VYCHÁZKY PŘI NESCHOPENCE V TĚHOTENSTVÍ
Autor: odpověď - MUDr. Stanislava Pánová a CzechMed
DOTAZ Z PORADNY - Manželka je v 9 týdnu těhotenství a je na nemocenské, protože pracuje jako řeznice. Paní doktorka jí dala vycházky maximálně 4 hodiny denně. Máme 4 leté dítě a já pracuji na směny, tak bych se chtěl zeptat, zda by nemohly být vycházky delší a kam bychom se měli s touto žádostí obrátit.
Vyjádření MZČR:
Posuzování dočasné pracovní neschopnosti (dále jen PN) je upraveno vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí č.31/1993 Sb., ve znění platných předpisů. V ní je stanoveno, že PN posuzuje ošetřující lékař. Ten podle § 4 odst.4 uvedené vyhlášky : „v legitimaci a hlášení příslušné okresní správě sociálního zabezpečení vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Lékař oznamuje změnu rozsahu a doby vycházek práce neschopného občana příslušné okresní správě sociálního zabezpečení; rozsah a dobu vycházek však může změnit nejdříve ode dne následujícího po dni, kdy tuto změnu oznámil příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.“
Ve vyhlášce není stanoven žádný časový rozsah vycházek proto, že je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře podle závažnosti zdravotního stavu práce neschopného určit jejich rozsah, event. je vůbec nepovolit. Doporučujeme proto, aby se dotyčná pacientka s žádostí o informaci, zda jsou při jejím onemocnění vycházky možné, případně proč ne, obrátila na svého ošetřujícího lékaře.
MUDr. Stanislava Pánová, ředitelka odboru zdravotních služeb MZČR, 3.4.2008, www.mzcr.cz
Úryvek z brožury Příručka pacienta – Průvodce pacientskými právy 2007:
„Jak postupovat v případě, že mi lékařka odmítla napsat při plné nemocenské vycházky?
Lékař není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak podle ustanovení Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle vyhlášky č.31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociální věcí České republiky o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí. Pokud lékař odmítá zapsat vámi odůvodněnou dobu vycházky (přeci jenom je třeba dbát léčení nemoci), pak to písemně oznamte příslušné OSSZ a na lékaře podejte stížnost odboru zdravotnictví příslušného krajského úřadu pro porušení vyhlášky a omezení vašich práv.
Vyjádření Ligy lidských práv
Domnívám se, že určení rozsahu vycházek při dočasné pracovní neschopnosti je zejm. věcí domluvy mezi lékařem a pacientem, proto v prvé řadě by bylo na místě vysvětlit lékařce důvody, proč chcete úpravu stávající výměry vycházek. Je to lékař, kdo rozhoduje o dočasné pracovní neschopnosti (tedy o tom, že nemůžete vykonávat své zaměstnání). Pokud chcete využívat režimu nemocenské, musíte se podrobit léčebnému režimu, který stanoví (po konzultaci s pacientem) lékař. Ve vašem případu záleží také na důvodu pracovní neschopnosti manželky (pokud je na nemocenské jen proto, že řeznictví je rizikové pracoviště, ale jinak je zcela v pořádku, neměl by být problém domluvit se na delších vycházkách). Nelze však hovořit o omezení osobní svobody, protože nikdo vás nikde nezavírá, ale jedná se o stanovení a kontrolu léčebného režimu, který je zároveň podmínkou pro výplatu peněžité dávky. Vy samozřejmě můžete léčebný režim porušovat, ale vystavujete se nebezpečí snížení nebo i odnětí nemocenské. Pokud se vám nedaří se s lékařem domluvit, můžete se pokusit najít si jiného lékaře, který vám vyjde vstříc. Váš stávající lékař vás pak může podle § 5 odst. 1 vyhlášky č. 31/1993 Sb. předat jinému lékaři. Nic nebrání tomu, aby to udělal na vaši žádost, neboť máte právo volby lékaře (to zaručuje zákon č. 48/1997 Sb.; lékaře můžete změnit jednou za 3 měsíce).
Na okraj lze dodat, že § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. stanoví, že lékař vyznačuje rozsah a dobu vycházek, podle § 6 odst. 1 této vyhlášky však zároveň spolupracuje s okresní správou sociálního zabezpečení na vymezení léčebného režimu. Samotná vyhláška č. 31/1993 Sb. má být od 1. 1. 2009 nahrazena vyhláškou č. 187/2006 Sb., která v § 56 odst. 1 a 2 jednoznačně stanoví, že povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, je součástí režimu práce dočasně neschopného pojištěnce, který určuje lékař.
Mgr. David Zahumenský, právník Ligy lidských práv, 30.4.2008, dzahumensky@llp.cz
Aktualizované informace ( z 24.9.2009 - viz NEOMEZENÉ VYCHÁZKY )
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 3.4.2008, www.azrodina.cz