Hrd22_pohoda_965x100

SPANÍ S DĚTMI

Autor: Jindřiška Vitvarová

Již mnoho článků a diskusí proběhlo na téma „Spaní dětí s rodiči v jedné posteli“. Jde o velmi choulostivé a vášnivě diskutované téma, kde názorově na jedné straně stojí maminky, které společné spaní s potomkem, popř. více potomky považují za naprosto nepřípustné a nezdravé a na druhé straně ty, které si noc bez děťátka vedle sebe nedovedou představit.

V naší rodině v posledních týdnech nastává nové období – dcerka se rozhodla spát sama na své posteli v pokojíku sousedícím s ložnicí. Nejsou jí ani dva roky, ani tři, dokonce ani čtyři. Dcerka s námi spala do svých více než pěti let, podotýkám, že měří už skoro 120 cm!

Ale vraťme se trochu nazpátek. Měla jsem první miminko, jako poměrně mladá maminka jsem byla pěkně vyjukaná a bez zkušeností. Postýlka mi připadala jako jediná myslitelná varianta a celkem zásadově jsem po každém kojení své zlatíčko do postýlky opět vracela. Dcera se budila v noci každou půlhodinu, já byla totálně vyřízená, nevyspalá, skutečně nerada na to vzpomínám.

Postupně se situace uklidňovala, okolo šestého měsíce malá spinkala už celkem slušně, aby posléze v sedmém měsíci našeho miminka s počátkem období tzv. separační úzkosti propukly problémy se spinkáním opět v plné síle. Dcera se začala budit až čtrnáctkrát za noc! Co dělat? Nechat jí plakat a doufat, že se „uřve“. To jsem zkusila jednou a nikomu bych nepřála to zažít. Plakala nebo spíše řvala snad dvacet minut až do úplného vysílení, já vedle v pokoji pološílená s polštářem na uších, raději nevzpomínat. Poté se mi celou noc budila a volala mě ze spaní, ráno jsem myslela, že z postele už snad ani nevylezu.

Proto jsem tuto metodu vzdala a zkusila to jinak. Dceru jsem nechala spát mezi mnou a manželem. Pak prodělala svou první virózu a já byla ráda, že ji mám vedle sebe a mohu jí kontrolovat, sahat na čelíčko apod. Jak už asi tušíte, dcerka s námi v posteli zůstala. Musím říci, že s tím nebyl nikdy jediný problém. Pravdou je, že jsem měla menší prostor na spaní, ale na druhou stranu odpadlo věčné vyndávání z postýlky a vkládání zpět, nebolela mě záda, když se dcerka odkopala, jen jsem natáhla ruku a v polospánku jí přikryla, když se jí zdál zlý sen, objala jsem ji a spaly jsme dál. Když dcerka onemocněla, měla jsem ji permanentně pod kontrolou, mohla hlídat teplotu, kašel, dýchání, aniž bych musela xkrát za noc vstávat a chodit k ní.

Když se měla narodit druhá dcera (té starší byly v té době tři roky), vyslechla jsem  si řadu přednášek od prarodičů, že jsme měli už dávno nechat malou spát ve své posteli, že se s miminkem všichni nevejdeme apod. Samozřejmě jsme se vešli. Druhá dcerka večer bez problémů usíná v postýlce vedle mé postele, během noci se budí na kojení a pak už zůstává také u nás. Tudíž cca od dvou hodin v noci jsme až donedávna spokojeně spali na našem letišti všichni až do rána. Nikoho to neomezovalo, žádný problém. Starší dcera spinká krásně celou noc. V životě neměla strašidelné sny, nikdy se nebála tmy. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem se jako pěti - šestiletá budila ve svém pokojíčku děsivými sny a fantazie mi pracovala na plné obrátky, každý šramot, světla auta na stěně, všechno mi v noci připadalo děsivé. A to podotýkám, že jsem neměla žádný důvod – naši mě nikdy ničím nestrašili, na děsivé filmy jsem nekoukala.

Dcerka letos v zimě projevila přání mít svou postýlku. Postel jsme objednali, ukázali jí na obrázku, postupně jsme si s ní o tom povídali, jak už je velká a šikovná holčička, jak bude mít krásné povlečení s oblíbenými pohádkovými postavičkami, novou velkou peřinku, plyšáka na mazlení, noční světýlko... Ten přechod proběhl naprosto pohádkově hladce. Dcerka si postel hned oblíbila, každý večer po pohádce odejde do svého pokojíčku, zachumlá se a sama usne. Opět se mi vyplatilo nedát na řeči všemožných lidí o tom, že je nesamostatná, že si ji rozmazlíme, že spát v předškolním věku s rodiči je úchylné a podobně. Dcerka je ve svých pěti letech živé, chytré a zvídavé dítě, rozhodně žádný maminčin mazánek, rozmazlenec nebo ufňukánek. A já mám o jednu zkušenost navíc, už vím jak budu postupovat u mladší dcerky!

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 25.3.2008, www.azrodina.cz


Související odkazy:

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05