JSEM ŽENA V DOMÁCNOSTI. KDO MI BUDE V PŘÍPADĚ TĚHOTENSTVÍ VYPLÁCET "NEMOCENSKOU" ?
Autor: odpověď - Ing. Kamila Dvořáková, MPSV
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat, plánujeme třetí dítě. Nejsem v evidenci úřadu práce, ani nemám pracovní poměr, jsem vedena jako žena v domácnosti. Na úřadu práce jsem byla od 23. 5. 2000 do 6. 11. 2005. Pokud otěhotním, jak to bude v případě nemocenské? (Každé mé těhotenství bylo od začátku s rizikem, proto neschopenka od počátku.) Kdo ji vyplácí?
Cílem dávek nemocenského pojištění je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany v okamžiku, kdy kvůli nemoci či mateřství ztratí krátkodobě výdělek.
Nemocenské náleží zaměstnanci, který byl uznán práce neschopným v den, kdy mu trvá pojištění (zaměstnání) nebo plyne ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání a nemá příjem ze zaměstnání, ze kterého je nemocenské poskytováno.
Z nemocenského pojištění zaměstnanců se vyplácí čtyři druhy dávek: nemocenské, podpora při ošetřování člena rodiny, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství.
Tzv. mateřská neboli peněžitá pomoc v mateřství je většinou poskytována matce. Je to vlastně nemocenská, která je vyplácená 28 týdnů u jednoho dítěte a 37 týdnů u vícečetného porodu. Zaměstnankyně nastupuje zpravidla tuto mateřskou dovolenou od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. V některých zvláštních případech zákon stanoví kratší dobu mateřské dovolené. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6-ti týdnů ode dne porodu.
Po dobu čerpání mateřské dovolené přísluší zaměstnankyni od zaměstnavatele, jejíž pracovní poměr trvá, pracovní volno bez náhrady mzdy, má však nárok na dávky nemocenského pojištění (tzv. peněžitou pomoc v mateřství). Ne všechny matky mají na mateřskou nárok! Jen ty, které si platí nemocenské pojištění, a to v délce nejméně 270 dnů před plánovaným porodem za poslední dva roky.
Naproti tomu stojí rodičovský příspěvek, který se rozbíhá v okamžiku, kdy končí mateřská dovolená. V případě, že matka nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok, od narození dítěte. Rodičovský příspěvek může pobírat jak matka, tak i otec dítěte. Ale vždy pouze jeden z nich.
Nezaměstnané ženy nárok na nemocenskou ani peněžitou pomoc v mateřství mít nebudou. Nyní mohou nezaměstnané matky pobírat od prvního měsíce po porodu rovnou rodičovský příspěvek.
Ing. Kamila Dvořáková, MPSV, 26.3.2008, www.mpsv.cz
Zdroj:
časopis Právo a rodina č. 5/2008, nakladatelství Linde s.r.o, www.linde-nakladatelství.cz
ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz