Hrd22_pohoda_965x100

PUBERŤÁKŮV SVĚT

Autor: Gabriela Bachárová

Rozšifrujte, co baví vaše dospívající dítě, a třeba se k němu i přidáte. Chcete lépe porozumět svému puberťákovi? Zajímejte se o to, co ho zajímá. Bude překvapen a možná přestane tolik zlobit!

Svět puberťáků je jiný než ten, který ve stejných letech prožívali jejich rodiče. A není to žádné klišé. „Když mi bylo patnáct, s počítači jsem se setkala maximálně ve škole. A to jsme na hodinách informatiky probírali jen jakési nemožné a nepochopitelné matematické vzorce, internet bylo cizí slovo. Hvězdami ve třídě byla děcka, která vlastnila walkman. Na školních výletech je pak půjčovala méně majetným. Nejvíce mě ale překvapuje, jak se změnilo oblékání. Na svých třídních fotkách z gymnázia vidím vyšnořené dívky v blůzičkách a elegantních sukničkách. Moje čtrnáctiletá dcera se může zbláznit smíchy a nechápe, co jsme to proboha nosili za kýče. Já jí zase vyčítám, že v neforemních džínách, triku a mikině vypadá jako kluk. Oblékají se tak ovšem všechny její spolužačky,“ srovnává Helena Sováková, 34letá maminka Zuzany.
Rodiče i prarodiče dospívajících dětí mohou mít pocit, že jejich výrostek žije na úplně jiné planetě. Není divu. Už ten slovník! Nebo snad hned napoprvé a spolehlivě rozšifrujete, co znamená třeba ICQ, MP3 nebo YouTube? Abyste se ve světě, kde se on či ona cítí jako ryba ve vodě, necítili jako slon v porcelánu, čtěte dále.

Aj sí kjů

Pravděpodobně si k němu den co den sedá i váš potomek. ICQ. Jde o nejmodernější a také nejoblíbenější způsob počítačové komunikace. Pokud tedy zaslechnete z úst dcery či syna povědomě znějící anglické hlásky „aj sí kjů“, budete v obraze. Mladí si ho oblíbili, protože umožňuje komunikaci v reálném čase. Odešlete text a hned vám přijde odpověď. Mohou spolu „mluvit“ dva, ale i více lidí najednou. ICQ dále slouží k odesílání sms či hlasových zpráv, lze z něj telefonovat a mnoho dalšího. Dnes ho na celém světě používá už 150 milionů lidí. Mladí se sice i dnes seznamují hlavně ve škole nebo na diskotéce, ale stále větší počet párů se dal dohromady díky tomuto počítačovému fenoménu.

Už jsi to viděl?

Rozloučí-li se váš miláček po několika hodinách klábosení s kamarády na ICQ, pravděpodobně hned klikne na YouTube. Další virtuální hit. Ještě před pár lety byl beznadějně „out“ (neboli mimo) puberťák, který netušil, co se den předtím přihodilo v právě frčícím televizním seriálu. Dnešní třicátnice si jistě nostalgicky vzpomenou, jak milovaly třeba seriál Helena a její chlapci a dovedly o něm vyprávět celé hodiny. Dnes se na chodbách středních škol probírají nejnovější a nejvtipnější přírůstky na internetovém serveru YouTube.
Najdete tam všechno. Klipy hudebních skupin a zpěváků, domácí videa, parodie na televizní pořady, záznamy světových událostí, jako třeba teroristický útok na New York. Činí se i Češi, mnoho příspěvků pochází z naší země. Internetová zábava pomalu vytlačuje sledování televize. Ta je pro mladé zoufale nemoderní. Chcete-li se podívat, čím se baví vaše dítě, klikněte na www.youtube.com.
Počítač ale neslouží jen k zábavě, stal se nepostradatelným pomocníkem i při výuce. Děti si na něm hledají informace například do školních prací.

Hudba v krabičce

Moderní věda vtrhla také do poslouchání hudby. Walkman skončil v propadlišti dějin, staromódní je pouštět si do ucha písničky prostřednictvím discmanu. Hitem jsou přehrávače mp3 nebo iPod. Přehrávač mp3 je miniaturní technické zařízení, do kterého se dá nahrát libovolná hudba, ale také mluvené slovo. Mladí oceňují, že se do malé krabičky dá schovat velké množství hudby, která je volně dostupná na internetu. Jak nepraktický byl kdysi tak oblíbený discman. Kromě samotného, o dost většího přehrávače bylo s sebou nutné vláčit i cédéčka. A to by dnes žádného náctiletého nebavilo! Módní je také malinký přehrávač pod názvem iPod. Kromě písní se do něj „nacpe“ i velké množství fotografií.

Milujeme mobily

Nic tak necharakterizuje mladou generaci jako vášnivé užívání mobilů. Zatímco nudní a vystresovaní dospěláci si prostřednictvím telefonu vyřizují hlavně pracovní a rodinné záležitosti, náctiletí se především baví. Protože mají většinou pořádně hluboko do kapsy a nemohou se věnovat dlouhým hovorům, stali se mistry v posílání sms zpráv. Mobily využívají také k fotografování a natáčení videí. Zejména učitelé jsou ve střehu. Dovolil si kantor dát žákovi pohlavek? Nebo se na něj před celou třídou rozkřičel? O co, že to bude druhý den na internetu. Dospívajícím velmi záleží na tom, jak mobil vypadá, jakou má barvu, a také na tom, co všechno s ním mohou dělat. Kdo dnes nemá mobil, jako by nežil. Zeptejte se svého puberťáka.

Sport je imidž

Cool, free a in. Právě takový musí být sport, který zaujme náctileté. Frčí především extrémní sporty. Třeba freeriding. Což není nic jiného než spouštění se na speciálně upraveném kole po strmých svazích. Rozšířený je skateboarding. Kdysi bylo skákání na prkně okrajovým, dokonce tak trochu buřičským a vrchnosti nepohodlným sportem. První skejťáci si časem a po dlouhých bojích vydobyli ve městech prostory, kde mohou bez zábran předvádět své umění, a už to šlo ráz na ráz. Dnes má prkno každý třetí mladík. Běžný je rovněž snowboarding. Zdá se dokonce, že mladé láká mnohem více než obyčejný sjezd na lyžích. Uhánět na prkně dolu zasněženým svahem, to je ten pravý adrenalin.
Jak si dnes stojí fotbal? Neztrácí nic ze své přitažlivosti, přesto mu na paty šlapou hokejbal, fl oorball a futsal. Pro neznalé: hokejbal vychází z hokeje, ale není tak finančně ani časově náročný. Hraje se se stejnou hokejkou, stejné jsou i rozměry branek a pravidla. Místo ledu se ale týmy utkávají na asfaltu či betonu a puk nahradil plastový míček. Florbal se sice podobá hokeji i hokejbalu, ale jde o bezkontaktní sport. Žádné vrážení nebo sekání. Futsal vychází z fotbalu, hraje ho ale menší počet hráčů na menším hřišti a často v halách.

JDEME PAŘIT?

Hlavně ve větších městech je odvaha pustit mládežníky na diskotéku. Vlastně, pardon. Na party. Slova jako zábava či diskotéka už „nefrčí“. V podnicích, kde se mladí scházejí, není problém narazit na drogy, především na taneční drogu zvanou extáze. Na party se dá obvykle rychle a bez větších problémů sehnat i alkohol. „Zapařit“ si dnes běžně chodí už školáci kolem dvanácti třinácti let. Samozřejmě že rodiče o tom většinou nemají ani tušení.

Co dnes vlastně puberťáci poslouchají? Velké oblibě se těší především hip hop. Jde zřejmě o nejmasovější hudební, ale také taneční a lifestylový proud. Vyšel z drsného prostředí amerických černochů. Jak poznáte českého hiphopera? Má na sobě volné kalhoty, basketbalový dres, kšiltovku, poslouchá hudbu, ve které se nezpívá, ale mluví, tancuje trhanými pohyby a obhajuje ilegální výtvarné projevy na zdech budov, takzvané graffiti.

Mami, to je otřesné! Hitparáda věcí, kterými se bavili rodiče dnešních puberťáků a které jsou dnes náctiletým leda tak pro smích:

1. Diskohudba 80. let. Flitry na oblečení, zpěváci oblečení v lesklých a upnutých šatech. A ten směšný tanec!

2. Móda: Vždyť jste vypadali, jako kdybyste právě vyšli ze secondhandu. Střihy a materiály fakt otřesné.

3. Boj za lepší svět: Mladí dnes nechtějí spasit svět, ale hlavně se bavit a užít si, co život nabízí. Demonstrovat proti Americe, globalizaci nebo znečišťování ovzduší? Jak nemoderní! Výjimky jen potvrzují pravidlo.

Co tě baví nejvíc

JULIE, 16 let Nejvíce ze všeho mě baví chodit s kamarádkami do čajovny. Říkají nám, že jsme divné, ale mám pocit, že právě to je normální. Hip hop nebo chození na party mě nezajímá.

JAKUB, 14 let Rád jezdím na skateboardu. Dělám to skoro každý den. Máme dobrou partu, a dokonce jsem už absolvoval i nějaké soutěže.

SIMONA, 14 let Mám rád styl hip hop, s několika spolužačkami ho posloucháme a také tancujeme. Naopak nesnáším disko a nic mi neříká ani rocková muzika.

KNIŽNÍ TIP:

DOSPÍVÁNÍ DÍVEK Shushann Movsessian, Portál

Autorka popisuje všechny tělesné i duševní změny, které provázejí toto období lidského zrání. Poukazuje na způsoby, jak se s dospíváním co nejlépe vyrovnat.

DOSPÍVÁNÍ KLUKŮ Geoff Price, Portál

Knížka vychází z drobných příběhů kluků i dnes již dospělých mužů, kteří se svěřují se svými pocity a zážitky.

Zdroj:
DĚTI A MY, 30.1.2008, www.portal.cz/dm

Azrodina_portal_250x250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Historický úspěch pro Českou republiku, český seriál #martyisdead získal cenu Emmy známou jako televizní Oscar

Mezinárodní akademie televizních umění a věd dnes vyhlásila v New Yorku internetový seriál #martyisdead jako vítěze mezinárodní ceny Emmy. Stalo se tak v průběhu slavnostního ceremoniálu 48. ročníku International Emmy Awards, který se letos poprvé konal online. Seriál o aktuálním tématu kyberšikany se stal historicky prvním českým seriálem, který získal tuto prestižní cenu. Emmy v kategorii krátkých seriálů převzali během online přenosu producenti Milan Kuchynka a Vratislav Šlajer. Spoluproducentem je i Jakub Koštál, režisérem Pavel Soukup.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - UKÁZKY ZPĚTNÉ VAZBY

Reakce žáků, studentů, pedagogů i rodičů na preventivní program Radky Bangy.

VYŠEL PŘEPRACOVANÝ MANUÁL PRO SPOKOJENÉ RODIČE, DĚTI I UČITELE – KNIHA RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Původní kniha Respektovat a být respektován vyšla v r. 2005 a od té doby se jí prodalo téměř 100 000 kusů. Za těch 15 let od vydání vyšla nová literatura, realizovaly se stovky kurzů se stejnojmenným názvem. A tak se autoři rozhodli knihu přepracovat. Z původní čtveřice autorů se toho ujaly J. Nováčková a D. Nevolová. Na více než 350 stranách autorky rozkrývají, jak vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti. Pomáhají porozumět potřebám dítěte a upozorňují na velká rizika metod, kterými jsou děti vedeny k poslušnosti i na neblahé důsledky takového jednání. My dospělí samozřejmě většinou vše děláme v dobré víře, že pro děti činíme jen to nejlepší, jenže opak bývá pravdou...

Za staré mobily pomoc do dětských domovů

Sběrová kampaň společnosti ASEKOL s názvem Věnuj mobil pravidelně pomáhá dobročinným organizacím. Za sběr vysloužilých mobilních telefonů daruje ASEKOL nové mobilní zařízení vybrané organizaci a navíc se postará o správnou ekologickou likvidaci starých zařízení. Letos se do této sběrové kampaně zapojili i zaměstnanci společnosti Avast, kteří během jednoho roku sesbírali 173 starých nefunkčních mobilů a odevzdali je k odborné recyklaci. Za tento počin ASEKOL věnoval 2 nové přístroje, které byly předány organizaci Dejme dětem šanci.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05