PUBERŤÁKŮV SVĚT
Autor: Gabriela Bachárová
Rozšifrujte, co baví vaše dospívající dítě, a třeba se k němu i přidáte. Chcete lépe porozumět svému puberťákovi? Zajímejte se o to, co ho zajímá. Bude překvapen a možná přestane tolik zlobit!
Svět puberťáků je jiný než ten, který ve stejných letech prožívali jejich rodiče. A není to žádné klišé. „Když mi bylo patnáct, s počítači jsem se setkala maximálně ve škole. A to jsme na hodinách informatiky probírali jen jakési nemožné a nepochopitelné matematické vzorce, internet bylo cizí slovo. Hvězdami ve třídě byla děcka, která vlastnila walkman. Na školních výletech je pak půjčovala méně majetným. Nejvíce mě ale překvapuje, jak se změnilo oblékání. Na svých třídních fotkách z gymnázia vidím vyšnořené dívky v blůzičkách a elegantních sukničkách. Moje čtrnáctiletá dcera se může zbláznit smíchy a nechápe, co jsme to proboha nosili za kýče. Já jí zase vyčítám, že v neforemních džínách, triku a mikině vypadá jako kluk. Oblékají se tak ovšem všechny její spolužačky,“ srovnává Helena Sováková, 34letá maminka Zuzany.
Rodiče i prarodiče dospívajících dětí mohou mít pocit, že jejich výrostek žije na úplně jiné planetě. Není divu. Už ten slovník! Nebo snad hned napoprvé a spolehlivě rozšifrujete, co znamená třeba ICQ, MP3 nebo YouTube? Abyste se ve světě, kde se on či ona cítí jako ryba ve vodě, necítili jako slon v porcelánu, čtěte dále.
Aj sí kjů
Pravděpodobně si k němu den co den sedá i váš potomek. ICQ. Jde o nejmodernější a také nejoblíbenější způsob počítačové komunikace. Pokud tedy zaslechnete z úst dcery či syna povědomě znějící anglické hlásky „aj sí kjů“, budete v obraze. Mladí si ho oblíbili, protože umožňuje komunikaci v reálném čase. Odešlete text a hned vám přijde odpověď. Mohou spolu „mluvit“ dva, ale i více lidí najednou. ICQ dále slouží k odesílání sms či hlasových zpráv, lze z něj telefonovat a mnoho dalšího. Dnes ho na celém světě používá už 150 milionů lidí. Mladí se sice i dnes seznamují hlavně ve škole nebo na diskotéce, ale stále větší počet párů se dal dohromady díky tomuto počítačovému fenoménu.
Už jsi to viděl?
Rozloučí-li se váš miláček po několika hodinách klábosení s kamarády na ICQ, pravděpodobně hned klikne na YouTube. Další virtuální hit. Ještě před pár lety byl beznadějně „out“ (neboli mimo) puberťák, který netušil, co se den předtím přihodilo v právě frčícím televizním seriálu. Dnešní třicátnice si jistě nostalgicky vzpomenou, jak milovaly třeba seriál Helena a její chlapci a dovedly o něm vyprávět celé hodiny. Dnes se na chodbách středních škol probírají nejnovější a nejvtipnější přírůstky na internetovém serveru YouTube.
Najdete tam všechno. Klipy hudebních skupin a zpěváků, domácí videa, parodie na televizní pořady, záznamy světových událostí, jako třeba teroristický útok na New York. Činí se i Češi, mnoho příspěvků pochází z naší země. Internetová zábava pomalu vytlačuje sledování televize. Ta je pro mladé zoufale nemoderní. Chcete-li se podívat, čím se baví vaše dítě, klikněte na www.youtube.com.
Počítač ale neslouží jen k zábavě, stal se nepostradatelným pomocníkem i při výuce. Děti si na něm hledají informace například do školních prací.
Hudba v krabičce
Moderní věda vtrhla také do poslouchání hudby. Walkman skončil v propadlišti dějin, staromódní je pouštět si do ucha písničky prostřednictvím discmanu. Hitem jsou přehrávače mp3 nebo iPod. Přehrávač mp3 je miniaturní technické zařízení, do kterého se dá nahrát libovolná hudba, ale také mluvené slovo. Mladí oceňují, že se do malé krabičky dá schovat velké množství hudby, která je volně dostupná na internetu. Jak nepraktický byl kdysi tak oblíbený discman. Kromě samotného, o dost většího přehrávače bylo s sebou nutné vláčit i cédéčka. A to by dnes žádného náctiletého nebavilo! Módní je také malinký přehrávač pod názvem iPod. Kromě písní se do něj „nacpe“ i velké množství fotografií.
Milujeme mobily
Nic tak necharakterizuje mladou generaci jako vášnivé užívání mobilů. Zatímco nudní a vystresovaní dospěláci si prostřednictvím telefonu vyřizují hlavně pracovní a rodinné záležitosti, náctiletí se především baví. Protože mají většinou pořádně hluboko do kapsy a nemohou se věnovat dlouhým hovorům, stali se mistry v posílání sms zpráv. Mobily využívají také k fotografování a natáčení videí. Zejména učitelé jsou ve střehu. Dovolil si kantor dát žákovi pohlavek? Nebo se na něj před celou třídou rozkřičel? O co, že to bude druhý den na internetu. Dospívajícím velmi záleží na tom, jak mobil vypadá, jakou má barvu, a také na tom, co všechno s ním mohou dělat. Kdo dnes nemá mobil, jako by nežil. Zeptejte se svého puberťáka.
Sport je imidž
Cool, free a in. Právě takový musí být sport, který zaujme náctileté. Frčí především extrémní sporty. Třeba freeriding. Což není nic jiného než spouštění se na speciálně upraveném kole po strmých svazích. Rozšířený je skateboarding. Kdysi bylo skákání na prkně okrajovým, dokonce tak trochu buřičským a vrchnosti nepohodlným sportem. První skejťáci si časem a po dlouhých bojích vydobyli ve městech prostory, kde mohou bez zábran předvádět své umění, a už to šlo ráz na ráz. Dnes má prkno každý třetí mladík. Běžný je rovněž snowboarding. Zdá se dokonce, že mladé láká mnohem více než obyčejný sjezd na lyžích. Uhánět na prkně dolu zasněženým svahem, to je ten pravý adrenalin.
Jak si dnes stojí fotbal? Neztrácí nic ze své přitažlivosti, přesto mu na paty šlapou hokejbal, fl oorball a futsal. Pro neznalé: hokejbal vychází z hokeje, ale není tak finančně ani časově náročný. Hraje se se stejnou hokejkou, stejné jsou i rozměry branek a pravidla. Místo ledu se ale týmy utkávají na asfaltu či betonu a puk nahradil plastový míček. Florbal se sice podobá hokeji i hokejbalu, ale jde o bezkontaktní sport. Žádné vrážení nebo sekání. Futsal vychází z fotbalu, hraje ho ale menší počet hráčů na menším hřišti a často v halách.
JDEME PAŘIT?
Hlavně ve větších městech je odvaha pustit mládežníky na diskotéku. Vlastně, pardon. Na party. Slova jako zábava či diskotéka už „nefrčí“. V podnicích, kde se mladí scházejí, není problém narazit na drogy, především na taneční drogu zvanou extáze. Na party se dá obvykle rychle a bez větších problémů sehnat i alkohol. „Zapařit“ si dnes běžně chodí už školáci kolem dvanácti třinácti let. Samozřejmě že rodiče o tom většinou nemají ani tušení.
Co dnes vlastně puberťáci poslouchají? Velké oblibě se těší především hip hop. Jde zřejmě o nejmasovější hudební, ale také taneční a lifestylový proud. Vyšel z drsného prostředí amerických černochů. Jak poznáte českého hiphopera? Má na sobě volné kalhoty, basketbalový dres, kšiltovku, poslouchá hudbu, ve které se nezpívá, ale mluví, tancuje trhanými pohyby a obhajuje ilegální výtvarné projevy na zdech budov, takzvané graffiti.
Mami, to je otřesné! Hitparáda věcí, kterými se bavili rodiče dnešních puberťáků a které jsou dnes náctiletým leda tak pro smích:
1. Diskohudba 80. let. Flitry na oblečení, zpěváci oblečení v lesklých a upnutých šatech. A ten směšný tanec!
2. Móda: Vždyť jste vypadali, jako kdybyste právě vyšli ze secondhandu. Střihy a materiály fakt otřesné.
3. Boj za lepší svět: Mladí dnes nechtějí spasit svět, ale hlavně se bavit a užít si, co život nabízí. Demonstrovat proti Americe, globalizaci nebo znečišťování ovzduší? Jak nemoderní! Výjimky jen potvrzují pravidlo.
Co tě baví nejvíc
JULIE, 16 let Nejvíce ze všeho mě baví chodit s kamarádkami do čajovny. Říkají nám, že jsme divné, ale mám pocit, že právě to je normální. Hip hop nebo chození na party mě nezajímá.
JAKUB, 14 let Rád jezdím na skateboardu. Dělám to skoro každý den. Máme dobrou partu, a dokonce jsem už absolvoval i nějaké soutěže.
SIMONA, 14 let Mám rád styl hip hop, s několika spolužačkami ho posloucháme a také tancujeme. Naopak nesnáším disko a nic mi neříká ani rocková muzika.
KNIŽNÍ TIP:
DOSPÍVÁNÍ DÍVEK Shushann Movsessian, Portál
Autorka popisuje všechny tělesné i duševní změny, které provázejí toto období lidského zrání. Poukazuje na způsoby, jak se s dospíváním co nejlépe vyrovnat.
DOSPÍVÁNÍ KLUKŮ Geoff Price, Portál
Knížka vychází z drobných příběhů kluků i dnes již dospělých mužů, kteří se svěřují se svými pocity a zážitky.
Zdroj:
DĚTI A MY, 30.1.2008, www.portal.cz/dm