Asekol_cervene_k_965x100px__04

VYCHÁZKY PŘI NESCHOPENCE V TĚHOTENSTVÍ

Autor: odpověď - MUDr. Stanislava Pánová a CzechMed

DOTAZ Z PORADNY - Manželka je v 9 týdnu těhotenství a je na nemocenské, protože pracuje jako řeznice. Paní doktorka jí dala vycházky maximálně 4 hodiny denně. Máme 4 leté dítě a já pracuji na směny, tak bych se chtěl zeptat, zda by nemohly být vycházky delší a kam bychom se měli s touto žádostí obrátit.

 


Vyjádření MZČR:

Posuzování dočasné pracovní neschopnosti (dále jen PN) je upraveno vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí č.31/1993 Sb., ve znění platných předpisů. V ní je stanoveno, že PN posuzuje ošetřující lékař.  Ten podle § 4 odst.4 uvedené vyhlášky  : „v  legitimaci  a  hlášení  příslušné okresní správě sociálního zabezpečení vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek  práce neschopného občana. Lékař oznamuje změnu rozsahu  a doby vycházek práce neschopného občana příslušné okresní správě sociálního zabezpečení; rozsah a dobu vycházek však může změnit nejdříve ode dne  následujícího po dni, kdy tuto změnu oznámil příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.“

Ve vyhlášce není stanoven žádný časový rozsah vycházek proto, že je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře podle závažnosti zdravotního stavu práce neschopného určit jejich rozsah, event. je vůbec nepovolit. Doporučujeme proto, aby se dotyčná pacientka s žádostí o informaci, zda jsou při jejím onemocnění vycházky možné, případně proč ne, obrátila na svého ošetřujícího lékaře.

MUDr. Stanislava Pánová, ředitelka odboru zdravotních služeb MZČR, 3.4.2008, www.mzcr.cz


Úryvek z brožury Příručka pacienta – Průvodce pacientskými právy 2007:

 

„Jak postupovat v případě, že mi lékařka odmítla napsat při plné nemocenské vycházky?

Lékař není oprávněn vycházky povolovat, zakazovat či určovat délku jejich trvání, neboť žádný zákon lékaře k takovému rozhodování nezmocňuje. Naopak podle ustanovení Listiny základních práv a svobod může každý činit, co není zákonem zakázáno a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Podle vyhlášky č.31/1993 Sb. Ministerstva práce a sociální věcí České republiky o posuzování  dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení platí, že lékař v legitimaci a hlášení příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) pouze vyznačuje den příštího lékařského ošetření a rozsah a dobu vycházek práce neschopného občana. Rozhodnutí o rozsahu a době vycházek je tedy na pacientovi, lékař rozsah a dobu vycházek v legitimaci pouze vyznačí. Pokud lékař odmítá zapsat vámi odůvodněnou dobu vycházky (přeci jenom je třeba dbát léčení nemoci), pak to písemně oznamte příslušné OSSZ a na lékaře podejte stížnost odboru zdravotnictví příslušného krajského úřadu pro porušení vyhlášky a omezení vašich práv.

 

www.forum.czechmed.cz


 

Vyjádření Ligy lidských práv

Domnívám se, že určení rozsahu vycházek při dočasné pracovní neschopnosti je zejm. věcí domluvy mezi lékařem a pacientem, proto v prvé řadě by bylo na místě vysvětlit lékařce důvody, proč chcete úpravu stávající výměry vycházek. Je to lékař, kdo rozhoduje o dočasné pracovní neschopnosti (tedy o tom, že nemůžete vykonávat své zaměstnání). Pokud chcete využívat režimu nemocenské, musíte se podrobit léčebnému režimu, který stanoví (po konzultaci s pacientem) lékař. Ve vašem případu záleží také na důvodu pracovní neschopnosti manželky (pokud je na nemocenské jen proto, že řeznictví je rizikové pracoviště, ale jinak je zcela v pořádku, neměl by být problém domluvit se na delších vycházkách). Nelze však hovořit o omezení osobní svobody, protože nikdo vás nikde nezavírá, ale jedná se o stanovení a kontrolu léčebného režimu, který je zároveň podmínkou pro výplatu peněžité dávky. Vy samozřejmě můžete léčebný režim porušovat, ale vystavujete se nebezpečí snížení nebo i odnětí nemocenské. Pokud se vám nedaří se s lékařem domluvit, můžete se pokusit najít si jiného lékaře, který vám vyjde vstříc. Váš stávající lékař vás pak může podle § 5 odst. 1 vyhlášky č. 31/1993 Sb. předat jinému lékaři. Nic nebrání tomu, aby to udělal na vaši žádost, neboť máte právo volby lékaře (to zaručuje zákon č. 48/1997 Sb.; lékaře můžete změnit jednou za 3 měsíce).

Na okraj lze dodat, že § 4 odst. 4 vyhlášky č. 31/1993 Sb. stanoví, že lékař vyznačuje rozsah a dobu vycházek, podle § 6 odst. 1 této vyhlášky však zároveň spolupracuje s okresní správou sociálního zabezpečení na vymezení léčebného režimu. Samotná vyhláška č. 31/1993 Sb. má být od 1. 1. 2009 nahrazena vyhláškou č. 187/2006 Sb., která v § 56 odst. 1 a 2 jednoznačně stanoví, že povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, je součástí režimu práce dočasně neschopného pojištěnce, který určuje lékař.

Mgr. David Zahumenský, právník Ligy lidských práv, 30.4.2008,  dzahumensky@llp.cz


Aktualizované informace ( z 24.9.2009 - viz NEOMEZENÉ VYCHÁZKY )


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 3.4.2008, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359