaleckého posudku, kterým budou posouzeny osobnostní rysy obou rodičů, posouzena výchovná způsobilost rodičů, vztahy dítěte k rodičům, případně další otázky týkající se výchovy dětí.

Rozhodování o úpravě styku s dítětem není povinnou náležitostí rozhodování o úpravě poměrů k nezletilému dítěti, zákon o rodině upřednostňuje dohodu rodičů, která nepotřebuje schválení soudu. Soud však styk rodičů s dítětem upraví, vyžaduje-li to zájem na jeho výchově a poměry v rodině. Při stanovení rozsahu styku soud vychází z obdobných zjištění, jako při rozhodování, komu bude dítě svěřeno do péče a zkoumá opět rozhodné skutečnosti jak na straně dítěte, tak na straně rodiče. U dítěte se jedná zejména o jeho věk, zdravotní stav, jeho citový vztah k rodiči, který je nemá ve své výchově, a k prostředí v němž tento rodič zjie, obvyklý denní režim dítěte. U starších dětí pak soud zkoumá i stanovisko nezletilého dítěte. Na straně rodičů pak zkoumá osobní i rodinné poměry, vzájemný vztah rodičů a jejich časové a hospodářské možnosti (pracovní doba, čerpání dovolené, dopravní spojení). Rozsah styku je možné s ohledem na vývoj dítěte měnit. Žádné konkrétní skutečnosti k této věci ve svém dotazu neuvádíte, obecně lze říct, že pokud se jedná o půlroční dítě, které je zatím stále kojeno, lze předpokládat rozsah styku pouze v řádu hodin během určitého dne, nikoliv celé dny nebo například celý víkend, jako tomu často bývá u dětí školního věku.

JUDr. Romana Lužná, 17.3.2008
 

Zdroj:

časopis Právo a rodina č. 5/2008,  nakladatelství Linde s.r.o,  www.linde-nakladatelství.cz

ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359